Každý má pro něco vlohy. Pohled do zákulisí kalifornského pornoprůmyslu 70. let v americkém filmu... Režisér Paul Thomas Anderson (nar. 1970) patří k nejzajímavějším tvůrcům současného amerického filmu. Rázem na sebe upozornil svým druhým celovečerním filmem Hříšné noci (1997), v němž zobrazil zákulisí filmového pornoprůmyslu v 70. letech, jehož centrem bylo kalifornské San Fernando Valley. Hrdinou příběhu, inspirovaného skutečnou postavou pornoherce Johna Holmese, je mladík Eddie Adams, který se díky mimořádným fyzickým předpokladům stává oblíbenou hvězdou pornografických filmů pod uměleckým jménem Dirk Diggler. Jako chráněnec režiséra Jacka Hornera (Burt Reynolds) a jeho milenky a hlavní představitelky Amber (Julianne Mooreová) stoupá na žebříčku popularity až k závratným výšinám, aby se díky nezřízenému životu s drogami a alkoholem stejně rychle zase propadl na dno... Anderson pojednává choulostivé téma s překvapivou filmařskou vyzrálostí i porozuměním pro své postavy, pro něž sex už nepředstavuje téměř žádné vzrušení, ale jen tvrdou práci. Jeho pohled na „zlaté období" pornoprůmyslu, kdy se ještě natáčelo na 35mm materiál (video se teprve začínalo prosazovat) a nejproslulejší díla žánru, jako např. Hluboké hrdlo, se promítala v legitimních kinech, je zbaven nánosu zbytečné nostalgie a zachovává si humorný nadhled. Z mnoha ocenění, jež snímek získal, připomínáme oscarové nominace za Andersonův původní scénář a za vedlejší herecké výkony Burta Reynoldse a Julianne Mooreové, kteří ještě obdrželi ceny Národní společnosti filmových kritiků a Asociace losangeleských filmových kritiků. (Česká televize)

iz67

Pornoprůmysl - taková dobrosrdečná férová rodina, držící stále při sobě. Proč ne, ale moc mě to nebavilo. ()

Pravek007

Nejslabším článkem Hříšné noci je bezesporu scénář, který prakticky postrádá silnější zápletku. Film balancuje na hranici satiry a nepovedeného vážného dramatu. ()

Micoldee

Poměrně zlehčené téma pornografie je tady zpracované celkem dobře. Až zbytečně dlouhý, ale vskutku zábavný snímek. ()

Boulderman

Téma, které vypadalo slibně, taktéž i hodnocení filmu, ale můj dojem je rozhodně velmi rozpačitý. Snímku by prospěla poloviční stopáž, poloviční množství postav a rychlejší spád. V porovnání s Larrym Flyntem se dostávám na hodnocení 40%. ()

cinema_cz

Druhý film lehce přeceňovaného režiséra čerpá nejen z pečlivě vybudované atmosféry 70. let a kvalitního hereckého obsazení, ale i z autorovy snahy využít všechno, co se mu líbilo na filmech Martina Scorseseho. Poněkud dlouhý opus, který chce diváky bavit a zároveň touží nabízet jim morální poselství. 60 % (Alena Prokopová, Ci 01/2008) ()

hrumsrt

Moje první setkání s aktuálně hodně oblíbený režisérem PTA. Nutno říct, jakou odvahu tady měl, když si spojil několik hereckých hvězd za cílem natáčet porno. A ve výsledku jde o krásně osobitý a z hlediska audiovizuálna dokonalý film, které spolu s dobovými kostýmy, na mě krásně fouklo atmosférou 70. let. V podstatě velmi prostá dějová struktura, kterou pohání skvělé herecké výkony (v nichž spatřuji nemalý pocit hořkosti z (ne)slavné budoucnosti Heather Graham). Ono se to nezdá, ale právě ten nejtěžší krok spočívá v tom pozvednout pornofilm na velikost velkofilmu, ubrat na explicitnosti ale aby to tam přesto zůstalo. Nakonec se to téhle partě se povedlo dovést až k branám filmovým oceněním. Opět jeden z těch děl, kde velkou část toho kouzla tvoří hudební doprovod, jenž je zda zkrátka dokonalý! Celý to je sice náležitě ujetý, ale mě si to krásně získalo. Kdyby to mělo přeci jen trošku svižnější stopáž (závěrečná třetina už je holt moc vleklá), tak bych se vůbec nebál i tu pátou přiklepnout. 80% ()

murkl

Mark Wahlberg hraje blbečky, tak přesvědčivě, že začínám pochybovat jestli to vůbec hraje. Dlouhý film s místy geniálními scénky. ()

