Před soumrakem

• USA Before Sunset (více)

V polovině 90. let se Jesse a Celine setkali ve vlaku z Budapešti do Vídně, kde společně prožili několik hodin, které zásadně poznamenaly jejich další život. Rozešli se slibem, že se znovu setkají ve Vídni po šesti měsících. Setkali se až o devět let později. Tentokrát v Paříži, kde spisovatel Jesse v knihkupectví Shakespeare & Company představuje svůj první román. Když postupně odpovídá na otázky týkající se jeho nové knihy, je čím dál víc evidentní, že jeho prvotina vypráví v pozměněné verzi o devět let staré vídeňské romanci. Uprostřed jedné z odpovědí pak Jesse uvidí, že v knihkupectví stojí Celine. Radostně i trochu s rozpaky se pozdraví. Oba cítí, že si toho musí spoustu říct, a vyrazí spolu na několikahodinovou procházku Paříží, která trvá až do chvíle, než Jesse musí na letiště stihnout letadlo do místa dalšího představování své nové knihy. (TV Nova)

zette

Jeden z nejdementnejsich filmu, ktery jsem za posledni dobu videl. Nadrzeny skoro panic a radobyinteligentni pitka mluvi hovna od zacatku do konce, ale ejhle uspech je na svete. Miluji konverzacni dramata odehravajici se treba v jednom pokoji, musi to mit ale nejakou myslenku a propracovane dialogy... Na konec zari jsem si planoval navstevu kina na film Pred pulnoci, no, mazu ho ze seznamu. ()

Juto

Nádherné pokračovanie jednej z najkrajších romancí. Kým prvý film zobrazoval energický a mladistvý románik dvoch mladých ľudí, toto pokračovanie je zrelší príbeh, celý o reflexii. Film je takmer ako pocta jednej noci, ktorú spolu postavy strávili v prvom filme, a analyzuje, čo sa s nimi stalo po týchto udalostiach. Film sa zaoberá témami premárnenej príležitosti a vplyvu času na charakter. 9/10 ()

campix

Mezičlánek Linklaterovi trilogie o třech různých fázích vztahu, i když zde jsme prakticky stále v té prvotní nejkouzelnější fázi. Příjemné 80ti minutové překlenutí a dějové popostrčení směrem k poslednímu filmu. V této stopáži filozofování ústřední dvojice ani nezačne tolik otravovat a není nutné ho vyplňovat zbytečnou vatou, takže film příjemně uteče a tak nelze jinak než tuhle romantickou procházku Paříží doporučit. ()

Riley

Bála jsem se druhého dílu, protože jsem nechtěla, aby mi to zkazilo ten krásnej příběh, nechtěla jsem pitomej happyend ani nic podobného, ale zároveň jsem nedokázala potlačit zvědavost, nad tím, jak ti dva dopadli, co celá ta léta dělali, jestli na sebe mysleli a co všechno to pro ně znamenalo a taky jestli se po půl roce sešli - ano tohle všechno jsem se dozvěděla, ale ve finále mi to přišlo úplně zbytečné. Before Sunset na mě působilo strašně zbrkle, i to jak to bylo krátké mi přišlo škoda a nejvíce na nervy mi lezla Celine, ze které se za tu dobu stala s prominutím naprostá kráva. Žádné jiskření mezi ústřední dvojicí už nepanovalo - ta pointa možná nebyla úplně špatná, ale prostě mi celý tenhle ,,díl" přišel tak nějak rušivý a ani ty dialogy už za tolik nestály. ()

Carrie_3

Nevím, zda bylo dobré sledovat volné pokračování filmu, jehož první díl jsem nikdy neviděla. Zpočátku jsem byla velice zmatená, co jsem si to pustila - po prvních minutách se mi v hlavě honily myšlenky, zda se lidé hodnotící tento film nezbláznili. Jak může mít tak vysoké hodnocení, když se v podstatě jedná o 80-minutý nepřetržitý rozhovor? Jak někdo mohl vydržet jej celou dobu sledovat? Záhy jsem pochopila - vtipné, promyšlené dialogy zabývající se nejrůznějšími tématy vás nenechají se od filmu odtrhnout, nechávají vás pomalu pronikat do jádra postav a poznávat, že všechno není tak veselé a bezstarostné, jak se v prvním okamžiku jevilo. Osobně se mi velmi líbil konec, který nechal scénárista jaksi vyplynout, aniž by zbytečně tlačil na pilu. I přesto, že nepatřím mezi velké vyznavače romantických filmů, tento byl tak specifický, že si jej ráda v budoucnu pustím znova. Jo,a abych nezapomněla, pustím si i první díl. ()

