Zánik domu Usherů

• USA House of Usher (více)

Snímek představuje první Cormanův přepis díla Edgara Allana Poea, k jehož tvorbě se pak v následujících letech několikrát vrátil, ať už k přímé adaptaci literární předlohy nebo je n jako ke zdroji inspirace. Mladý muž přijíždí do ponurého sídla Rodericka Ushera, aby si odtud odvezl jeho sestru, s níž je zasnouben. Od prvního záběru je však zřejmé, že majitel domu i jeho sestra jsou pronásledování rodovou kletbou, která se jako temný mrak vznáší nad kdysi honosnou stavbou. (oficiální text distributora)

mac000

Rodová kletba Usherů je nám osvětlena samotným Roderickem Usherem , když ukazuje Winthorpovi, snoubenci Madeleine Usherové, několik obrázků svých předků ("Anthony Usher: zloděj, lichvář, obchodník s masem. Bernard Usher: podvodník, padělatel, zloděj šperků, narkoman. Francis Usher: profesionální vrah. Vivian Usherová: vyděračka, nevěstka, vražedkyně, zemřela v blázinci. Kapitán David Usher: pašerák, obchodník s otroky, masový vrah.").... No to já být Winthorpem, tak hned zruším zasnoubení! ()

mark9th

I think, this is my first meeting with Vincent Price in the movie. He's really good with face expressions and I can see why horror was his specialty. He has a perfect face and voice for it. House of Usher is dark and slow movie, but not boring. Sometimes, all you need is: 4 actors, 1 ugly house and 1 Edgar Allan Poe. Especially the Poe. Then it's not so hard to get yourself into that dark and chilling mood, when you know something is not right, but you can't be certain how the story ends yet. And that is actually important with slowly graduating horror. To not know where is the truth. I haven't read the story before so I didn't know obviously. And I've had a few moments of frustration throughout the movie, probably the same as the main character looking for the answers. Pretty sure that's the director's intent here. Overall.... enjoyable and well made. 7/10 ()

endrix

Zdaleka nejvěrnější zpracování Poea od Cormana. Pro odpůrce knih toužící po státní maturitě nejvýše vhodné, pro ostatní průměrný tajemný film. Atmosféra ušla, tedy v interieru, v exteriérech bije papundeklovost tajemného domu do očí (a jeho zánik ještě víc). Stále však platí, že u Zániku domu Usherů se budu bát, až se někomu podaří dostat na plátno atmosféru Bornových ilustrací z českého vydání Poeových povídek. ()

Mrtvobog

Spolu s filmom "Predčasný pohreb" patrí "Zánik domu Usherovcov" k mojim najobľúbenejším filmom, čo sa Poea, Cormana a Pricea týka. Atmosféra je poeovská, kulisy podnecujúce nádych starobylosti a úžasne krásna Myrna Fahey. Novonatočené remaky sú slabý odvar. ()

esita

Price a Ellerbe podavaju zdarny vykon, Fahey sa mi v tomto hororiku vobec nepacila, a na Damonovi boli najkrajsie snad len jeho oci... dej prijemne strasidelny, do domu Usherovcov by som jakziv radsej nikdy nevstupila, ale nieco tu k dokonalosti chyba... ()

nickj

Má to něco do sebe, ale taky tomu dost chybí. Ovšem na film (horor) z roku 1960 je to slušné. Natočit film s hustou atmosférou ve čtyřech lidech je pěkná práce. ()

Jaka.kachna

Jsem jedna z těch, co porovnávají film a knižní předlohu (pokud nějakou má :)) . Tento film má s Poeovou povídkou společný jen název a žánr. I když je děj o něčem jiném, naprosto poeovská atmosféra filmu a herecký výkon Vincenta Price jsou vynikající. ()

