Pacinovým záměrem bylo ukázat lidem, co on cítí k Shakespearovi a proč a podle mě už o moc názornější být nemohl. Z tohohle mixu polo-adaptace a polo-dokumentu na všechny strany přímo prýští jeho nadšení a obdiv k Shakespearově dílu a kdybych já sám už předím jeho názory nesdílel, nepochybuji, že by mě tímhle filmem dokázal strhnout pro svoji věc. Looking for Richard funguje nejenom jako skvělá, dynamická sonda do komplikovaného jazyka a děje Richarda III, do rozdílů v přístupu britských a amerických herců k Shakespearovi, do averzí současné společnosti vůči jeho dílu (některé momenty z Pacinova vox populi jsou přímo skvostné), ale také jako kompetentní adaptace hry samotné, z níž tvůrci vybrali a zinscenovali okolo deseti nejdůležitějších scén (prolínajících se, v ryze postmoderním duchu, se zkouškami a zapálenými diskusemi v přípravné fázi adaptace), z nichž většina je opravdu dobře zvládnutá, alespoň co se hereckých výkonů týče: Alec Baldwin těží maximum z (řídce se vyskytující) nezkrácené verze Clarencova dialogu s vrahy, i když přišel o svůj ‘sen’, Winona Ryder má silnou scénu jako dobývaná Lady Anne, Kevin Spacey exceluje jako lišácký Buckingham. O tom, že Pacino je v titulní roli dokonale uhrančivý snad ani nemá cenu se rozepisovat (jeho vrchol je Richardův závěrečný proslov k armádě – tady Pacino nasadil svůj osvědčený maniakální výraz a svou dramatickými důrazy prosycenou dikci a mně z toho vstávaly vlasy hrůzou). Jediné, co bych mohl tomuhle výjimečnému počinu vytknout, je místy až přílišná polopatičnost a snaha natlouct Shakespeara do hlavy i tomu nejlínějšímu Američanovi, která Pacina a jeho štáb vede k poněkud trapnému přehánění, zjednodušování a zbytečnému opakovaní stále stejných základních informací. Přesto ale musím říct, že málokterého filmového počinu si vážím tolik, jako tohohle – jako poutavé uvedení k Shakespearovi a dobrodružná výprava do tajů a krás jeho umění (vyšperkovaná inteligentními příspěvky od takových osobností jako John Gielgud, Kenneth Branagh, Vanessa Redgrave nebo Peter Brook) nemá konkurenci.(15.10.2008)

• duddek

Kromě pasáží hraných a těch, kde se rozebírá Shakespeare a samotná hra, jsou obsaženy i úseky, kde se rozebírá samotný film (jakoby film o filmu). Jako že to byla blbost, to natáčet, že by Pacino neměl dávat prostor pohledu vědce atp. A to tam podle mě nemělo co dělat. Alespoň já jsem v tom žádný přínos nenašel. A navíc jsem nemohl vystát některé Pacinovy přepjaté asistenty, považující svůj pohled na věc za jediný možný. Nicméně samotný nápad přiblížit lidem Shakespearovu hru a osvětlit některá její stinná místa rozhodně špatný není. :)(20.8.2008)

Režisér a herec Al Pacino vzájemně srovnává scény z Richarda III, scény ze zkoušek na tuto hru a porady, kde členové diskutují o této hře, o čase, který utvářel tuto hru a také historické události, které se odehrávaly v časech tohoto díla. Interview s mnohými vynikajícími herci z UK jsou také součástí tohoto neobyčejného skorodokumentu. Britové se tu především pokoušejí vysvětlit, proč herci z USA mají tradičně problémy s interpretací her Shakespeara. Trošku slabší čtyři hvězdy.(14.3.2008)

Pro toho, kdo čeká klasickou hru či film zklamání, ale pro mne naopak. Za každou (nejen) Shakespearovou hrou se skrývá spousta motivů a jinotajů, o kterých průměrný čtenář či divák nic neví a teprve při jejich znalosti je zážitek z díla zase o dimenzi výš. Vždyť to je to, co milujeme např. na Shrekovi (... doufám, že se teď pan William neobrací v hrobě při tomhle srovnání...!) - tu hru na odhalování "citátů a výpůjček" z jiných filmůa čím víc jich odhalíme, tím větší máme radost! Samozřejmě, že silná hra nebo film "zafungují" i bez znalosti souvislostí, ale proč se nepoučit, zvlášť s tak charismatickým učitelem, jako je Al Pacino?(8.7.2007)

Al Pacinův kvazidokument je tak trochu o Shakespearovi, poněkud víc o jeho hře Richard III, ale především o procesu umělecké tvorby, o herecké práci a rozdílných přístupech britské a americké herecké školy. Přítomnost hereckých hvězd jako je sám Al Pacino či Kevin Spacey a Winona Rider dodává tomuhle nekomerčnímu titulu na přitažlivosti a přispívá k zisku 4. hvězdičky. Vhodné spíše pro divadelní fandy. Celkový dojem: 70 %.(24.8.2009)

• - Film byl natáčen přes čtyři roky! Al Pacino se v některých částech objevuje s bradkou, kterou si nechával narůst už pro film Carlitova cesta (1993). (hot_spot)

• - Al Pacino osobně trval na obsazení Kevina Spaceyho a Aleca Baldwina. (Zdroj: ČSFD.cz)

• - Natočeno bylo na 80 hodin filmu. Šest střihačů pak muselo tento materiál upravit do konečné podoby. (Zdroj: ČSFD.cz)