laik_60

tiež sa ešte dokážete "při dotyku rozložiť na molekuly" ? mávate " krásne vzpomínky bez toho aby jste se zabývali minulostí" ? pokiaľ nie zbytočne vám tento film pozerať, len čo by ste znížili jeho dosť vysoké hodnotenie :) ()

tom88

Bohužiaľ film na mňa nezapôsobil dostatočne a ja znižujem hodnotenie o hviezdičku, pretože aj za tak krátku dobu filmu začínal dej nudiť. Film vlastne nemal nejakú hlbšiu dejovú linku, pôsobil veľmi jednoducho ako by mlel z ničoho. Nechcem, ale povedať že je to zlý film, kvality určite má. Herci zahrali na úrovni, pekné natáčacie prostredie Paríža. No je tu jeden veľmi dlhý dialóg, ktorý nedokáže zaujať každého diváka počas celej doby a to je škoda. Romantika určite nechýba. Ku koncu som mal už tých kecov tak povediac plné zuby, aj keď možno mali niečo do seba. Prvý film z roku 1995 som pred týmto filmom nevidel. 70% ()

moviefilm

O trochu slabšie, ako jednotka, no stále hodné tohto solídneho hodnotenia. Jednoznačne oveľa vyspelejšie a vážnejšie. Možno to docením, keď budem vo veku postáv... ()

Radiq

Moc se mi nechce věřit tomu, že po 9 letech, co se neviděli, budou zase plácat takovy žvásty o ničem. Navíc spolu mluví jak kámoši, co se potkávaj každej týden. Stejné rozhovory, jiná témata. Takže z toho mám pocita, jakobych to už někdy viděl. V podstatě z toho mám úplně stejnej dojem, jak z předchozího dílu... Rozhodně plusem ale je, že to zkrátili na 1h 20m a navíc to usekli takovým sympaticky otevřeným koncem, že jsem to nečekal, že bude konec tak brzo. Jinak zajímavé je, že tady fantazírujou o tom, že Notre Dame jednou nemusí vůbec existovat... a ona nedávno vyhořela, chch. ()

Decker

Jak vidim je zbytecne se zde prilis rozepisovat. Tento film me dost minul. Nuda ohromna, ikdyz dialogy nejsou spatne napsane, ale zpracovani je prilis vlekle a nudne. ()

trojúhelník

Pořád váhám. Chvílema mě film uchvacoval, chvílema štval. Líbí se mi Linklaterův styl. Myslím, že do filmu obecně by se mělo vkládat víc myšlenek. Ale přijde mi to nedotažené. Moc smíchu, moc sexu, moc malicherných poznámek odvádějících pozornost. A opravdu mě mrzí, že si autoři nepohráli při závěrečné písni Julie s tím, co říkal Ethan na začátku, že by chtěl napsat nějakou knihu, která by probíhala během jedné písničky. Doufal jsem, že tam bude paralela, bylo by to geniální. Takhle mi to přijde nedotažené. S obrovským potenciálem, ale jakoby odfláknuté. Je to moje již třetí setkání s Linklaterem a u všech jsem měl podobný pocit. Chce se mi brečet a hlavní hrdinové se smějí. Chce se mi přemýšlet a hlavní hrdinové se baví o "šukání". Jsem rozpolcen víc než dřív. ()

andrii

Metropole nad Seinou si notuje. Konverzační hodování pokračuje. Slovo za slovem. Ti dva nepřestanou, prohlubují, mluví naší řečí. Se zdravou touhou, ohlédneme se po životě. Za tím, čím jsme byli. Přiznané radosti i prohry. Odložené růžové brýle. Už nejsem volná, ty nejsi sám. Posbírali jsme jisté zkušenosti za ten čas, leč romantická zář problikává nad námi, v nás. Halasně se pokoušíme o dobývání náručí, splnit si přání, dávné přání, i tam uvnitř sny ještě nevyprchaly. Mimo vyšlapané cesty jít. Už tě (z hlavy) nepustit. Zůstanu s tebou, děj se co děj, s nadějemi, omyly, konec konců i s nejistotami, při svíčkách, při sladkých pařížských polibcích...Už napořád. ()

