Kaktusový květ

Kaktusový kvet

Komedie / Romantický

USA, 1969, 103 min

Gene Saks

I.A.L. Diamond, Pierre Barillet (divadelní hra), Jean-Pierre Grédy (divadelní hra)

Charles Lang

Quincy Jones

M.J. Frankovich

Maury Winetrobe

Scénografie:

Robert Clatworthy

Kostýmy:

Moss Mabry

Příjemná konverzační komedie, u které skvělé herecké výkony podporuje i scénář. Tak trochu absurdní milostný mnohoúhelník, u kterého je sice předem jasné, které linky se jak spojí, přesto jsou peripetie hlavních postav v občas až absurdních situacích podány s nadhledem a s notnou dávkou humoru, aniž by přitom jakkoliv ubíraly na zobrazení některých typických povahových rysů podobných typů lidí. A ostatní příběhové figurky jsou taky vykresleny velice trefně.(8.1.2018)

Tak nějak jsem si v průběhu filmu začal uvědomovat, že jsem už něco podobného někdy viděl. A najednou si říkám "no ano, Zkus mě rozesmát s Adamem Sandlerem". Ale to odbíhám. Kaktusový květ je prostě senzační film, u kterého sice víte, jak dopadne, ale to vám (nebo alespoň mě) rozhodně nebrání v tom, abyste si ho užili měrou vrchovatou. Vtipné a pestré dialogy jsou důležitým kladem stejně jako hvězdné obsazení. Matthau a Bergman byli již tenkrát velké hvězdy, které ale i přesto, že byli výteční jednoznačně zastínila začínající Goldie Hawn. Tím svým pubertálním energickým vystupováním, kousáním se do spodního rtu, hereckými výrazy a těmi velkými kukadly na malé hlavě mě skutečně dostala a nemohl jsem z ní spustit oči. Takhle mladou jsem jí nikdy předtím neviděl. Ne zas, že by byla kdovíjaká modelka, ale tady prostě měla něco do sebe, takové to kouzlo osobnosti. A ještě bych chtěl vzpomenout, jak se Hollywood v 60. letech změnil. Ještě tak před pěti lety by bylo zcela nemyslitelné takovýto film natočit a ejhle, píše se rok 1969 a v USA je všechno jinak. Nechci rozebírat politiku či společenské dění té doby, ale filmu tato novota a liberálnost jednoznačně pomohla.(18.3.2017)

Skvěle namíchaný koktejl z postaršího proutníka, naivní zaláskované blondýnky a na první pohled nepřístupné staré panny, to vše servírováno v inteligentní a vtipné zápletce. Goldie Hawn na zabití a k sežrání zároveň a u Ingrid Bergman jsem se dvakrát musel ujistit, že je jí tu fakt přes 50, neuvěřitelný. Kam se hrabou dnešní romantické komedie...(8.12.2010)

Strelená zábavka z čias, kedy sa jej prepáčilo všetko, aj istá dávna naivnosti či panovačnosti, ktoré však v tomto prípade boli zrejme nevyhnutné a náramne zapasovali. Jedna lepšia podpichovacia veta za druhou. Walterovi stačí nemý výraz, Ingrid stále vyzerala a pôsobila dôjstojne a uletená Goldie sa dá zvládnuť. Veľmi dobrá komédia.(19.2.2017)

Jeden z květů zlaté éry amerických komedií šedesátých let. Jako by mi tam však k úplnému absolutoriu pořád něco chybělo. Ještě krůček ke vtipu, který by znamenal výbuch smíchu, ještě o chlup ostřejší vypointování humorných sekvencí, nepředvídatelnější závěr. Co mě značně překvapilo bylo, že se mi Ingrid Bergmanová zdála komičtější než komediantka Goldie Hawn. Jestli ona to nakonec nebude větší herečkla.(29.11.2009)

• - V závěru filmu má Stephanie Dickinson (Ingrid Bergman) narážku na cukrovinku s moudrostí uvnitř, tzv "fortune cookie", což může být odkaz na film Štístko(1966), ke kterému taktéž napsal scénář I.A.L. Diamond. (IQ Tiqe)

• - Divadelní hra na Broadwayi, která je filmu předlohou, začínala v divadle Royale a uskutečnila se v 1234 reprízách. Roli Stephanie Dickinson si v ní zahrála Lauren Bacall. (HellFire)

• - Pro Ingrid Bergman bylo natáčení snímku"návratem na území Hollywoodu od 40. let 20. století". Všechny její předchozí filmy byly totiž natočeny v Evropě, a to i ty, jenž byly pod hlavičkou amerických studií. (ellegrey)