Britská učitelka Philippa Paccardová (Cate Blanchettová) žijící v italském Turíně se marně dovolává spravednosti ve věci manželovy tragické smrti. Protože místní policie ignoruje její obvinění, rozhodne se vzít spravedlnost do vlastních rukou a prostřednictvím podomácku vyrobené bomby se odhodlá zlikvidovat drogového dealera Vendiceho. Pak se nechá zatknout. Teprve ve vyšetřovací vazbě se dozvídá, že místo muže zodpovědného za smrt jejího manžela zahynuli čtyři zcela nevinní lidé. Do zoufalé mladé ženy, jež má být souzena za teroristický útok, se však zamiluje mladý soudní tlumočník Filippo (Giovanni Ribisi) a pomůže jí uprchnout. Jak dlouho však dvojice spřízněná jmény a spjatá fatalistickým citovým poutem může unikat spravedlnosti?

Na MFF v Berlíně 2002 získal režisér Tom Tykwer nominaci na Zlatého medvěda. Film byl oceněn stříbrnou Německou filmovou cenou a Cate Blanchettová získala za svůj herecký výkon německou Zlatou kameru. (oficiální text distributora)

honajz2

Ok, Tykwera si píšu do seznamu režisérů, jejichž tvorbě se chci víc věnovat, jelikož tohle byl zase dost zvláštní zážitek. Stejně jako u Princezny a bojovníka mě fascinuje, že je schopný vyvolat mysteriózní atmosféru i když se za celou dobu nic mysteriózního nestane. Zajímalo by mě, kolik tam zůstalo z Kieślowského (minimálně scéna v kostele určitě), ale jestli tenhle film díky něčemu funguje a mluví k divákům přesně takovým zvláštním podání, je to především Tykwerovou režií. Pozadí událostí se zde jen krátce řekne a detaily práce mafie či Philippiny práce se nedozvíme a jsme odkázaní jen na omezené vědění. Hudba hraje ve chvílích, kde by se normálně nehodila a vždycky je to jednoduchá repetitivní melodie a nehraje ve chvílích, kdy se naopak hudba automaticky čeká. Výrazy ústředního dua jsou smířené a na jiných frekvencích než ostatních, jakoby jim byl jasný jejich úděl v celé svojí komplexnosti a zároveň mu absolutně nerozuměli (což se v Princezně a bojovníkovi projeví taky). Střihová skladba občas dřív ukáže událost, ke které dojde za chvíli, přičemž to není retrospektiva, ale prostě jen specifické "narušení" kontinuity skrze scény, o kterých nevíme, jestli jsou flashbacky nebo flashforwardy. Jasně, že by se dalo nastavovat morální otázky, na které při tak omezeném vědění není odpovědí a sem tam mi vadila symbolika svým významem bijící do očí, ale zároveň se tvářící strašně sofistikovaně (což má Princezna a bojovník taky - ty dva filmy jsou si bližší než se mi původně zdálo), jenže Tykwerova filmová řeč mě opět natolik fascinovala, že se tím ani nechci podrobněji zabývat. Jeho filmy sice nepřekypují hlubokými moudry, ale jejich výstavba je natolik svá, chytrá a pozoruhodná, že se mi nemohou nelíbit, zvlášť když mám pro tyhle divnosti slabost. A závěrečná scéna plná akce, těžkooděnců a vrtulníku, kde by divák čekal hudbu nebo výraznou zvukovou stopu, ale místo toho je celou dobu docela ticho a vyvrcholením je cca minutový záběr na nebe - to je prostě geniální. 4* ()

/Pablo

Tak trochu zklamání. Tom Tykwer nabízí dvě části filmu, které v rámci celku působí dost nekompaktně. Navíc Cate Blanchett mě svou rolí příliš nepřesvědčila. Samotný závěr však patří rozhodně do kategorie těch velmi originálních. ()

