Barvitá mozaika příběhů z šedivých lidských králíkáren. Starý venkovan hledá na rozestavěném pražském sídlišti panelák, ve kterém má bydlet s rodinou své dcery. Lidé jsou už z valné části nastěhovaní, avšak ulice ani domy ještě nemají označení. Ani chodníky nejsou zbudovány, a tak se lidé musejí na obřím staveništi brodit blátem. Dobrácký děda je jen jedním ze stovek, ba tisíců lidí, kteří v tomto zmatku prožívají svá drobná či větší každodenní dramata: šestiletý Pepíček utekl ze školky, aby se poprvé setkal s tatínkem, členové kolaudační komise odmítají převzít nové byty se spoustou závad, mladá dívka Soňa se – aspoň po nějaký čas – těší na nastávající roli matky. A všechno pozoruje zpoza okna stará paní, která je však možná po smrti… (Česká televize)

brasek

Áno... je to síce dokonalý obraz socialistického budovania a pravdivá výpoveď života socialistickej doby, ale film je pre diváka dosť absurdný a rozprávať príbeh bez scenára sa nedá. ()

Lenny09

Tomuto snímku bych dala i víc * , ale už kvůli tý hudbě, která mě sr... už od začátku filmu, nemohu. Takže 2*. ()

MrKrahujec

Tomuhle může dát nízké hodnocení snad opravdu jen ten, kdo se tam konkrétně poznal, a to v negativním smyslu. Film, který je geniální téměř výhradně jen svou PRAVDIVOSTÍ. A tím míním i tu záměrně nervní kameru (která tu tolika lidem vadí), protože si nemohu pomoct, ale tak to opravdu chodilo, vždyť si to pamatuju. Těm, co nepamatují, mohu vzkázat: tomuhle klidně věřte. Je to totiž (vlastně už docela ojedinělá) satira v tom nejpůvodnějším, klasickém slova smyslu. ()

Tomas_PO

Pre mňa film za 5/5. Hĺbková sonda do života ľudí v postkomunistických mestách. O nesmiernych a nepochopiteľných paradoxoch urbanizmu, kde aj niekoľko rokov dostavaná bytovka s desiatkami tam bývajúcich rodín postráda esenciálne stavebné ukončenie akou sú schody do vchodu či chodník. O nahvenaných stavbároch, ktorým sa motajú ľudia popod stroje, o nahnevaných ľuďoch, ktorí sú popod tieto stroje nútení motať sa, o nepochopiteľnom prístupe všetkých zainteresovaných a to vrátane zvláštnej toleranci nás tam bývajúcich, ktorí to brali a dodnes berú za status quo. O parkových úpravách okolia či anglických trávnikoch môžme akurát tak snívať. Presne toto zostatkové myslenie je dôvodom katastrofálnej výstavby u nás aj po roku 2015. ()

albiebennett

Myslím, že důležitý film pro každé porevoluční dítko. Atmosféra vykreslena perfektně a na tom je film pravděpodobně stavěný, neboť snímek je těžce nezáživný a plný iritujícího hudby a toho dědka, který všem spouští depresi. ()

rigby

Po režijní a kameramanské stránce se jedná o naprostou lahůdku, která ve své době musela ohromit. Ono i dnes se podobný pohled nevidí často. Bohužel náplň filmu trochu pokulhává, ale jinak zachycuje ducha doby a atmosféru vznikajících sídlišť. Vím, o čem mluvím, protože kus dětství jsem na podobném staveništi prožil. A bylo to dobrodružství, na které se vzpomíná v dobrém. ()

gizi

Precizní náhled na českou společnost konce 70. let. Pro běžného diváka trochu divoce podané. Zcela bez diskuse je skvělý výkon Lukáše Becha v roli lumpa Pepíka. Chvílemi (ke konci) je slyšet i dobrá muzika. Občas se na to dá podívat, ale ne zas moc často. 70% a přikláním se nyní k 3*. ()

