Siworae

Jižní Korea, 2000, 96 min

Hyeon-seung Lee

Eun-jeong Kim, Ji-na Yeo

Kyeong-pyo Hong

Dům u jezera jsem viděla už dřív a líbil se mi, přestože na jeho adresu padlo spoustu žlučovitých výlevů. Není pak divu, že na Siworae jsem byla zvědavá a taky se bála a ono nebylo proč. Není to sice objev filmového penicilinu, ale schopnost pohladit po duši má. Je křehký jako ten muž, jako ta žena, jako ty rukavičky, co se pustily po moři.......(26.2.2007)

Nadčasová romance, kterou může jako alegorii na rozdělení Severní a Jižní Koreje vnímat od začátku do konce jenom ten největší cynik. Americký remake jsem viděl dříve a je zajímavé sledovat přístup západních a východní kultury k téže látce. Siworae je okleštěno od všech přebytečných motivů, obejde se bez přemíry dialogů a postav. Jeho hlavní síla tkví v poetické, nad světské věci povznesené atmosféře, která není narušována například vtípky srandovního kamaráda hlavního hrdiny či hrdinky. Jakýkoliv výkyv směrem k prvoplánové komedii by měl za následek okamžité roztříštění křehké struktury. Pár vtípků nechybí, ty však logicky (čti nenásilně) vyplívají ze situace. Hollywoodským romancím bývá často vyčítána přeslazenost, ty jihokorejské (co jsem zatím měl možnost poznat) jsou však podobně patetické a některé jejich scény mají mnohem blíž ke kýči. K dokonalému kýči. V Siworae nadbývají bezeslovné scény „hovořící“ romantickými baladami (ten anglický text působil velice, velice rušivě) a zasněnými výrazy zamilovaných hrdinů. Nelze jím ovšem upřít špičkové technické provedení (nádherná rotace okolo schránky) a plné herecké nasazení typově přesně obsazených herců. Gianna Jun si později podmanila srdce mnoha cinefilů jako „drzá“ holka z My Sassy Girl.Tady hraje podobně, přesto méně rozpustile trhlou a ve všech ohledech „cute“ dabérku (v Domu u jezera to byla doktorka). Podobnost Jung-Jae Leeho s Keanu Reevesem je patrná na první pohled. Jihokorejský herec taky hraje osamoceného sympaťáka, avšak hraje jej od srdce a vystřídá při tom více výrazů. Nedokážu napsat, která ze dvou verzí mi byla bližší, obě dvě měly své silné i slabší momenty, obě dvě mě dokázaly dojmout (lhal bych, kdybych tvrdil, že k slzám) a u obou dvou jsem si kladl tutéž otázku: Proč jí neposlal svou fotku? 80% Zajímavé komentáře: Marius, wipeout(20.12.2007)

Rozpočet $-miliónovTržby Celosvetovo $1,600,000(2.8.2010)

Námetovo podobný film s Donggam. Rádiový vysielač vystriedala poštová schránka a rozdiel dvadsiatich rokov sa skorigoval na dva. Čo však ale ostalo rovnaké, prípadne sa ešte viac posilnilo, sú všetky typické črty juhokórejskej romantiky - jemnosť, krehkosť a neskutočne veľké srdce plné citu.(21.2.2005)

Nadherny sladak, ktery kazdou minutou nabira na intenzite a nenecha cloveka ani nadechnout z ocekavani, jestli to nakonec opravdu vsechno dopadne dobre..(24.12.2004)

Zázrak a prokletí v asijském objetí. Láska šikmookým úhlem pohledu, křehká a zranitelná jako bambusový výhonek unášený proti proudu času. Jsou chvíle, kdy slova mají zůstat pohřbená uvnitř. Tohle je jedna z nich. 9/10(9.9.2007)

Romanca par excellance, s neuveriteľne funkčným nápadom ako budovať príbeh lásky dvoch osamelých ľudí. Prostredníctvom listov vhadzovaných do poštovej schránky, pre ktorú tak celkom neplynie čas sa hlavné postavy zbližujú napriek zdanlivo neprekonateľnému odstupu. Il mare citovo nevydiera, je príjemne krehký, berie veci s odstupom i humorom (varenie a dabingové štúdio) a hlavne je oprostený od všetkých príliš "veľkých" slov, čo mu dáva punc ( temer) uveriteľného príbehu. Výborný je klavírny soundtrack, ktorý navodzuje príjemne uvoľnenú, miestami až nostalgickú atmosféru. Po vizuálnej stránke je to dosť "mäso" , najmä kompozície scén sú výborné. Prekvapivo krátka stopáž nedáva filmu možnosť roztiecť sa či nudiť. A ešte niečo je na tomto snímku fantastické....a síce, že i milovník tragických koncov si žiada pre aktérov happyend 10/10(12.2.2006)

