Cesta gladiátorů 2000

Death Race 2000

Akční / Sci-Fi

USA, 1975, 79 min

• Z0oMb3E

Všeobecne mám rád zlé filmy. Mám rád filmy, ktoré sú už točené, ako zlé. Ak je však seriózne myslený snímok tak otrasný, že ho odmietnem dopozerať, je to záruka ohavnosti najhrubšieho zrna. Presne je to príklad Cesty gladiátorov. Jednak je to historický snímok, ktoré neviem nejak doceniť, ale najväčšiu zásluhu na mojom hodnotení má námet. Neviem, či toto bolo v 80tych rokoch považované za cool, ale v súčastnosti (2011) vyznie celý film ako nepodarený fór. Kontinentálne preteky na niečom, ako reklamných autách odštartované samotným prezidentom pod patronátom kardinála a bonusové body za každého zrazeného človeka mohol vymyslieť iba totálny šialenec. Navyše sa k tomu pridal asi najotrasnejší dabing, aký som kedy počul, popri ktorom vypadá východniarska verzia A je to, ako najprofesionálnejšie odvedená práca. Nestráviteľné, nepozerateľné, nepočúvateľné!(10.2.2011)

Docela fajn nekorektní zábava, která uteče jako voda a člověk se i párkrát zasměje, ale rozhodně se z toho dalo vytěžit daleko víc. Ústřední dvojice je sice důležitá pro příběh, ale třeba náckové nebo nařvanec Sylvester a jeho blbá blondýna tvoří daleko vtipnější závodní páry, jejichž potenciál by se dal na větším prostoru lépe využít. Ještěže jsem se díky tomuhle filmu dozvěděla, že za všechnou můžou Francouzi, takže to mám aspoň na koho svést :)(6.11.2012)

Dear friends of mine, nesmějte se mi, ale co když je Death race 2000 o rostoucí lidské intoleranci a lhostejnosti. V roce 1975 byla éra Hippies a všeobecné lásky nenávratně pryč a třeba nám tvůrci chtěli ukázat, že lidská společnost může dospět do stádia, kdy budeme závodit v ulicích a rozdělovat si body za přejeté důchodce. :-) No tak ne. Je to obyčejné béčko, které sází na masakr nevinných a Davida Carradina, který kroutí volantem v přiléhavém latexovém oblečku. Navíc je tady mladý Sylvester Stallone, který se v té době snažil konečně prosadit jinak než svým ocasem. Jenže slibnou béčkovou podívanou kazí špatně natočená akce (ať už se jedná o závody či samotné přejíždění). Ta je tu neskutečně obcházena a prakticky nic není vidět, což podle mého není způsob, jak zamaskovat malý rozpočet. Přesto je to docela sranda s několika dobrými hláškami a když připočtu vliv na vznik mého oblíbeného Carmageddonu, tak ty tři hvězdy musím dát.(29.3.2008)

Dear god! Tohle se zas tak často nevidí. Naprosto neuvěřitelné béčko, které si na nic nehraje, je dost brutální a i dosti zábavné. Je s podivem s jakou důstojností tomuto žánru příslušející dokázal David Carradine zahrát svůj part. Tzn. postavu co nosí sado maso hadry a jmenuje se Frankenstein. Jeho protivníkem je Machine-gun Joe a hraje ho samotný Sylvester Stallone. Navíc je to úplně stejný jako Carmageddon a ten jsem svýho času pařil fakt hodně.(27.6.2006)

Fantastické! Tahle bezmála čtyřicetiletá bizarní lahůdka byla svými tvůrci určitě (aspoň zčásti) myšlena jako nějaké to nastavení zrcadla konzumní, komercializované, fašistické, násilnické společnosti, nebo tak podobně... Ale zároveň je to úžasná hlína, u které jsem se skvěle pobavil. Vize roku 2000 je roztomilá, tak trochu punkový Orwell po pár panácích; šílenci na všech frontách - šílený americký president, šílení diváci, fanoušci i šílení reportéři šílených televizních show, šílená baba jako vůdkyně rebelů... Simone Griffeth je fantastická kočka, mladý Sly hraje záporáka, mladý Carradine... no nebudu napovídat. Oblíbené scény: třeba Frankensteinův "žertík" s lékaři a sestřičkami geriatrické kliniky v Den euthanasie, nebo Mathilda de Hun a její "Blitzkrieg!". A za všechno zlo světa můžou Francouzi!(8.10.2014)

• - Vůz, který řídí Calamity Jane (Mary Woronov) je Manta Mirage, Matilda (Roberta Collins) řídí Volkswagen Karmann Ghia, Nero (Martin Kove) řídí Fiat 850 Spider, Kulomet Joe (Sylvester Stallone) řídí taky Manta Mirage a Frankenstein (David Carradine) řídí Shala-Vette. (maty_x)

• - Automobily z filmu byly po skončení natáčení prodány za mnohem více, než stála jejich výroba. (Caelos)

• - Dvě vozidla, která byla během natáčení použita, se objevila o 13 let později ve filmu Pozemšťanky jsou lehce k mání (1988). Jednalo se konkrétně o auta Calamity Jane (Mary Woronov) a Frankensteina (David Carradine). (Caelos)