Morloth

Nebe je pro mne trochu oříšek. Krimi film/thriller/drama, ve kterém vystupují pouze dva herci, v podstatě, který povětšinou postrádá jakékoli napětí či vyhrocenné situace (vyjma napětí vnitřního), kde se mluví pomálu a pokud se mluví, tak velmi rozvážně. Ale stále se jedná, do poloviny, o drama, řekněme vězeňské a od poloviny o co? Jsem schopný vystupovat mezi oním úžasným propletencem záběrů, hudby a střihu nějaké hlubší myšlenky, ale o tom přece nebyl začátek? Ten byl sterilní, studený a netečný. Nebo jsou hlubší myšlenky to hlavní a na ponurý začátek máme zapomenout? Protože se díváme na jiný film? Ale dost. Bylo to krásné i odstrašující. ()

Martin741

Reziser Tykwer ma uznanie odo mna za svoju pracu a tento film. Spravit z minima maximum /herecke vykony vybornej Cate Blanchett......., kvalitny pribeh/, to chce poriadny talent. A ten Tykwer podla mna ma. 84 % ()

dezorz

Aj ked nasledujuce slovnes posjenie bude vyzerat, ako oximoron, Nebo je inteligentny komorny thriller,bez zbytocnych klise, bez zbytocnych dejovych zakrut, s uspornou no stale doatatocne filmovou vizualnou strankou, film bez konca. ()

Streeper

Ve filmu jde spíš o emoce a gesta. V první polovině filmu je spousta dialogu, který umožní se seznámit s postavami, ale ne natolik, aby jste si je zamilovali. Na to by musel být film delší než jen hodinu a půl. Cate Blanchett byla úžasná ve své roli Philippy. ()

ad

Kieslowski napsal úžasný scénář (jak jinak), Tykwer ho nepokazil (jak jinak), Cate Blanchett byla skvělá a krásná (jak jinak)...a mě se ten film prostě líbil...jak jinak... ()

tomtomtoma

Zidealizovaný pohled na mstu ve jménu spravedlnosti, rozhořčenou mstu na člověku, který přivádí mládež k branám pekla. A s dávkou romantiky a úchvatných záběrů, hudba dokresluje prvky sentimentu. Anglická učitelka v Itálii Philippa Paccard (dobrá Cate Blanchett) je tak rozhořčena stavem italské společnosti, prolezlou korupcí a trestnou činností natolik, že vykonává teroristicky vypadající útok na člověka, který stojí za všemi špinavostmi. Bohužel se postupem času vytrácí problémy se svědomím, že místo cíléného objektu zabila časovaná puma čtyři nevinné lidi, z toho dvě malé děti. Policejní písař Filippo (Giovanni Ribisi) se stává romantickým pomocníkem a ochráncem Philippy, pomáhá jí nejen s útěkem, ale také s dokonáním spravedlivé msty. Další zajímavé postavy: Filippův otec (Remo Girone), pomáhající svému synovi ve spravedlivé věci, Vendice (Stefano Santospago), muž stojící na vrcholu distribuce drog do Turína, jenž je popraven ve jménu slepé spravedlnosti, která dokáže být také krutě morbidní, nedávající další šanci, a žalobce (Alberto Di Stasio) s majorem Pinim (Mattia Sbragia), na straně vyšetřovatelů odporného atentátu. Rozhořčení, pokus o pomstu, tragédie, dopadení, útěk, konečně pomsta a znova útěk, bez přijmutí odpovědnosti, jak bylo slibováno. Ó, ty lákavá svobodo. Poutavý háv, ovšem ne až tak kvalitní obsah. ()

laik_60

Úžasný až neuveriteľný námet , perfektná Blanchetová, super soundtrack, nádherne zábery .....až som zatúžil tam byť fyzicky... A ako to ten otec povedal ... hrozitánska bezmocnosť v tých najvážnejších chvíľach, ked clovek sraca vieru v zmysel toho všetkého. Tykwe Tykwer zase si ma dostal :) ()

