Romantická pohádka o neposlušné princezně, které se přestala lepit smůla na paty, když pochopila, že strůjcem svého osudu je pouze ona sama... Po smrti rodičů vychovává laskavá královna (B. Turzonovová) sama své vnučky Svatavu (K. Issová) a Ladu (K. Jandová). Trápí ji, jak se Svatava chová, vadí jí její zlomyslná a hašteřivá povaha. Po jedné hádce, kdy královna vnučku opět napomíná, Svatava nečekaně zmizí. V jiném království vládne urostlý král (M. Bahúl). Zatím marně hledá nevěstu, protože jeho nároky jsou velké. Chce jen takovou, která dovede vytvořit paličkováním stejnou krajku, jakou měla na šatech jeho matka. Králův rádce (J. Štěpnička) rozešle princeznám v okolí obrázek krajky spolu s pozvánkou na královský ples. Princezna Svatava doputuje do sousedního království, ale protože ji pronásleduje její špatný Osud (R. Holub), všude, kam přijde, přináší jen smůlu. Rozbije všechna vajíčka určená na přestavbu královského paláce, chce pomoci královské švadleně, ale nechtěně u ní způsobí požár a zapálí drahocenný vyšívaný závěs. O podivné výtržnici se doslechne i král. Mezitím děvče potká svůj špatný Osud tváří v tvář. Ten jí prozradí, že všechno může sama změnit… (Česká televize)

bloodcountes

No žádný archetypální iniciační počin to nebyl, ačkoli téma s Osudem se k tomu přímo nabízelo. Jurodivá princezna blbka, která naštěstí neměla ambice a klidně by raději prala prádlo, protože to je větší sranda, než královský ples, se nepolepšila, k rozumu nepřišla, přišla akorát ke starému kořenovi, kterému začne co nevidět dělat peklo na zemi, což si ten vopelichanej úchyl přes krajky naprosto zaslouží. Ostatně za tuhle kokotinu by zasloužili všichni tvůrci pětadvacet na holou. Ta cimra sloužící babičce a vnučkám za ložnici, kuchyni, jídelnu, trůnní sál a kdeco dalšího je fakt magořina, ale ještě šílenější jsou ty brojleři na zeleném pažitu, kteří snáší mraky vajec. Asi nikdo z tvůrců ani jejich příbuzenstva nepěstoval slepice. No a ten Osud? Jako ano, člověk se vlastními chybami a vlastní blbostí učí a moudří, ale jestliže nic špatnýho nedělá, (akorát to, že spí jako dřevo i když kolem něj skály padají) a vzbudí se a pyká za něco ani netuší proč a nač, jenom vyděšeně prchá jako hlloupé štěně, na vysvětlenou dostane něco jako "máš prostě blbej osud, holka, tak ho zkus změnit", tak to je opravdu velegeniální počin. Proto se taky nebohé děvče nikam neposune, nijak se nepolepší, pořád je to jurodivá blbka, akorát zamilovaná. Strašný osud. ()

ArthasKarfa

Tolik rozbitých vajec a vylitého vína neuvidíte v žádném jiném filmu. Zápletka je dost zvláštní a chvilku nevíte, proč je princezna trestána osudem a proč se některé věci dějí. ()

Bozvav

Posledních pár let si kladu pořád tu stejnou otázku? Proč kromě Trošky už nikdo netočí pohádky na nějakých pěkných a důstojných sídlech. Tady i v jiných pohádkách poslední doby by musel mít člověk fantazii jako mamut velkou, aby se ty zbořeniny, co jsou vydávány za královská sídla daly skousnout. Jednou budiž, ale to je teď posledních pár let pořád. já vím, že jde o peníze,ale i tak. Nápad s osudem dobrý, ale jinak marnost nad marnost Dialogy ubohé, chemie mezi stárnoucím králem a pradlenkou neviditelná. Nádherná Issová to nevytrhla a ani maestro to nedohnal, byť se snažil. za mne dvě a čtvrt, ať nežeru. ()

