Bandolero!

Bandolero!

Western

USA, 1968, 106 min

• Deverant

Začátek s přestrojením za kata je suverénně nejlepší, konec kdy ve zmatené přestřelce s nejasným počtem mexických banditů zahyne většina postav převážně zcela absurdním způsobem (starý lupič v zachvatu chamtivosti vyběhne ven mezi tucty protivníku zmocnit se peněz a poté co je, samozřejmě, zabit, za ním vybíhá mladý lupič-syn, náhle zažívající příliv synovské lásky a je také, samozřejmě, zabit). Nebýt toho konce tak, hlavně díky Jimmy Stewartovi, tři, takto dvě hvězdy.(22.7.2007)

Áno, iba priemer, ale mám slabosť pre dobre napísané a zahraté postavy. Tie v Bandoleru vďaka obidvom spomenutým momentom dýchajú skutočným životom, nie sú to žiadne figúrky v službách príbehu o zloduchoch a správnych šerifoch, ale ľudské bytosti so všetkým pekným aj nepekným, čo k nám patrí a prežívajú normálny malý príbeh, ktorý mňa osobne tak akurát pobavil aj dojal a ak budem mať tú možnosť, rád sa k nemu vrátim.(14.7.2005)

Western s prvky romantiky? Proč ne. James Stewart nám ukazuje, že i na stará kolena zvládal hrát akční roli. Se svou bandou lupičů, hromadou peněz a krásnou dívkou jako rukojmí prchají z Texasu směrem do Mexika. V patách jim je šerif se svou partou. Po cestě naráží na bandity, kteří jim komplikují cestu. Nemůže to skončit jinak než velkou přestřelkou. Filmu dost přidává neskutečně půvabná Raquel Welch jako dívka v nesnázích. "Pro mě to jsou jen kauzy."(7.4.2020)

Americká křesťanská morálka má při hodnocení činů jednotlivce jen jednu cestu. A klasický western byl vždy jejím mluvčím. Máme tu toho dobrého s hvězdou, banditu se srdcem na pravém místě, jeho bráchu se srdcem na pravém místě, pro kterého je krev víc než zákon, ženu spasitelku, a taky vnější ohrožení - barbarské Bandoleros. Křesťanská morálka všem rozdala karty už na začátku příběhu, a proto je bohužel střední část příběhu tak nudná. Nic převratného se tu neděje, jen postavy se musí pomalu přesouvat na místo konečného zúčtování, a přitom v dialozích naplnit všechny ty povinné morální dějové zastávky. Bandolero! je i přes své profesionální kvality a krásnou Raquel hlavně připomínkou toho, jak zoufale western potřeboval spasitele v podobě Eastwooda.(11.12.2018)

Western, smazávající polaritu dobra a zla. Postavy jsou obyčejní lidé z masa a krve, jsou zranitelní, chybují a bojují s větrnými mlýny. James Stewart coby desperát, který si chce pouze splnit svůj americký sen, Dean Martin v roli gangstera, který si i po letech na šikmé ploše udržel úroveň a lidskost, Raquel Welch coby smyslný element sváru a George Kennedy v roli spravedlivého ochránce zákona, který veškerou snahu obětuje lásce a navíc marně. Navíc dojemný závěr a výborná hudba Jerryho Goldsmitha. 80%.(3.7.2006)