Firko

Velmi kvalitny film! Mam rad filmy z prostredia 70-80 rokov - sex-drogy-rock n roll...O to viac ked su podlozene skutocnym pribehom,ako to bolo v tomto pripade.Vyborny vykon Walhberga a este lepsi Burta Reynoldsa ktoremu tato rola sadla ako uliata.Tiez musim pochvalit Julianne Moorovu,ktora sa velmi snazila, aj ked som mal obcas pocit ze by som si tam vedel predstavit nejaku inu herecku...Inak, bez vyhrad,fIlm so vsetkym co k tomu patri, paradny zivotny pribeh s happy endom, zabava, napätie, akcia,depresiva, zufalstvo,erotika...to vsetko tento film ma! Mimochodom...posledna scena je poriadna rana, a bol som skutocne sokovany. ()

LuckyK

Pořád jsem čekal, že to konečně začne, ta Andersonovská poetika, a ona přišla až na konci, kde se začal klubat ten styl, který tak nádherně zúročil v Magnolii o dva roky později, kde se objevili skoro všichni herci z tohoto filmu. Jinak jsem hodně zklamán příbehem, pokud nějaký vůbec byl. ()

pasqviL

Film který je ftipný i dramatický. Film který má výborné herce a ti mají výborné hlášky. Film který má dobrou hudbu děj a prostě fšechno :) ()

Indy07

První hodinu a půl jsem si užíval každou minutu filmu, režisérovy schopnosti, kameru i hudbu. Poté,ale přišlo trošku zklamání v podobě tádnoucího se děje, u některých záběrů dokonce váhám proč byly ve filmu použity, protože jejich hodnota byla nulová. Klasické klišé ve formě neuvěřitelného vzestupu a rychlého pádu na mě moc nezapůsobilo. Nicméně abych jen nekritizoval, trio M. Wahlberg, B. Reynolds a J. Moorová bylo naprosto fantastické (Wahlberg byl podle mě v minulém životě pornoherec :)) a v závěr filmu byl pro mě naprosto nečekaný a naprosto úžasný. Takže 3+ ()

bobin

Skvostná sága o vzestupu a pádu pornoherce . Ty ,kteří toto téma nemusí , ujišťuji ,že budou nadmíru upoutáni . Osudy hrdiny a lidí kolem se do Vás zakousnou a hrdinova intimní anatomická chlouba Vám bude přece jen v závěru představena . Pánové budou mít mindrák . ()

ChandlerBing

Nahlédnutí do amerického pornoprůmyslu 70. a 80. let podávaného s černým humorem a i černým "nehumorem". Klaním se Marku Wahlbergovi a vlastně i všem ostatním hercům za jejich obdivuhodné výkony. Skvělý film s notnou dávkou kontroverze. ()

pimp

Počáteční humorná nadsázka se zvrhne v druhé půlce v nervní drogovou jízdu plnou průserů. Škoda jen závěrečného změkčování, kdy vystupňovaný děj ke konci vystřídá smířlivá až happyendová atmosféra. Vím, že je to klasické schéma, které dodržuje většina tvůrců, ale uměl bych si představit i jiný konec. ()

Darth Kedr

Zajímavý film z netradičního prostředí pornoprůmyslu a klasický příběh kluka, kterej vyletí na vrchol a pak dopadne až na dno. Ale to spojení je geniální a vše funguje tak, jak má. I přes tu délku vás film udrží v pozornosti a pěkně baví, protože to správně odsýpá. ()

DiCaprio bude spolupracovat s dalším velikánem

DiCaprio bude spolupracovat s dalším velikánem