Podivuhodný příběh, ve kterém jsem raději nad časovými rovinami moc nepřemýšlela, protože to stejně nebylo to podstatné, ale ten děj mě stále víc vtahoval do sebe a ke konci jsem měla u několika scén slzy v očích. Krásné, prosté i spletité, o lásce až za hrob a také o té, která za mnoho nestojí a jen ubližuje. Možná by se nám všem hodila občas schránka na dopisy z IL MARE.(31.10.2005)

Krásně poetická romance, která zbytečně netlačí na pilu a (za)jímavě kombinuje sbližování dvou citově vyprahlých hrdinů s časovými paradoxy. Nádherná kamera! Jsem zvědavý na hollywoodský remake - kolik nevšední poezie originálu padne za oběť dramatičtějšímu ději?(5.8.2006)

Krásné, sladké, dojemné. Romantický film s velkým R. Slaďoučký (ale naštěstí nepřeslazený) příběh, který zaujme myšlenkou i celkovým zpracováním. Věčné téma, které je originálně zpracováno; navíc výborně zahráno a nádherně natočeno. Extra mě zaujala práce s kamerou - výborná kompozice. V jednotlivých záběrech jde jasně vidět, že byly vybírány s citem. A co dělat s tím, že příběh (především) v závěru těžce tlačí na pilu (emoce)? Nic - odpusťte to tomuto filmu a nechte se prachobyčejně unášet; stojí to za to. Musím uznat, že tento film mne dostal. Já se nesmírně bavil. A co více - už jsou to 3 dny a příběh se mi furt potuluje v mozku. A nechce ten prevít ven. A já to vlastně taky nechci. Shrnuto a podtrženo: Jste už občas unaveni neustálým brouzdáním v ryze euro-amerických filmových vodách? Zkuste tento jihokorejský romantický kousek. Doporučuji sledovat s milou/milým.(22.3.2005)

Další krásná korejská romance, jež chytne za srdce. Příjemně pomalu plynoucí filmeček, neobvyklým způsobem si pohrávající s motivem cestování v čase. Trochu jsem se obával, jak tento sci-fi prvek bude zakomponován do rámce romantického filmu, ale dopadlo to na jedničku. Dojemný a citlivý příběh, nádherné obrazy a hudba, skvělí herci.. Po konci filmu jsem byl hluboce dojat a cítil se příjemně a uvolněně.(3.9.2005)

Být na stejném místě v jiném čase je tou správnou výzvou pro fyzikální scénáristy chtivé překonávat časovou bariéru ve jménu lásky. Mám pro podobně originální korejské romance slabost, přesto však remakeovaný Dům u jezera, který jsem viděl o nekonečně mnoho pikosekund dříve, dokázal mé cynické srdce zasáhnout do o něco citlivější chlopně.(1.9.2011)

Jako první jsem viděl americkej remake, kterej se mi vcelku líbil a obvykle se mi víc líbívá to, co vidim jako první a je jedno jestli to je remake nebo původní dílo, ovšem tady je výjimka, tohle je totiž daleko lepší a to ať už se jedná o lehkost a uvěřitelnost provedení, tak i co se týče procítění celýho příběhu, uvěřitelnosti citů postav a nebo na Koreu typicky skvělou hudbu. Krom toho mladičká Jeon Ji-hyeon je jako vždy skvělá a krásná(7.10.2008)

Moc pěkné melodrama se zajímavým námětem. Možná si to ještě rozmyslím a dám pět:)(5.4.2005)

Také trochu lituji, že jsem nejprve viděla Dům u jezera. V hlavě jsem pořád srovnávala. Il mare je lepší, ale ne úplně o moc. Nápad je přenádherný, takže film má skvělý základ. Způsob podání odpovídá obsahu a herci (hlavně moje oblíbenkyně, krásná Ji-hyeon Jeon) se pro své role hodí. Siworae je trošku odlišný než ostatní jihokorejské filmy, které jsem předtím viděla. Vše se táhne v takovém smutném a nebláznivém duchu bez tradičních nudlí. Líbí se mi to, ale přesto mi tady chybí ještě "něco" k dokonalosti.(26.7.2011)

