Před soumrakem

• USA Before Sunset (více)

V polovině 90. let se Jesse a Celine setkali ve vlaku z Budapešti do Vídně, kde společně prožili několik hodin, které zásadně poznamenaly jejich další život. Rozešli se slibem, že se znovu setkají ve Vídni po šesti měsících. Setkali se až o devět let později. Tentokrát v Paříži, kde spisovatel Jesse v knihkupectví Shakespeare & Company představuje svůj první román. Když postupně odpovídá na otázky týkající se jeho nové knihy, je čím dál víc evidentní, že jeho prvotina vypráví v pozměněné verzi o devět let staré vídeňské romanci. Uprostřed jedné z odpovědí pak Jesse uvidí, že v knihkupectví stojí Celine. Radostně i trochu s rozpaky se pozdraví. Oba cítí, že si toho musí spoustu říct, a vyrazí spolu na několikahodinovou procházku Paříží, která trvá až do chvíle, než Jesse musí na letiště stihnout letadlo do místa dalšího představování své nové knihy. (TV Nova)

Martin741

Kvalitny romanticky film s vybornymi hercami ako Ethan Hawke /Dead Poets Society/ a Julie Delpy /Trois Couleurs -bleue/. K tomu nadherna romanticka atmosfera, ktoru uz mozem od Eastwoodovych Madisonskych Mostov. A perfektne dialogy. 89 % ()

M.i.k.e

a do třetice všeho dobrého.Přesně v rámci vývoje vztahu Celine i Jesseho je druhý díl někde uprostřed.Dospělejší a vytříbenější než jednička,ale pořád ještě plné ideálu a romantiky.Chemii mezi ústřední dvojící může 90% romanťáren pouze závidět,stejně jako atmosféru,kterou disponují všechny tři volná pokračování.Nechápu jak jsem mohl tak dlouho tyhle filmy míjet...85% ()

Aljak

Od viedenského úsvitu sme sa presunuli k parížskemu súmraku - a zároveň o 9 rokov neskôr. Medzi tým sa veru zmenilo dosť - z dvoch mladých naiviek vyrástla dvojica dospelých uvedomelých ľudí. To ich zmýšľanie sa odzrkadlilo aj na oveľa zrelších dialógov a napriek tomu, že zo začiatku to vyzeralo, že obaja žijú spokojné životy plné radosti, napokon sa ukázalo, že ideál je vzdialený tých 9 rokov dozadu. Inak dejová línia podobne odľahčená ako aj v prvom filme, avšak tá posledná 20-minútovka radikálne zmenila náladu a emotívnu disharmóniu, a najmä tá to celé pozdvihla k oveľa nadpriemernejšiemu dojmu ako tomu bolo pri viedenskej odysei. Takže toto je jeden z tých filmov, kde je pokračovanie a kus lepšie ako prvý film. ()

Hees

Slušný romantický film a drámu by som z toho vynechal nie je tam nič dramatické. Hlavným hrdinom to spolu "sekne" čoraz viac. Čo najviac robí tento film kvalitným sú dialógy plné citu a sem tam aj niečo poučné. Hlavne tento film asi hovorí o tom, že keď nájdeš niečo výnimočné máš po tom skočiť, lebo možno niečo také nájdeš raz v živote. V podstate ide o to, že jeden druhému hovoria svoje city bez akýchkoľvek zábran. Najprv povie Celine všetko čo má na srdci a potom Jesse. Spojenie Francúzky a Američana funguje a sú použité aj rozdieli medzi týmito dvoma "kultúrami" (svetmi). Kto vie ako by to fungovalo v opačnom garde. Film o tom ako sa títo dvaja stretli prvý krát vo Viedni je tu Before Sunrise. ()

honajz2

Říct, jestli mi přijde lepší Před úsvitem nebo Před soumrakem, by pro mě bylo tolik obtížné, jako kdybych měl vybrat, jestli by měla být smazána existence buď Kontaktu, nebo Inland Empire. Prostě mi přijde, že ty filmy se mi líbily naprosto stejně, že jsou stejně skvělé, akorát každý měl jiné drobné mínusy. Ty ale nemění nic na tom, že je to skvělý film. Linklater tohle prostě umí, má to povedené tempo, nenudí to, dialogy jsou velmi chytře a realisticky vymyšlené, stejně tak i celý průběh filmu, který je skvěle pospojovaný dohromady. Přesně nějak takhle si představuju pořádný romantický film - žádné (nebo minimum) kýče, uvěřitelná hlavní dvojice a chemie mezi nimi a uvěřitelné dialogy. To všechno oba díly Před... mají a proto i druhému dílu dávám slabých 5*. Evidentně jsem Linklatera neměl zavrhnout hned po Chlapectví - a kdoví, třeba ten film teďka docením víc. Btw, hodně se mi líbil začátek, kterým Linklater vlastně některým divákům odpověděl, proč má první díl otevřený konec :-) A je tady i dost humorných scén. Slabých 5* ()

shyster

No a přišel druhý díl a já ho doslova protrpěl. Nejenže to zase mezi nimi nejiskří, ale nyní je Julie Delpy tak otravná. Nevím, jestli to je tím scénářem, ale chová se jako typická američanka (přitom tam občas hodí zpátky to svoje francouzské herectví). ()

dezorz

Americky filmovy priemysel pada do tmy. Obcas, pred zotmenim, nachvilku zaziari netypicky dobry typicky americky indie film. Ale jedna hviezda den nerobi. ()