zdeny99

O svatební krajce je lepším průměrem mezi novodobými pohádkami. Jedná se o štědrovečerní pohádka roku 2003. Příběh má přímou dějovou linku. Poněkud už postarší král (hraje ho nikterak neokoukaný slovenský herec Bahúl) vyhlásí ples, na kterém si vybere svoji budoucí manželku a matku svého potomka. Podmínkou k úspěchu je ovšem, aby upletla takovou krajku, jaká je na obraze. To se povede pouze zatoulané, nezbedné princezně (Klára Issová), do které se už král zamiluje, aniž by tušil, že je princeznou. A to i přesto, že ji životem provází její Nešťastný osud. Toho hraje velice škaredý Radek Holub, který se ovšem podle mě do této role naprosto hodí a je největším překvapením celé pohádky. Ten ji nejrůzněji škodí. Třeba jí vysype posbíraná vejce, zaviní požár látek, vylije víno ze sudů a možná ještě zaviní pád lešení. Za vše ovšem může princezna Svatava, tedy Issová, které té role také velice sedla. Ostatně neméně zdařile se svých rolí ujali i Pavel Kříž coby italský stavitel Composti či sklepmistr Landovský. [1490. hodnocení, 44. komentář, 60%] ()

Ezis

Hodně lidí tady píše, že po revoluci se u nás přestaly točit dobré celovečerní pohádky, ale pro mě to je o něco později - na začátku tisíciletí s tímto filmem. Ten je taková moje srdeční záležitost. Kdo čeká klasickou pohádku, bude zklamán, protože tohle je spíš romantický a moralizující příběh zasazený do renesančního prostředí. Styl uvažování, který za ním stojí, mně také přišel spíš renesančně-barokní než pohádkový. Příběh je moralizující, detaily mírně lechtivé (král v lázni), takže dohromady tak něco mezi Komenským a Boccacciem. Pro děti tenhle film rozhodně není. Já jsem ho viděla už jako dospělá a líbilo se mně na něm všechno: prostředí, hudba, kostýmy (má oblíbená italská renesance), děj, psychologicky propracované postavy i styl vyjadřování (scénárista uměl zacházet s češtinou). Kromě toho 1) rodina v podání B. Turzonovové a obou Klár působila dojmem opravdové rodiny, 2) nechyběla tu nenásilná, moudrá autorita starších (v osobě babičky) a 3) králové a královny tu byli důstojní, což jsou tři věci, kterých si v pohádkách hodně považuju. Všichni herci byli dobře obsazeni a přímo srostli se svými postavami. Jako nejstarší sestru mě potěšilo, že hrdinkou byla netradičně sestra starší, ale nezapomnělo se ani na tu mladší :-) Moc se mně líbila chemie mezi králem a princeznou a věk krále mně vůbec nevadil - v tomhle žánru dám kdykoliv přednost důstojnému, charismatickému Milanu Bahúlovi před neklidnými, přidrzlými Jany Dolanskými. A k tomu tématu svatební krajky: podle mě bylo dobře vymyšleno, protože jednak ukázalo, že král byl zřejmě v mládí velice náročný a hledal ženu, která by byla přesně jako matka, ale příběh ho nechá dospět tak, že ženu získá, až když začne být víc sám sebou a uvažovat, že tu hloupou podmínku zruší a manželku si najde sám. A zdlouhavým paličkováním titěrné krajky zase příběh "dospěje" princeznu: ze začátku byla bezohledná a ztřeštěná, a paličkováním se naučila trpělivé práci. ()

skleboun

docela milá pohádka, která je ale trochu krátká...taky je trochu odfláknutá co se týče hradů - hrad princezny (resp. dvou sester princezen a jejich babičky) je taková lehčí zřícenina a hrad krále je akorát v rekonstrukci...sice je to zajimavá novota, ale holt se mi nějak stýská po výpravných hradech a zámcích ze starých pohádek...ale Klára Issová je fajn :) ()

GIK odpad!

Naprosto zbytečná pohádka, vyhozené peníze, totálně ztracený čas. Holky dělající kraviny, neustále ječící, skákající po stole, do jídla - to mají být princezny? Pitvořící se Holub a trapně žvatlající Kříž. Scénář o ničem. Tohle má být jako osud? ()

E lan

Průměrná "nadtelevizní" pohádka s dnes velmi známými herci, slušným scénářem a vkusným celkovým pojetím. Jen škoda toho krále, ten mi opravdu nesedl:-) ()

Allegro.g.

Pohádka, která ve mně zanechala dojem, že kdyby nebyla bývala byla tak děsně odfláknutá, mohla by aspirovat na 100%. A to i když nemám princezny Issové a Issovou samotnou vůbec rád. Ale takhle - byl to jen stín celovečerní pohádky. ()

vitac.

