Náhodný turista

• USA The Accidental Tourist

Hlavní postavou je Macon Leary, který se živí psaním příruček pro obchodníky, kteří neradi cestují, jsou zvyklí na určitý způsob života a chtějí se všude cítit jako doma. Po návratu z jedné cesty mu manželka Sára oznámí, že se hodlá rozvést. Vadí jí Maconova pasivita a uzavřenost, která je mnohem výraznější od chvíle, kdy tragicky zahynul jejich dvanáctiletý syn Ethan. Protože žena odešla, musí před další cestou svěřit svého psa Edwarda do útulku. Po návratu mu cvičitelka Muriel, která se o psa starala, nabídne své služby. Edward je totiž značně nevychovaný pes. Macon odmítne, ale když si kvůli němu zlomí nohu a sestře Rose, kam se musí na čas nastěhovat, způsobí pes další nepříjemnosti, nakonec Muriel přece jen zavolá. Poněkud excentrická dívka začne s výcvikem a současně se snaží vytáhnout ulity uzavřeného Macona. Ten se sice brání, ale nakonec skončí v její posteli a přes nesouhlas sourozenců se k dívce nastěhuje. Na svatbě svého vydavatele Juliena a své sestry Rose setká s bývalou manželkou Sárou, která se k němu chce vrátit. Macon po dlouhém váhání Muriel opustí, ale život se Sárou nefunguje. Cesta do Francie za materiály nové turistické příručky Maconovi poskytne čas pořádně si vše promyslet a konečně se rozhodnout, co si chce počít se svým životem. (oficiální text distributora)

sulimo

Skvělá podívaná po všech stránkách, ale nic se ve filmu nevyrovná výkonu Davisové, ta vážně válí jako nikdo jiný. Skvělý námět, scénář, hudba. I když se fim zabývá fatálními a tragickými záležitostmi v životě člověka, dokáže mimořádně pobavit a až zarazit svojí přirozeností a nenuceností, i když je to film romantický, rozhodně Vás nerozpustí v přeslazených replikách a srdce rvoucích kýčovitých výlevech. Je to film o životě a o tom, že se nedá vše naplánovat jako kniha a že věci se prostě dějí a my s tim nic nenaděláme. Jediné, co vytknu je asi délka filmu, místy už jsem ztrácela pozornost, proto 4 hvězdy. Ale rozhodně moc moc doporučuji :-) ()

zette

Scenar neni vubec spatny, to zpracovani je ale jen pro silne povahy. Krome cvicitelky Muriel (vyborna Geena Davis), jsou vsechny postavy neskutecne ploche a nudne. Cely film temer bez emoci a atmosfery. ()

dr.fish

Ztráta dítěte asi není zrovna snadná situace a každý se s tím vyrovnává trochu jinak. Bylo o tom natočeno desítky filmů, ale tenhle je jeden z prvních a rozhodně jeden z nejlepších. Doba největší slávy všech zúčastněných herců, asi díky Kasdanovi, který prostě dovede odvyprávět i takové těžké téma jako je tento příběh. Ve filmu se moc nemluví, pomalu plyne, většinu si divák musí domyslet sám. To spoustě diváků nemusí vyhovovat, zejména to pomalé tempo. Mně ale přišlo přijatelné, byl čas vychutnávat stavy hlavního hrdiny a přemýšlet, kterou ženu bych si asi vybral já. A není to lehká volba...nezávidím. Tento film lze právem nazvat klasikou svého žánru! 90% ()

LeoH

Dospělá romanťárna oscilující mezi komedií (místy mimořádně vtipnou, málokdy prvoplánovou) a dramatem, pojednávající lehkým, nikoli však zlehčujícím tónem o ztrátách, rozcházení, nerozhodnosti, neschopnosti opustit svou ulitu, ba i o tíze reálné, neidealizované „zodpovědnosti za to, co jsi k sobě připoutal“. Své různě vyšinuté, ale přitom lidsky opravdové postavy nikdy neponižuje, i když si z nich často tropí legraci. Geena Davis v ní projednou dokonale uplatnila svůj typ téměř oslnivé krásky s mírně nepříčetným pohledem pilota kamikaze, Hurt svého cestovatele z donucení s vnitřním krvácením duše kouzelně podehrává a vůbec se tu řada věcí děje v jemných náznacích pro pozorné diváky, kterým odžitý kus života naladil přijímače na ty správné frekvence. Na mě měla účinky přímo léčivé a nepochybně jsem si ji zdaleka nenaordinoval naposledy. ()

rockwoman

"Třeba je jedno jak moc máš někoho ráda. Možná je to doopravdy jenom v tom, kým jsi když jsi s ním. Ta druhá, ta zvláštní bytost, mi pomohla.Dala mi ještě šanci abych zjistil kdo vlastně jsem." ....Občas i "náhodný turista"potřebuje najít tu správnou příručku aby nevstoupil dvakrát do stejný řeky. A jedinou spolehlivou navigací v ní je jeho srdce. ()

