Zahraj to znovu, Same

• USA Play It Again, Sam (více)

Allan Felix (Woody Allen) je filmový kritik, který miluje filmy, zvláště pak svou nejoblíbenější Casablancu. Právě ho opustila jeho žena Nancy (Susan Anspach) a požádala o rozvod. Allan, který se s tímhle emocionálním zmatkem nedokáže vyrovnat, hledá útěchu v milovaných filmech a představuje si, že se u něj doma zastavil Humphrey Bogart, aby mu poradil, jak jednat se ženami. Nejlepší přítel Dick (Tony Roberts) a jeho žena Linda (Diane Keatonová) se snaží sklíčeného kamaráda povzbudit a domluví mu několik schůzek, které však pro nervózního a nejistého Allana dopadnou katastrofálně. Allan si nakonec uvědomí, že tráví s Lindou více času než kdokoli jiný, a že ho začíná přitahovat... (Cinemax)

F.W.Colqhoun

Woody dostává příležitost "jen" jako scénárista a herec. Ti, kteří Woodyho žerou méně bezvýhradně než já, by nejspíš řekli, že to je tak akorát. Rossova umírněná režie ředí rtuťovitost hlavního protagonisty, vymezuje mu místo srandovního chlápka a kromobyčejný úhrn legrace servíruje v balení dle standardů běžných sedmdesátkových romantických komedií. Výsledkem je trochu méně svébytná [obyčejný soundrack!], odpočinková komedie, obvyklá neuróza, ale většinou na valiu s [a s rajčatovým džusem]. Motiv Boggarta, který poprvé přivádí na scénu trademarkové scény vystupování z děje, a Casablanky je vytěžený a velmi vtipný hlavně v momentech, kdy Woody podléhá dojmu, že by jej měl imitovat. Některé z fórů patří v mém notesu k Woodyho příslovečnému zlatu: I wonder if she actually had an orgasm in the two years we were married, or did she fake it that night? A na závěr cosi, co zná každý filmový fanoušek s jen trochu slušnou pamětí: I wait whole life to say that! ()

dopita

Kdysi dávno před lety když jsem film viděl poprvé, mě připadal jako supr komedie. Dneska už tak supr není. Teda špatnej film to rozhodně není, ale chvílema to nejen že není vtipný, ale spíš tak trochu trapný. Ústřední herecká dvojice je ale luxusní a prolínání s Casablancou má něco do sebe. Dabing Oldřicha Kaisera je spíš zajímavá a vlastně sympaticky zábavná kuriozita, ovšem na intonaci Woody Allena nemá ani náhodou. ()

Neotom

Předvídatelné, ale milé. Z filmů s Allenem v ústřední roli, které jsem dosud viděl, je právě tento snímek hned po Lásce a smrti nejvíce komediální. Jako bonus nabízí i mnohá životní moudra. A závěr? Třešnička na výborném dortu! 85% ()

Schuldiner

Ztřeštěná komická romanťárna se ztřeštěným komickým Allenem a jedním velkým dilematem. Ale asi stačí vidět jednou... No, to uvidím až jestli dostanu chuť na opáčko.. Do té doby.. 3* ()

derryl

"Ona je protestantka a já katolík. To je nepřekonatelný náboženský problém." :-) Woody, jak ho mám rád. ()

Rozjimatel

Jeden z mála Allenovych filmov, ku ktorým spravil scenár, ale ešte ich nerežíroval. Prvý film, kde sa po jeho boku objavila Diane Keaton (v podstate jej debut) a treba povedať, že bola veľmi pôvabná. Jeho vrcholné diela ho ešte len čakali, ale ten jeho typický štýl už bol jasne narysovaný. Situačný humor je tu možno miestami až prehnaný, v psychológii postáv sa ešte nejde až do takej hĺbky. Ja som sa ale veľmi dobre bavil, hlavne v druhej polovici filmu. ()

Mikino00

Jako většina filmů kde se objeví ten malý nervózní pseudointelektuál s svými depresemi a problémy, slabota. Místy opravdu trapné, přehrávané a děj strohý jako u telenovely. ()

