Jeff "Dude" Lebowski je nejlenivější chlápek z Los Angeles a okolí. Miluje bowling, koktejl zvaný Bílý medvěd, marihuanu a svůj koberec. Díky shodě jmen je ale považován za boháče, který se shodou neskutečných náhod stane obětí vydírání. Místo toho, aby mu skutečný boháč Lebowski zaplatil zašpiněný koberec, musí Jeff se svými neschopnými kumpány předat výkupné za jeho rozmazlenou dceru. Vše by mohlo jít docela v klidu, kdyby se Jeffův kámoš Walter (John Goodman) nerozhodl shrábnout prachy na výkupné bez ohledu na následky. Big Lebowski je dnes již kultovní klasika bratrů Coenových s Jeffem Bridgesem v hlavní roli. (Cinemax)

Mangoo

Geniální nápad, skvělé obsazení a výkony. Scéna u bowlingu s nabitou pistolí, kvůli přešlapu zajistí totálně kamenný úsměv přes neustávající klidné „dude“ a „you know man…“ až po to nejoriginálnější a přitom nejstupidnější kupování mléka v obchoďáku jsem si postavu Biga Lebowskeho naprosto zamiloval. Tenhle film mě přiměl hrát bowling. ()

marien1039

Inu nevím no. Možná mi více sedí filmy, kde není v prvních dvaceti minutách pořád dokola: "Pochcal mi můj tepich! Jak si to vůbec představuje, že jen tak přijde a pochčije mi můj tepich?! Jak to, že mi pochcal můj tepich? Byl to můj tepich! Můj tepich, co seděl do mé předsíně! A ten Číňan mi ho jen tak pochčije! Můj tepich! Jak můžete nechápat vážnost situace? Přišel Číňan a pochcal mi můj tepich! Ptáte se, jak se to stalo? No prostě přišel a pochcal mi můj tepich!" a takto to pokračuje ještě tak pět minut....no nevím, tento film mi začal drásat nervy už v prvních chvílích. Jelikož mi tak lezl na nervy, ani jsem ho nedokoukala, tuďíž nemám právo ho hodnotit, ale jen okomentovat prvních několik minut. Možná, až mě někdo přesvědčí, že tento film vážně nepokračuje v duchu debaty dětí v mateřské školce, tak si k němu zase sednu a dodívám ho. ()

skepticka

Kravinka.A tri body sú za Jesusa,do ktorého som sa okamžite a beznádejne(vzhľadom k jeho chúťkam)zahľadela.Ale videla som o dosť lepšie komédie, aj herecké výkony.Námet bol originálny a postavy tiež,ale aj tak to u mňa neni za viac ako 3 hviezdy. ()

JohnnyN

Mám tenhle film rád. Mám ho rád, ale nedokážu říct proč. Zřejmě je to jednoduše díky vynikajícím hercům, skvělé atmosféře a jedinečně vybranému soundtracku. ()

Katule80

Upřímně, dle recenzí jsem od tohohle filmu čekala víc.... nebyl špatný, to ne... je tam i pár dobrých seků... Ale například ty surrealistické části, které většinou dělají film zajímavější , mi tu přijdou spíše na škodu. Zkrátka...tento film mě nijak neohromil, ale ani nenaštval.... A navíc mě mrzí, že tu nedořešili ten KOBEREC!!! :p ()

lvi_psouk

Tak dlouho mi kamarád o tomhle filmu vyprávěl, jak je geniální, jak Bridges brilantně hraje, až mě to začalo iritovat. Až pomine můj negativismus ovlivněný vnějším nátlakem, budu schopen ho vidět okem nezaujatým a objektivním. Takhle zatím díky PGmu za 3*. ()

BlackVelvet

Tak tohle je trochu jako Butterfly Effect (ne ten film, ale koncept jako takovy), z maleho popleteni se vyvine neuveritelne spletity vyvoj udalosti. A ze je to poradne zamotany vyvoj udalosti. Cele je to zalozene na zapletce jmena Jeffa Lebowskiho, kdy si vymahaci dluhu spletou hlavniho hrdinu filmu s nekym jinym a pak uz je jedna velka blazniva jizda. Je zajimave, ze ackoliv zapletka je fakt ulitla a charaktery jakbysmet, tak pres tu veskerou podivnost na mne charaktery ve filmu pusobi realistickeji nez nekdy udajne realne vykreslene charaktery v jinych filmech. Je to pro to, ze jak uz rikala moje babicka, realita je milionkrat divnejsi nez fantasie a cokoliv si je clovek schopen predstavit casto neni divnejsi nez pravda. takze se v jednom filmu setkame s Vietnamskym veteranem, feministkou, nihilistou, byvalym sexualnim "maniakem" atd. Uz jen takto to zni silene, ze, ale presto to uplne neuveritelne drzi pospolu a divak propluje filmem ani nevi jak. Dialogy jsou opravdu skvele, inteligentni a cisici nefalsovanym humorem, diky nim se da na film koukat nekolikrat a pokazde si v nem najdete neco jineho. Zapletku tady nebudu detailneji rozebirat, za prve protoze bych vam ten film zkazila, za druhe proto, ze to ma tolik klicek a zakrut ze si ji sama uplne 100% nepamatuji. Jedine co si vazne pamatuju je, ze tenhle film je 100% moje guilty pleasure, ze kdykoliv bezi v telce tak se rada k telce usadim, a ze zaverecna scena s popelem je tak neuveritelne srandovni, smutna a zaroven ten nejvetsi kamenak jaky sem kdy videla, ze by se autori filmu "Kamenak 1,2 a xxxx" opravdu meli co ucit. ()