ABC1

Takoví jsme byli....v totalitním Československu. Je už dnes - 20 let po revoluci - méně pokrytectví, sobectví, hamižnosti a maloměšťáctví ??? ()

mamarw

Příběh života několika jedinců, kteří začínají bydlet na nově vznikajícím sídlišti. Líbilo se mi, že se jednotlivé příběhy přirozeně prolínali a navazovali na sebe. Cítila jsem z filmu i velikou kritiku pravě tohoto druhu výstavby a to Paneláků. Věra Chytilová sem zasadila i pár příběhů žen, kteeré vzala trochu z feministického hlediska. Obsazení herců bylo vybráno podle mého vkusu výborně, nejvíce se mi líbila role malého ještě naivního chlapce, který prolezl celé staveniště sídliště, jen aby sehnal dárek pro svého tatínka, kterého navíc neznal. Tento film bych zařadila k těm nejlepším Věry Chytilové ()

jerrik7

Praštěná Chytilová. Přesně tuhle dobu jsem prožíval na podobném, rodícím se sídlišti. Vystihla to dokonale. Až na to, že to silně přešvihla. To není obyčejná nadsázka, to je úchylná Chytilová. Ani se bolševikovi nedivim, že to zakázal. A to jsem bolševika rozhodně nemusel. Ta doba byla šílená, ale ruku na srdce - zdá se vám dnešní doba méně šílená? Netvrdím zda lepší, horší nebo stejná. Ale taky šílená. Kvůli tomu zákazu jsem se na tenhle film musel těšit třicet let. Dost mne zklamal. Možná, že by se mi před těmi třiceti lety líbil víc. ()

tuberatanka

Postapokalyptická depresia. Antiutopické sci-fi...počkať, toto asi bola realita. Zábery rastúceho rozkopaného blatistého nedostavaného sídliska, plne obývaného ľuďmi majú aj dokumentárnu (aj historickú) hodnotu (úplne insajderský pohľad do výstavby pražského Jižáku), ale tu sú výborne použité, ako depresívne kulisy ku košatému príbehu. Rozkopané sídlisko, blato, kamene, odpad, anonymné šedivé paneláky v presných radoch na bezmenných uliciach, jeden ako druhý, nič iné nikde naokolo. Paneláky sú nedostavané, ľudia nemajú kde bývať, hrnú sa do nedostavaných bytov. Po zablatenej okolitej mesačnej krajine rachocú tatrovky a stavebné mechanizmy, s okolitým chaosom kontrastujú pravidelné šedivé rady blokov. Podobne ako prostredie je depresívny aj príbeh. Ľudia žijúci v týchto, z dnešného pohľadu provizórne pôsobiacich "nocľahárňach" sú neustále rozhádaní a psychotickí, rodinné vzťahy sa rozpadávajú, ľudia žijúci vo vchode sú si navzájom úplne ľahostajní. Sebectvo, arogancia, pretvárka, chamtivosť. Päťročný chlapček bezradne pobehujúci medzi panelákmi, hľadá miesto kde by sa mohol osamelo hrať, ale všade okolo je iba mesačná krajina a stavebný odpad. Hrabe sa v smetných bedniach, všetko čo v nich nájde hádže pod parné valce asfaltujúce cestu, kradne časopisy určené do stánku a nosí ich do zberu, vybíja okná, prevrháva rady plechoviek v obchode. Asi jediná postava, ktorá pôsobí trochu odveci, je ulízaný televízny moderátor vlezlo sa snažiaci zbaliť všetky ženy v bloku, ináč to celé pôsobí občas až neúnosne realisticky. Vyrastal som na podobnom sídlisku, tiež ešte v tom čase nedostavanom, veľa situácií mi bolo až nepríjemne povedomých, a žiadna z nich mi nepríde preexponovaná - ak áno, tak iba k veci. Skôr než úchylný mi film príde hlboko humanistický - deformácia ľudských vzťahov je tu vykreslená skvele a presvedčivo. Film je skvelý aj po formálnej stránke - kamera bezradne jazdiaca po nekonečných radoch okien, občas roztrasená či rozkývaná, výborný strih a najmä skvelá hudba, väčšinou patrične depresívna a psychedelická. Áno, je to ťažšie stráviteľné, ale v tomto prípade forma úplne korešponduje s obsahom. Film je taktiež otvorene kritický a to bez akýchkoľvek metafor - robotníci na stavbe sa namiesto práce flákajú po krčmách, telefóny nefungujú, sídliská sú nevybavené, všetci zamestnanci sú neochotní a mrzutí. Dokonale antiutopický film, akurát čisto v súlade s vtedajšou realitou. Krása. ()

