Transformers: The Movie

Animovaný / Akční / Dobrodružný / Sci-Fi

USA / Japonsko, 1986, 84 min

Absolutní šílenost přesycená hromadami postav, laserově explozivní akcí a ukřičenými rockovými peckami let osmdesátých. Úplný protipól poklidného a statického seriálu a ráj pro všechny diváky, kteří měli (nejen) v mládí zálibu v likvidaci hraček. Scénář se s ničím nemaže a hází na plátno jednu obří bojůvku za druhou, mnoho populárních Deceptionů i Autobotů je náhle a nečekaně přeměno na doutnající šrot, zatímoc příběh stojí ustrašeně stranou. A když náhodou někde zpoza rohu vykoukne, hned se zase při pohledu na ten válečný chaos stáhne zpět do úkrytu. Naštěstí to má oproti seriálu o poznání lepší animaci, spoustu působivých cyber-punkových lokací (nejedenkrát jsem si vzpomněl na Metal Mutanta) a roboti jsou do jednoho skvěle namluvení. A abych nezapomněl, Dinoboti jsou v tomhle filmu opravdu mimořádně roztomilí :-)(2.6.2008)

Dost ujetá věc, ale pokud je vám 6 až 8 let bude to film vašeho života (jó to byly časy když jsem si hrál doma s figurkama Transformers). Film je dost zběsile sestříhaný a každou sudou minutu je akční scéna provázená největšími peckami 80. let. Roboti sou cool (hlavně Grimlock ruluje). Bohužel to je občas i nuda, ovšem přiznám se že na konci mi docela běhal mráz po zádech :-)))))))))(15.5.2006)

Nečakal som že Optimus Prime po prvom 20minutovom boji skončí ako kopa šrotu a jeho štafetu a ochranu nejakej matrici na ktorej záleží prežitie Autobotov preberie ďalší udatný bojovník ktorého meno si žiaľ už ani nepamätám. Megatron je tiež vyradený, naviac ho ľstivý Starscream cestou vyhodí do vesmíru, no nejaká planéta požierajúca iné planéty mu dá druhú šancu, zmení ho na nejakého iného trona, Starscream dostane zadosť a bojuje sa o získanie matrice ... teda bojuje sa a bojuje, stále sa niečo deje no chýbali mi Optimus Prime a klasický Megatron, je to úchylne transformerovsky pretechnizované, hlúpučký Dinoboti sú fajn ale ako celovečerný film to nebola dobrá voľba odstrániť dvoch najväčších, najznámejších súperov ... a čo tie dve postavičky ľudí? ... asi by sa zišlo sledovať seriál pravda – ďalší mínus.(3.8.2007)

Velmi velké a ...animované. Rozdíl mezi hranými a kreslenými (to zní tak hanlivě) Transformery je obrovský. Hračkářský vzhled, který je v kreslené verzi ještě umocněn je nepřehledný a v novém hraném filmu úmyslně ignorován. Některé detaily jako je ten, v co se mění Cybertron zde opravdu působí dětsky. Celkově vypadají autoboti menší a slabší než jejich soupeři, ke kterým se přidá obrovský, úchvatný a mega Unicron. Mluví ho geniálním způsobem Orson Welles, který mu dodává na ďábelskosti a mohl by kandidovat mezi největší záporáky historie(vzhledem k velikosti, by asi nemohl být poražen...). Stejně tak se pravděpodobně nemá cenu vyjadřovat ke kvalitám dabování, které je např u Optimuse bezchybné. Akce je tu spousta a stále je na co se dívat, i když pro neznalé "historie" zde bude několik otázek.(1.12.2007)

Vizualne nesmirne pusobive (blu-ray; Matty je mimo misu) a hudebni doprovod je dokonaly. Obsahove samozrejme prakticky o nicem, ale i tak lepe napsane a koherentnejsi nez libovolny dil Bayovy serie. Hlasove obsazeni tomu pak dodava prijemne campovy nadech (kam az se to Orson Welles dopracoval). Lepsi 3* a to u me pritom vyraz "transformers" vyvolava koprivku.(6.8.2018)

• - Mnoho postav, které se objevily ke konci 2. série seriálu, se ve filmu nevyskytuje, protože v době psaní scénáře ještě neexistovaly. Nicméně později se záhadně objevují ve 3. sérii bez jakéhokoliv bližšího vysvětlení (např. Stunticoni, Aerialboti, atd.). (.Zmolda.)

• - Když v roce 1985 zemřel Orson Welles, vynořily se spekulace, že jeho roli Unicrona převzal Leonard Nimoy (Galvatron). Později však herečka Susan Blu (Arcee) vypověděla, že Welles stihl dokončit práci na filmu ještě před svojí smrtí. (.Zmolda.)

• - Orson Welles prohlásil, že film nesnáší. Když se ho novináři ptali na jeho roli, nemohl si ani vzpomenout na jméno postavy, kterou namlouval. Svoji roli ovšem popsal jako „velkou hračku co útočí na bandu menších hraček“. (.Zmolda.)