Dobytí severního pólu

(divadelní záznam)

V pražské restauraci „Pod Vyšehradem”, kam Cimrman rád chodíval na rybí speciality, přisedl k němu jednoho večera majitel hostince a zeptal se ho, zda by pro příští ples ledařů branického pivovaru nesestavil živý obraz „Češi na severním pólu”. Cimrman nabídku přijal a rozhodl se, že prostuduje polární tematiku přímo na místě. Nejcennějším přínosem jeho cesty do Arktidy byl jeho objev sněžného člověka (játyho). Cimrman se s ním osobně setkal, a jelikož k tomu došlo právě v době říje, mohl zblízka pozorovat jeho pohlavní život. Po návratu do vlasti, jsa silně nachlazen, nadiktoval svému sousedu Padevětovi hru „Přetržené dítě”, která byla takřka nehratelná v podobě, jak ji rekonstruoval dr. Brukner, která je však naprosto hratelná po revizi textu, kterou později provedl prof. Vondruška. Když se Cimrman uzdravil, ale jeho pravá ruka díky omrzlinám nebyla s to udržet pero, napsal levou rukou hru „kompaktní a čirou jeko střechýl” (Šalda) Dobytí severního pólu Čechem Karlem Němcem. Z ní se svět – bohužel pozdě – dovídá, že čtveřice pražských otužilců stanula na nejsevernějším bodu naší planety o celý den dříve než Američan R. E. Peary. (oficiální text distributora)

Mr.Bulanek

Moje nejoblíbenější hra od divadla JC. Polární noc, má zvláštní moc každého přepadne smutek němec i brit, křesťan i žid by nejradši utek ba i ti šikovní japonci se silami jsou na konci jen jeden z narodů nezkoná hrůzy severu slavně překoná tam kde hy, tam kde hy tam kde hynuli vlci tam kde hy, tam kde hy tam kde hynuli sobi čech se přizpůsobí čech se přizpůsobí ()

trpaslixx

Miluju Svěrákovský humor. "Není pro muže hanbou, když zde, v místě věčného mrazu, uroní kroupu. Nechť tedy do rachotu našich slzí zazní sokolské - Nazdar!" ()

pytlik...

Tuto hru jsem slyšel nejprve na kazetě, kde hrál ještě zdravý Kašpar a živý Vozáb, takže to muselo být hodně staré představení. A bylo to úžasné, geniální, zkrátka neměl jsem slov. Pak jsem viděl představení novější, a ani jsem to nedokoukal - pánové už byli starší, z jejich hraní se vytratila energie, Penc při vší snaze charizma vůdce nemá. Ale možná křivdím, že je to jen tím, že jsem zvyklý na jinou verzi, že ty dvě pojetí by byly pro nezaujatého diváka rovnocenné... ()

nevermore

Společně se Záskokem asi nejlepší Cimrman. Jedna z mála rolí Smoljaka, která se mi velice líbí, horší je to až na konci po příchodu Vondrušky, ale i tak - napěchováno kultovními hláškami, které tu nehodlám rozepisovat, protože by stejně nebyly vtipné 99% ()

Unnamed

Konečně Divadlo Járy Cimrmana, které mělo stejně dobrý seminář jako samotnou hru. Vtipné, několik výborných hlášek, ale stejně mi chyběla větší vyrovnanost jednotlivých scén, kdy některé byly úžasné, některé naopak slabé. ()

mcleod

Já myslím, že by bylo vhodné několika slovy poděkovat, zhodnotit a tak... Jedna z nejlepších her Divadla Járy Cimrmana. Na můj nejoblíbenější Blaník to sice zdaleka nemá, ale i tak je to pořádná sranda. Promiň Václave, ale to bylo od tebe nedomyšlený. Kdyby ses převlík za opici, prosim. Dá se poznat, že je to legrace. Ale tučňák? Mě to taky zmátlo, natož pak takovýho primitiva jako je Frištenský. - Děkuju ti náčelníku, že ses mě zastal. Výborné postavy, perfektní text, skvěle zahrané. Rozhodně ale spíše než záznam na DVD doporučuji sehnat si verzi s Janem Kašparem v roli náčelníka... ten je naprosto nepřekonatelný. Pánové, neměli bychom zapomínat na ideály humanismu. Já když jsem před chvílí držel v ruce tu sekeru a vzpomněl jsem si na to, jak on krásně mluvil o tom češství, tak jsem se vám zastyděl. (...) Víte co? Pojďte ho nechat zmrznout! ()

Koryntos

Nejlepší lék, když mě přepadne trudomyslnost, nebo když mám housera. Varel je dokonalý primitiv. :oD Má druhá nejoblíbenější hra. ()

ghatos odpad!

Já jsem asi spadl z jiné planety. Lidi, vždyť je to nejstupidnější typ humoru, který je neuvěřitelně infantilní. Navíc ta intelektuální póza...-65%...septik!!! ()

Autogram

Vzhľadom na vysoké hodnotenie celkom nuda so slabými vtipmi. Naživo by to bolo možno iné, asi to tu hodnotia len návštevníci divadla, inak si neviem vysvetliť takmer stopercentný priemer. ()

Ravi

Dobytí severního pólu je jako bumerang. Vždycky se Vám vrátí, akorát nejste schopni odhadnout odkud. Tuto klasickou taškařici Divadla Járy Cimrmana musí vidět a slyšet každý, kdo má rád dobrý český humor a pány z tohoto divadla. 100% = 5/5 ()