dragi

Mám rád atmosféru těchto starých domů opředených tajemstvími a záhadami, takže začátek vypadal slibně, ale to hrůzné tamejství zdaleka tak hrůzné nebylo resp. jeho projevy po celou dobu filmu. Ono se vlastně celou dobu nic moc nedělo, takže dialogy o hrůzném tajemství neměly "šťávu". Až těch posledních 20 minut se to pěkně rozjelo. Celý film stojí hlavně na Vincentu P., kterému tato role padla jako ulitá (jeho charizma v tom hraje nemalou roli :). To ostatně i v "Pit and the Pendulum". Jámu a kyvadlo jsem viděl první a rozhodně se mi zdála více atmosferičtější, a proto se mi také líbila mnohem víc. Nutno tedy podotknout, že si jsou si oba snímky možná až moc podobné, co se stěžejních bodů týče - starý dům, Vincent Price se svým tajemstvím, jeho žena či sestra, návštěvník v podobě bratra či manžela oné ženy a k tomu záhadné jevy odehrávající se v domě. Pobavil mě výstižný komentář uživatele "DaViD´82", dovolím si tedy částečnou citaci:"a nebýt konce, tak tam asi chodí dodnes". ()

dehonest

nuž, z tohto filmu som mal pôvodne zmiešané pocity. počas jeho zhliadnutia som mal chuť sa pousmiať, často i kvôli tradičnej, patetickej mimike vincenta price-a, no je to jeho štýl, a nič iné by sme od neho ani nesmeli chcieť. fenomenálny očný kontakt do poslednej chvíle diváka nenecháva na pokoji a tlejú v nás pochyby, kto je vlastne obeť a kto vinník, pretože toto je síce karta z balíčka klasiky ala jama a kyvadlo, ale pointa... musím uznať, toto dielo ma dostalo až po čase, ale je to rana do čierneho. možno i preto, že je jedinečné, tak ako všetky filmy, natočené na tento spôsob v danú dobu, bez zbytočného násilia a preexponovaných efektov. ak chcete litre krvi a... čo ja viem čo... holé, nezakryté horrorové klišé bez poetiky, tento film vás neosloví. brnká totiž na strunu duše, a to oveľa lepšie naladene, ako roderickova lutna. mne sa film páčil veľmi a v mojej zbierke bude klenotom. i kvôli uchu lahodiacej angličtine hlavného predstaviteľa a jeho sluhu bristol-a. ňamka pre dámy a pánov, s vkusom par excellence. nech žije rýdzy, poctivý horror! ()

baronGrga

Je tu staré sídlo na břehu močálu, v jehož výparech se topí ztrouchnivělé kmeny stromů a jehož olověné mlhy olizují drolící se zdi. Dvě bledé kapky ohně jako dva mihotající se životy. Roderick Usher v karmínovém plášti z nejjemnější tkaniny jako skleněná figurka, jejíž smysly jsou natolik citlivé, že slyší klapot bot a škrábání krysích drápků, a jeho sestra Madelaine, pomalu vyhasínající, vlivem známých i neznámých chorob. Atmosféra, která dýchá z každého slova ve scénáři a každého filmového okénka, si nezadá s atmosférou, kterou knižně zachytil mistr. Corman si sice do filmu přidal milenecký vztah mezi hlavním hrdinou a Madelaine, ale to mu ani v nejmenším nejde zazlívat, pak by totiž opravdu film neměl žádný děj a těžit jen z hezkých obrázků se nedá. Filmu prostě patří potlesk, byť u něj krev v žilách netuhne.. ale to ani u Poea. 70% ()

Keiniku

Tohle mělo pár slabších chvilek, kdy jsem čekala, že ten barák fakt spadne a já to asi vypnu, ale pokaždé tam připlul odbarvený Vincent a udržel mou pozornost. Starostlivý bratříček Roderick, na kterého se nesmí sahat, křičet a beztak ani svítit...Kostýmy okouzlující, kamera na mě působila dobře, ale nevím upřímně řečeno, proč přesně. Na povídku jsem četla tuším jenom parodii, takže nemám s čím srovnat, nicméně nakonec to byl příjemný priceovský zážitek. ()

Ardath

První díl z mé oblíbené Cormanovy série. Oslnivý výkon hlavního představitele ve mně zanechal mnoho a jakožto je Zánik domu Usherů mou oblíbenou povídkou E. A. Poea, tak je i mým velmi oblíbeným hororovým filmem. ()

StaryMech

Mám rád literaturu i film a dlouhá léta v sobě řeším vztah k oběma. Cormanův "Dům Usherů", nejlepší z jeho omalovánek podle Poea, patří k snímkům, které mi vysloveně vnucují dojem, že literatura přece jen stojí výš. ()

Klasiky v novém šatu

Klasiky v novém šatu