Zánik domu Usherů

• USA House of Usher (více)

Snímek představuje první Cormanův přepis díla Edgara Allana Poea, k jehož tvorbě se pak v následujících letech několikrát vrátil, ať už k přímé adaptaci literární předlohy nebo je n jako ke zdroji inspirace. Mladý muž přijíždí do ponurého sídla Rodericka Ushera, aby si odtud odvezl jeho sestru, s níž je zasnouben. Od prvního záběru je však zřejmé, že majitel domu i jeho sestra jsou pronásledování rodovou kletbou, která se jako temný mrak vznáší nad kdysi honosnou stavbou. (oficiální text distributora)

strikeman

Snímek vznikl před Jámou a kyvadlem, já jej viděl po a nebyl jsem příliš nadšen. Stejné kulisy, dost podobný děj s totožným motivem pohřbívání zaživa (asi Cormanův oblíbený leitmotiv, neboť se objevuje v jeho tvorbě opravdu dost často), dokonce stejný herec (Vincent Price) ve velmi obdobné roli. Narozdíl od Jámy a kyvadla jsem se u tohoto Cormanova dílka poměrně nudil, a tak nejděsivějším momentem byl pohled na sbírku obrazů s portréty členů rodiny Usherů... 50% ()

HoleToFeed

mám rád filmy, kde vďaka atmosfére, výkonom hercov, . . . máte pocit, že ste skôr na divadelnom predstavení ako v kine a aj preto 4* ()

Heroine

Poctivá podívaná, jaká se už dneska nevidí. Nešlo o žádnou předem vymakanou propagandu, co komu vnucovat, jak se zalíbit lidem, koho obsadit a koho ne, prostě natočili film. Je to celkem úlevné. E.A.Poe uměl psát skutečně děsivě, ale na mne je to poněkud zastaralé. Takže jako Poeovo dílo je to slušný film, ale čistě jako horor to u mne nefunguje. ()

Raziel_cz

Atmosférická adaptace jedné z nejlepších Poeových povídek. Velmi teatrální, vizuálně evokující Hammer, ale co do děje zdaleka ne tak pulpová. Mathesonův scénář původní dílo zdárně rozšiřuje o psychologický motivy a Vincent Price tvoří postavu zlověstnou i tragickou. Jo, Švankmajerova verze je hutnější a napínavější, ale Corman se rozhodně nemá za co stydět. Velmi solidní podívaná. ()

bubblebobble

Väčšina starých hororov je mi skôr na smiech. Tento sa ale vyvaroval množstvu bubu špeciálnych efektov, takže si celkom zachoval solídnosť. Celkovo ma zaujalo, že tam na dobu vzniku bolo veľa zaujímavých nápadov. Hodnotím to ako nie zlý pokus o psychologický horor z doby kamennej. No ale ten Mark Damon bol teda otrasný. ()

helraiser

Tak tohle je opravdu neskutečná nádhera. Gotický skvost, který se opravdu jen tak nevidí, opravdová legenda v daném subžánru a při tom k tomu stačili jen čtyři herci a opravdu perfektně ztvárněné sídlo. Atmosféra naprosto neskutečná, napětí stupňující a vyvrcholení nemělo chybu. Samozřejmě, že velkou zásluhu měl Price, který jako Usher byl naprosto dechberoucí. Stylizace sídla naprosto úchvatná. Naprostá povinnost pro všechny fandy gotického hororu. Skvost který nesmí chybět v žádné sbírce pravého hororového fanouška. ()

Lasombra

Genialita E.A.Poea a vysoká úroveň režiséra v doprovodu s vytříbenými herci vytváří dokonalé symfónium hororových melodií. ()

strycekmaso

Můj první film, který jesem od Cormana viděl. Udělal na mě silný dojem. Vincent Price hraje opravdu dobře. Povídka a film je kupodivu na stejné úrovni. ()

Bartoloměj

takhle jsem si vždycky představoval exteriér a do jisté míry i interiéry v povídkách mistra Edgara. když se k tomu přidá skvělá atmosféra a démonický Price, dá se vytknout jen málo a mě osobně nejvíc vadí, že je povídka roztahnutá na téměř osmdesát minut, na což její látka asi nestačí. ()

Tormentor665

Mám z toho trochu rozpačité pocity. Samotná předloha má hrůzy a atmosféry na rozdávání, tady se toho však dle mého soudu hodně ztratilo. Kromě Price tam není nic, co by mě výrazněji vtáhlo. Napadá mě, že kdyby byl film černobílý, mohl to být lepší:-) ()

GameboyNES

Další gothická klasika, perfektně mrazivá a temná atmosféra. Vincent Price, byl a je geniální herec a tady je jeho výkon opět špičkový. Je vidět že na výborný horor, není potřeba přeplácaný digitální efekty, ale stačí kvalitní herec a nervy drásající hudba. Není co vytknout, právem si zaslouží 100% ()

Marat

Film je hodně minimalisticky pojatý. Jak počet osob končí u čísla 4, tak prakticky pořád ty samé prostory jednoho domu. Myslím, že svým hodnocením zklamu milovníky tohoto typu filmů, ale místy jsem se hodně nudil. Přiznám, že role Ushera byla skvěle zahraná, ale nemyslím si, že scénář byl dle povídky E.A. Poea napsaný úplně nejlépe. Trošku jsem čekal více, než nakonec přišlo a tak uděluji jen tři hvězdy. Promiň MaxSchrecku:-) ()

pepino

Skromně pojatá, ale o to působivěji podaná adaptace povídky klasického autora. Divadelní kulisy působí poněkud statickým dojmem a i přestože je první polovina ukrutně nudná, vše Corman vynahradí v druhé části, u které mi opravdu naskakovala husí kůže ( které se nemůžu zbavit ani cca 20 minut po shlédnutí, když píšu tento komentář). Tak vypadá pravá hrůza- minimum krve, dokonale vybudovaná atmosféra. Hereckou kreaci Vincenta Pricea netřeba komentovat... ()

columbova

Prvá cormanovka s vynikajúcim Priceom a jeho nenapodobiteľným hlasom, ktorú som videla. Aj keď má aj lepšie filmy, atmosféra sa tomuto kúsku nedá uprieť a z nostalgie za 5 hv. ()

Caliboss

Udělal na mě hlubší dojem než Jáma a Kyvadlo, atmosféra obou je výborná, ale tady se mi zdá prostě ''poeovštější ''. Naprostým bonbónkem jsou portréty členů rodiny Usherů od Burta Schoenberga, každý jeden kus bych chtěl mít doma! ()

petrik11

Tiež sa mi to zdalo ako Jama a kyvadlo cez kopirák, lenže tu bol Vincent Price bielovlasý pán. :( Dielko sledovateľné, ale zase nejaký "masterštik" to nebol. ()

Kenneth

Podobá se to filmu Jáma a kyvadlo, přestože zápletka je tam jiná. Celý průběh filmu stejně dobrý, akorát závěr střízlivěji pojatý. ()

Klasiky v novém šatu

Klasiky v novém šatu