Phenix City Story, The

Drama / Film-Noir

USA, 1955, 100 min

Nejlepší docu-noir a zároveň noir, ve kterém zemřelo snad nejvíc postav. Karlsona ještě musím prozkoumat. __ Ta barová zpěvačka mi přišla jako jasnej odkaz na Gildu: způsob, jakým koketovala s chlápkama, její černé šaty a dlouhé rukavičky (+ jejich sundávání) a způsob, jakým pohazovala vlasama..(30.1.2010)

Niekde v polovici sa s pomerne nezaujímavej gangsterky stáva jeden z vôbec najdrsnejších a najkrutejších zástupcov žánru. Môžete vyhrať bitku, ale vojna je oveľa dlhšia a jej koniec v nedohľadne. Film, v ktorom budete hlavných záporákov nenávidieť omnoho viac, ako v tých najslávnejších gangsterkách z neskoršej doby, do ktorých aktérov sa tak radi dnešní pseudodrsňáci štylizujú. Nech si každý, kto si myslí, že "world is yours" pozrie Phenix story a porozmýšľa nad tým, čo je to skutočné podsvetie. Film až dokonale antihollywoodsky napĺňa pojem záchrana v poslednej chvíli a deti (psi tu úlohu nehrajú) neumierajú, uvidíte sami. Nechcem ale spoilerovať a v týchto momentoch vo vás začne vrieť žlč a pocítite ešte väčšiu nenávisť a bezbrannosť voči gangstrom.(23.8.2016)

• Revanx

Jeden z 1001 filmů, které musíte vidět, než umřete.(24.1.2009)

Dokumentární noiry příliš v lásce nemám, ale tento se doopravdy povedl. Nevím, zda je to tématem nebo hloubkou realističnosti anebo způsobem natočení filmu, ale bavilo mě to od začátku až do konce. Nevadil mi ani ten úvod, který sice snímek trochu zezačátku zbrzdil, ale na druhou stranu mu přidal na autentičnosti.(1.8.2012)

Zdalo sa mi, že sledujem súčasnú situáciu vo svete a nie v malom americkom zapadákove. Tým je povedané jedno - nič sa odvtedy nezmenilo. Hajzli sú chránení a počestní ľudia hanobení. Akčná dráma plná silných postáv, plná silných scén, plná motivácie. To aby sa už konečne ľudia zobudili.(3.6.2016)

Pokud si o snímku dopředu nic nezjistíte, můžete být překvapeni (jestliže nečtete tento komentář), že se jedná o dokument. Snímek vypráví o městečku Phenix City a úvodní část filmu je jako dokument natočena. Je zde také voiceover, který vypráví další informace o městě, které skutečně mělo být řízeno zločinem, což vyvrcholilo smrtí nově zvoleného státního zástupce Alberta Pattersona. Jedná se tak vlastně o dokumentární dramatizaci toho, k čemu ve městě v roce 1954 došlo. Scéna s malou holčičkou je neskutečně děsivá, a to jsem Scorsesemu nevěřil, když o tom vyprávěl. Skutečně vás zamrazí, a to vlastně nějaké násilí ani neuvidíte. A není to jediná scéna. Finále je pořádně drsné a vy si uvědomíte, že už v roce 1955 tu byli tvůrci, kteří se nebáli ukazovat násilí tak, jak je. Ano, pořád omezeně, ale přesto vás tohle nenechá chladnými.(22.1.2014)

Jeden z najnásilnejších noirov!(8.9.2016)

Slusny pozdni noir se zbytecnym dokumentarnim patnactiminutovym uvodem. To mohli vynechat a napsat, ze film je podle "skutecnych udalosti". Pisnicka Phenix City Blues zazpivana od Meg Myles je moc hezka, a na Gildu prdim... :) Je pravda, ze film je hodne nasilny, muzi, zeny, deti, starci...nikomu se nasili nevyhne. Na druhou stranu je prece jen tak nejak jasne ze dobro zvitezi, a tim film ztraci na napinavosti. Potesila serialova Jean Carson jako majitelka baru. 3+(31.3.2016)

Mám z tohohle filmu docela rozporuplné pocity. Na jednu stranu se dočkámě v Holywoodu poloviny padesátých let opravdu nevídané brutality (detailní záběry na krev, spousta mrtvol včetně žen a jedné dětské mrtvolky vyhozené z jedoucího auta). Tímhle se "Phenix City Story" vskutku vymyká dobovým standardům. Na druhou stranu nás čeká veskrze schématický scénář - hlavní "mirkodušínovská" postava právníka (který je pochopitelně veteránem/válečným hrdinou), odporní zlosyni (co spokojeně tyjí z gamblingu) a závěrečné vítězství práva a pořádku plné patosu a občanské angažovanosti, při kterém se dočkáme i docela důležitého vystoupení "ušlechtilého divocha" (je pravdou, že takhle dlouhá a významná role černošské postavy ve filmech té doby rovněž nebývala moc k vidění). Je však nutno uznat, že se jedná o poměrně věrnou dramatizaci skutečných událostí. Výsledkem je lehce nadprůměrná kriminálka s několika (v rámci žánru) revolučními momenty. U mně někde mezi 60% a 70%.(6.9.2010)

• Atron

Já chápu pomalejší rozjezd filmu v padesátých letech, ale tohle jsem nerozdejchal. A zpěvačka co se snaží o napodobení Rity v Gildě je na rozhraní trapnosti a parodie.(28.4.2012)