Zánik domu Usherů

Horor / Thriller

USA, 1960, 79 min

Roger Corman

Předloha:

Edgar Allan Poe (povídka)

Richard Matheson

Floyd Crosby

Les Baxter

Roger Corman

Anthony Carras

Scénografie:

Daniel Haller

Příběh vskutku velice jednoduchý, neopředená zápletka, ale funguje to. Zaujaly mě velice syté barvy filmu, a také celý gotický styl. Ano, film má své kouzlo i po padesáti letech. Poe prostě nezklame ani ve filmu. Herci pro tento styl filmu jsou vynikající, hudba také moc dobrá...jediný mínus filmu je v tom, že jsem se nemohl ubránit pocitu, že sleduji nějaký film béčkové produkce, ale velice dobrý béčkový film...a horor? ne, tak to fakt není...:) spíš drama s prvky hororu(30.1.2011)

Autorovi se bohužel nepodařilo přenést do svého díla poutavý vypravěčský styl, kterým Poe tolik oplývá, vypravěče vymazal z děje úplně a věty přetvořil do fádních dialogů (samozřejmě se nedá říct, jestli by pokus o vyjadřování podle předlohy dopadl dobře). Kulisy nejsou nijak ohromující, občas dokonce echt papundekl, ale vzhledem k velmi omezeným prostředkům se zřejmě nedalo tvořit lépe a navíc co ztrácejí na dokonalosti technologické, se promítlo do výtvarné stránky. Ze všech interiérů mě nejvíc upoutala expresionistická galerie rodu Usherů, doprovázená výčtem jejich nepoctivých povolání. A trochu mi vadilo, že Usher, který tvrdil, že má vysoce vyvinuté smysly, na to občas pozapomněl.(14.1.2013)

• eraserhead666

The Fall of the House of Usher je asi nejznámější hororovou povídkou E. A. Poea, filmová adaptace Rogera Cormana se podle mě ale moc nepovedla. Je až moc teatrální, ukecaná a poměrně dost nudná. Chybí tomu ta děsivá atmosféra, kterou Corman skvěle vybudoval v Předčasném pohřbu. Tady se o ní vehementně snažil, ale místy to působí hodně divadelně a nabubřele, ta snaha jde až moc vidět a kazí celkový dojem. Vincent měl na svou roli přesně ten ksicht, kterej potřebovala, ale i on to občas přehání a zbytečně moc dramatizuje. Po výborném Předčasném pohřbu mě House of Usher docela zklamalo...(19.7.2009)

Matheson jako scénárista nerespektuje předlohu (špičkovou - jedna z mých nejoblíbenějších od Poea). Kdo na ni ovšem nelpí vychutná si kvalitní mrazivou podívanou. Záběry Domu Usherů jsou velmi působivé. Price má výborný hlas a nagelovaný Winthtrop působí spíše frajírkovským dojmem než osudovým mužem Madeline. Kvalitní podívaná se zajímavou snovou složkou, která působí i po bezmála 50 letech.(24.9.2008)

Naprosto fantastická věc, která mě asi přinutí změnit žebříček mých nejoblíbenějších filmů. Těšil jsem se na tento film, ale výsledek předčil moje očekávání... důkaz toho, že v jednoduchosti je síla... vše je podřízeno celku... nemá ani cenu rozebírat herecké výkony, jsou skvělé... a hořící dům na závěr...Bomba!!!(15.8.2007)

• - Roger Corman se dozvěděl, že v Orange County v Kalifornii je stará stodola odsouzená k demolici. Proto se s majiteli dohodl, aby mu dovolili stodolu v noci spálit a natočit požár pro film. (Chatterer)

• - Původně měl Roger Corman točit dva jiné nízkorozpočtové černobílé filmy, studio ale nakonec souhlasilo, aby natočil tento barevný film s vyšším rozpočtem. (Zdroj: ČSFD.cz)

• - Krajina, kterou Mark Damon projíždí na začátku filmu, byla spáleništěm v Hollywood Hills. Roger Corman o požáru slyšel v rádiu a hned druhý den se na to místo vydal točit. (liquido26)