Muž, který plakal

The Man Who Cried

Velká Británie / Francie, 2000, 100 min

Ani nostalgická atmosféra ani skvělý herecký výkony (Ricci, Depp, Turturro a brilantní prcek Claudia Lander-Duke (s podivem natočila jen další dva filmy a z toho je jeden jen 1-minutovej, kterej lze vidět na youtube) nezakryjí fakt, že ten film nezaujme, z části díky monotónní režii Sally Potter. Celý film ruší Cate Blanchette, kterou jsem v posledních 3 měsících viděl v 7 filmech a ani v jednom mě nezaujala. Proč proboha hraje v tolika filmech a ničí mě tím?(6.11.2008)

Lidi táhla do Ameriky vidina lepšího života, však to známě z historie a z jiných filmů. Vždyť to nebyla žádná náhoda, že se ta malá holčička dostala na loď, která zrovna měla namířeno do Anglie. Christina Ricci nevypadala zrovna moc židovsky, ale rozhodně patří mezi poměrně dost výrazné herečky. Johnny Depp hrála cikána taky v Čokoládě. Nic mi nebránilo v tom, abych tenhle příběh ohodnotila tak vysokým hodnocením.(31.5.2012)

• Xmilden

Dneska to zní až neuvěřitelně, ale ještě než ho unesli Piráti a v každém druhém ne-li každém vycucal Burton, byl Depp hlavně charakterní herec, který účinkoval v lidských dramatech. Muž, který plakal není v žádném ohledu dobrým filmem. Sledujeme pohnuté osudy Suzie. Na pozadí příběhu dívky, která prakticky neměla nikdy svůj domov sledujeme nástup fašismu ve Francii. Deppova role je spíše menší. 40%(8.11.2018)

Mužom, ktorý plakal po pozretí tohto filmu, bol podľa mňa Steven Spielberg, ktorý si hovoril, čo všetko by on dokázal z takéhoto sľubného námetu vyťažiť. Predovšetkým po emocionálnej stránke. Film je zato solídny, s peknou atmosférou a je originálny najmä v tom, že ako obete holocaustu zobrazuje aj tradične opomíjanú rómsku minoritu. V tomto prípade trochu zidealizovane zobrazenú. Takže prím navzdory priemernej réžii hrajú skvelí herci, mňa najviac oslovili hlavné ženské postavy. Hĺbku postáv a emócií tu nahradili ich hlboké dlhé pohľady. Škoda nevyužitého potenciálu, takáto látka by mala siahať po oceneniach. A rómovia si na svoj adekvátny kinematografický pamätník obetí holokaustu druhej svetovej vojny musia ešte asi nejaký čas počkať.(3.12.2012)

Pro milovníky Johnnyho Deppa to bude v každém případě znamenat jednu hvězdu navíc, protože je tady maxišmrncovní. Mně k vyššímu ohodnocení buď něco přečnívalo (zřejmě příliš operního zpěvu) na úkor většího vykreslení postav. A chyběla mně trochu větší uvěřitelnost (obzvlášť konec už byl moc překombinovaný), takže i přes výbornou atmosféru zůstávám na průměru. Je to strašná škoda, protože třeba ten začátek s malou Fegele byl nádherný.(18.2.2014)

• - Cate Blanchett (Lola) získala za roli v tomto snímku cenu Board of Review 2000 a cenu z Florida Film Critics Circle 2000 v kategorii Nejlepší herečka ve vedlejší roli. (Terva)

• - Na soundtrack k filmu nazpívala několik skladeb i známá česká muzikantka Iva Bittová, jedná se o skladby Dido's Lament, Di quella pira, Gloomy Sunday a Close Your Eyes. (Reiniš)

• - Snímek byl roku 2000 nominován na cenu Zlatý lev na filmovém festivalu v Benátkách. Zvítězil však film Kruh (2000), který natočil Jafar Panahi. (Terva)