Příběhy obyčejného šílenství

• Německo Geschichten des alltäglichen Wahnsinns (více)

Co to znamená „být normální“ ve světě plném bláznů? Petr (I. Trojan) je třiatřicetiletý letištní skladník, co žije ve světě, kde se v každém člověku ukrývá kousek toho bláznovství, nebo se každý vykazuje jistou odlišností, co někomu nemusí připadat úplně normální. Jemu samotnému občas doma ožívá nábytek a přivydělává si jako „voyer“ soulože svých sousedů Jiřího (J. Bartoška) a Alice (Z. Bydžovská), kteří by jinak nedošli uspokojení. Petrův otec (M. Krobot) je zase vyhaslý hlasatel týdeníků ze sedmdesátých let, pro něhož je jedinou životní zábavou pozorování objevujících se bublin na hrdle láhve piva. A matka (N. Divíšková), co z těchto důvodů neustále analyzuje duševní stav svého manžela, posílá přes Petra s patologickou touhou všemožné balíky humanitární pomoci do katastrofami postiženého světa. Petrovi o nic nejde, jen žít normálním životem a být šťastný. A byl by jím, kdyby se mohl opět vrátit ke své bývalé přítelkyni Janě (Z. Šulajová). Ale aby ji získal zpět, přichází se zcela ztřeštěnými nápady, kvůli kterým se pak dostává do jedné absurdní situace za druhou… Za vznikem snímku stála stejnojmenná divadelní hra Petra Zelenky, která měla premiéru na prknech Dejvického divadla v roce 2001 a byla přeložena do pěti jazyků. Režisér se ji poté rozhodl s téměř totožnou hereckou sestavou převést do filmové podoby a v roce 2005 vznikla divácky úspěšná hořká komedie oceněná dvěma Českými lvy – za zvuk a za vedlejší roli pro Miroslava Krobota. Autoři pak o díle, v němž se rozdíly mezi normálními lidmi a blázny stírají, říkají: „Skutečné šílenství je stejně vzácné jako genialita nebo absolutní sluch.“ (Česká televize)

Jaromír

Jak vidím Trojana, tak čekám, co zase provede :). ... Haha, a už je to tady :D. On pořád snad hraje ty stejné šílence :). LOL, já nemůžu :D. Film je klasicky "ulítlý", takže celkem pohoda. ()

nmarca

Nuda, která se dá vydržet snad jen s lahví whiskey Jameson...Kdy už někdo natočí opravdu dobrý český film? ()

Lennie

Jeden z těch lepších filmů, které se u nás poslední dobou natáčí. Nedodážu pospat, co mě na tomto snímku tolik facinovalo...možná kouzlo otce hlavního hrdiny, nebo neustálé marné snahy titulní postavy, které končí katastofou... ()

venina

Bohužel jsem jako první viděla divadelní představení a líbilo se mi mnohem víc - 5*, vtipné, zábavné... Ale film na mě nezapůsobil. Chaotický, nepřehledný, chladný, vykonstruovaný... Co vyzní na divadle nemusí stejně fungovat i ve filmu. ()

Cortesz

Já jsem to asi nějak něpochopil, ale prostě mě tento film nudil nehorázným stylem. Jako komedie mi to nepřipadlo v žádném momentu. Film je asi o nějakých lidksých úchylkách, které zde předvádí skvělí herci, kteří ovšem nemají mnoho prostoru, asi je to tím, že se zde vykytuje až mnoho postav a žádná nedokáže zaujmout, protože když se objeví v závěru, tak to nikdy dlouho netrvá. Těšil jsem se na Trojana opět v roli úchyla, ae zde mi přišel až moc normální a jako hlavní postava mnoho prostoru nemá, což je škoda, více prostoru připadlo jeho fimovému otci v podání Krobota, který mi nepřijde jako nějak úchvatně skvělej herec, spíše naopak, ale tato role mu sedla. Ale pro mě to navíc jak na dvě hvězdy není, protože já se po celých 100 minut nudil a to je u komedie asi chyba. ()

d1x

Určitě jedna z těch lepších komedií, co se u nás urodily. Nemůžu se ale zbavit dojmu, že film obsahuje občas prázdná místa. I tak velice slušná podívaná. Trochu stranou - nevim proč, ale zamiloval jsem si scénu jak M. Krobot "krade" telefon:-) ()

pe3czech

Výborný český počin. Není to tak často, kdy u tuzemského snímku váhám mezi čtyřmi a pěti hvězdami. Tohle je pro mě film na lepší čtverku, přemýšlím jen, jak moc nesportovní je přičíst zbytek hvězdičky z hrdého patriotismu. Všichni jsme svým způsobem defektní, že? ()

Numerobis

Film je v pohodě, pět dávám speciálně kvůli soundtracku. Konvenční vybrnkávání, či vyklepávání na piáno ať se jdou vycpat. Ale, když nad tím tak přemýšlím, zaujal-li mě film i jinak, než jen hudbou ? Ano. ()

