Každý má pro něco vlohy. Pohled do zákulisí kalifornského pornoprůmyslu 70. let v americkém filmu... Režisér Paul Thomas Anderson (nar. 1970) patří k nejzajímavějším tvůrcům současného amerického filmu. Rázem na sebe upozornil svým druhým celovečerním filmem Hříšné noci (1997), v němž zobrazil zákulisí filmového pornoprůmyslu v 70. letech, jehož centrem bylo kalifornské San Fernando Valley. Hrdinou příběhu, inspirovaného skutečnou postavou pornoherce Johna Holmese, je mladík Eddie Adams, který se díky mimořádným fyzickým předpokladům stává oblíbenou hvězdou pornografických filmů pod uměleckým jménem Dirk Diggler. Jako chráněnec režiséra Jacka Hornera (Burt Reynolds) a jeho milenky a hlavní představitelky Amber (Julianne Mooreová) stoupá na žebříčku popularity až k závratným výšinám, aby se díky nezřízenému životu s drogami a alkoholem stejně rychle zase propadl na dno... Anderson pojednává choulostivé téma s překvapivou filmařskou vyzrálostí i porozuměním pro své postavy, pro něž sex už nepředstavuje téměř žádné vzrušení, ale jen tvrdou práci. Jeho pohled na „zlaté období" pornoprůmyslu, kdy se ještě natáčelo na 35mm materiál (video se teprve začínalo prosazovat) a nejproslulejší díla žánru, jako např. Hluboké hrdlo, se promítala v legitimních kinech, je zbaven nánosu zbytečné nostalgie a zachovává si humorný nadhled. Z mnoha ocenění, jež snímek získal, připomínáme oscarové nominace za Andersonův původní scénář a za vedlejší herecké výkony Burta Reynoldse a Julianne Mooreové, kteří ještě obdrželi ceny Národní společnosti filmových kritiků a Asociace losangeleských filmových kritiků. (Česká televize)

zpek

Dick Diggler a.k.a. Napoleon za Veľkej rímskej ríše. Hah. Paráda. Aj ten soundtrack aj obraz. Bavilo moc aj dramatické to bolo všetko. Človek sa tu môže potešiť (Júlia moja jáj) a pri tom to chce kuknúť až do konca. Žiadne lacné obyčajné filmy. ()

Mark1983

Takový svět, v němž žijou promiskuitní existence se sklony k pornu, je v mém světě neexistující. Neříkám, že jsem nikdy neviděl žádné porno, ale tenhle snímek je vyloženě deviantní, co se týče scén s natáčením porna. ()

Moredogs

Treba viac takychto filmov, filmov o pornografii je dost malo a tych kvalitnych opočitam na jednej ruke. Za scenu so samovraždou palec hore. ()

Feacher

Zase jeden úspěšný kulturní večer... Dokonale promyšlený příběh, který může nabídnout to, co se od filmu očekává. Nemám co bych dodal.. 100% ()

Grossing

S nadhledem pojaté drama z pornoprůmyslu sedmdesátých let. Drsný film, který je zároven vtipný, žádná hluchá místa a délka je ku prospěchu. Vynikající režie a výborné obsazení skvělými herci. Dávám s radostí 5 hvězdiček. ()

michalkop

Po první hodině jsem byl nadšen, po jeden a půl jen spokojený, po dvou jsem se už díval, kdy to skončí, protože film ztrácí drive a padá až do záporných čísel a taky končí jen v 80. letech. Zajímavé nakouknutí do světa porna, ale bez bližších podrobností. Všichni tam šňupou lajny koksu ve velkém. ()

Bogrant

V podstate ide len o pohľad do zákulisia pornografických filmov zo 70. a 80. rokov minulého storočia a vzostupe a páde a ich novoobjavenej najväčšej hviezdy. Je to však veľmi vtipný pohľad, ktorý sa nebojí aj priostriť, zaostriť, čo to odhaliť, ukázať trochu toho vzrúša a v neposlednom rade dokonca aj trochu súcitiť s hlavnou postavou. Anderson je zaujímavý typ režiséra, ktorý má svoj vlastný rukopis, aj napriek zopár muchám, ho vždy pekne vyhľaďuje a robí filmy, ktoré majú niečo do seba, hoci nie sú pre každého. ()