Pecival

Dokonale letargický Williams Hurt se strhaným ksichtem a totálně unylým hlasem se nemusí líbit každému, ale mně sedl dokonale. K tomu super neodbytná Genna Davis (ještě docela hezká). Kathleem na mně působí většinou poměrně negativně (snad s vyjímkou kdy hledala diamanty) - nejinak tomu bylo tady, ale nemá moc prostoru. Příjemný, lehce vtipný, lehce smutný film. ()

Han22

Šílená nuda, kterou pro mě zachraňuje jen postava Williama Hurta - jeho naprostou ztrátu energie k životu a k zdánlivě obyčejným normálním věcem moc dobře znám. ()

Rozjimatel

3,5  Film má príjemne pomalé tempo a je prestúpený smútkom, čo podporuje výborná melancholická hudba Johna Williamsa a smutné oči výborného Williama Hurta (člena jednej, tak trochu švihnutej rodiny). Okrem neho ešte treba vyzdvihnúť Geenu Davis a jej výborne zahranú stíhačku (Oscar). Pokiaľ celý film mi tak nejak príjemne plynul, ten čarovný koniec ma doslova uchvátil (zhruba od cesty do Paríža to bolo lahôdkové). ()

Jayem

Nie žeby to bolo až také zlé ale je to tak strašne nezáživne natočené že viac ako ** dať nemôžem. ()

Erinien

Takovéhle filmy mám ráda, žádné přehnané americké klišé, čekala jsem od toho depresi ale některé scény mě vyloženě rozesmály. Zvlášť rodina hlavního hrdiny stojí za povšimnutí. ()

BOURQUE

Jednoduchý film, čo má v sebe silný príbeh. Človek (muž), ktorý prichádza o všetko, spozná niekoho, kto ho dokáže dostať späť do „normálneho“ života. Samozrejme sa jedná o ženu, ktorú vo filme stvárni Geena Davis. Geena sa tak dobre stotožnila s postavou, že za svoje výkony dostala vytúženú zlatú sošku (ja osobne taktiež súhlasím). Keď raz na to budete mať čas, podívajte sa na to a zistíte, že v živote sa musíme radovať z každej jednej malej vecičky. Osobné hodnotenie: 80% (****) ()

Fridecka

Velmi milý a citlivý příběh o hledání místa v životě po četných peripetích, které už dříve život přinesl. Macon Leary stojí v tomto příběhu na rozcestí, zda zůstat se svou ženou s níž ji spojuje syn, jež tragicky zemřel nebo se vydá cestou se ženou jež se mu řadou nechtěných náhod a také řadou chtěných náhod připletla do cesty. Místy se objevují nepříjemné a smutné situace, kdy si manżelé naprosto nerozumí a nemají už sílu chtít si rozumét a to co je dříve spojovalo, je nyní rozděluje. Možná je to již často zpracovávané téma, kdy rodiče přijdou o dítě a vztah se náhle rozpadá a jeden nebo oba z partnerů najdou někoho kdo jim dá naději a jiskru do nového života. Moc hezká a pravdivá je věta o tom, že ani není tak důležité s kým jsme, ale kým jsme, když jsme s ním. To si budu pamatovat asi nejdéle a pak asi ještě Geenu Davis a její výcvik psa v různých módních kreacích /super byly bílé krajkové ponožky v červených lodičkách:-), v těch ale jen vracela psa /. ()

Denny

Komedie o manželce, která neví, co chce, o milence, která naopak ví, co chce a o muži mezi nimi... Geena Davisová získala právem Oscara. ()

Pete

Dospělejší, někdo by možná řekl až páprdovské, romance tohoto typu už se dneska fakt netočí, vzpomenu si snad na poslední podobný exemplář z první ligy - Lepší už to nebude. A je fajn vidět, že tehdy nebylo nutné všechno podávat polopatě, explicitně, a deklamovat u toho, jako by to byl Shakespeare. Náhodný turista je především civilní, ale ne úplně všední; sladký, přitom ne přeslazený; dojemný, i když těžko donutí k slzám někoho jiného než vaší babičku. Takový lehce psychologický feel-good filmeček, jakých vzniklo v osmdesátkách povícero. Ztracený Hurt i Stíhačka Davis docela v pohodě, jen z té Turner mám od dob Války Růžičkových už vždycky předem trochu nahnáno. ()

Zemřel herec William Hurt

Zemřel herec William Hurt