Démantový déšť (TV film)

Pohádka / Romantický

Československo, 1990, 49 min

Zatímco nevinná dívka může zlomit kouzlo pána Ohně, není problém, aby ji Irius, tedy tentýž pán Ohně, změnil v malý plamínek. Možná to souvisí s tím, že holce je sotva deset a už se jí povážlivě zapalují lejtka. Pravda, Pavla Manga milovala tou dobou půlka národa. Pěkné je, že když Elke přinese vodu do domácnosti babičky Berty, nejdřív dostane napít beránek Cirrus, ano, hezké jméno pro beránka (hernajs, tady bych vysvětlením pro ty méně bystré zkazila ten pocit pochopení těm osvícenějším) a až pak babička Berta a kamarád Kristián. Tady tomu smíchu protagonistů na konci věřím i já, dlouhodobý stres vyvolává hysterii a smích je jedním z jejích častých projevů.(3.8.2014)

• honajz

Pohádka, která se zdá delší, než je. Samotná zápletka je tak na dvacet minut, ale roztahaná o zbytečné scény třeba návštěvy sousedů s jejich dětmi na zámku, několikeré prázdné slovní potyčky mezi zámeckým pánem a jeho novou manželkou, a ostatně i u tety Berty se často mlátí prázdná sláma. Přerody macechy v milující matku a nevlastní dcery v milující dceru jsou nedůvěryhodné. A samotný konflikt ohně a vody, podaný nejprve jen "baletem" rukou (wft?) a posléze v podání všemocného Stropnického, který dokáže z holčičky udělat plamínek, ale na kluka jeho moc neplatí, je dost divný. A na zakletí víly nebylo potřeba zaříkadlo, a na probuzení nutné je? Jaká jsou tady pravidla nějakých zakletí? Blbé je, že pohádkový motiv se odehraje během asi osmi minut celé stopáže, jinak jsou to jen řeči na téma v zámku a podzámčí a víra a nevíra v pohádky - a pak vzdychání, že je vedro a všichni mají žízeň, pokud by si toho divák během dvaceti minut nestihl všimnout.(1.12.2018)

"Možná i hvězdám je horko.. Mají žízeň jako my.." Velmi dobrá záležitost Jordánové o globálním oteplování s Pavlem Mangem a budoucím vnitrařem Stropnickým.. Devadesátkový GeoStorm !! ;)(25.11.2018)

• otík

Tradiční pohádka pro devadesátá léta. Levné kulisy, méně i více strašidelných záběrů, v hlavní roli dvě nevinné, ale odvážné děti, ostatní dospělácké herecké výkony zcela nepoctatné. Hudba Vadima Petrova tentokrát postrádá svou tradiční lehkost, protože téma je zpracováno výrazně temně. Podprůměr.(27.7.2013)

Tuto pohádku jsem poprvé viděl někdy v první polovině 90. let a pak znovu až asi po patnácti letech, dlouho jsem měl totiž mylně vsugerováno, že se jmenuje Dešťová víla a logicky jsem na ni pod tímto názvem nenatrefil. Co si budeme namlouvat, pohádku nejvíc drží nad vodou skvělé civilní a nepřehrávající herecké výkony Manga a Jandové. Jinak je to průměrná studiovka, jakých byly mezi léty 1974-93 natočeny desítky. Kulisy znázorňující les mohly být trochu propracovanější a ke konci náhlá změna charakteru macechy Elke působí nevěrohodně. Jak babička sotva jednu deci vody odlije do džbánu s tím, že si ji nechají na horší časy je naopak úsměvné, z těch pár kapek by žízeň nezahnalo ani morče, natož tři lidi a beran. Přesto si neodpustím udělit mírný nadprůměr, už proto, že 3 * jsem udělil i méně zajímavým pohádkám a tahle patří k těm, k nimž se jednou za čas vrátím. 55%(5.1.2019)