C0r0ner

První půlka excelentní a Cate Blanchett předvedla jeden z nejlepších hereckých výkonů, jaký jsem kdy viděl, nicméně pak to bohužel sklouzlo do nudné sračkovitosti, aby to skončilo sice zajímavě, ale v tu dobu mě to minimálně čtyřicet pět minut nezajímalo, a tak jsem jenom pokrčil rameny. 55% ()

campix

Podobné filmy se mi opravdu těžko hodnotí, jelikož zkritizovat nějaký film je opravdu jednoduchá věc, ale tady není moc co kritizovat. Zároveň ani moc nevím co vychválit. Samozřejmě je Nebe po stránce příběhu a hereckých výkonů stoprocentní. Jen ve mě prostě nedokázalo vyvolat nějaké hlubší pocity a popravdě řečeno ani mě moc nebavilo. Ale tak třeba mu časem přijdu na chuť. ()

Flyer

Z mého pohledu je tento film pouhou prázdnou nádobou postavenou na kýčovité zápletce (trest za spáchaný zločin spočívá v osudové lásce), navíc ukrutně pomalé tempo vyprávění taktéž na mém kladném hodnocení přílš nepřidá, ovšem herecké výkony Blanchett a Ribisiho si, i přes veškeré výhrady k filmu, zaslouží moje uznání. Nevím, možná se někdo dokázal naladit na tu správnou vlnu a snímek si pořádně užít (což je zřejmé z některých zdejších komentářů), mně se to bohužel nepodařilo. ()

Slavníkovec

Film, který nepostrádá napětí, kvalitní hudbu, krásnou přírodu, erotiku, akčnost, zamyšlení, důvtip, a ponaučení. Celých 96 minut nás ponoří do vztahu mezi vězeňským překladatelem a teroristkou. Vztah se mění v hlubokou lásku, kdy se Filippo zdává všeho a uteče s Philippou Paccardovou. Ví, že je jednou policie najde. Tak dojemný a krásný konec, kdy společně se zmocní vrtulníku a stoupají výše a výše a ....... jsem ještě nikdy nezažil. ()

danliofer

Symbolický příběh o prolnutí dvou principů v jeden. Nebyl by to Tom Tykwer, aby své hrdiny opět neuvrhl do extrémně vyšponované situace, která v tomto případě koresponduje s romantickým hrdinstvím v tom nejpůvodnějším slova smyslu. Romantický hrdina musí prožít zdrcující katarzi, aby se naplnil jeho romantický osud... Takže s vrtulníkem, odlétajícím v samém závěru přímo do nebe, jednoho napadne tak trochu heretická myšlenka... a co když se z toho ti dva vysekají a budou mít spolu kupu dětí a lézt si pak vzájemně na nervy, což by asi nebyl ten správný happy end... Možná proto otevřený konec tomuto nádhernému filmu opravdu sluší, ať si pak každý udělá vlastní závěr. ()

andrii

Stačil jeden pohled a byl ztracen...Motiv lásky a motiv pomsty se střetly, aby vznikla nadpozemská, nebesky unikátní "road-movie" lásky. Zločin jako rozbuška, zločin jako "osudový posel Amorův..." Vizuální meditace a korporace ticha. Podmanivá mlčenlivost intenzivních krůčků sbližování jsoucna lásky. Oční fluidum a charisma citů "shakespearovských milenců" na útěku. Pohádkově impresionistické, poeticky pohlcující. Oslava čarovné moci lásky. Minimalistický, leč okázalý pohled Cate Blanchett, mušketýrský rytíř Giovanni Ribisi, v jehož očích se zračí ušlechtilá čistota zamilovanosti. Oba vzdušně, s jistou lehkostí mimesis, portrétují ten nadnášející pocit, to neuchopitelné třepotání v srdcích, tu "zachumlanou" slast metakomunikační nirvany. Těžiště krásy uvržené do střídmosti slov, do velkoleposti činů. ()