Babe - galantní prasátko

Babe - galantné prasiatko

Rodinný / Komedie / Drama / Fantasy

Austrálie / USA, 1995, 89 min

• Pepinec

Koukám, že jsem černá ovce mezi všemu uživateli, kteří Babe ohodnotili. Smál jsem se, až se můj břuch málem protrhnul, to ano. Leč z poněkud jiných podnětů než vy, patrně. Je však pravdou, že jsem prasátko shlédl již před nějakým časem. Možná bych teď k té hordě infantilnosti dokázal být loajálnější. Nad čím však nepřestanu žasnout nikdy je skutečnost, že James Cromwell byl za svůj výkon nominován na Oscara za Nejlepší mužský herecký výkon ve vedlejší roli. Propána, za co? Vždyť měl v obličeji devadesátiminutové štronzo, ve kterém párkrát pronesl památnou větu; "hodné prasátko!" :-) Asi začnu točit filmy. Mám na poličce volné místo, zlatá soška by se šikla... :-)(30.4.2008)

Hodně prostinký děj (vždyť je to hlavně pro děti), ale velmi dobře zpracované (včetně triků), roztomilé, příjemné, poučné, ... Rodinný film se vším všudy, takže pro odrostlejší publikum už to taková zábava být nemusí, pokud se dívají sami. Takže pro děti nebo rodiče s dětmi, infantily a ty, kdo odmítají duševně opustit mládí platí ty 4 hvězdičky, pro ostatní 3 :-)(29.3.2004)

Soundtrack Nigel Westlake: 1. If I Had Words ,2. This Is A Tale... ,3. Fairground ,4. I Want My Mum ,5. The Way Things Are ,6. Crime And Punishment ,7. Anorexic Duck Pizzicati ,8. Repercussions ,9. Toreador / Mother & Son ,10. Pork Is Nice Sweet Meat / Away In A Manger ,11. Christmas Morning ,12. Blue Moon ,13. Round Up ,14. Babe's Round Up ,15. The Sheep Pig ,16. Dog Tragedy ,17. Hoggett Shows Babe ,18. Maa's Death ,19. Cantique De Jean Racine / The Cat ,20. If I Had Words ,21. Baa Ram Ewe ,22. The Gauntlet / Moment Of Truth ,23. That'll Do Pig, That'll Do ,(10.5.2011)

Tržby v USA za první víkend: 8 742 545 $ (1591 kin) // Náklady na výrobu: 30 mil. $ // Ocenění: Oscar 1995 - vizuální efekty; nominace: vedlejší herec (J. Cromwell), výprava, režie, střih, film, adaptovaný scénář // Zlaté glóby - film (komedie/muzikál) // BAFTA - nominace: zvláštní efekty, střih, film, adaptovaný scénář(15.10.2016)

Babe je sice hlavně pro děti, ale určitě jej ocení i dospělí toužící po milém zvířecím pohlazení. Není se tu určitě za co stydět. I na mě příběh malého roztomilého vepříka působí skoro stejně jako v dětství a dokonce si vychutnám i původní dabing, který se snad za celých dvacet let nezměnil. Hlavně je to natočeno natolik poutavým způsobem, že se jen málokdo nedokáže vcítit do situací úsměvných (kokrhající kačer) i smutných (Babe se dovídá o svém skutečném "poslání"). Počítám, že rodiny s dětmi si klidně mohou přihodit ještě jednu hvězdičku navíc. A jestli je film infantilní? Nejvíce infantilní jsou zpívající myšky, které se objeví vždy tak na tři sekundy, ale jinak existují určitě jiné daleko infantilnější filmy...(25.2.2020)

• - Soundtrack původně zkomponoval Jerry Goldsmith, ale producenti jej odmítli s tím, že je příliš temný. Skladatele tedy nahradil Nigel Westlkae. (HellFire)

• - Přípravy na film trvaly 8 měsíců, natáčelo se celkem 6 měsíců a postprodukce zabrala celých 12 měsíců. (HellFire)

• - Protože malá prasátka rychle rostou, tak si Babea zahrálo celkem 48 jorkšírských prasat. Každé z nich dostalo příčesek a řasy. (HappySmile)