poster

Mastný hrniec (TV film)

Komedie

Československo, 1991, 77 min

 • Marthos
  *****

  Politické pletichaření a měšťanská přetvářka v perfektní satirické komedii se skvělým Marianem Labudou a Evou Križíkovou. Dnes vysoce aktuální téma.(16.8.2010)

 • mchnk
  *****

  Proměna Svetozára, proměna městečka i národa. Možná že ne úplnou náhodou jsou barevné dekorace, na ministrově projevu, v barvách československé vlajky. Příběh ťuťotínského prozření lze aplikovat na celé československé polistopadové prozření. Všechno jen šalba. Ovšem, nic není silnější než všeobecně uznávaná pravda a fakta, takže je nutné se přizpůsobit, jakkoli. Vyzbrojit se nádhernými, falešnými úsměvy, zabalit si dostatek chleba, neb pochlebování je nevyhnutelné, ale hlavně tajně doufat, že si z toho všeho ukrojím svůj díl toho sladkého dortíku, který přinášejí nadcházející léta. Na druhé straně je nutné se vypořádat se svou vlastní proměnou, pěkně z očí do očí, sám se sebou a hrdě si jít za svým, tedy za zájmy svých spoluobčanů, kteří jsou ti pod ním. Ti s tím chlebem, kteří buďto tleskají, volají či cinkají klíči. Spojuje je jen víra v lepší budoucnost, ovšem, vize lepší budoucnosti snad ani neexistuje. V čem by měla být vlastně budoucnost lepší? Co chce onen jedinec, aby se zlepšilo? Jeho vlastní poměry či změnu společnosti? Otázka, ke které mohl snímek v dobách svého natočení vyzvat, nicméně obávám se, že ho době natočení viděl opravdu málokdo. I když se lze zde v komentářích dočíst, že i v roce ´91 chodili děti se školou povinně do kina, jak zde píše ten osmašedesátkový případ. Tento nenápadný TV film, s nedocenitelným obsahem, by měl vidět každý v co nejranějším věku. Přetvářka je součástí každodenní společnosti, tak proč na ní neupozornit. Mé páté setkání se specialistou na slovenské TV filmy dopadlo opět na výbornou.(27.4.2014)

 • Autogram
  ***

  Nie je to len výsadou Ťuťotína, že sa ministrom financií stane kdejaký ťuťo, čo nenaráta ani do päť, alebo človek s nekonečnými ambíciami, ktoré v sebe objaví až potom. Spolu s celým svojím okolím, ktoré si tiež chce oblízať z mastného hrnca. Všetka pretvárka a podlizovanie je v inscenácii krásne zobrazená, ale nie je to celkom moja šálka kávy. –––– Sverozár! Hovoril si niečo? –––– Po celý život som robil iba jednu finančnú transakciu. Vždy prvého som ti odovzdal celú výplatu.(21.5.2017)

 • slunicko2
  **

  Pozdravy z Ťuťotína. Kde jste, slovenské televizní inscenace? V riti, slniečko, v riti. No, dobře že tak...(19.1.2016)

 • klerik
  ****

  Klasika. Zrkadlo našej spoločnosti, resp. ľudstva. Je to inscenácia so všetkou vizuálnou škaredosťou, ktorá k tomu patrí. Má to však veľmi výstižnú predlohu a dobrých hercov...(26.10.2009)