Herecký tým v čele s Al Pacinem se rozhodne pro zpracování historické hry Williama Shakespeara Richard III. Velice svědomitě se snaží dostat k samé podstatě svých postav i díla samotného. Na tuto cestu, své "hledání Richarda", se Al Pacino vydává společně s filmovým štábem a navštíví při ní celou řadu lidí, známých i neznámých, kteří se svěřují se svým vztahem k Shakespearovi a se svými zkušenostmi s ním. Cosi o starém dobrém Williamovi se tedy dozvíme mimo jiné z úst Kennetha Branagha, Vanessy Redgraveové či Kevina Klinea, ale ke klasikovi má zjevně co říci i mnoho svérázných filosofů přímo z ulice. Při svém hledání Richarda a Williama nás Al Pacino provází ulicemi velkoměsta i divadelními sály. Ve finále nás zavede do Stradfodru nad Avonou, malebného mistrova rodiště. Dokumentární styl vyprávění o hledání a nalézání smyslu a významu uměleckého díla se pod režijní taktovkou všestranného (na filmu se podílel i jako spoluautor scénáře a spoluproducent) Al Pacina prolíná se samotným dějem RICHARDA III. a výsledkem je nesmírně zajímavá filmová mozaika, v níž svými hereckými výkony zaujme spousta elitních světových herců. Celý film je tak nejen inteligentní podívanou, ale i vhodným doplňkem studia literatury a filmu. (oficiální text distributora)

ArdathBay

Stydím se, že Shakespeara skoro neznám a myslím, že jsem si nemohl vybrat nic lepšího k seznámení a vysvětlení jedné z jeho her než "Looking for Richard". Jednoduchou formou prolínání - zkoušení s herci (áčkovými jako řemen), rozhovory s lidmi z ulice a vysvětlování s profesory a jak vtipně zmíněno "vědci" o Richardovi III. potažmo o Shakespearovi a jeho hrách a samotnou hrou. Celým filmem provází Al "chameleon" Pacino, který hraje roli Richarda III. a zároveň je na postu u filmu nejvyšším. Všichni si to náramně užívají a je to vidět. Když jsem viděl Pacina, nemohl jsem nevzpomenout Serpica, kde měnil image jak naši vrcholní politici své ženy. Nejvíc se mi líbil ve slunečních brýlích (rýžovkách, které jsem nosil v dobách, kdy jsem byl Depešák jako řemen, dnes jsem jen tichý, ale oddaný fan). Největší moudro, co jsem si zapamatoval zní - Mocní rádi zapomínají na své sliby. A to je druhá výtky našim politikům a nejen jim. ()

LEATHERFAC

Vážení přátelé... Během krátkého období jsem měl možnost v TV shlédnout a tedy i srovnat tři slavné verze Richarda lll. S L.Olivierem, s I. McKellenem a konečně jako poslední tuto s Al Pacinem... Nuže všechny tři mě svým způsobem zklamaly, každá ale jinak. První byla nudná a Olivier mě v této roli taky vůbec neoslnil. Druhá byla zasazena do modernější doby a ani to mi vůbec nesedlo. Třetí je úžasná přesně podle mých představ o této hře, háček je ovšem bohužel v tom, že se nejedná o celou hru, ale pouze o její fragmenty natočené specielně pro dokument o této hře. Tyto fragmenty, ač vlastně natočené pouze pro ilustraci jsou však tak úchvatné, že je obrovská škoda, že Al Pacino nenatočil kromě dokumentu opravdu i celé filmové zpracování této hry. Al Pacino šel totiž ze tří jmenovaných herců nejvíc do hloubky a popral se s touto rolí jednoznačně nejlépe. A to jak velký je herec, dokazuje např. tím, jak je schopen vystřihnout autentického Richarda i během přípravných zkoušek. A že k tomuto mu není zapotřebí pražádný kostým...Scéna, ve které burcuje svoje vojsko před bitvou s kšiltovkou na hlavě je nezapomenutelná. Velký herec dokáže zahrát Richarda přesvědčivě i v kšiltovce. Nezbývá než zopakovat, jak velká je škoda, že z těchto úžasných fragmentů nevznikl celý film. Stejná lítost, jaká člověka popadne po shlédnutí dokumentu o natáčení Dona Quichota Terry Gilliamem. Jeho fragmenty byly rovněž takto zajímavé - ale toto byl trochu jiný případ, protože Terry ten film chtěl natočit opravdu celý... ()

cab

Netradicni zpracovani hry od Shakespeara pod rezijnim vedenim znameho herce (Al Pacino), ktery si navic zahral hlavni roli i jakehosi pruvodce natacenim. Na pul film a dokument, jez me nudil a neoslovil pozitivne. 40% za napad ()