Z množiny moderních českých pohádek rozhodně jedna z těch lepších. Výprava sice skromná, ale scénář slušný, stejně jako herecké výkony. Na obě Kláry se dobře kouká, Křížovu roli se podařilo ukočírovat tak, že nesklouzla do trapnosti (v současných pohádkách problém většiny postav, které mají působit vtipně) a i osud v podání Holuba je fajn. Solidní tři hvězdičky. ()

ostravak30

Vzhledem k tomu, jaký věkový rozdíl je mezi Klárou Issovou a Milanem Bahúlem - rovných osmnáct let, tak ta pohádka ztrácí hned v úvodu na klasické pohádkovosti. Mě ovšem zaujaly autentické záběry pádu lešení, to je vskutku neobvyklá věc do pohádky. Co mě zaujalo méně byly dialogy. Určitě v minulosti neříkaly rande, jako říkají pradleny. A Pavel Kříž zase, že by stála za hřích. ()

bosquete

Souhlasím snesitelná pohádka, která má poučení. Bohužel né úplné, protože "napravená" princezna na konci vybafne na strážného místo, aby odkráčela se vztyčenou hlavou, a na závěr uráží krále. Zřejmě to mělo být vtipné. Bahúl mi jako král nevadil, protože bylo jasně řečeno, že už se chce oženit po několikáté za sebou, takže to nemusí být mladík s mlékem na bradě. A s Křížem jsem se opravdu zasmála. ()

Nonna

Příjemná pohádka se spoustou vtipných situací a dobrých herců. Máme ji s dítětem mezi oblíbenými a rozhodně si myslím, že překračuje průměr. Příběh není obvykle schématický, Radek Holub je ve své roli Osudu až nepříjemně přítomný a obě sestry princezny (Kláry Issová a Jandová) se skvěle doplňují v lumpárnách pod dozorem moudré a stále krásné královny babičky (Božidara Turzonovová). A princezna Svatava je tak kouzelně nešikovná, až ji člověk lituje. Na film nás kdysi hrdě upozorňovali průvodci při prohlídce tajemného hradu Houska, to bylo těsně po natočení v tamním hradním paláci a rozhodně to nebylo na škodu, umístit pohádku do jeho prostředí - zámek princezen vypadá opravdu chudě a oprýskaně a hlavně originálně (vždyť chudák Pernštejn je snad všude). Na zámku u princezen vše působí tak pohodově a živelně, že v kontrastu k tomu králův hrad a jeho osazenstvo (Bahúl, Kříž, Štěpnička) působí poněkud dřevěně a nepřesvědčivě, jak v hereckých výkonech, tak v dialozích - zde cítím malinkou slabinu a dobře za sklepmistra Landovského, který jediný scénu oživuje vskutku lidově. ()

Eruwen

krásná pohádka.. kdyby tam nebyl Bahúl. Působí jako starý král, co hledá o dvacet let mladší manželku, co by byla spíš jeho dcera.. a navíc je nesnesitelně nesympatický a pohádku mi děsně kazí. Nicméně Jandová a Kříž jsou pěkný a vtipný pár :) ()

estella

A mně se to líbilo :-) Kříž asi nejvíc - ta jeho italská artikulace mě hodněkrát rozesmála. Milá pohádka s hezkou Klárou Issovou a hezkým králem. No a co, že byl tak o dvacet let starší než Klára? ()

dogrose

Dobře vystavěný příběh, kde absenci padoucha nahrazuje Osud v podání originálního Radka Holuba. Všechny postavy jsou aktivní, to je zajímavé; promyšlené dialogy, není to ukecané, dobrá čeština. Herci umějí artikulovat, osobně by mi nevadilo, kdyby Bahúl a Turzonovová mluvili svou mateřštinou, ačkoli jsou téměř bez přízvuku. Svatava vede dějovou linku, dostává zabrat, ale nevzdává to ani nefňuká, jen se postupně poučuje. Je to taková moralitka, vycházející ze středověkých příběhů (a to včetně lechtivosti - polonahý král), tomu vlastně podléhá i výprava a kostýmy Evženie Rážové, hudba na motivy Adama Michny z Otradovic. Nechybí moudrost stáří a nadhled. Dramatičnost příběhu vyvažuje postava Osudu a zejména vtipně napsaná a zahraná postava italského architekta v podání Pavla Kříže.Tvůrci si pohráli i s detaily: na kruhu se skutečně točí, drotár skutečně odrátovává hrnec. Velmi příjemná celková souhra. Snad jen maličkost: krajka se netká, ale paličkuje, případně šije. Pokud vím, konzultantka výtvarnice Iva Prošková se na to marně snažila tvůrce upozornit. Souhlas s komentářem Ezis. ()