Al Pacinův kvazidokument je tak trochu o Shakespearovi, poněkud víc o jeho hře Richard III, ale především o procesu umělecké tvorby, o herecké práci a rozdílných přístupech britské a americké herecké školy. Přítomnost hereckých hvězd jako je sám Al Pacino či Kevin Spacey a Winona Rider dodává tomuhle nekomerčnímu titulu na přitažlivosti a přispívá k zisku 4. hvězdičky. Vhodné spíše pro divadelní fandy. Celkový dojem: 70 %.(24.8.2009)

Pacinovým záměrem bylo ukázat lidem, co on cítí k Shakespearovi a proč a podle mě už o moc názornější být nemohl. Z tohohle mixu polo-adaptace a polo-dokumentu na všechny strany přímo prýští jeho nadšení a obdiv k Shakespearově dílu a kdybych já sám už předím jeho názory nesdílel, nepochybuji, že by mě tímhle filmem dokázal strhnout pro svoji věc. Looking for Richard funguje nejenom jako skvělá, dynamická sonda do komplikovaného jazyka a děje Richarda III, do rozdílů v přístupu britských a amerických herců k Shakespearovi, do averzí současné společnosti vůči jeho dílu (některé momenty z Pacinova vox populi jsou přímo skvostné), ale také jako kompetentní adaptace hry samotné, z níž tvůrci vybrali a zinscenovali okolo deseti nejdůležitějších scén (prolínajících se, v ryze postmoderním duchu, se zkouškami a zapálenými diskusemi v přípravné fázi adaptace), z nichž většina je opravdu dobře zvládnutá, alespoň co se hereckých výkonů týče: Alec Baldwin těží maximum z (řídce se vyskytující) nezkrácené verze Clarencova dialogu s vrahy, i když přišel o svůj ‘sen’, Winona Ryder má silnou scénu jako dobývaná Lady Anne, Kevin Spacey exceluje jako lišácký Buckingham. O tom, že Pacino je v titulní roli dokonale uhrančivý snad ani nemá cenu se rozepisovat (jeho vrchol je Richardův závěrečný proslov k armádě – tady Pacino nasadil svůj osvědčený maniakální výraz a svou dramatickými důrazy prosycenou dikci a mně z toho vstávaly vlasy hrůzou). Jediné, co bych mohl tomuhle výjimečnému počinu vytknout, je místy až přílišná polopatičnost a snaha natlouct Shakespeara do hlavy i tomu nejlínějšímu Američanovi, která Pacina a jeho štáb vede k poněkud trapnému přehánění, zjednodušování a zbytečnému opakovaní stále stejných základních informací. Přesto ale musím říct, že málokterého filmového počinu si vážím tolik, jako tohohle – jako poutavé uvedení k Shakespearovi a dobrodružná výprava do tajů a krás jeho umění (vyšperkovaná inteligentními příspěvky od takových osobností jako John Gielgud, Kenneth Branagh, Vanessa Redgrave nebo Peter Brook) nemá konkurenci.(15.10.2008)

Režisér a herec Al Pacino vzájemně srovnává scény z Richarda III, scény ze zkoušek na tuto hru a porady, kde členové diskutují o této hře, o čase, který utvářel tuto hru a také historické události, které se odehrávaly v časech tohoto díla. Interview s mnohými vynikajícími herci z UK jsou také součástí tohoto neobyčejného skorodokumentu. Britové se tu především pokoušejí vysvětlit, proč herci z USA mají tradičně problémy s interpretací her Shakespeara. Trošku slabší čtyři hvězdy.(14.3.2008)

Stydím se, že Shakespeara skoro neznám a myslím, že jsem si nemohl vybrat nic lepšího k seznámení a vysvětlení jedné z jeho her než "Looking for Richard". Jednoduchou formou prolínání - zkoušení s herci (áčkovými jako řemen), rozhovory s lidmi z ulice a vysvětlování s profesory a jak vtipně zmíněno "vědci" o Richardovi III. potažmo o Shakespearovi a jeho hrách a samotnou hrou. Celým filmem provází Al "chameleon" Pacino, který hraje roli Richarda III. a zároveň je na postu u filmu nejvyšším. Všichni si to náramně užívají a je to vidět. Když jsem viděl Pacina, nemohl jsem nevzpomenout Serpica, kde měnil image jak naši vrcholní politici své ženy. Nejvíc se mi líbil ve slunečních brýlích (rýžovkách, které jsem nosil v dobách, kdy jsem byl Depešák jako řemen, dnes jsem jen tichý, ale oddaný fan). Největší moudro, co jsem si zapamatoval zní - Mocní rádi zapomínají na své sliby. A to je druhá výtky našim politikům a nejen jim.(2.4.2008)

Škoda, že kromě dokumentu nevznikl i samostatný film - hrané scény byly bez debat úžasné, Al Pacino je démon, hlavně moment, kdy Richard vyznává lásku lady Anne byl opravdu nezapomenutelný. Dokumentární prostřihy "jak kdo vnímá Shakespeara, co kdo cítí a jak to uděláme" se taky docela povedly a vůbec nejsou nudné...tedy pokud debatují herci, oslovování lidí na ulici či na večírku, no, to už je trochu rozpačité (a ten vědec tam fakt mluvil zbytečně, btw.), někdy i trochu víc. Nechtěl by někdo vynalézt stroj času, vrátit se do roku 1996, natočit to s pořádným rozpočtem a pustit do světa "Richard III. + Looking for Richard" v luxusní cca pětihodinové verzi? :)(22.5.2008)

• - Al Pacino osobně trval na obsazení Kevina Spaceyho a Aleca Baldwina.

• - Film byl natáčen přes čtyři roky! Al Pacino se v některých částech objevuje s bradkou, kterou si nechával narůst už pro film Carlitova cesta (1993). (hot_spot)

• - Al Pacino chtěl původně natočit hru Richard III, ale podle jeho slov mu došlo, že by se nikdy nemohl vyrovnat Richardu III. od Laurence Oliviera.