Bratříčku, kde jsi?

O Brother, Where Art Thou?

• Francie

O'Brother

Braček, kde si?

Komedie / Dobrodružný / Krimi / Hudební

Velká Británie / Francie / USA, 2000, 103 min

Tento filmový skvost se bez pochyby zařadil mezi top světové filmy v žánru komedie, roadmovie, hudební. Ustřední trojice na útěku z vězení ve státě Mississipy, za hledáním uloženého pokladu a sebepoznáním, naráží na své strastiplné cestě nejen na přísné policejní hochy, kteří jsou jim neustále v patách, ale také různé, prostodivné postavičky a rituály, které tento příběh utváří k dokonalosti. Zapojení a dokreslení bluegrassových kytar a zpěvů do příběhu, v čele se skvělou interpretkou Allison Krauss dělá z tohoto příběhu nejen skvělou podívanou, ale také opravdový hudební zážitek. Díky pánům Coenům za jejich filmografii. Jen tak dále.(31.12.2010)

Docela příjemný film, který ovšem jen těží maximum z fórků na Everettovi, respektive Clooneyho, vlasy a především z GENIÁLNÍ hudby. Zbytek je tak trochu blábol a vážně nechápu nominaci na Oscara za scénář. Monty Pythonům by pak museli zavést nějaké ještě větší ocenění, protože proti tomuhle jsou chlapíci z létajícího cirkusu dramatici jedna báseň. Nu což, nuda to není, pobavíte se, chytnete dobrou náladu dříve, než řeknete borůvkový koláč a budete si pobrukovat tyhlety chytlavé melodie ještě dlouhou dobu po závěrečných titulcích, takže to za ty peníze určitě stálo. Ale najdou se i mnohem lepší věci, do kterých lze investovat, takže... Tři a vlas děda Vševěda. [březen 2006](1.4.2006)

Jeden řetěz. Tři rozdílní lidé. Takové jsou základní počty Coenovic variace na starého, dobrého Homéra. Tři trestanci se musí spojit, protože ve hře je poklad v hodnotě 1,2 miliónů dolarů zakopaný na dně rokle, která bude během pár dnů zaplavena (No Odyseus měl na putování jenom deset let) a to vše na jihu Ameriky třicátých let, kde se uprchlým vězňům daří asi tak stejně dobře jako černochům. Na své pouti se setkají se sirénami, kyklopem (skvělý John Goodman), největším gangsterem století Georgem "Babyface" Nelsonem (pst já to neřekl) a spoustou dalších. Rovnou přiznávám, že podobné filmy, které míchají realitu s nadpřirozenými prvky v silně černo-humorném balení, jsou vysloveně moje krevní skupina (i moje povídková tvorba se nese v podobném duchu). Když k tomu připočtu skvěle vytvořenou jižanskou atmosféru, výpravu, skvělé herecké obsazení a chytlavé scény s pokřtěním v řece či taneček Ku-Klux-Klanu, tak svého bratříčka už hledat nemusím (jedna sestra mi bohatě stačí), protože se mi už dávno usadil v TOP 15.(20.9.2007)

Tento film ma u me jedno privilegium - byl jsem na nem dvakrat v kine (sice po druhe omylem, ale nelituji). Jemna komedie z prostredi Ameriky 30. let s vybornym Georgem Clooneym, Johnem Goodmanem i vsemi ostatnimi. Rozhodne to nebude film pro kazdeho, ale mne se to moc libilo. Navic chytlave pisne - predevsim nejvetsi hit od "Hochu od sysli reky" :-)(28.2.2007)

Co k tomu říct? Tři chlápci (občas čtyři nebo dva) utekli z vězení a běhají po světě.. Pro mě nic záživného a po většinu filmu jsem se opravdu upřímně nudila.. Jediné dvě dobré scény byly z nahrávacího studia a závěr.. Ze začátku jsem si sice říkala, že to vypadá docela dobře a bavily mě i Georgeovy hlášky o jeho vlasech a pomádě, bez které nemůže žít, ale vážně bylo potřeba, aby to zmiňoval v každé druhé scéně? To, čemu jsem se jednou nebo dvakrát zasmála mi ke konci lezlo pořádně na nervy.. A navíc byly všechny postavy přinejmenším divné (a to nemyslím v tom dobrém slova smyslu).. Takže za co jsou ty 3*? Za skvělou hudbu, dokonalou píseň Hochů od Syslí (nebo Bobří?) řeky a za oči George Clooneyho (aspoň na něco se tam dalo koukat :D).. Bez té hudby by to byly opravdu hóódně slabé 2*, možná i 1*.. Ale díky hudbě se film vyšplhal na (neuvěřitelné!!) slabé 3*.. A může být rád :D(26.1.2012)

• - George Clooney souhlasil s účastí, aniž by četl scénář. (Karlos80)

• - Příběh filmu vychází z Homérova eposu „Odysseia“. Stejně tak se v něm v přeneseném významu objevuje mnoho postav inspirovaných Homérovou středověkou básní. (Olík)

• - Prostredné meno postavy Everett Ulysses McGill (George Clooney) je latinské meno pre Odyssea. (Gor'seye)