Zná ji jako svý boty

Pozná ju ako svoje boty

In Her Shoes

Komedie / Drama / Romantický

USA / Německo, 2005, 125 min

Pri zapínaní filmu som netušil, že film má aj iné žánrové zaradenie, než je komédia. S cieľom poriadne vypnúť sa mi pred očami ale začala rozrastať dobrá vzťahová dráma s pár funny vecami, ktoré ale idú viac bokom ako som čakal. Občas mi totiž pri komédii vadí, keď nedostanem patričnú porciu smiechu, no tu ma ten pocit obišiel a naozaj posledné, čo som čakal, že vyroním aj nejakú slzu. Fakt mi to neprišlo umelé, aj keď sklony k žiadnemu prekvapivému koncu to určite nemá. Herecké obsadenie zohralo tiež dôležitú úlohu a všetci pôsobili náramne fajn, hlavne Shirley MacLaine a celý jej dôchodcovský gang. 85%.(11.2.2008)

Lidsky uvěřitelná komedie, která v sobě míchá romanci, tu a tam si to směle nakračuje k psychologickému dramatu. Hlavním motivem je odlišnost dvou sester – mladší rozháraná Maggie, co do postele dostane kdekoho, je krásná, sexy, ale zato nezodpovědná a ne právě inteligentní, starší Rose je workholikem, denně žijící stejně načrtnutým životem, pečlivá, bez jistého partnerského zázemí. Jejich vrtkavý vztah ukončí Maggiina touha po dalším muži a zničí tak donedávna slibně fungující románek své sestry. Obě opouští své doposud uznávané hodnoty, Maggie své nové já hledá na Floridě, kam se vydá hledat vlastní babičku, Rose se vzdá slibné kariéry právničky. V těchto momentech Maggie zjistí, že není tak hloupá a nezodpovědná, život její sestry zase změní konečně snad ten pravý. Ocenit lze určitě několik motivů, které v podobném žánru romantické komedie příliš často nevídáme. V tom tkví ale zároveň hlavní problém, protože tvůrce L.A. – Přísně tajné nezajede vždy dostatečně hluboko do garáže. Nesourodost jednotlivých epizod spojují spolehliví herci, v čele s výtečnou Toni Collette, která konečně získala roli, která dokázala prozářit její umné herectví. U Cameron Diaz už to tak slavné není. Ta sice během každé příležitosti pobíhá neustále polonahá, z její postavy vzteklé Maggie se dalo určitě vytěžit víc. Líbila se mi bezesporu spíše v druhé polovině filmu (tajemství dyslexie), přesto oproti filmům, které na nás dříve chrlila, je to příjemná změna!!(26.6.2006)

Váhal jsem mezi 3 a 4 hvězdičkama, ale nakonec musím přece jen být trochu přísnější! Příběh je to pěkný, Cameron tu podává jeden ze svých lepších výkonů, vývoj postav je dobře viditelný a přitom není křečovitý a nereálný! Jinak Shirley MacLine je moc dobrá herečka a moc se mi její role líbila! Kdyby byl konec trochu míň sladký, dal bych i tu 4 hvězdičku!(4.3.2008)

Já nějak nevím, jestli se mi to líbilo nebo ne. Za prvé nevím, která z těch sester mi byla víc nesympatická, jestli protivná, nespolehlivá, lehká a sexy Cameron (které mimochodem tahle role dost seděla), nebo její neurotická a ukňouraná sestra. No a to by nebyl americký film, aby se to v půlce filmu u obou neobrátily jejich povahy a staly se z nich perfektní sestry. Ale zase abych jen nekritizovala, tak to mělo něco do sebe a docela rychle to uteklo. Takže moje hodnocení je slabší 3.(27.6.2010)

Neuvěřitelné, ta Cameron taky umí něco jako hraní? Ale škoda že přemýšlení jí moc nejde. Vzít vážnější roli ve filmu, kde bude muset hrát vedle Toni Colletteové a Shirley MacLaneové, to chce opravdu obrovskou odvahu, úctyhodnou ctižádostivost anebo menší hodnotu inteligenčního kvocientu. Škoda, takhle si vybírat lepší filmy a role, nemusela být tam, kde je. Tímto tedy padá klasická věta - Cameron mi zkazila celý film. Přesto jen průměrné hodnocení, proč? Zná ji jako svý boty nenabízí o nic víc než konkurence, je jen dalším stebélkem slámy jednoho obrovského stohu, známém taky jako Hollywood.(8.12.2007)

• - Toni Collette kvůli roli přibrala 15 kilogramů, které postupně shazovala, přesně tak jako její postava. (imro)

• - Scénáristka Susannah Grant je expertka na ženské snímky, má za sebou například Erin Brockovich (r. Steven Soderbergh, 2000) či 28 dní (r. Betty Thomas, 2000). (imro)

• - Ve snímku se objeví také sestra a stará máma autorky literární předlohy Jennifer Weiner. Spisovatelka a její agent se objeví ve scéně na italském trhu, kde kráčí Toni Collette. (imro)