Bratříčku, kde jsi?

O Brother, Where Art Thou?

• Francie

O'Brother

Braček, kde si?

Komedie / Dobrodružný / Krimi / Hudební

Velká Británie / Francie / USA, 2000, 103 min

Co k tomu říct? Tři chlápci (občas čtyři nebo dva) utekli z vězení a běhají po světě.. Pro mě nic záživného a po většinu filmu jsem se opravdu upřímně nudila.. Jediné dvě dobré scény byly z nahrávacího studia a závěr.. Ze začátku jsem si sice říkala, že to vypadá docela dobře a bavily mě i Georgeovy hlášky o jeho vlasech a pomádě, bez které nemůže žít, ale vážně bylo potřeba, aby to zmiňoval v každé druhé scéně? To, čemu jsem se jednou nebo dvakrát zasmála mi ke konci lezlo pořádně na nervy.. A navíc byly všechny postavy přinejmenším divné (a to nemyslím v tom dobrém slova smyslu).. Takže za co jsou ty 3*? Za skvělou hudbu, dokonalou píseň Hochů od Syslí (nebo Bobří?) řeky a za oči George Clooneyho (aspoň na něco se tam dalo koukat :D).. Bez té hudby by to byly opravdu hóódně slabé 2*, možná i 1*.. Ale díky hudbě se film vyšplhal na (neuvěřitelné!!) slabé 3*.. A může být rád :D(26.1.2012)

K najlepším kúskom bratov Coenovcov má Braček, kde si? ďaleko, ale aj tak sa jedná o pozoruhodnú a výbornú záležitosť. Vždy ma fascinovalo, že každý film, ktorí Coenovci natočia sa za čas stane kultovým a ako je možné, že po toľkých úspešných filmoch ešte majú v zásobe kopu originálnych nápadov. Tento z roku 2000 je zase ich typickou komédiou, opäť nechýba čierny humor, tentokrát sa im na jednotku podarila aj atmosféra, herci boli výborní, scenár sa mi takisto páčil.(22.8.2007)

Tak tenhle film mě pobavil, tři vězni na útěku, jeden větší magor, než druhý a ty postavy a postavičky, co potkávají cestou. Smála jsem se, když se jeden z nich převtělil v ropuchu, když Clooney pořád sháněl pomádu na vlasy, když se hádali, kdo bude vůdce... jak o tom tak přemýšlím, smála jsem se prakticky nepřetržitě. Coenovy komedie mi evidentně sednou.(3.8.2006)

Jeden řetěz. Tři rozdílní lidé. Takové jsou základní počty Coenovic variace na starého, dobrého Homéra. Tři trestanci se musí spojit, protože ve hře je poklad v hodnotě 1,2 miliónů dolarů zakopaný na dně rokle, která bude během pár dnů zaplavena (No Odyseus měl na putování jenom deset let) a to vše na jihu Ameriky třicátých let, kde se uprchlým vězňům daří asi tak stejně dobře jako černochům. Na své pouti se setkají se sirénami, kyklopem (skvělý John Goodman), největším gangsterem století Georgem "Babyface" Nelsonem (pst já to neřekl) a spoustou dalších. Rovnou přiznávám, že podobné filmy, které míchají realitu s nadpřirozenými prvky v silně černo-humorném balení, jsou vysloveně moje krevní skupina (i moje povídková tvorba se nese v podobném duchu). Když k tomu připočtu skvěle vytvořenou jižanskou atmosféru, výpravu, skvělé herecké obsazení a chytlavé scény s pokřtěním v řece či taneček Ku-Klux-Klanu, tak svého bratříčka už hledat nemusím (jedna sestra mi bohatě stačí), protože se mi už dávno usadil v TOP 15.(20.9.2007)

Ako pierko ľahký kúsok z tvorby vždy výborných bratov Coenovcov by som jednoznačne zaradil do "odľahčenej línie" ich filmov. Snímka má zase raz dokonalé remeselné spracovanie, skvelú kameru a bravúrne herecké výkony nielen hlavných, ale i mnohých epizódnych postavičiek, čo je u Coenov trademarkom. A príbeh je síce prostý, ale veľkú prevahu nad ním má celková pozitívna atmosféra filmu, jej štýlovosť a hudba, ktorá je v prípade "jemne muzikálového" O Brother, Where Art Thou? veľmi podstatná. A nielenže je to úsmevný umelecký zážitok, ale Joel s Ethanom nás stihnú aj presvedčivo zoznámiť s americkými reáliami tridsiatych rokov. (80%)(20.10.2010)

• - Oficiální web tvůrců soundtracku, v době propagace filmu, vyhlásil soutěž ze zajímavostí z filmu. Výherci obdrželi originální balení pomády na vlasy "Dapper Dan" (přel. Švihák Dan). (c.tucker)

• - Gangster George Nelson (Michael Badalucco) nenáviděl krávy, proto je ve filmu pokropil dávkou ze samopalu. Samotný herec Michael Badalucco ve skutečnosti miluje krávy, a dokonce jednu ve filmu Mac (1992) bez vyzvání objal. (c.tucker)

• - Žena, která se ptá prodavače na nahrávku "Hochů od Syslí řeky" je Gillian Welch, jedna z aktérek filmového soundtracku. (c.tucker)