Zánik domu Usherů

Horor / Thriller

USA, 1960, 79 min

Roger Corman

Předloha:

Edgar Allan Poe (povídka)

Richard Matheson

Floyd Crosby

Les Baxter

Roger Corman

Anthony Carras

Scénografie:

Daniel Haller, Harry Reif (set dekoratér)

Miluji atmosféru obrovských a ponurých domů, ve kterých se za každými dveřmi může skrývat temné tajemství. Když proto nic netušící Philip přijel do Usherovic sídla a poprvé se ozval zastřený hlas Priceho Rodericka, jenom jsem vrněl blahem. Když pán domu podruhé velkolepě oznamoval, že nově příchozí nemá ponětí, co se v domě děje, podíval jsem se po očku na hodinky a říkal si, že už by se ono údajně děsivé "cosi" mohlo ukázat. Když ale děj plynul dopředu pouze díky pravidelným zvratovým skokům, po kterých následovaly dialogy plné vaty, došlo mi, že ne z každé napínavé povídky se dá udělat strhující film. Alespoň, že dobře gradovaný závěr může nabídnout dech beroucí momenty typu "vrcholně napínavá scéna plná zlých obličejů na obrazech". Není to vysloveně zklamání, ale výrazné překvapení se v domě Usherů hledá jen těžko.(7.2.2008)

Po několika prachlaciných béčkách dostal Roger Corman nápad zfilmovat Poeovu povídku Zánik domu Usherů, kterou četl ještě za studentských let. S malým rozpočtem, v interiérových kulisách a křiklavých barvách natočil působivý film s dokonalou atmosférou (v dnešní době umocněnou staromilským kouzlem). Vincent Price v hlavní roli šíleného Roderica Ushera je naprosto strhující. Klenot filmové hrůzy, který dnes již tolik neděsí, ovšem díky nádherné vizuální stránce, přesvědčivým výkonům a strašidelné atmosféře má pořád co říct. 80%.(20.8.2007)

Když famózní svým charismatem ostatní o dvě hlavy převyšující Vincent Price přibouchl víko rakve s probouzející se Madeline, uvědomil jsem si, že takhle by měl správně vypadat horor. Když pak vidíte nějakou tu dnešní chujovinu (za všechny např. Pach krve), nemusí se člověku udělat dobře od žaludku.____ Mrazivá atmosféra, která se po příchodu Philipa Winthropa postupně z domu Usherů dostane až za vámi do vašeho pokoje, pasující hudba a hlavně výborné herecké výkony celé čtyřky (!) herců - to všechno bude ode dneška právem patřit do mé top dvacítky.(12.8.2008)

Ačkoliv Edgara Allana Poea mám velmi rád, povídka Zánik domu Usherů nikdy nepatřila k mým nejoblíbenějším. Přesto jsem Rogerovi Cormanovi důvěřoval, že se mi jeho pravděpodobně první "velký" film bude hodně líbit. A ano, líbil, docela. Komorní pojetí bylo velmi sympatické, Vincent Price skvostný, malby nádherné, snová sekvence mírně rozporuplná, ale vrcholem jsou záběry na samotný teskně vypadající dům z dálky v hlubokém černém močále (pokud tedy nepočítám plameny). Dojem trochu kazí místy afektovaná hudba a řev, ale v té době to byla v horrorech tradice. Tah na branku mohl být větší, to by to ale mělo 30 minut....Mimochodem, jedná se taky o film, který (dle mého mínění) bude asi držet primát "nejzranitelnější záporňák".(6.9.2007)

Jako člověk, který má Poeovy povídky hodně rád, mne film dost potěšil. Corman dokáže navodit atmosféru, ať už hudbou, stylizací domu (jak exteriéru, kde jsou uschlé stromy, hustá přízemní mlha a celková ponurost, přes velmi pěkné interiéry, které působí díky technicolorovým hodně sytým barvám velmi pestře), až hlavní hvězdou Vincentem Pricem, bez něhož by to bylo poloviční.(4.10.2008)

• - Film byl distribuován pod dvěma různými názvy, a to "The Fall of the House of Usher" a "House of Usher".

• - Film se natočil za 15 dní. (Chatterer)

• - Vincent Price si kvůli roli přebarvil vlasy. (Chatterer)