Byla jednou pěkná banka a několik zločinců, kteří ji chtěli vyloupit... Lupič Dee Bishop a jeho banda se pokusí vykrást banku v městečku Val Verde. Šerif Johnson však muže zajme a soudce je za jejich zločin odsoudí k smrti. Když se v blízkém San Antoniu o chystané popravě dozví Mace Bishop, rozhodne se mladšího bratra zachránit za každou cenu. Na cestě do Val Verde si proto počká na kata, jenž má vykonat rozsudek. Právě od něj si „vypůjčí” šaty a v přestrojení pak odsouzencům pomůže utéct přímo zpod šibenice. Jako rukojmí si s sebou Dee Bishop vezme krásnou Marii Stonerovou, do níž je zamilován stárnoucí šerif July Johnson. Bude to on, kdo povede trestnou výpravu za uprchlíky, kteří mají namířeno na území texasko-mexických hranic, kde neomezeně vládnou tlupy banditů, tzv. bandoleros... Slavný western natočil klasik amerického filmu Andrew V. McLaglen (Shenandoah). Působivost příběhu stojí na hereckých výkonech hlavních představitelů: James Stewart v roli Mace Bishopa, Dean Martin jako jeho povedený bratříček Dee, Raquel Welchová v úloze Stonerové a George Kennedy v postavě stárnoucího a tvrdohlavého šerifa Johnsona. (Česká televize)

Hanys_

Objektivně už to taková pecka, za jakou jsem Bandolero v dětství měl, fakt není. Víc než naivita Raquel vadí ta postava George Kennedyho, který zahlídne holku a je ochotný jet za ní skoro až do Mexica. Ale i přes ty výtky mám tenhle film dost rád. Za tu nostalgickou atmosféru ke konci, ne tak provařenou ale parádní melodii a hlavně Jamese Stewarta. ()

RedDuck

Western byl v mnohém výborný, základní zápletka, znělka se mi vryla do hlavy, charakteristické postavy. Škoda sentimentálních dialogů. Mrzela mě závěrečná rozhodující přestřelka kdy se "zkušení hoši" vrhali beze zbraně jako lumíci mezi hejno banditů a ještě se divili když na ně vytáhli banditi bouchačky. I přes všechny nedostatky mám pro tento western slabost. ()

VanTom

Klasický (nebo spíše "standardní"?) americký western s dobře naloženým Jamesem Stewartem a krásnou Raquel Welch, které ani mnohadenní útrpné putování mexickou pouští neporuší komplexní make-up, "maybellineovské" řasy a neskutečně objemné havraní vlasy. :-) Jj, působí dnes už mírně naivně, upovídaně a toporně. ()

Deverant

Začátek s přestrojením za kata je suverénně nejlepší, konec kdy ve zmatené přestřelce s nejasným počtem mexických banditů zahyne většina postav převážně zcela absurdním způsobem (starý lupič v zachvatu chamtivosti vyběhne ven mezi tucty protivníku zmocnit se peněz a poté co je, samozřejmě, zabit, za ním vybíhá mladý lupič-syn, náhle zažívající příliv synovské lásky a je také, samozřejmě, zabit). Nebýt toho konce tak, hlavně díky Jimmy Stewartovi, tři, takto dvě hvězdy. ()

flanker.27

Mnohé dějové prvky se až nápadně podobají o 10 let strašímu filmu Drzá čela (v originále Bravados, i ten název je pozoruhodně podobnej). Přitom je zajímavé, že právě starší film působí v mnoha ohledech moderněji, zvláště díky pokládání otázek viny, trestu, oprávněnosti pomsty a svědomí, zatímco Bandolero se po zajímavém začátku v podstatě stočí ke schematickému pojetí hrdinů a padouchů. Na tom samozřejmě není nic špatného, když se to udělá dobře. Bandolero není určitě špatný western, ale dle mého nejde o nějak výrazný film. Klasický standard, v němž je nejvýraznější asi jen hudba Jerryho Goldsmithe. ()

• Príbeh sa odohráva v malom mestečku zvanom Val Verde. Fiktívna krajina s rovnakým názvom figuruje tiež vo filmoch Komando (1985) a Smrtonosná pasca 2 (1990). (m.a.t.o.)
  • Film sa odohráva po občianskej vojne, no bankovky, ktoré trčia z Bishopovej (James Stewart) tašky, pochádzajú z 20. storočia. (Arsenal83)
  • Natáčanie prebiehalo v dedine Alamo, ktorá bola postavená pre natáčanie rovnomenného filmu z roku 1960. Natáčalo sa tiež v Brackettville, štát Texas. (m.a.t.o.)

Související novinky

Zemřela herečka Raquel Welch

Zemřela herečka Raquel Welch

15.02.2023

Ve věku dvaaosmdesáti let zemřela v kalifornském Los Angeles po krátké nemoci americká herečka, modelka a sexsymbol přelomu šedesátých a sedmdesátých let minulého století, Raquel Welch. Smutnou… (více)