Reklama

Reklama

Lidské monstrum ožilo, zachraň se, kdo můžeš! Pro milovníky hororů, ale i jejich odpůrce, je určena vtipná a divácky vděčná parodie Mela Brookse. Hrdinou příběhu je nadějný vědec Frederick, vnuk dr. Frankensteina, který na přednáškách s oblibou odhaluje svým studentům nejrůznější "tajemství" lidského těla. Když obdrží závěť Victora Frankensteina, odjíždí z Ameriky do starého rodinného sídla, aby převzal dědictví. Jeho "součástí" jsou také potrhlý sluha Igor a tajemná domácí paní Blücherová. Ve sklepení domu Frederick objeví pracovnu svého neblaze proslulého dědečka i recept, jak oživit člověka. Není divu, že právě tento "odkaz" dlouho na pokoji nenechá. Jeho vědecký pokus se mu však poněkud vymkne z rukou a znovuoživlý člověk začne ohrožovat ostatní pokojné občany... (Česká televize)

(více)

Videa (2)

Trailer 1

Recenze (140)

ancientone 

všechny recenze uživatele

Cirkus toporný ako "Frenknstínovo" stvorenie, s príťažlivým vizuálom starých dobrých hororových čias a nevalným počtom naozaj funkčných atrakcií. Potrhlosť sa pohybuje stále v škále dôstojnosti, nespúšťa sa žiadna veľká ochutnávka odvážneho korenenia, sladenia flambovania a porcovania klasiky a Brooks je autorom paródie s obstojnou, ale veľmi rýchlo pominuteľnou chuťou. ()

Han22 

všechny recenze uživatele

Co na to říct. Čekal jsem parádní parodii, jenže tohle víceméně jenom pocta žánry hororů z třicátých let. Popravdě trochu nudná pocta, a až na pár scén (Blucher, návštěva u poustevníka) docela utahaná a místy silně trapná. Podobné parodie/pocty jsme v té době my zvládali desetkrát lépe a svižněji. EDIT: Po druhém shlédnutí dokážu ocenit veškeré odkazy na Universal horory i krásnou kameru a výpravu, ale stojí si za tím, že jako parodie je to zkrátka slabé. ()

Reklama

Campbell 

všechny recenze uživatele

Tenhle film mi hodně dlouho unikal a po zkouknutí jsem nadšen. Parádní komedie s fenomenálním Wilderem který má naprosto dokoalý křik. Ono v tomt filmu nejde ani moc o potřeštěnost spíše jako o přeřekutí. Začátek kde se setá Wilder s Feldmanemje naprosto komediiální zlato. A celkově scény s Feldanem jsou bez chyby. Ke konci film sice trochu začne nudit ale i tak dávám hodně silné 4*. Spolu s Drákulovinama to dělá parádní komediální duo a zároveň poctu hororovému žánru. ()

DaViD´82 

všechny recenze uživatele

Spíše než o parodii jde o odlehčenější verzi patálií dalšího mužského člena Frankensteinova rodu. Ovšem podané je to věrně v duchu i stylu klasických horrorů studia Universal. Tvůrci jdou mnohdy až do maniakálních detailů a po celou stopáž ani na vteřinu nenechávají na pochybách, jaký že to mají vztah k originálům. Feldmanův Aj-gór je jeden z nejpamátnějších poskoků, jaký se kdy na plátnech objevil, Wilder rochní blahem a vůbec jsou všichni perfektní. Škoda, že ne vždy i řádně využití. Což platí především o Frau Blücher (íháá). Ač nejmladší z Frankensteinova rodu s přehledem obstojí i sám o sobě, tak plně doceněn může být až ve chvíli, kdy máte nakoukané (minimálně) Frankensteiny s Karloffem (kupříkladu bez Frankensteinova synátora by se jen stěží doceňovala vytříbenost scény s vrháním šipek). No a nemůžu nezmínit vpravdě geniální houslový hudební motiv. Jediný výraznější zápor, který neumožňuje udělení plného hodnocení, je stopáž. Brooks sice nikdy nenudí, ale i tak by prospělo sestříhání někam k hranici "universalovských" pětasedmdesáti minut. ()

Anderton 

všechny recenze uživatele

Mladý Frankenstein je komediálna adaptácia knihy, pochopiteľne s niekedy menšími a niekedy väčšími zmenami oproti predlohe. Nie je to síce nejaká veľká sranda, čiže nejedná sa o bláznivú komédiu, ale rozhodne som sa viac krát zasmial na nepredvídateľných fórikoch. Menej som sa smial pri tých trochu únavne sa opakujúcich. Ale najmä tento film funguje v rovine príbehu, dokonca Brooks precízne uchopenou atmosférou a dostatočnému priestoru venovanému postavám je schopný vyvolať emócie. Čiže ak by sme sledovali originálny koniec z knihy a pôvodného filmu, asi by sme si poplakali. Vzhľadom na žáner to nepovažujem za spoiler. ()

Galerie (84)

Zajímavosti (26)

  • Filmový debut Jeffa Maxwella. (HellFire)
  • Poslední film pro Oscara Beregi Jr a Richarda Haydna. (HellFire)
  • Gene Wilder se jako malý bál filmů o Frankensteinovi a vadil mu prý konec. Proto se rozhodl napsat tuto parodii. (janejudyjune)

Související novinky

Zemřela oscarová herečka Cloris Leachman

Zemřela oscarová herečka Cloris Leachman

28.01.2021

Z Kalifornie přišla smutná zpráva, ve věku 94 let totiž včera filmový svět opustila americká herečka Cloris Leachman. Zprávu o úmrtí médiím předala její manažerka Juliet Green. Ve filmu se Cloris… (více)

Zemřel Gene Wilder

Zemřel Gene Wilder

30.08.2016

Alzheimerova choroba nám v neděli sebrala třiaosmdesátiletého herce Genea Wildera. Pokud jste viděli Producenty, Ohnivá sedla nebo Mladého Frankensteina, dobře víte, o koho jde. Tohle je ale jen… (více)

Reklama

Reklama