Bratříčku, kde jsi?

O Brother, Where Art Thou?

• Francie

O'Brother

Braček, kde si?

Komedie / Dobrodružný / Krimi / Hudební

Velká Británie / Francie / USA, 2000, 103 min

• PogoJoe

Ještě nikdy mě z žádného filmu nebolela tolik hlava, jako v tomhle případě. Tolik přišerné muziky, tolik uhozených zvukové vjemy rušících popěvků, téměř v jednom kuse. Zvláštní film, u kterého jsem měl na jedné straně problém dokoukat ho do konce (nakonec jsem tu trpělivost v sobě nalezl), ačkoliv jsem zde našel i okamžiky pozitivní. Ale těch tu je k vidění dle mého názoru málo a celkově film působí zvláštně a vůbec mi nesedl. A nejenom mě. Bylo to utrpení, které už nikdy vidět nechci, ačkoliv originalitu a nápady tomu upřít nemohu. Proto nakonec dávám dvě hvězdičky.(21.7.2006)

Bratry Coeny jsem měl vždycky rád (nevzhlížím-li k čistě komerčním projektům). Nejen za Zbytečnou krutost, která byla pro mě prvním seznámením s nimi. Od tohoto snímku jsem očekával především zábavu a volnou atmosféru - a dočkal se. Celou hlavní zápletku útěku, příp. hledání jisté/nejisté věci, střídá několik velice humorných scén (umění metalurgické, představení kapely Blátošlapové, vlajkonoši, biograf a další), muzikálová náplň, resp. nějaké ty lehce bizarní příhody a situace, o které není zrovna nouze. Co naplat: přes všechny nedostatky, kterými tenhle film disponuje, se na film příjemně dívá a nedá se říct, že by se člověk nudil. Proto odpovídajících 70%(11.8.2006)

Z filmu od samotného počátku přímo dýchá úžasná pohoda, rozjetá scénou s chytáním vlaku, která se ale ve druhé půlce malinko vytratí. Herecký projev nejen George Clooneyho, ale celého Syslího bratrstva je doslova bombastický, řada scén se už měla stát kultovními. Coenovská absurdita má žně a je nastavena právě tak na optimální úroveň, aby zaskočila a neotrávila přílišnou vyumělkovaností. Dal bych maximální hodnocení, ale je mi líto vedlejší inkarnace Píta.(17.2.2011)

Tak neviem, celé je to pekné, kompozične, farebne, kamera je výborná. Aj to žije, herci pekne hrajú (aj dobre spievajú !!!) a začiatok je skvelý a má to nábeh na úplnú pecku, ale chýba tomu taký ten drajv, hlbšia zápletka, niečo... Celý film som mal pocit, že sa rozbieha a ešte to len príde. A prd. Na Coenovcov je to veľmi, veľmi plytké. 70% je prikláňam sa k spodnej hranici.(28.5.2005)

Jeden z mých nejoblíbenějšch filmů od bratří Coenů. Atmosféra Ameriky 30.let z něj jen čiší, čemuž napomáhá i soudobá hudba. Scenáristická variace na Homérovu Odyseu je zajímavá a vtipná. Herci jsou výborní, hlavně pak Clooney se svojí pomádou na vlasy. Nesmírně pohodový film, který mi vždycky zvedne náladu.(21.7.2002)

• - V reštaurácii je za Pappy O'Danielom (Charles Durning) busta Homéra. (HelenOfTroy)

• - Gangster George Nelson (Michael Badalucco) nenáviděl krávy, proto je ve filmu pokropil dávkou ze samopalu. Samotný herec Michael Badalucco ve skutečnosti miluje krávy, a dokonce jednu ve filmu Mac (1992) bez vyzvání objal. (c.tucker)

• - Ethan a Joel Coenovi a John Turturro (Pete Hogwallop) spolu již spolupracovali na filmech Barton Fink (1991), Big Lebowski (1998) a Millerova křižovatka (1990). (Itar)