duddek

Kromě pasáží hraných a těch, kde se rozebírá Shakespeare a samotná hra, jsou obsaženy i úseky, kde se rozebírá samotný film (jakoby film o filmu). Jako že to byla blbost, to natáčet, že by Pacino neměl dávat prostor pohledu vědce atp. A to tam podle mě nemělo co dělat. Alespoň já jsem v tom žádný přínos nenašel. A navíc jsem nemohl vystát některé Pacinovy přepjaté asistenty, považující svůj pohled na věc za jediný možný. Nicméně samotný nápad přiblížit lidem Shakespearovu hru a osvětlit některá její stinná místa rozhodně špatný není. :) ()

ktzc

Zajímavý dokument, v němž Al Pacino rozebírá do detailů Shakespearova Richarda III. Škoda jen, že hra není natočena celá a tento dokument není jen jakýmsi filmem o filmu... ()

Kazenka

Skvělá konstrukce Shakespeara; herci, kteří vědí, co dělají; Al Pacino otevírá obzory scénáře pro běžného diváka. Co dodat? Skvělé dílo. ()

Lubakus

Parádní dokument u kterého jsem téměř zapoměl i dýchat. Al Pacino hýří humorem a obrovským nadšením pro hru. ()

macco33

Tento snímek jsem viděl krátce po jeho vzniku v rámci Febiofestu a pak zhruba po mnoha a mnoha letech v televizi. Stále stejně dokonalé. ()

Elessar.

Al je prostě bedna a tento skvost by si opäť zaslúžil svoje miestečko na výslní.Pacinov réžijný debut, dokument s hranými prvkami, (kiežby natocil aj hraný film k tomu), o Shakespeareovej hre King Richard III. A priblížil toto dielo aj súčasnému divákovi, ktorý o také veci bežne ani nezakopne :) Film natáčal štyri roky a je to na ňom vidno... Hudbu k filmu komponoval Howard Shore ()

Tillia

Tohle musí člověku sednout. Mně to sedlo na 100%. Pohltila mne ta poetika, dynamika, zvuk; je z toho cítit duch Shakespeara. V té době jsem četl i Krále Leara a pod vlivem toho všeho jsem pak nějaký čas myslel a často i mluvil ve verších. ()

kamigava13

A mám to za sebou. Dlouho jsem tenhle počin odkládal. Dal jsem mu šanci jen díky mé milované Winoně Ryder, která se tu dokonce líbá s Al Pacinem! Mohl by být skoro její děda jako Anthony Hopkins, s kterým zase laškovala v Drákulovi o 4 roky dřív. Ale má tu jen krátký výstup jako Lady Anne na pár minut. Richard třetí není úplně špatnej film/dokument, ale je obzvlášť divácky těžce stravitelný, ale do stravitelnosti nemá na Hamleta ze stejného roku, který je o dost náročnější, má hromadu nekonečných souvětí ve scénáři a to vše celé navíc trvá 4 hodiny! Byla to fakt výzva. Richard je ve srovnání s Hamletem slabej odvar. Tentokrát jsem se aspoň víc poučil o zastaralých biblických výrazech jako: thou art (ty jsi), thy a thine (tvůj), thee (tebe), aye (ano, pro)... Až jsem si z toho vyhledal desatero přikázání. Takže jo, bylo to k něčemu. Procvičil jsem si pozornost, trpělivost a AJ. Už nepotřebuju "Šejkspýra" na nějakou dobu zase vidět. Farewell William! ()

J.Bourne89

Zajímavé skloubení dokumentárního a hraného pojetí s dokonalým střihovým přechodem. Bylo zajímavé sledovat onu Shakespearovu reflekci a především Pacinovo hraní. Nějak jsem z tohovycítil, jak moc to dělá pro radost a jeho umění a........Richarda III. jsem ještě nečetl, ale brzo to napravím. Už jen těch pár ostrých scén zde mi navodilo fajn Shakespearovskou atmosféru a strčilo většinu filmů do kapsy. ()

demovka

Víte co se stalo? U tohoto filmu jsem jediná zůstala v kině sedět. Kdo nebyl, neuvěří. Bylo to složitější na chápání a bylo to velice zdlouhavé. Al Pacino byl plný myšlenek a jeho pohyb byl vždy efektní a vše říkající. Líbil se mi střet Al Pacina a ostatních postav, neshody. Do dneška ho vidím, jak efektně kráčí s pláštěm a s pevnou tváří, které vyjadřuje, co chce říct. Pak se zastavil a snažil se složitě vyjadřovat. ()

Luxurka

To je strašně roztomilý :-) vidím Johnnyho, Carlita i plukovníka Sladea a tak nějak se to pořád prolíná :-))) zajímavá podívaná! Pacino si od hledání Richarda III. odskakuje do filmů a jentak jakoby mimochodem natočí svůj první film, za který promění nominaci na Oscara a stihne těch skvostů daleko víc. Ale to jentak mimochodem :-D ()