Karush

Načo stačí jeden spoločný deň? Láska môže aj po 9. rokoch vzplanúť? Dá sa zabudnúť na niekoho, kto nám v danom momente a čase dal nám toľko +, s čím sme ani nerátali? Zmenila sa ona za tie roky a zmenil som sa aj ja? Možno oni sa nezmenili, ale môj názor na film a hlavné postavy určite ÁNO. Pravidelné zmeny miesta, nálada hlavných hrdinov, vzájomné rozhovory sú prirodzené, síce miestami sú zmeny tém trošku nasilu tvorené, hlavne ten ich rozbeh, keď žartuje jeden a druhý mu hneď naivne uverí a po chvíľke naopak. Zakončenie majstrovské, áno, pokračovanie, ktoré si obstojí svoje miesto. Podobné filmy: Two Lovers, Before Sunrise, Same Time, Next Year. ()

Blacks

pro Julii: "what is really lost?" "Baby, you are gona miss that Plane!" - "I know..." Původně jsem si chtěl pustit prvních třicet minut filmu jen tak před spaním, jenže to jsem se mýlil. Byl jsem vtažen do děje, až jsem úplně zapomněl, že se mi chce spát. Prostě mě ten film dostal. Vynikající dialogy a hlavně spousta skvělých myšlenek. Také si pamatuji spoustu detailů z radostných událostí a chvil, které jsme prožil - i když by bylo pro život kolikrát lepší odložit je do šuplíku a nechat je tam. A spoustu dalšího by přesně pasovalo na to, jak myslím a jak jednám, jen bych to nedokázal popsat slovy tak přesně. ()

Dado

Počas brázdenia internetovými diskusiami som zistil, že z pohľadu veľkého množstva filmových divákov je najlepším filmom Linklaterovej konverzačnej trilógie práve tento – a po zhliadnutí všetkých troch dielov musím skonštatovať, že sa s týmito názormi bezvýhradne stotožňujem. Pred úsvitom si totiž berie zo svojho predchodcu všetko, vďaka čomu si ho ľudia zamilovali, a zároveň sa elegantne vyhýba jeho nedostatkom. Počas 80 minút tak sledujeme výlučne Céline a Jessieho bez jedinej zbytočnej, nevypointovanej odbočky. Sme svedkami skvostne napísaného dialógu dvoch ľudí, na ktorých myšlienkach už nie je podpísaná mladícka naivita, ale skôr vecné (neskôr až zatrpknuté) uvažovanie plynúce z priamych životných skúseností. Popri tom sa postupne veľmi prirodzeným spôsobom odkrýva celá paleta emócií, ktoré ich „nečakané“ stretnutie muselo nevyhnutne vyvolať. Stretnutie vrcholiace spôsobom, aký len sotva mohol byť vymyslený lepšie. (90%) ()

Lachtaan

Linklater se po letech rozhodl navázat na svou úspěšnou romanťárnu a vytasil na nás doznění románku, jehož konec asi lecjaká citlivá duše tehdy obrečela. S časovým odstupem rejža svědomitě do pokračování promítl i to, jak po oněch 9 letech postavy vnímají svět úplně jinak, ačkoli kouzlo silného pouta nevymizelo. Už to na mě v tak krátké metráži nedýchlo stejně emotivně jako jednička, možná hlavně tím, že jsem ve věku, v němž byli právě v Before Sunrise. [viděno na HBO Max 10.12.2022] ()

uhlajz

Nádherná podívaná s vynikajícími dialogy o životních problémech, nadějích i zoulství. Souvislý, více než hodinový rozhovor plný skrývané touhy a lásky mě opravdu pohltil a líbil se mi více než první díl. Hlavní postavy už zakusili první dospělé zkušenosti a už nejsou naivní jako dřív. Je to o hledání životní náplně, sebe sama a hlavně velké lásky, která zůstala kdesi napůl cesty ve Vídni a kterou ani jeden nechce před tím druhým přiznat naplno. Ten film je skvělý. ()

Natočí Linklater pokračování trilogie Před?

Natočí Linklater pokračování trilogie Před?

23.03.2020

Hawke, Delpy a Před... třetím dílem

Hawke, Delpy a Před... třetím dílem

23.11.2011

Jednou za čas neuškodí trochu kvalitní romantiky. V tomto případě dokonce špičkové romantiky. Ethan Hawke prozradil, že s Julie Delpy a Richardem Linklaterem už asi půl roku mluví o možnosti natočit… (více)

Jakubisko, třes se!

Jakubisko, třes se!