Muž, který plakal

The Man Who Cried

Velká Británie / Francie, 2000, 100 min

• UncleG

Klasický zástupce independentního pseudointelektualismu, který byl natočen s hvězdným obsazením jenom proto, že produkce již od počátku slyšela vzdálené cinkání cen a potlesk kritiky. Jeden z mnoha chladných kalkulů na téma "láska a porozumění" bohužel nenabízí nic než velmi laciné proklamace a ubohé zjednodušování. Příběh na prd. Dialogy na prd. Herci hrajou na prd a to rovnou dvojitej. No, nic. Hlavně, že se po tomhle filmu budeme zas všichni mít o fous víc rádi.(24.1.2012)

• giovanni3

Tak toto bylo zklamání. Herecké výkony ničím neoslnily, scénář nevyužil potenciálu válečného období a ani ta Lolyna kolaborace tu skoro není (pořád se držela milence a šla na 1 večírek a pak hned útěk s Suzie). Dějová linie s otcem tu je taky jen tak na okrasu, aby měla Suzie důvod odjet od milovaného muže. Takže film má válku jen jako berličku, když to skřípe tak přihodíme nějakou tu erotickou scénu a hlavní zaměření je na Romskou problematiku, kde je vlastně jeden ,,nájezd,, na jejich osadu a hned několik jejich sešlostí nic víc. Celkově nenaplněný potenciál = 2z5.(25.1.2012)

Docela hezký film, který myslím není moc známý. Jeho největší klady jsou obsazení (Christina Ricci se mi v žádné své jiné roli nelíbila víc a Cate Blanchett je fantastická) a krásná hudba. Prostinký děj vymetá jedno klišé za druhým a celkově to ani omylem není nějaký zásadní filmařský počin, který by měl ambice přepisovat dějiny filmu, ale jako taková výplň na dlouhý zimní večer zafunguje velice dobře. Příjemný filmík, který lze doporučit nejen všem fandům Johnnyho Deppa, byť jeho role zde není nijak velká.(3.3.2013)

• IdaHutt

Oouvej, ouvej, ouvej! Tentokrát mě Sally Potter zklamala na celé čáře. Teze ze snímku trčí jako škaredá pštrosí hlava z dámského péřového boa. Křečovitá snaha vyslovit jakési velké poselství o pronásledování Židů a Cikánů skončila tápavým zmatkem. Ostatně, vždyť ta Židovka ani nebyla Židovkou (jen kýmsi, kdo se snažil pracně, leč marně na své židovské kořeny rozpomenout). Nemluvě o tom, že celá tahle postava působila mechanicky, jako by byla poskládána pouze z kratičkých didaktických fragmentů, ke všemu nelogických. A nemluvný, distingovaný Cikán neměl s Cikánem také mnoho společného, byť se to snažil urputně předstírat, hlavně zanedbáváním hygieny (což na krásném Deppovi nebylo poznat) a negramotností. - Pro napravení kulturního zmatku doporučuji pustit si hned snímek Černá kočka, bílý kocour. Ostatní dvě postavy - ruská tanečnice a italský operní zpěvák rovněž směšně šustí papírem, pardon celuloidem, pardon digitálem. Shrnuto: tento snímek měl sice děj, avšak neměl příběh (a neměl pointu). A protože neměl příběh, nemohl přinést ani žádné poselství. Sally Potter naštěstí neumí natočit film, který by nebyl vizuálně krásný, kultivovaně vyprávěný, doprovázený nádhernou hudbou - ale zase problém! Proč árie dávného indického venkovana z Bizetovy opery Lovci perel má sugerovat zpěv židovského kantora odkudsi z rusko-polské Haliče? Tohle není čistá hra, tohle je hloupá, přímo podvodná kalkulace s útočením na city, protože ta árie je samozřejmě božská. Takže tentokrát to Sally Potter hodně zpackala a hodně mě tím naštvala. Radši si příště znovu pustím její dokonalý opus Orlando.(31.5.2011)

Působivé obrazy jsou nejsilnější stránkou tohoto filmu. A pak umění, příjemná klasická hudba, láska přesahující společenské konvence obvyklosti, zbabělé chování vypočítavosti lidských jedinců a etnické rozmanitosti, většinou zavrhovaných majoritní společností. Idealistické ve svém vykreslování národních různorodostí a ve svém dělení na ty dobré a správné a na ty s nečestným egocentrickým chováním. Židovská Ruska Suzie (Christina Ricci, jako malá Claudia Lander-Duke) ve své odysseovské cestě při hledání svého otce je zavedena nejprve v dětském věku do Anglie, aby se později přes Paříž dostala do vytoužené Ameriky a ke svému milovanému tatínkovi. Objevuje svět umění, svérázné společenství cikánského etnika, romantickou lásku, boj o holý život, zradu, i přátelství. Z dalších postav zaujmou ruská tanečnice Lola (Cate Blanchett), vynikající v umění ovládání mužů a stálostí kamarádství se Suzie i v těžkém čase, cikánský mladík Cesar (Johnny Depp), s artistickou schopností cirkusáka a pravá láska Suzie, italský operní zpěvák Dante Dominio (dobrý John Turturro), samolibý neurvalec upřímně přesvědčený o své výjimečnosti, Suzienin otec (Oleg Jankovskij), nalézající úspěch v Hollywoodu, Suzieniny angličtí pěstouni (Diana Hoddinott a Richard Albrecht), paní Goldstein (Miriam Karlin), židovská domácí v Paříži, či Felix Perlman (Harry Dean Stanton), vedoucí velkolepého představení. Působivé obrazy, utrpení, láska, boj o život, přátelství, a neustálé hledání. Života a jeho krás.(18.5.2012)

• - Snímek byl roku 2000 nominován na cenu Zlatý lev na filmovém festivalu v Benátkách. Zvítězil však film Kruh (2000), který natočil Jafar Panahi. (Terva)

• - Na soundtrack k filmu nazpívala několik skladeb i známá česká muzikantka Iva Bittová, jedná se o skladby Dido's Lament, Di quella pira, Gloomy Sunday a Close Your Eyes. (Reiniš)

• - Cate Blanchett (Lola) získala za roli v tomto snímku cenu Board of Review 2000 a cenu z Florida Film Critics Circle 2000 v kategorii Nejlepší herečka ve vedlejší roli. (Terva)