Příběhy obyčejného šílenství

• Německo Geschichten des alltäglichen Wahnsinns (více)

Co to znamená „být normální“ ve světě plném bláznů? Petr (I. Trojan) je třiatřicetiletý letištní skladník, co žije ve světě, kde se v každém člověku ukrývá kousek toho bláznovství, nebo se každý vykazuje jistou odlišností, co někomu nemusí připadat úplně normální. Jemu samotnému občas doma ožívá nábytek a přivydělává si jako „voyer“ soulože svých sousedů Jiřího (J. Bartoška) a Alice (Z. Bydžovská), kteří by jinak nedošli uspokojení. Petrův otec (M. Krobot) je zase vyhaslý hlasatel týdeníků ze sedmdesátých let, pro něhož je jedinou životní zábavou pozorování objevujících se bublin na hrdle láhve piva. A matka (N. Divíšková), co z těchto důvodů neustále analyzuje duševní stav svého manžela, posílá přes Petra s patologickou touhou všemožné balíky humanitární pomoci do katastrofami postiženého světa. Petrovi o nic nejde, jen žít normálním životem a být šťastný. A byl by jím, kdyby se mohl opět vrátit ke své bývalé přítelkyni Janě (Z. Šulajová). Ale aby ji získal zpět, přichází se zcela ztřeštěnými nápady, kvůli kterým se pak dostává do jedné absurdní situace za druhou… Za vznikem snímku stála stejnojmenná divadelní hra Petra Zelenky, která měla premiéru na prknech Dejvického divadla v roce 2001 a byla přeložena do pěti jazyků. Režisér se ji poté rozhodl s téměř totožnou hereckou sestavou převést do filmové podoby a v roce 2005 vznikla divácky úspěšná hořká komedie oceněná dvěma Českými lvy – za zvuk a za vedlejší roli pro Miroslava Krobota. Autoři pak o díle, v němž se rozdíly mezi normálními lidmi a blázny stírají, říkají: „Skutečné šílenství je stejně vzácné jako genialita nebo absolutní sluch.“ (Česká televize)

Lish84

Na filmu mě nejvíc překvapilo (či svým způsobem i zklamalo), že je to vlastně romantická komedie. V některých scénách sice s poněkud zvláštním stylem humoru (ovšem výborným), to ale na věci v podstatě nic nemění. Ve filmu je hned několik skvělých scén, okamžiků a vypointovaných situací - například když Trojanův otec telefonuje v kavárně. Přesně tyhle scény mají tu "zelenkovskou" atmosféru, jakou známe zejména z filmů Knoflíkáři a Samotáři. V kontrastu vůči tomu je právě velmi obyčejný příběh. V tom je podle mě hlavní problém filmu: že si hraje na něco víc, než je. To je třeba znatelné na poslední scéně filmu - je v podstatě zbytečná, ne moc zajímavá, film by mohl skončit i bez ní. Jenže režisér takový klasický konec zřejmě nechtěl, proto ještě přilepil tuhle scénu, které mě spíše naštvala, než aby mi dala podnět k nějakému přemýšlení, jak měl asi režisér v úmyslu. ()

Anitta

Splnilo to, co jsem čekala-typický český film a humor. Hodně jsem ale přemýšlela jestli mám dát 3* nebo 4*. 4 si to ale určitě zaslouží za skvělé postavy, herce a docela dobrou hudbu. Jako divadelní hra to musí být taky docela zajímavé. ()

DooFooS

Film postavený na výborných hereckých výkonech a lehce dějově šíleném scénáři, ve kterém jsou ovšem jen sesbírány snad i skutečné lidské příběhy a citlivě nakumulovány do životů jednotlivých postav. Opravdu příjemně jsem se pobavil. ()

Adam's

Velmi povedená adaptace veleúspěšné divadelní hry Dejvického divadla z pera Petra Zelenky. Mozaika lidských charakterů a osudů, z nichž každý je svým způsobem zvláštní. Či řekněme šílený. Ve srovnání s hrou však film působí krotčeji a soustřeďuje se na situace spíše než na postavy a jejich motivy. Vřele však doporučuji shlédnutí obojího. ()

PetrJulian

Jeden z mála případů, kdy můžeme porovnávat filmovou a divadelní verzi, resp. její záznam. A přiznám se, že divadlo mi dalo více. Možná je to i tím, že div. inscenaci jsem viděl jako první. Ale taky je fakt, že nebýt právě toho prvenství, těžko bych se vůbec na tenhle film podíval. A když už tedy mám za sebou obojí, je vítězem divadlo. Což neznamená, že by to byl špatný film, ono mnohdy česká tvorba za moc nestojí, a tak buďme rádi, že něco takového vzniklo. V tomto případě jde o lepší průměr, škoda některých nedotažených scén, které by to mohly ještě vylepšit. ()

gotham

Můj nejoblíbenější český herec a jeho one-man show, co dodat. Určitě to není film pro každého, jeho příběh je více než zvláštní a hlavní postava jakbysmet. Upřímně řečeno ty vedlejší postavy snad až na Heřmánka a Šulajovou jsou dost slabé, ale výkon Ivana Trojana tento nedostatek hravě překryje. Je samozřejmě otázka, jak by film vypadal, kdyby zde nehrál právě Trojan, ale to je naštěstí jen kdyby. 90% ()

