Boj o oheň

• Kanada La Guerre du feu (více)

Jeden z nejambicióznějších experimentů 80. let, kterým se u diváků i kritiky proslavil tvůrce i u nás známých filmů. Podobně jako později v Medvědovi se ve filmu vůbec nemluví (když si odmyslíme umělou "řeč" pralidí a jeho gestické vyjadřování). Ve jménu symbolické zkratky Annaud konfrontuje typy člověka, vzdálené 10 000 let (australopitekus žije s neandrtálcem a mají za sousedy obyvatelé z dob neolitu), nechce být archeologickou rekonstrukcí. Strastiplná cesta trojice pravěkých lidí za získáním ohně není jen snahou o přežití, ale i cestou za "polidštěním". Trojice hrdinů začíná chápat pojmy jako láska, přátelství či smích. Vedle velkorysé režie (technicky obtížný film byl natočen za pouhých 13 týdnů) patří ke kladům díla výrazná patetická hudba, krásná kamera (kanadské, skotské a keňské exteriéry) a starostlivě vybraní herci. Film byl natočen podle románu J. H. Rosnyho a z oscarového klání roku 1983 neodešel nadarmo - získal Oscara za masky. (oficiální text distributora)

PTuranyi

Skvelý film rozprávajúci príbeh skupiny praľudí, vyslaných svoju tlupou, aby našli oheň, o ktorý prišli. Odysea z obdobia úsvitu ľudstva, rozprávaná bez jediného slova, zobrazuje túžby, obavy, nádeje aj lásku primitívnych ľudí. 90% ()

Zdenichka

Podle mě je to velmi dobře zpracovaný film,jak prostředí tak i skvělé masky. Líbil se mi i jednotlivý výkon herců,skvěle se vžily do rolí. Pár věcí se mi tam nezdálo,ale celkově se mi tento film líbil. Byl to negativní i pozitivní pohled na pravěk,sice někdy až dost brutální,ale k tomu filmu se to hodí. ()

Cohiba

I na dnešní dobu a současné možnosti kinematografie nadčasový snímek. Přibližuje minulost člověka v syrové a drsné podobě, ale právě taková zřejmě byla. Jeden z filmů, kterých si ve své filmotéce nejvíc vážím. Cohiba ()

Išak

Co je na filmu nejzajímavější je střet tří větví rodu Homo, jinak asi pro většinu průměr.Já to ale docela žral. ()

rwa

Poprvé jsem to viděl před dvaceti lety a tehdá mě to odbouralo. I dnes ovšem po druhém shlédnutí to pro mě zůstává mástrpísem. Rosnyho předloha geniálně simplifikována na základní kostru, režie bravurní, vycizelovaná. Celý film je skrze dokonale vybrané lokace, vynikající práci kamery s krajinou a postavami v ní, a v součinnosti s epickou hudbou, atmosféricky až omamný. Annaud na svou dobu skvěle pořešil jak šavlozubé tygry tak hlavně to stádo mamutů, takže ta scéna s ním je opravdu monumentální a ani trochu směšná, což je s vědomím si odstupu těch třiceti let až téměř šokantní. Řešit vědecký aspekt věci je vošajstlich, nicméně bereme-li kmen hlavních hrdinů jako lidi dnešního typu (a to, co je na počátku přepadlo jako neandrtálce a ten tajemství-ohně-opanovavší kmen jako lidi dnešního typu na vyšší civilizační úrovni), pak přeci jen značně ruší jejich občasné ztvárnění jako skupiny čehosi mezi bandou retardovaných a tlupou gorilošimpanzů. Někteří herci (zvláště Pearlman) jsou v tom gorilismu (gesta, zvuky) až geniálně konsekventní, je to ovšem úplně špatně. (A byl by to nesmysl i kdyby měli hlavní hrdinové ztvárňovat neandertálce.) Herci však za nic nemůžou, vina padá na hlavu Desmonda Morrise a především paradigmatu doby. ()

Špinič

Perlmanov výkon ma tu najviac dostal. A určite sa celkovo jedná o výborný film, dobrá atmosféra, kostými a masky, na môj vkus ale priveľa sexu. Najlepšia scéna, i ked asi aj najnereálnejšia - mamuty. ()

drpepe

Naprosto skvělý biják ve kterém je vše: dobrodružství, drama, napětí, dokonce i láska a humor. Brilantní režie, dechberoucí herecké výkony, dokonalé masky... už dlouho jsem se u filmu tak nepobavil. Díky. ()