Unrealik odpad!

Strašný způsob natočení, příšerná hudba, postavy na zabití, film od odpadu nezachrání ani pár lehce úsměvných momentů. ()

Jardatekk

Tak to je síla, ale musím říct, že já si toto dobu vrcholu normalizace takto představuji a jsem rád, že jsem v ní nevyrůstal. Možná přehnané, ale snad každý musí uznat, že toto období pařilo k tomu nejhoršímo co náší republiku potkalo nemluvě o tom slavném hnusném socialistickém realizmu, který jak už jsem četl níže máme dosud. Jak estetický tak bohužel i psychický zrozen přesně v těchto hnusných podmínkách... ()

bodo1

Som sa narehotal. Ten malý chlapec nemal chybu. Presne toto bolo, bordel chaos a idiotizmus tej doby, každá doba má svoje izmi, ale toto bolo také bezkonkurenčné. ()

karlvonarbei

Osobně znám soudruhy, kteří film vůbec nepochopili jako satiru a s tím také odešli do hrobu.Chytilová byla hned na začátku své kariéry téměř geniální, drzá a proto zakazovaná, tento film je maskovaná úlitba a vlastně i její pomsta režimu.Nemám ve zvyku reagovat na ostatní diskutující, ale svádět vše jen na totalitní režim a pokroucené chování tehdejších "socialistických človíčků"...no není to trochu, spíš velmi mnoho farizejství? Raději rychle pryč od politických proklamací, jak bylo již uvedeno, "Chytilka" to soudruhům prostě osladila a samozřejmě souhlas naopak s jinými názory, že některé scény jsou někdy úmyslně až přestřelené, ale to je součást jejího zúčtování s režimem.Asi místo pseudorecenzí začnu více číst názory ostatních, ač jsem v té době totiž nějak žil a vnímal ji 20 let mého života, tak se tu na foru dozvídám věci, jako kdybych žil spíš někde na Marsu.Nejlegračnější je však argument, že se každý staral jen sám o sebe, lidi kradli a byli zřejmě asi taky tak nějak divní :-) No, zkusme to porovnat se současností, cenou nových bytů a hned člověk dostane pocit, že je spíše v kroužku nějaké té Sorosovi neziskovky, než na stránkách, kde se hodnotí, bohužel, i dost politicky orientované filmy, ale to by bylo již na jinou diskuzi, jak říká pan VK ()

CheeseFigure

Tak toto bol šok. Najprv som premýšľal, že či sa mi chce pozerať na dáky starý československý film, ale povedal som si, že dám tomu šancu. A páčilo sa mi to. Tá hudba. Tie zábery. To bolo tak divne psychadelické. Taktiež postavy, ich príbehy a ukázanie egoizmu, ktorý vidíme aj v dnešnej spoločnosti, kedy sa každý stará len a len o seba. A aj som sa nasmial. Hlavne na malom Pepíčkovi, ktorý zobral predavačke noviny, mamičke kočík a šup do zberu po korunky. Tomuto vravím milé filmové prekvapenie. ()

Feacher

Velmi specificky natočený film plný různých charakteristik. Velmi zajímavé téma, nicméně asi opět použiju spojení "asi jsem jiná generace". Film byl sice zajímavý, ale nepříliš záživný.. Víc než 3 hvězdy tomu asi nedám.. ()

Lednové tipy z VOD služeb

Lednové tipy z VOD služeb