SaiHuri

Pro obyčejného šílence za 5! Pro ty, co si své šílenství neuvědomují, nebo ho potlačují určitě méně :) ()

PamelaJJK

Není to úplně špatný film. Nebýt však pánů Krobota a Trojana, kteří táhnou celý film, tak by to byl podprůměrný film o ničem. Díky této dvojici je film koukatelný a některé hlášky jsou opravdu skvělé. Důkazem budiž jejich zlidovění. Ještě se mi líbila dvojice Zuzana Bydžovská a Jiří Bartoška. To bylo také příjemné oživení. Film se zhruba v půlce "zastaví" a začne po slibném začátku dost nudit. Měl jsem co dělat, aby mě neuspal. Pak se, díky bohu, zase rozjede a tempo udrží až do závěrečných titulků. Hudba v podstatě mínusová. Sečteno a podtrženo mi to vychází na dvě až tři hvězdy. Však díky vyjmenovaným hercům musím dát za čtyři, i když film je v podstatě opravdu o ničem. Tyto filmy na pomezí komedie a dramatu mě už přestávají bavit. Nejsou totiž ani vtipné, ani dramatické. Jsou to povětšinou nudné záležitosti považující se za "velké" umění. ()

Max Q.

Já nevím, asi to nějak kvalitní film je, ale určitě ne tím způsobem, který by se mi líbil. Další hořko-divná komedie made in CZ. ()

MiniMer

Mnohem raději mám divadelní verzi, ale tohle taky není špatný. "Mami, ty na něj nebafáš, ty na něj štěkáš.." ()

wocicko

Je zvláštní, jak moc je Zelenka skvělý filmový režisér a jak mizerný režisér divadelní. To je zvláštní přírodní úkaz! Dlouho jsem váhala, zda do svých nejoblíbenějších filmů zařadit Knoflíkáře, nebo Příběhy. Nakonec jsem zvolia Příběhy, přestože Knoflíkáři jsou zajímavjší "filmově", ale důvod je prostý: Příběhy občejného šílenství jsou ten nejdrsnější a nejpravdivější obraz lidské duše, jaký kdy kdo podal. Je to mistrovské dílo a herecké výkony jsou absolutně bezkonkurenční: Zelenka stejně jako Tarantino každému herci pod svým vedením daruje roli jeho života. Šťabajzna Bydžovská a frajer Bartoška jsou bezpochyby nejlepší párek (minimálně) českého filmu! ()

cunicekb

Ač je film typická "Zelenkovina" (což miluju), pak je s podivem, že mě tento film nijak zvláštně nenadchnul. Něco mi tam nesedí. A omlouvám se, pan Krobot je sice vynikající herec a tvůrce, ale já ho ráda nemám, prostě mi taky nesedl :))) ()

megajalec odpad!

Absolútne ma to nebavilo, nudil som sa. Príbeh pozlátaný, to, čo malo byť vtipné, bolo miestami až trapné. Mimochodom, pracoval som nejaký čas v sklade, zhodou náhod v DHL a neodpustím si niekoľko poznámok. V prvom rade, jazda na vozíku, mám pocit, že baterka, ktorá poháňa elektrický vozík, by mu takú vzdialenosť určite nevydržala. Ďalšia vec, na vozíku sa jazdí kvôli bezpečnosti s lyžinami vzadu. V samotnom sklade dbajú veľmi na bezpečnosť, chodí sa tam v špeciálnych topánkach a hlavne musí mať človek na sebe niečo s reflexnými prvkami. Nedokážem si predstaviť, že by niekto do skladu doniesol (resp. vyniesol, tam je väčšia kontrola) ihlu a veci potrebné na odber krvi... Niekedy mám pocit, že keď má film svoje percentá, tak väčšina užívateľov je tým tak ovplyvnená, že za iných okolností by film ohodnotila inak, ale nechce vybočiť veľmi z davu. ()

Alden_Larson

Petr Zelenka se mi jako filmař začíná líbit víc a víc. Tenhle film je fantastický, skvělý děj, krásně rozvinuté, barvité a hlavně působivé postavy. Skvělá prezentace, skvělé herecké výkony a skvělá hudba. Film má jednu mouchu, celá ta záležitost s manekýnou mi přišlo trochu zbytečná, ale jinak má každá část děje svůj účel a je skvěle využita. 9/10 ()

Zemřela herečka Nina Divíšková

Zemřela herečka Nina Divíšková