poster

Zánik domu Usherů

 • anglický

  House of Usher

 • anglický

  The Fall of the House of Usher

 • slovenský

  Zánik domu Usherovcov

Horor / Thriller

USA, 1960, 79 min

Režie:

Roger Corman

Předloha:

Edgar Allan Poe (povídka)

Scénář:

Richard Matheson

Kamera:

Floyd Crosby

Hudba:

Les Baxter

Producenti:

Roger Corman

Střih:

Anthony Carras

Scénografie:

Daniel Haller
(další profese)
Nastala chyba při přehrávání videa.
 • lucascus
  ****

  Příběh vskutku velice jednoduchý, neopředená zápletka, ale funguje to. Zaujaly mě velice syté barvy filmu, a také celý gotický styl. Ano, film má své kouzlo i po padesáti letech. Poe prostě nezklame ani ve filmu. Herci pro tento styl filmu jsou vynikající, hudba také moc dobrá...jediný mínus filmu je v tom, že jsem se nemohl ubránit pocitu, že sleduji nějaký film béčkové produkce, ale velice dobrý béčkový film...a horor? ne, tak to fakt není...:) spíš drama s prvky hororu(30.1.2011)

 • Dreadd
  ***

  Autorovi se bohužel nepodařilo přenést do svého díla poutavý vypravěčský styl, kterým Poe tolik oplývá, vypravěče vymazal z děje úplně a věty přetvořil do fádních dialogů (samozřejmě se nedá říct, jestli by pokus o vyjadřování podle předlohy dopadl dobře). Kulisy nejsou nijak ohromující, občas dokonce echt papundekl, ale vzhledem k velmi omezeným prostředkům se zřejmě nedalo tvořit lépe a navíc co ztrácejí na dokonalosti technologické, se promítlo do výtvarné stránky. Ze všech interiérů mě nejvíc upoutala expresionistická galerie rodu Usherů, doprovázená výčtem jejich nepoctivých povolání. A trochu mi vadilo, že Usher, který tvrdil, že má vysoce vyvinuté smysly, na to občas pozapomněl.(14.1.2013)

 • eraserhead666
  **

  The Fall of the House of Usher je asi nejznámější hororovou povídkou E. A. Poea, filmová adaptace Rogera Cormana se podle mě ale moc nepovedla. Je až moc teatrální, ukecaná a poměrně dost nudná. Chybí tomu ta děsivá atmosféra, kterou Corman skvěle vybudoval v Předčasném pohřbu. Tady se o ní vehementně snažil, ale místy to působí hodně divadelně a nabubřele, ta snaha jde až moc vidět a kazí celkový dojem. Vincent měl na svou roli přesně ten ksicht, kterej potřebovala, ale i on to občas přehání a zbytečně moc dramatizuje. Po výborném Předčasném pohřbu mě House of Usher docela zklamalo...(19.7.2009)

 • ArdathBay
  ***

  Matheson jako scénárista nerespektuje předlohu (špičkovou - jedna z mých nejoblíbenějších od Poea). Kdo na ni ovšem nelpí vychutná si kvalitní mrazivou podívanou. Záběry Domu Usherů jsou velmi působivé. Price má výborný hlas a nagelovaný Winthtrop působí spíše frajírkovským dojmem než osudovým mužem Madeline. Kvalitní podívaná se zajímavou snovou složkou, která působí i po bezmála 50 letech.(24.9.2008)

 • kosta73
  *****

  Naprosto fantastická věc, která mě asi přinutí změnit žebříček mých nejoblíbenějších filmů. Těšil jsem se na tento film, ale výsledek předčil moje očekávání... důkaz toho, že v jednoduchosti je síla... vše je podřízeno celku... nemá ani cenu rozebírat herecké výkony, jsou skvělé... a hořící dům na závěr...Bomba!!!(15.8.2007)

 • - Roger Corman se dozvěděl, že v Orange County v Kalifornii je stará stodola odsouzená k demolici. Proto se s majiteli dohodl, aby mu dovolili stodolu v noci spálit a natočit požár pro film. (Chatterer)

 • - Původně měl Roger Corman točit dva jiné nízkorozpočtové černobílé filmy, studio ale nakonec souhlasilo, aby natočil tento barevný film s vyšším rozpočtem. (Zdroj: ČSFD.cz)

 • - Krajina, kterou Mark Damon projíždí na začátku filmu, byla spáleništěm v Hollywood Hills. Roger Corman o požáru slyšel v rádiu a hned druhý den se na to místo vydal točit. (liquido26)

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace