Cesta gladiátorů 2000

Death Race 2000

Akční / Sci-Fi

USA, 1975, 79 min

Čas od času si Roger Corman odskočí/il od natáčení či produkování svých oblíbených monster filmů a natočí i něco jiného „pořádného“. Tentokrát se vrhl na akční scifi z budoucnosti, kterou z části říznul komickými prvky a částečně i koketoval s hororovým žánrem. Udělat z Ameriky „fašistický stát, kdy se církev sčuchla s politikou a všechno je pod nadvládou jednoho muže říkajícího si jak jinak než President, který rozhoduje i o tom, kdy se bude obyčejný občan smět milovat), bylo docela riskantní, ale jak se později ukázalo, vedle určitě nešlápl a snímek si získal celou škálu přívrženců. Sešlápněme spojku, otočme klíčkem a hurá do ulic. Svým nadupaným bourákem můžeme sejmout bez výčitek svědomí úplně každého, kdo se nám připlete pod kola. Starci a malí haranti jsou za nejvíc bodů, tak proč se zbytečně zdržovat přejížděním zvědavých chlapů, ale tak bodík navíc se vždycky hodí. Přesně tímhle se řídí tento film a již po prvních minutách je nám nabídnuta pěkná krvavá lázeň. Tvůrci nám nabídnou docela solidní podívanou, ve které nechybí ani slušná dávka černého humoru. Morbidní zábava nabírá postupně na obrátkách, ale jelikož se nejedná jen o kousek určený milovníkům krve cákající podívané, dočkáme se zde i trochu té nahoty, politiky, povstalecké ctižádosti a samozřejmě závodnické rivality. Každý z těchto prvků zde má určitě své místo a byl jistě přínosem. Pohledné herečky se nestyděly ukázat i něco navíc, než jen svůj herecký talent. Povstalci zase „zručně“ dopomohli navýšit počet obětí, přestože ne vždy si vedli zrovna obratně. Nejzajímavější však byli samotní závodníci. Především pak jejich pestrobarevné charakteristiky, ze kterých si snad každý vybere svého favorita.(1.8.2012)

Při téhle prazvláští úchylárně jsem si alespoň zavzpomínal na časy, kdy jsem hrával Carmageddon. Ostatně hra vznikla myslím právě díky tomuto filmu. Snímek rozhodně není nejlepší, ale nějak jsem se moc nenudil a vydržel až do konce. Zábava to taky není (jak by taky závod ve kterém je důležité srazit co nejvce lidí, obzvlástě žen a dětí, mohl být) a Stalloneho působení už tuplem nechápu :D Tři hvězdy za vzopmínky na mou 486ku ((:(20.6.2008)

• hippyman

pekelně úchylná zvrhlost, kterou jsem chtěl po deseti minutách fakt vypnout... ale pak se ve mně přehodila nějaká výhybka a začínal jsem tomu zvolna přicházet na chuť... no, co si budem povídat, hlavně díky stylovému (ne)oblečení frankensteinovy navigátorky... ;) takže s přihlédnutím k tomu, že záměrem zřejmě nebylo natočit film kvalitní, ale film pro pobavení, dávám nakonec 40%.(19.8.2008)

• Rominator

Pětice automobilových posádek jede 20. jubilejní transkontinentální závod napříč Amerikou, ale nebudou to mít jednoduché, protože rebelové a odpůrci prezidenta se snaží závod sabotovat. Svoje umístění mohou závodníci ovlivnit body, které získávají za přejíždění lidí. Nejžhavějšími kandidáty na vítězství jsou jediný dvojnásobný vítěz Frankenstein (David Carradine) a Machine Gun Joe Viterbo (Sylvester Stallone), který vyhrál jednou... Filmem se nechala inspirovat počítačová herní série Carmageddon (Carmageddon, Carmageddon II: Carpocalypse Now a Carmageddon TDR 2000). Klady snímku jsou hláškující Sly a design jednotlivých závodních vozů.(1.12.2013)

• gumli

Film bez myšlienky,veľká hlúposť.Čierny humor a debilná zábava.Zároveň aj akási apokalyptická parodujúca vízia budúcnosti.Zabiť čím viac ľudí na pretekoch nie je odporný zločin ale národný šport a zábava.Film je sám o sebe číry nezmysel.A neviem čo tam robil David Carradine,veď má svoje Kung Fu filmy,v tých rokoch bol na vrchole svojej kariéry.V celom filme mi pripadal unudený na smrť.Veľmi hlúpy ale zároveň aj zábavný film,preto za dva.(13.2.2010)

• - Vůz, který řídí Calamity Jane (Mary Woronov) je Manta Mirage, Matilda (Roberta Collins) řídí Volkswagen Karmann Ghia, Nero (Martin Kove) řídí Fiat 850 Spider, Kulomet Joe (Sylvester Stallone) řídí taky Manta Mirage a Frankenstein (David Carradine) řídí Shala-Vette. (maty_x)

• - Jména hlavních postav Frankenstein a Kulomet Joe se objevili také ve filmu Rallye smrti (2008). (Statham14)

• - Film posloužil jako hlavní inspirace pro hru "Carmageddon". Základní vozidlo ve hře "The Eagle" je pak téměř přesná kopie Frankensteinova (David Carradine) vozidla z filmu. (Corpsegrinder)