Jeden z nejambicióznějších experimentů 80. let, kterým se u diváků i kritiky proslavil tvůrce i u nás známých filmů. Podobně jako později v MEDVĚDOVI se ve filmu vůbec nemluví (když si odmyslíme umělou "řeč" pralidí a jeho gestické vyjadřování). Ve jménu symbolické zkratky Annaud konfrontuje typy člověka, vzdálené 10 000 let (australopitekus žije s neandrtálcem a mají za sousedy obyvatelé z dob neolitu), nechce být archeologickou rekonstrukcí. Strastiplná cesta trojice pravěkých lidí za získáním ohně není jen snahou o přežití, ale i cestou za "polidštěním". Trojice hrdinů začíná chápat pojmy jako láska, přátelství či smích. Vedle velkorysé režie (technicky obtížný film byl natočen za pouhých 13 týdnů) patří ke kladům díla výrazná patetická hudba, krásna kamera (kanadské, skotské a keňské exteriéry) a starostlivě vybraní herci. Film byl natočen podle románu J. H. Rosnyho a z oscarového klání roku 1983 neodešel nadarmo - získal Oscara za masky. (oficiální text distributora)

Pitryx

Excelentní dílo s hezkou hudbou a výbornými herci. V maskách tedy. Dokonce i děj je svižný a bez zádrhelů. Mimo hlavní téma boje o oheň je divák svědkem lásky mezi pralidmi, vidíme zde vztek i strach a dokonce i humor. Jestli ho pračlověk opravdu měl, není vůbec důležité. Panu režisérovi a všem ostatním gratulace. 201307219225/9612 s.u. ()

Guran

Film, kde se nemluví.. je to ho určitě víc, ale mě se to nelíbilo. Příběh o pravěcích lidech, kteří hledaj oheň. To, že to natočil stejný režisér jako "Jméno růže" a "Nepřítel před branami" mě mrzí ještě víc. ()

knihovna

Skvělá atmosféra, skvělé masky, skvěle natočené a přitom je to "pouze" příběh o ztrátě ohně a cestě za ním. Paráda. ()

pestak

Jean-Jacques Annaud přikládá velkou váhu autenticitě a věrohodnosti detailů. Na filmu spolupracoval jazykový expert který navrhl model prařeči a antropolog Desmond Morris se pokusil odvodit pro herce pravděpodobné pohyby a gestikulaci lidí doby kamenné. Narozdíl od filmu Rolanda Emmericha 10 000 př.n.l. i přes časovou propast působí věruhodně a je do posledního okamžiku napínavý a zábavný. ()

maoc

Ultimátní film, který jsem kdysi na výšce objevil díky předmětu Antropologie lidské sexuality I. (zdravím doktora Králíka, díky moc!). Funguje jako podobenství, jako lehce zvrácená komedie, jako drama i jako dokument (i když v něčem záměrně nepřesný, ale biologicky a antropologicky velmi poučný). Must see! ()

Gamekeeper77

Boj o oheň jsem dnes viděl v průběhu necelých třiceti let potřetí a i potřetí jsem se skvěle bavil. Asi začínám infantilnět, protože poprvý ve čtrnácti jsem to bral docela vážně, kdežto dneska jsem se fakt nasmál. Nemůžu si pomoct, ale chování, posunky a grimasy našich prapředků tu jsou předvedený vážně výborně. Taky se mi hodně líbí, jakej film klade důraz na pravděpodobný fakta o učení se a pochycování poznatků a dovedností primitivnějších druhů člověka od těch vyspělejších, ať se to týká používání sofistikovanějších zbraní, medicínských dovedností, rozdělávání ohně, nebo třeba sexuálních praktik. Jediný, co bych filmu vytknul je možná trochu zbrklej a zmatenej střih, kterej je znát hlavně v rychlých a bojových scénách, ale jinak je to vážně paráda. 88%. ()

cinema_cz

Epické vyprávění s jednou z nejoriginálnějších milostných zápletek v historii filmu. 80 % (Ondřej Novák, Ci 12/2007, str. 107) ()

curil

Četl jsem zajímavý článek   o tom, jak jazykový vědec   Anthony Burgess navrhl pro   film model prařeči a   antropolg Anthony Morris se   pokusil odvodit pro herce   pravděpodobné pohyby a   gestikulaci lidí doby   kamenné. Podle mého názoru   opravdu přispěli k úspěchu   filmu, který se i jejich   zásluhou velice povedl. ()

Joe16210

Velmi zajímavý film o životě pralidí a také o tom, jak si tehdy cenili ohně, dokud ho neuměli sami rozdělat. Za zmínku stojí též boje mezi jednotlivými kmeny o již zmiňovaný oheň. ()

Virusman666

Po době němého filmu přišly na řadu filmy mluvené ... a hopla, je tu znovu němý film? Ne je to superfilm z dob pravěkých, bez jediného vyřčeného slovíčka, nečekal jsem, že se u něj budu tak bavit. Neuvěřitelně věrohodné... ()

Neklan006

Naprostá dokonalost. Žasnu proč je tak málo filmů z pravěku? To téma je strašně neohrané, Boj o oheň - Osada havranů.... a jinak už mě napadají jen kraviny jako Flinstonovi nebo 10.000 př.n.l. ()

macco33

Občas si představuju, jaké to asi bylo, když v pravěku putovaly tlupy našich předchůdců, v noci, v mrazu, v lese, v bažinách ... Jak věděli, kam směřovat, co je vedlo na cestě za ohněm, za dřevem, za potravou. Byly to hvězdy na obloze? Byly to oštěpy a palice nepřátel, před nimiž museli prchat? V tomto snímku nám autoři dávají na některé z těchto otázek názorné odpovědi. A my sedíme u telky, chrastíme chipsy, popíjíme kafíčko, a píšeme potom "zasvěcené" komentáře... ()

mata77

Boj o oheň som prvýkrát pozerala s rodičmi (veľmi dávno) a pamätám si na ich prekvapené výrazy, keď som svoju nečakane prvú lekciu zo sexuálnej výchovy dostala od neandertálskych nie-celkom-gentlemanov. Práve táto vtipná spomienka ma priviedla k tomu, aby som si film pozrela znova. A že je to skvelý počin! Film bol natočený pred 40-timi rokmi, ale aj napriek tomu výrazom presahuje svoju dobu. Príbeh je jednoduchý, jeho prevedenie je ale urobené s citom, postaveným hlavne na hereckých výkonoch, zároveň je ale v každom zábere cítiť silnú režisérsku ruku. Masky samozrejme dodali čerešničku na torte. Herci, aj napriek tomu, že nemali k dispozícii plne funkčný jazyk, predviedli ohromné výkony. Oskara za vedľajšiu úlohu by som v tomto prípade dala Ronovi Perlmanovi. Neandertálci sa s človekom rozumným naozaj krížili a Boj o oheň v tomto nestavia na vode, práve naopak. Do predstáv o živote našich predchodcov prináša silné emócie. ()

Na ohnivé kometě v Era ART klubu

Na ohnivé kometě v Era ART klubu