HlySh1t

Pod heslem 'Dobrý umělec si půjčuje skvělý umělec krade' skloubil PTA styly biografických snímků Martina Scorseseho a absurdní černý humor a napětí Quentina Tarantina. Nutno podotknout, že první část - klasickou trestající zápletku, kde se všichni pomalu řítí do záhuby, aniž by si to uvědomovali, spolu s ansámblem rozmanitých postav snímaných dlouhými dynamickými záběry - zvládá na výbornou. Jemná eskalace děje a ukázka problémů, nenaplněných ambicí a tužeb pornohvězdiček a pornorežiséra dává vykročit výmluvnému snímku o Americkém pornoprůmyslu. Místo toho ale PTA otočí a v druhé části, kdy začíná vynikat aspekt Tarantinovské gangsterky, servíruje zbytečně dlouhé útrapy postav zatímco jiné odsune úplně na vedlejší kolej, a tak některá rozuzlení tolik nevyniknou. Stopáž je zbytečně dlouhá a závěr neintuitivní vzhledem k tomu, co bylo nastíněno v první části. Nakonec se neubráním moralistickému rýpnutí, že proč když jsme v rámci tématu dostali nejeden záběr na odhalené ženské tělo, se film až do konce brání ukázat byť jen náznak penisu. ()

EddyT3

První půlka je super, když se točí okolo porna, ale v druhý to moc nefunguje. Hlavně je to zbytečně dlouhý. Mělo to být o hodinu kratší. ()

SidEfect

Kdyz jsem pred deseti lety videl film poprve, trochu jsem se podivil nad obsazenim Marky Marka do hlavni role. Ackoliv jsem jej znal pouze z hudebniho prumyslu, kde se snazil zaujmout jako rap-dance-floorovy zpevak, timto filmem mi dokazal, ze ma i na neco jineho, nez jenom trapne vyuzivani tehdejsi modni vlny rapoveho elektra. Povazoval jsem to za ojedineli ulet americkeho hosanka, ktery se za kazdou cenu snazi byt in. Prekvapil mne, nejen tim, ze se zacal objevovat i v jinych zajimavych filmech. Taky z Andersona se vytahl jeden z nejtalentovanejsich reziseru posledni doby, ktery nadchne kazdym filmem, ktery vyplivne. Andersonovo pojeti temneho zrcadla pornoprumyslu 70. let je trefne. Na jednu stranu leska slava jeho hvezd, na stranu druhou vlekla kocovina zpusobena rausem z drog a nabuzeneho ega. Dirk Diggler se stal prototypem zosobneneho americkeho snu o chudem hosikovi, co to daleko dotahl. A taky hluboko spadl. Nejsem fanouskem porna sedmdesatych let plneho bobru, vyshlejch zenskejch a pupkatych maniku, ale tomuto pojeti tleskam. Mimoto, videli jste zabavnejsi vrazdu, nez kterou spacha Macy na sve manzelce? ()

Dusan-Be

Hezky pojatý odraz tehdejší "top" společnosti s překvapivým happyendem, dá-li se to tak nazvat. Film o porno průmyslu mohl být o hodně odvážnější. ()

Leira

Lidi, kam se poděl váš vkus? Tak zdlouhavý a depresivní film jsem neviděla už celkem dlouho. Tedy, pro jinou náturu je to asi dobrá zábava, pro mě byla zejména druhá půlka filmu docela utrpením. Erotika je upozaděna, přednost dostaly táhlé dialogy, nekonečně dlouhé záběry a depresivní scény plné řevu, breku a krve. Nic pro mě. Hvězdy dávám za herecké výkony. I přes tu nekonečnost je film kompaktním celkem, který by si sice zasloužil prostříhat minimálně na polovinu, ale pořád ho řadím do škatulky "Jen prosím už nikdy více". Škoda, porno scény byly na tu dobu natočené opravdu výtečně :) ()

andaAanda

jeden z nejlepších, nejšťavnatějších popisů subkultury, co jsem viděla. ve srovnání s ním je jasně vidět, proč jsou mašínovy na pohled hezké tři sezóny v pekle jenom kindergarten story... ()

martin46

Filmu o filmu Porno 70. let aneb 2 tváře světa pornofilmu...na jedné straně každodenní pařby a na straně druhé deprese a zoufalé počínání "vyčuchlích pornohřebců". Film je zábavný, herci jsou nadržení. Ideální kombinace pro úspěšný filmový počin. ()

PORTER44

Skvělá černá komedie s nádechem porna a erotiky.Film inspirovaný životem jednoho pornoherce asi proto je to docela super zábava.V roli pornoherce ještě mladičký M.Wahlberg,mimochodem excelentní herecký výkon,ani J.C.Reilly nebyl špatný ba naopak. ()

DiCaprio bude spolupracovat s dalším velikánem

DiCaprio bude spolupracovat s dalším velikánem