Jejím jediným zločinem bylo, že se stala obětí. Psychologické drama Znásilnění (1988) režiséra Jonathana Kaplana vzbudilo ve své době značnou pozornost. Vyzývavá servírka Sára Tobiasová (Jodie Fosterová) je v nočním baru znásilněna třemi muži. Jejího případu se ujme mladá prokurátorka Kathryn Murphyová (Kelly McGillisová), která se rozhodne obžalovat nejen tři násilníky, ale také houf okolo stojících mužů, kteří všemu přihlíželi a nejenže zločinu nezabránili, ale naopak provinilce nadšeně povzbuzovali. Prokurátorka se při vedení obžaloby musí potýkat především se svojí nedůvěrou vůči Sáře, která je díky neuspořádanému životu velmi nevěrohodnou svědkyní… Film byl vyzdvihován především kvůli přesvědčivému výkonu Jodie Fosterové, která tady vytvořila svou první velkou „dospělou“ roli, za niž mj. dostala Oscara, Zlatý glóbus (ex aequo), Cenu Národní filmové rady (NBR) a Donatellova Davida. Rovnocennou partnerkou jí v úloze žalobkyně byla Kelly McGillisová, v té době i známější herečka díky hlavní ženské roli v diváckém hitu Top Gun (1986). Ani po třiceti letech neztratilo Znásilnění nic ze své naléhavosti. Spíš naopak, když ho dáme do souvislosti s nedávnými obviněními několika známých osobností ze sexuálního obtěžování, jež pobouřila nejen Hollywood, ale celou americkou společnost. Snímek uvádíme s původním distribučním dabingem z roku 1990, který jsme před vysíláním celý zrekonstruovali do přijatelné technické podoby. (Česká televize)

andy60

Trochu mi vadilo spíš televizní zpracování, ale shlédnout se to bez problémů dá. Nejzajímavější na tom je posouzení viny všech zůčastněných, kdy ona si o to svým chováním vyloženě koledovala. ()

Salsecnew

Dramatický film... drsný, lítostivý, velmi napínavý..... Podobný film je i Čas zabíjet, který se též odehrává u soudu, a je taktéž velmi dramatický, drsný a lítostivý.... Kromě známé Jodie Foster je možné poznat též Carmena Argenziano, Toma McBeatha a Kevina McNultyho (všichni seriál Hvězdná brána, ten poslední méně), podle ČSFD se zde mají objevit i další tváře z Hvězdné brány (Garry Chalk a Garwin Sanford), i když já jsem je musel přehlédnout (oba by měli být soudními zpravodaji). ()

MiLuka

Chválím scénář a třikrát chválím Jodie. Tohle zahrát není vůbec jednoduché. Toto téma je tenký led - a pustí se do něj jen málokdo. Jak nepohoršit, jak zvolit ty správné dialogy, jak to celé pojmout..?? Nabízí se řada otázek. Ale Kaplan to zvládl skvěle. Je to působivé a dotkne se to snad každého diváka. Hlavou mi šla myšlenka, tohle bych tedy zažít nechtěla a otázka, kolik takových "nadržených zvířat" chodí kolem mě. A film vás donutí o tom přemýšlet. Ale tak to má být. ()

Marrakech86

Neskutečný příběh ženy a jeho následné vyšetřování, připomíná mi to každodenní příběhy z celého světa. Vynikající herecké obsazení. ()

Sejkorka

I po 35 letech film s velkou vypovídací hodnotou. Tresty za podněcovače zločinu - nejspíš něco podobného proběhlo ve skutečnosti, průlomový rozsudek. Postava, kterou hraje pro mě neznámý Leo Rossi, by zasloužila vězení už za zjev. Mistrně zahráno! Jodie Foster obdržela za roli znásilněné servírky Oskara (druhého pak za Mlčení jehňátek). Kelly McGillis (prokurátorka Kathryn) moc červených kostiček ve filmografii nemá. Jednu však ve skvělém filmu s Harrisonem Fordem Svědek. ()