Bratříčku, kde jsi?

O Brother, Where Art Thou?

• Francie

O'Brother

Braček, kde si?

Komedie / Dobrodružný / Krimi / Hudební

Velká Británie / Francie / USA, 2000, 103 min

Docela příjemný film, který ovšem jen těží maximum z fórků na Everettovi, respektive Clooneyho, vlasy a především z GENIÁLNÍ hudby. Zbytek je tak trochu blábol a vážně nechápu nominaci na Oscara za scénář. Monty Pythonům by pak museli zavést nějaké ještě větší ocenění, protože proti tomuhle jsou chlapíci z létajícího cirkusu dramatici jedna báseň. Nu což, nuda to není, pobavíte se, chytnete dobrou náladu dříve, než řeknete borůvkový koláč a budete si pobrukovat tyhlety chytlavé melodie ještě dlouhou dobu po závěrečných titulcích, takže to za ty peníze určitě stálo. Ale najdou se i mnohem lepší věci, do kterých lze investovat, takže... Tři a vlas děda Vševěda. [březen 2006](1.4.2006)

Ó můzo! Zapěj skrze mne a vyprávěj cestu o muži zběhlém v umění válečnickém o poutníku sužovaném osudem.......... Inspirováno Odysseou od Homéra. Scénář velmi divný a lehce čitelný, to není to pravé Coenovské. Nějak jsem se na tento příběh nedokázal naladit. Některý scény, které asi měli být komické, mi připadají spíše trapné. A možná jsem to spíš nepochopil. Herecké obsazení povedené, prostředí nádherné a hudba krásná. CITÁT - Nic není pro nic, za nic..............(21.8.2014)

Oddychovka se skvělou ústřední trojicí a pěknými country písněmi. Během útěku našich hrdinů se setkáváme se spoustou netypických postav, jak je tomu u Coenovek zvykem. Chlápek co střílí krávy samopalem a John Goodman jsou naprosto úžasní. Bohužel se stále nemůže zbavit pocitu, že mě Coenovci docela zklamali a zatím je to asi to nejslabší co jsem od nich viděl.......(4.3.2008)

No veru čakal som niečo omnoho sofistikovanejšie a vtipnejšie. Po fantastickom Lebowskom ako keby došiel Coenovcom dych. Samozrejme sú tu badateľné typické znaky Coenovskej tvorby a dokonca sa mi veľmi páčilo vtipné prepojenie s Homérovým Odysseom. Znázornenie syrén a kyklopa v podobne Johna Goodmana boli fantastické. Dielo je samozrejme omnoho komplexnejšie ako sa zdá, čo je na jednej strane výhoda ale na druhej to filmu podráža nohy. Vystupuje tu veľa postáv. Každá s tých postáv je pre film dôležitá ale ani jedna sa na obrazovke nezdrží tak dlho aby mala možnosť zapôsobiť. Takto aj obyčajné rozprávanie o Satanovi vyznie do prázdna. A pritom začiatok mal veľmi sľubný rozbeh. Po technickej stránke nie je veľmi čo vytknúť. Južanská hudba je pohodová a krásne zapadá do prostredia snímku. titulná pieseň ktorú naspievajú hlavný hrdinovia je neskutočne chytľavá a ešte teraz si ju pohmkávam. Deakinsová kamera je v tomto prípade ukážkou kvality. Jej pomalé priechody a nadhľady boli celkom okúzľujúce. Che. K hereckému obsadeniu - Turturro a Clooney sa zhostili svojich úloh na výbornú a ich prejavy boli najživšie a najzábavnejšie, Nelson rovnako ako Hunterová mi prišli ako druhé husle. Ku ktorým sa neskôr pripojil aj Badalucco, Durning a fantastický Goodman. Tento film spĺňa samozrejme určité atribúty čo sa týka vtipnosti ale jeho komplexnosť a nesúvislosť spôsobujú že veľa vtipov vyznie doprázdna. Takto sa jedná síce o dobrý film, na ktorý ale veľmi rýchlo zabudnete aj keď vám nejaká tá melódia bude ešte dlho znieť v hlave.(4.2.2009)

Zatím jednoznačně to nejlepší,co jsem od Coenů viděl.Vlastně ani nevím,čím mě tenhle film tak strašně zaujal,ale jednoduše se zařadil k mým absolutně největším srdcovkám.Geniální George Clooney tady předvádí dost možná svůj nejlepší herecký výkon,Turturro a Blake Nelson mu zdatně sekundují a John Goodman je jako vždy parádní.Skupina Blátošlapů je prostě super.95 %(28.10.2009)

• - Dům, který zaplaví povodeň, je replikou domku z filmu The Evil Dead režiséra Sama Raimiho. (Tygrys)

• - George Clooney předal svým příbuzným v Kentucky scénář, aby jej přečetli a nahráli tak jeho zvukovou podobu. Clooney chtěl na svém jižanském akcentu zapracovat. Když mu jeho příbuzní poslali nahrávku se scénařem, zjistil, že mnoho slov ze scénáře zaměnili za úplně jiná. (c.tucker)

• - Natáčelo se v Cantonu, Jacksonu, Valley Parku, Vicksburgu a Yazoo City (Missisipi) v USA. (Tygrys)