Boudyy

Mě po první projekci tento film vůbec nezaujal, na chut´ jsem mu přišel až postupem času. Avšak pořád mu nemůžu dát více než tři hvězdičky. Možná časem. ()

Pitryx

Tak mám divný pocit, že mne divadlo oslovilo tak nějak více. V tomto filmu jsou herci skvělí, jinak by to asi ani nešlo, ale, ale, ale… Prostě něco mi tu vadí, aniž přesně tuším co. Snad pomalejší tempo?? Nevím, možná na to přijdu, když se na to mrknu znovu. Pak možná opravím i své hodnocení. Zatím hodnotím, jak hodnotím. 2013080810606/10939 ()

bohhous22

Divadelní hra samozřejmě lepší.Trojan klasicky vynikající,Zuzana Šulajová,špatná herečka,ale velmi atraktivní tvář. ()

Tominni

Petr Zelenka převedl úspěšnou komedii z Dejvického divadla do filmu úspěšně. Příběh Petra, který pracuje v letištním překladišti, jeho nestandardních rodičů. Trojan je výborný, ale tentokrát ho trochu zastiňuje Miroslav Krobot, který je zkrátka vynikající. Od pozorování bublin od piva až po skok padákem. Spousta výborných hlášek. "Přijď se rozloučit s tátou." "On někam jede?" ()

ostravak30

Já osobně Příběhy obyčejného šílenství miluju. Petr Zelenka tyto typy filmů prostě umí. Předtím Rok ďábla, předtím Samotáři. Každý z nás je totiž ve své normálnosti tak trochu šílený a každý šílenec je vlastně tak trochu normální. Vždyť se podívejte na svět okolo sebe. Co je dneska vlastně normální a co šílené? Hranice se dost mažou v posledních letech a v tomto století. Naprosto skvělé obsazení doplňuje vynikající scénář, parádní kamera a skvělá hudba. Tento snímek je jedním z nejlepších zástupců míchání tragiky a komedie vedle sebe a přitom to stále dává logiku a postavy nejsou zase tak odlišní od běžného diváka. Petr Zelenka má prostě svůj standart, ale nutno dodat, že na kvalitách tohoto filmu se tentokrát podílí opravdu široké spektrum lidí, tedy nejen režisér a herci...dohromady to tvoří parádní celek. ()

hrumsrt

Zelenkův pokus vstoupit do stejné řeky a tentokrát už úplně po svém představuje takové Samotáře 2... A tradičně se nepodařilo mít stejný ohlas podruhé. Ovšem třeba Ivan Trojan se tentokrát v hierarchie obsazení posouvá až na post nejvyšší.. Ve své premise jde pořád jen o to, že šílenství je výchylka, ale šílení jsme vlastně všichni jen každým svým osobitým způsobem a jelikož jsme všichni, tak nejde o nic neobvyklého a naopak, kdo čím normálnější výsledky očekáváme, tím budeme zklamáni. Současně ale třeba Trojanova postava Petra je nakonec docela čistá, je to člověk, co věří v pravou a jedinou lásku a je ochotný udělat cokoli, aby se k němu jeho druhá polovina vrátila.. Na mapujícím poli Petrova okolí se spojují jednotlivé situační střípky jeho nejbližších, ale jako celek to není nakonec tak propletené a spíš vybízí k kolísavé kvalitě.. Taková všehochuť, kterou sjednocuje taková složitost lásky.. Ve svých jednotlivostech to několikrát evokuje náznaky nějaké geniality, ale pokaždé to rychle vyšumí. Což je v součtu i problém celého filmu, který postrádá jednotící prvek a ve finále malinko vyšumí do prázdna.. Ale třeba linka okolo tatínka v podání Miroslava Krobota je oproti zbytku jakoby více nachystaná a od piva po telefonování vždycky připraví něco navíc. Jako přehlídka skečů solidní, ale chtělo si s tím pohrát.. Anebo tomu schází ten režijní klobouček od Ondříčka? Z toho trojlístku tvořícího spolu se Samotáři a Jedna ruka netleská platí, že čím novější kousek, tím slabší.. 70% ()

JosefTomas

Začínám se mít na pozoru, abych za chvíli nezačal na ostatní taky znenadání bafat... ale hřeje mě u srdce, že své cílené bláznovství mám stále pod kontrolou. A protože moje druhé já souhlasí, není co řešit... Jo a film super. ()

axik

Je to slabé, je to nutné, vtipy zůstávají nepochopeny. Banální příběj o nebanálních lidech. Ivan jako voyeur (nezaměňovat s voyager) hraje dobře. Tragično prostupuje celým film až ke zcela nepodařenému závěru. Škoda, škoda. ()

Zemřela herečka Nina Divíšková

Zemřela herečka Nina Divíšková