Aelita

Mladý muž a mladá žena po 9 letech, možná již ne tolik mladí, ale pořád se zamilovávající za doprovodu hypnotických filosofujících rozhovorů tentokrát dobarvených realitou vlastních životů. ___ Scénář filmu napsal režisér spolu s herci filmu. Ethan Hawke a Julie Delpy vnesli do příběhů svých hrdinů fakta ze svých životů, třeba rozvod Hawkeho s jeho manželkou Umou Thurman nebo to, že Delpy několik let skutečně žila v New Yorku. Reklamním heslem filmu bylo: "Co, kdybyste získali ještě jednou šanci, kterou jste kdysi nevyužili?" (What if you had a second chance with the one that got away?) ()

Nach

Strašně mě to nudilo. Jediné pozitivní na tom byly herecké výkony. Vše ostatní šlo mimo můj zájem. Každopádně chápu takové vysoké hodnocení, ale podobně jako u Tarantinových filmů, toto není můj šálek kávy. 30% ()

boblig odpad!

Nuda, nuda, šeď, šeď. Sledovat tento film je vskutku utrpení. Jinak neuvěřitelná rádobyintelektuální sračka a jeden z nejvíce přeceňovaných filmů na CSFD ... ()

Crawler-D

Takhle geniální filmy miluji. Linklater je nejen tvůrcem skvělého scénáře, on je jeho realizátorem v omezeném časovém období 75 minut. A jak film bude pokračovat? To je po sedmdesáti pěti minutách se sympatickými postavami, jejichž konverzace směřuje od lehkého oťukávání až k přiznání vnitřních křivd, velmi jasné. ()

vykur!

I guess when you're young, you just believe there'll be many people with whom you'll connect with. Later in life, you realize it only happens a few times. ()

C0r0ner

Utáhnout celou stopáž se dvěma herci a jedním dlouhým rozhovorem je vážně jedinečné, což ovšem neznamená, že by mě ta koncepce kdovíjak bavila. Z teoretického hlediska tomu není co vytknout, ale mě tahle civilní dramata nikdy zvlášť nepřitahovala. 55% ()

Wormboy

Bol som velmi zvedavy, ci sa triu Linklater-Hawke-Delphy podari nadviazat na skvely Before Sunrise. Ano, dokazali to:) Before Sunset je opat vynimocnou romancou s odzbrojujucimi dialogmi, uzasnou atmosferou, vynikajucim ustrednym duom a jednym z najromantickejsich a najkrajsich koncov ake som kedy videl. ()

lakikaki

Before Sunset je minimalistickým, až mikromalistickým konverzačným filmom, ktorý je v podstate úplne o ničom, ale nesmierne dobre sa naň pozerá; okrem iného aj vďaka sympatickému páru Ethan Hawke - Julie Delpy. Celkovo však snímok vidím na slabšie štyri hviezdičky (Before Sunrise som, žiaľ, ešte nevidel, možno kvôli tomu ma toto pokračovanie až tak nechytilo). Áno, film je za slabšie štyri, ale ten koniec! Ách, ten koniec... Ten bol minimálne za šesť. ()

pakobylka

Jedno ze zcela zbytečných pokračování. Setkání po devíti letech, které jsem snad ani neměla vidět, protože původnímu filmu "Před úsvitem“ spíš ubližuje. Oba hlavní hrdinové se dost změnili - nejde o to, že něco ztratili, ale o to, co se vytratilo z nich samotných. Najednou vedou řeči, které jsou povrchnější a méně inteligentní než v prvním snímku a jejichž upřímnost a otevřenost je trochu křečovitá - navíc se zdá, že chvílemi jeden druhého přestávají poslouchat. Jejich životy mají ve skutečnosti ke spokojenosti daleko, ale po nějaké době jsou mi jejich osudy víceméně ukradené. On má poněkud úchylnou potřebu průběžně nejapně vtipkovat, takže bych ho nejraději něčím bacila, ale i tak je mi rozhodně sympatičtější nežli ona. Je samostatná, silná a emancipovaná a náplní jejího života je bohulibá pomoc druhým, takže bych ji měla obdivovat. Jenomže pořád žvaní a žvaní - být na místě Jesse, byla bych šťastná jako blecha, že se se mnou tenkrát po půl roce na nádraží nesešla a zmizela mi ze života. Ale neřekla bych, že zrovna tyhle emoce chtěli autoři snímku vyvolat … ;-) ()

J0hny5

No, čekal jsem teda o dost víc. Tohle byla jedna velká nuda a to se rozhodně nepovažuju za člověka co by trpěl u romantiky. Dost nadhodnocený film, doufal jsem, že to závěr nějak vytrhne a opak byl pravdou, spíš zklamal. Galadriel to napsala přesně, film který neni o ničem, jen o dlouhém rozhovoru mezi dvěma osobami, které se 10 let neviděli. Na druhou stranu jsem neviděl první díl což to určitě taky ovlivnilo. 40% ()

Natočí Linklater pokračování trilogie Před?

Natočí Linklater pokračování trilogie Před?

23.03.2020

Hawke, Delpy a Před... třetím dílem

Hawke, Delpy a Před... třetím dílem

23.11.2011

Jednou za čas neuškodí trochu kvalitní romantiky. V tomto případě dokonce špičkové romantiky. Ethan Hawke prozradil, že s Julie Delpy a Richardem Linklaterem už asi půl roku mluví o možnosti natočit… (více)

Jakubisko, třes se!

Jakubisko, třes se!