Matej031

Je to zajímavý experimentální film osmdesátých let, v němž nebylo promluveno jediné srozumitelné slovo. Jde vlastně o fiktivní minulost, v níž spolu zápasí příslušníci druhů Homo erectus s Homo sapiens nearderthalensis o oheň, tlupa neandrtálců v tomto boji podléhá a vysílá tři své příslušníky do světa, aby nalezli oheň. Při jedné srážce s hordou Homo erectus osvobodí ženu moderního člověka (Homo sapiens sapiens) a neandrtálec se začne učit citu. Autoři spekulují nad možným křížením těchto druhů. ()

malyLibor

Jeden z nejlepších filmů, jaké jsem kdy vůbec viděl. A také nejpůsobivějších. Stejně na mne v dětství zapůsobilo, když jsem poprvé viděl slavné japonské filmy Gappa a Gamera kontra Gaos. Tehdy jsem byl ovšem dítě, kdežto Boj o oheň jsem viděl už jako dospělý chlap a neuvěřitelně mne nadchnul. Viděl jsem jej od té doby mnohokrát nejen v kině, ale i na PC a pořád mi má co říci. Pro mne asi nejlepší film ze všech spolu s Forrest Gumpem. Jednoznačných 5 hvězdiček a doporučuji všem, kdo občas myslí a nečekají od filmu jen akci. ()

fricek12

Na svou dobu dost odvážné a realistické. Dobré masky, teda až na Rona Perlmana, který si ji po celý film zapomněl nasadit :-) ()

Pavlo

Ide o skvelý hraný polodokumentárny film zachytávajúci život v praveku. Masky (či už ľudí alebo zvierat), lokality, hranie pračlovekov – pohyby, gestikulácie a v neposlednej rade jednoduchý avšak s výbornou pointou vykreslený príbeh sú dôvodom super zážitku z pozerania. Vtedy začínajúci Ron Perlman prevýšil všetkých spoluhercov a v mojej pamäti utkvie ako vzorný príklad pračloveka. P.S. Keby sa Roland Emmerich inšpiroval týmto filmom, snímka 10,000 B.C. by bola aj pozerateľná. ()

demovka

Tato představa tvůrců o pravěku se mi velice zamlouvala. Jsem ochotna se s takovým vyobrazením pravěku ztotožnit. Akorát pochybuji, že se tak odlišné druhy (skupiny) hominidů vyskytovaly v jedné době a mohly se potkat. Ale kdo přesně ví, jak to všechno tehdy bylo? A poprvé jsem byla překvapená, jak funguje film, kde není scénář. Drsný boj o oheň, který zachrání přežití kmene, love story mezi odlišnými kmeny a dlouhé putování zamilovaného hominida, to jsou hlavní dějové linky celého filmu. I velmi primitivní hominid touží a dělá pro to nemožné. V tomto filmu je ale pár velkých pravd: vývoj, který v první chvíli přinesl mezi pravěkými lidmi nepochopení, křížili se navzájem a jedli vše možné. Některé kmeny byli kanibalistické. Ve výčtu správných předpokladů pravěku by se dalo pokračovat, ale detaily nejsou důležité. Film ale každopádně doporučuji. ()

Beaka9

Libilo se mi to moc az na konfrontaci nekolika typu cloveka, to mi prislo ponekud nesmyslne. Prvni pulka filmu byla ovsem famozni. ()

Chlo0opek

Z počátku jsem se na tento film díval s určitým despektem - chování pravěkých lidí mi přišlo .. no řekli bychom nepřirozené, ale v tomhle případě to není určitě ten správný výraz - spíše by bylo přesnější to vyjádřit, že jejich vystupování ve filmu se neslučovalo s mými představami o jejich skutečném chování.. Ale časem jsem si na to zvykl a ke konci mi to již vůbec nepřišlo. Kdybych snímek viděl v době jeho vzniku, pravděpodobně bych dal vyšší hodnocení, ale nyní dávám slušné 3*. ()

komar08

Po prvom vzhliadnutí tohto snímku niekedy v tesne predpubertálnom veku som si film ešte dlho nosil v hlave, spolu s pocitmi strachu a zdesenia (silnejšími ako z kultových hororov tohto obdobia), ktoré pretrvali v podvedomí aj keď už časom príbeh trochu vyprchal z hlavy a upadol do zabudnutia. Keď som film opätovne videl cca 10 rokov po prvom pozretí, moje nadšenie sa len potvrdilo, perfektne a naplno zvládnutý potenciál príbehu, archetyp , ktorý by napr. určite nemal prehliadnuť žiadny progresívne premýšľajúci učiteľ dejepisu ako účinný nástroj na upriamenie pozornosti svojich študentov k danej téme. Dokonalé reálie, vlastný primitívny jazyk vymyslený ad hoc. ()

k.rakonos

Je to možný, že tomuhle skvostu už je skoro 30 let? Vynikající podívaná i po letech. Až na to člověk zapomněl, že to je tvrdá podívaná ve všech směrech a nechal na to koukat i děti, aby viděli jak to bylo v pravěku. Takže měly tvrdou školu i oni, ale na druhou stranu to asi jinak ani v tý době nebylo:-) Syrová, skvělá podívaná a i přes to vše to dá dětem víc, než když se o tom za pár let začnou učit a v hodinách dějepisu budou jen zahlceni plno letopočty:-) ()

Astu.

Jistěže se o mnoho zde uvedených věcech dá spekulovat. Nic to ale nemění na tom, že lepší film s pravěkou tématikou najdete těžko. ()

Na ohnivé kometě v Era ART klubu

Na ohnivé kometě v Era ART klubu