Vážení přátelé... Během krátkého období jsem měl možnost v TV shlédnout a tedy i srovnat tři slavné verze Richarda lll. S L.Olivierem, s I. McKellenem a konečně jako poslední tuto s Al Pacinem... Nuže všechny tři mě svým způsobem zklamaly, každá ale jinak. První byla nudná a Olivier mě v této roli taky vůbec neoslnil. Druhá byla zasazena do modernější doby a ani to mi vůbec nesedlo. Třetí je úžasná přesně podle mých představ o této hře, háček je ovšem bohužel v tom, že se nejedná o celou hru, ale pouze o její fragmenty natočené specielně pro dokument o této hře. Tyto fragmenty, ač vlastně natočené pouze pro ilustraci jsou však tak úchvatné, že je obrovská škoda, že Al Pacino nenatočil kromě dokumentu opravdu i celé filmové zpracování této hry. Al Pacino šel totiž ze tří jmenovaných herců nejvíc do hloubky a popral se s touto rolí jednoznačně nejlépe. A to jak velký je herec, dokazuje např. tím, jak je schopen vystřihnout autentického Richarda i během přípravných zkoušek. A že k tomuto mu není zapotřebí pražádný kostým...Scéna, ve které burcuje svoje vojsko před bitvou s kšiltovkou na hlavě je nezapomenutelná. Velký herec dokáže zahrát Richarda přesvědčivě i v kšiltovce. Nezbývá než zopakovat, jak velká je škoda, že z těchto úžasných fragmentů nevznikl celý film. Stejná lítost, jaká člověka popadne po shlédnutí dokumentu o natáčení Dona Quichota Terry Gilliamem. Jeho fragmenty byly rovněž takto zajímavé - ale toto byl trochu jiný případ, protože Terry ten film chtěl natočit opravdu celý...(22.5.2008)

Režisér a herec Al Pacino vzájemně srovnává scény z Richarda III, scény ze zkoušek na tuto hru a porady, kde členové diskutují o této hře, o čase, který utvářel tuto hru a také historické události, které se odehrávaly v časech tohoto díla. Interview s mnohými vynikajícími herci z UK jsou také součástí tohoto neobyčejného skorodokumentu. Britové se tu především pokoušejí vysvětlit, proč herci z USA mají tradičně problémy s interpretací her Shakespeara. Trošku slabší čtyři hvězdy.(14.3.2008)

Psychologická sonda do divadelní hry, postav a historie, kterou provází jeden z největší herců všech dob. Přesto nebo možná právě proto, jde o pomalý a uspávající dokument, který dokoukají bez mrknutí očka jen vyvolení. O svítivosti hvězd před kamerou není žádného sporu, vedle AL Pacina se objeví i Kenneth Branagh, Kevin Spacey, Kevin Kline, James Earl Jones a mnoho dalších.(20.3.2008)

• duddek

Kromě pasáží hraných a těch, kde se rozebírá Shakespeare a samotná hra, jsou obsaženy i úseky, kde se rozebírá samotný film (jakoby film o filmu). Jako že to byla blbost, to natáčet, že by Pacino neměl dávat prostor pohledu vědce atp. A to tam podle mě nemělo co dělat. Alespoň já jsem v tom žádný přínos nenašel. A navíc jsem nemohl vystát některé Pacinovy přepjaté asistenty, považující svůj pohled na věc za jediný možný. Nicméně samotný nápad přiblížit lidem Shakespearovu hru a osvětlit některá její stinná místa rozhodně špatný není. :)(20.8.2008)

Pro toho, kdo čeká klasickou hru či film zklamání, ale pro mne naopak. Za každou (nejen) Shakespearovou hrou se skrývá spousta motivů a jinotajů, o kterých průměrný čtenář či divák nic neví a teprve při jejich znalosti je zážitek z díla zase o dimenzi výš. Vždyť to je to, co milujeme např. na Shrekovi (... doufám, že se teď pan William neobrací v hrobě při tomhle srovnání...!) - tu hru na odhalování "citátů a výpůjček" z jiných filmůa čím víc jich odhalíme, tím větší máme radost! Samozřejmě, že silná hra nebo film "zafungují" i bez znalosti souvislostí, ale proč se nepoučit, zvlášť s tak charismatickým učitelem, jako je Al Pacino?(8.7.2007)

• - Al Pacino chtěl původně natočit hru Richard III, ale podle jeho slov mu došlo, že by se nikdy nemohl vyrovnat Richardu III. od Laurence Oliviera.

• - Natočeno bylo na 80 hodin filmu. Šest střihačů pak muselo tento materiál upravit do konečné podoby.

• - Film byl natáčen přes čtyři roky! Al Pacino se v některých částech objevuje s bradkou, kterou si nechával narůst už pro film Carlitova cesta (1993). (hot_spot)