Babe - galantní prasátko

Babe - galantné prasiatko

Rodinný / Komedie / Drama / Fantasy

Austrálie / USA, 1995, 89 min

• Pepinec

Koukám, že jsem černá ovce mezi všemu uživateli, kteří Babe ohodnotili. Smál jsem se, až se můj břuch málem protrhnul, to ano. Leč z poněkud jiných podnětů než vy, patrně. Je však pravdou, že jsem prasátko shlédl již před nějakým časem. Možná bych teď k té hordě infantilnosti dokázal být loajálnější. Nad čím však nepřestanu žasnout nikdy je skutečnost, že James Cromwell byl za svůj výkon nominován na Oscara za Nejlepší mužský herecký výkon ve vedlejší roli. Propána, za co? Vždyť měl v obličeji devadesátiminutové štronzo, ve kterém párkrát pronesl památnou větu; "hodné prasátko!" :-) Asi začnu točit filmy. Mám na poličce volné místo, zlatá soška by se šikla... :-)(30.4.2008)

Tržby v USA za první víkend: 8 742 545 $ (1591 kin) // Náklady na výrobu: 30 mil. $ // Ocenění: Oscar 1995 - vizuální efekty; nominace: vedlejší herec (J. Cromwell), výprava, režie, střih, film, adaptovaný scénář // Zlaté glóby - film (komedie/muzikál) // BAFTA - nominace: zvláštní efekty, střih, film, adaptovaný scénář(15.10.2016)

Že je Babe tvor bezelstný a bezúhonný nemúže být pochyb.Jedna z nezapomenutelných scén je, když si v předvánočním čase notuje na dvoře koledu, aniž by tušil, že nad ním visí jako Damoklův meč hrozba, v podobě apetitu farmářky Hogettové, nebo vděčný výraz, po tom co jej v závěru jeho pán pochválí za jeho úctyhodný výkon. Právě tyto detaily dělají z filmu něco víc, než jenom tuctový příběh o honbě za slávou.(12.4.2013)

Soundtrack Nigel Westlake: 1. If I Had Words ,2. This Is A Tale... ,3. Fairground ,4. I Want My Mum ,5. The Way Things Are ,6. Crime And Punishment ,7. Anorexic Duck Pizzicati ,8. Repercussions ,9. Toreador / Mother & Son ,10. Pork Is Nice Sweet Meat / Away In A Manger ,11. Christmas Morning ,12. Blue Moon ,13. Round Up ,14. Babe's Round Up ,15. The Sheep Pig ,16. Dog Tragedy ,17. Hoggett Shows Babe ,18. Maa's Death ,19. Cantique De Jean Racine / The Cat ,20. If I Had Words ,21. Baa Ram Ewe ,22. The Gauntlet / Moment Of Truth ,23. That'll Do Pig, That'll Do ,(10.5.2011)

Tomuhle počinu dává šmrnc hlavně český dabing. Prasátko je tak dokonalé, že snad každou věkovou skupinu dojme a všichni si budou pamatovat: Berane ovce, berane ovce, ve jménu našeho pána ... no a na závěr, kdyby ty dámy s červeným obojkem vystoupily z řady, bylo bych vám velmi zavázané. Nemám slov a plakala jsem pokaždé, když ho ta hnusná vyčůraná kočka vystrnadila z baráku, chudák naivní milé prasátko.(26.12.2011)

• - James Cromwell v celém filmu řekne pouze 171 slov. (HellFire)

• - Přípravy na film trvaly 8 měsíců, natáčelo se celkem 6 měsíců a postprodukce zabrala celých 12 měsíců. (HellFire)

• - Mistrovství ovčáckých psů se koná v Kingsmith Fairground. Film je založen na knize Dicka King-Smithe. Elektromechanik, který jde na výstaviště se jmenuje Dick. (HappySmile)