RoyBatty444

Nechajte sa vtiahnuť do života Ďjúda a prežite s ním pár nezapomenuteľných chvýl plných zábavy, vzrušenia a bieleho medveďa. Coenovcov obvykle nemusím ale toto je proste môj šálok kávy teda až na ten bowling. Odviazaný, bezkonfliktný pohodový chlapík sa zapletie do trablov druhých a na chvíľu mu to sprehádže zabehnutý program a nie len to. Ak je niečo na svete v pohode tak to je tento film skláňam sa Bridgesovi, Goodmanovi a samozrejme celému ansámblu. ()

Marlo

Jeff Bridges se pro tuto roli narodil nedokážu si představit nikoho jiného...Toto je hláškami a vtipnými situacemi narvaná komedie až k prasknutí... Kultovka s velkým K. K tomu si přidejte též životní vedlejší roli Johna Goodmana, skvělou režii bratrů Coenů a v neposlední řadě peckový soundtrack. Doporučuji každému... ()

Robino15996

Toto bola sranda? Nechápem absolútne to hodnotenie a už vôbec nie to ako môže byť tento film 50 najobľúbenejší... Ja som sa zasmial asi dva krát za celé 2 hodiny...inak to bolo pre mňa len veľké utrpenie, Jediné čo bolo na tomto filme ako tak dobré je herecké obsadenie. 30% ()

Ginnidlo

Film pohoda jazz. Lebowski mi vysvětlil, co je to tepich :-) Na film se koukám jedině v županu a s něčím dobrým na pití. Jeff Bridges podal skvělý výkon a Goodman jako vždy nezklamal. Ti dva by spolu měli hrát víc. A třešničkou je samozřejmě Steve...jeho kukadla dávají každému filmu ve kterém hraje jednu hvězdičku navíc. Záruka super zážitku. ()

DannyVlk

Já vlastně ani nevím o čem to bylo, spoustu nadávání, pochcanej koberec a pornohvězda, to celé zamotané do nějakého děje kolem bowlingu a peněz. Pravda bylo tam pár dobrých gegů, ale jinak mi to přišlo jak kdyby se to snažili namontovat na kiss kiss bang bang a nějak jim to nešlo.. Možná že při druhé projekci (musím v angličtině) už objevím kouzlo tohoto filmu, po první bohužel nic. ()

numeromis

"Ne, to byl Vů, kdo mi ho pochcal." :-) Příběh o jednom velkém nedorozumnění, znečištěném tepichu, lenosti, chudém milionáři, německých pornohercích, silně vaginálním umění, vzpomínkách na Vietnam a tomu všemu nadřazenému bowlingu. Napsané na papíře to vypadá jako neukočírovatelná směsice, ale přesto každým cloumem perfektní filmařská práce. Dle mého John Godman v životní roli a skvělý Jeff Bridges, jehož dude styl se líbí i konzervativnímu Texasanovi, kterýmu se obyčně nelíbí vůbec nic. Jednoduše "Moc pěkná kuna." :-) ()

chytri

Nechápu hodnocení filmu. Vydržel jsem to do 1:02:10 a pak jsem to vzdal. Rozkouskovaný děj, žádný humor. Jediný, kdo se mi trochu líbil je týpek v růžové kombinéze. Pro mě opravdu velké zklamání ()

beny1234

Po dlouhé době jsem zase shlédl starší filmový hit, který jsem předtím neviděl a můžu říct, že to bylo sice hezky natočené, herecké výkony suprové, ale příběh byl pro mě podprůměrný. Stovky vulgarismů během necelých dvou hodin mě opravdu už tolik nebere. Asi jsem vyrostl. 70% ()

zuzrik

Jedna z nejlepších komedií vůbec... To snad ani nikdy neomrzí :) Lebowského životní styl a filozofie je inspirativní :D bohužel né vždy v dobrém. Ale i tak výborná zábava na páteční večer, když zrovna nemáte žádnou jinou akci a chcete se uvolnit po vyčerpávajícím týdnu. ()

Rodgar

Ačkoliv jsem tento film viděl teprve nedávno, nechápu jak jsem bez něj mohl žít. Dalším film na kultovním seznamu, kde se spolu po boku Pulp Fiction a Pátého elementu usadil na příčce mých nejoblíbenějších filmů, který čerpá všechno z každého okamžiku. John Goodman je v tomto snímku opravdu legendární a jeho lhostejnost a částečná debilita vás dokáže tak akorát nas*at, pokud se snažíte soucítit s Dudem. Hlášky jako "Am I the only one around here who gives a shit about the rules" a "You are entering the world of pain" lze najít po celém anglicky mluvícím internetu. Dějová linka, která začíná pouze tím, že Dude chce zpátky svůj tepich, díky kterýmu se dostane do velkýho průseru a Walter mu vůbec nepomáhá. Co se však na filmu musí vyzdvihnout je postava Donnyho, kterou ztvárnil legenda filmového průmyslu Steve Buscemi - jeho tvář zkrátka nejde si nepamatovat a i přesto, že všude vypadá stejně (Lebowski, Armageddon, SpyKids) ho člověk vnímá jako novou postavu a nespojuje si ho s jinou rolí. Zkrátka a dobře, já chci jenom svůj tepich. ()

Big Lebowski má hotový spin-off

Big Lebowski má hotový spin-off

09.07.2019

Coeni míří na Netflix

Coeni míří na Netflix

11.08.2017

Streamovací služba Netflix láká čím dál tím známější režiséry. Po Carym Fukunagovi (Bestie bez vlasti) tam zavítali i David Ayer (Bright) nebo Martin Scorsese (The Irishman), a teď je tu další velký… (více)

Coeni píší internetový thriller

Coeni píší internetový thriller

15.10.2016

John Turturro točí spin-off Big Lebowskiho?

John Turturro točí spin-off Big Lebowskiho?

18.08.2016