Garch

Asi díky Michalu Žantovskému (prvnímu porevolučnímu velvyslanci v U.S.A.) se, docela záhy, začaly v ČST objevovat první filmy Woody Allena. Většinou s titulky. Ale první z nich "Zahraj to znovu, Same" byl dabovaný a Woody Allena mluvil Oldřich Kaiser! Nevím, jestli je to zvyk, ale "Zahraj to znovu, Same" je jediný Allen, kterého mám radši dabovaného. ()

hacho

Woody to sice nenatočil, zato si to napsal přímo na tělo, takže se není čemu divit, že je to Allenovka jako vyšitá. Měla jsem dojem, že z tohoto tématu čerpal v pozdějších filmech... A nekamanujte mě, že vztahy řeší stále... Ale ten příběh mně strašně něco připomínal (a ne Casablancu :o). ()

Emzet

Woody jako vždy dokonalý - tentokrát je navíc přítomna i pocta legendární Casablance a co chtít víc? ()

Furmi

Skutočne nechápem čo je akože na tomto filme také zaujímavé. Trápne dialógy, úplne obyčajná lacná zápletka, nezasmial som sa ani raz pretože celý humor je postavený na nešikovnosti hlavnej postavy alebo jeho primitívných rečiach. A to ma byť geniálne vtipné? Woody Allen mi k tomu bol aboslútne nesympatický a skoro vôbec nič nehral. Nudil som sa od začiatku až dokonca, toto vážne nieje nič pre mňa a nabudúce si poriadne premyslím či sa ešte pustím do nejakého Allen-ovho filmu. ()

Vesecký

Woody v jedné ze svých nejstarších komedií ani zde nezklamal. Jeho filmy (zde pouze scénář a herec) mají většinou jedno společně - nesmělý nebo nešikovný intelektuál a jeho vztah k ženám s nadměrným filozofováním - to je zpravidla skutečná lahůdka. A přitom každý je trochu jiný, nejsou to vzájemné kopie jako u mnohých jiných amerických tvůrců. A vždycky to je něčím obohaceno. Zde třeba tím, že si Allan Felix nechá radit na základě hrdinů své oblíbené Casablancy. Diane Keatonová byla za mlada krásná holka, to se musí uznat, ač o půl hlavy větší než její kamarád Woody, hodně jim to spolu sedělo. Jejich vzájemné neurózy diváka dráždily k milému úsměvu. Bohužel, teď jsem to shlédl s dabingem Oldřicha Kaisera, a to mi moc nesedlo. ()

arcticsky

Skvělá pocta Bogartovi! Přes polovičku filmu Allen tragikomicky klopýtá, je to samý trapný pokus o seznámení až do okamžiku, kdy se ocitne v posteli se ženou svého nejlepšího přítele. A celé to dospěje k nádhernému "casablankovskému" závěru... ()

fNdEsIECLE

formoval moji budoucnost (ach, ten vinyl). Těch filmů bylo v mém raném dětství povícero, ale u některých nezmiňuji, neb by milí uživatelé zpětně na mě (či mé rodiče) povolali sociální pracovnici pro ohrožení mravní výchovy dítěte. Tedy – mohl bych grafowomanovat, ale stručně, stručně. Woody v konečném důsledku jako partner nestojí za nic, zajímavé je, že ostatní muži stojí za podnic. O ženách (i ve filmu) jen v dobrém, přátelé. Věru, v podivném světě to žijeme, skoro jako drátem do oka. Inu, i po letech vtipné...když zurčí smích dívky, pro kterou již as vystřihuji z as růžového papíru srdíčko k Valentýnu…stručně. Příběh pokračuje. ()

Aere

Díky Manhattanu jsem si k Woodymu našel cestu. Nepadám z toho pod stůl, ale baví mě. Play it again, Sam je velká pocta Casablance, kterou je rozhodně dobré před tímhle filmem vidět, plus Woodyho klasický vztahový humor. Hraje tam sice neurotika s komplexem méněcennosti, ale máte ho tak nějak rádi a v určitých ohledech se s ním prostě musíte ztotožnit, protože tyhle pocity občas zažívá každý. :) Závěrečná imitiace konce Casablancy určitě pobavila, stejně jako postava Bogarda-rádce. Woody to má prostě v malíku. :) ()

djfun

Kdysi moje první srážka s nejgeniálnějším neurotikem. A od té doby jen prosím: Play it again, Woody. A on mě to zázračně plní again and again and again...:) ()