Krásný srdce rvoucí milostný film, který nutí k zamyšlení o lásce. Perfektní film se spoustou krásných scén a detailů. Trochu depresivně podbarvená hudba k ještě většímu zpestření zážitku. Scénář je velice dobře napsaný a divák si herce hned zamiluje. Záběry na dům a pláž jsou úžasné a celkový film mi vyrazil dech. Výborně prolínající se příběh, záběry a hudba dělají z Korejského Il Mare neuvěřitelně krásný film, který nadlouho uvízne v paměti. 95%(10.9.2009)

Není to špatné, líbilo se mi, ale má to jen jednu vadu - nedokázalo to udržet moji pozornost, často jsem měla chuť prostě posunout děj, dnes mi tenhle jemný, duši hladící, pomalý, lyrický film nesedl. Romantika na dálku :-)(13.7.2010)

Už jsem to psal několikrát, ale stejně považuji za vhodné připomenout, že nejsem zrovna milovníkem romantických příběhů a spíše se jim vyhýbám. Možná právě proto jsem byl v několika posledních dnech mile překvapen, neboť dva východní filmy romantického žánru mě nejen oslovily, ale dokonce jsem si je jistým způsobem oblíbil – zamiloval; tím druhým je Moment to Remember. Oba dva snímky pojí krom východního místa vzniku též přesně zaškatulkování, spíše než o romantický příběh v pravém slova smyslu se totiž jedná o příběh baladický, a to jak ve smyslu samotného vyprávění, tak i kvůli celkovému pojetí příběhu. Il Mare mě oslovilo mnohem více, než výše jmenovaný Moment to Remember a to zejména díky stabilnějšímu ději bez zbytečných odboček, ale také překvapivě velice nadprůměrnou režií a funkčností ostatních složek. Byl jsem nadmíru zaujat volbou barev, která u asijských filmů hraje velice důležitou roli. Režisér zde pracuje zejména s chladnějšími barvami, v nichž můžeme hledat jistou symboliku k samotnému příběhu, neboť chladnost může být v tomto případě ekvivalentem k odstupu, který od sebe oba hrdinové mají. Zde se však s barevností pracuje mnohem více, než jak tomu bylo doposud. Ona vůbec koncepce obrazu hraje v tomto snímku asi nejdůležitější roli, samozřejmě mluvím pouze o technické stránce U Il Mare je třeba ocenit i ostatní elementy, jako je například scénář, který přináší velice zajímavý a v dnešní době originální scénář nebo herecké výkony, na nichž celý příběh stojí. Vlastně když takhle pátrám v paměti, tak nelze nic jiného než chválit, neboť tenhle snímek je to nejlepší, co jsem v poslední době viděl. 100%(27.6.2006)

Pomalý, nežný, citlivý kórejský zázrak. There´s nothing more to say. PS: Nenapadlo by ma, že bláznivá Ji-Hyeon Jeon zo Sassy Girl, by ma mohla v tomto slaďáku tak dostať. Krása.(9.8.2010)

Prostě nádhera.(25.1.2006)

Je to dosť dobrý romantický film. Má výborný príbeh o mladej dabérke, ktorá sa sťahuje zo svojho domu pri jazere, ale v schránke nechá odkaz pre budúceho majiteľa, aby jej poslal dôležitú poštu, na čo zareaguje mladý muž, ktorý sa do domu nasťahuje, ale časom cez rôzne nezrovnalosti zisťujú, že jej posiela správy z minulosti, pretože žije v čase o dva roky skoršie. Spracovanie sa mi páči, ale aj tak mám pocit, že sa z toho dalo ešte získať aj o trochu viac. Tento základný nápad je výborný a pomerne originálny, ako vždy sa pri podobných témach spočiatku skvelo pozerá na to, ako postavy o časovom posune samozrejme najprv netušia, ale časom sú už dôkazy jednoznačné, len tu si uveria pomerne ľahko, no nesklame to, pozerá sa na to veľmi dobre, časom už film z tejto jednoduchšej roviny, v ktorej ide prakticky len o komunikáciu prejde do skutočnej zápletky, v ktorej už ide o očakávanú zmenu osudov, ale nijak výnimočne, je tu viacero výborných situácií, zaujala ma hlavne situácia s prehrávačom, ale niektoré mohli byť podané o niečo údernejšie. A to je prakticky jediný menší zápor filmu, celý čas je to veľmi príjemný filmový zážitok, má takú ľahkú atmosféru a aj s touto verziou som spokojný, ale pri tejto tématike, kde už ide aj o ovplyvňovanie osudov by som predsa len trochu ocenil pocit väčšej závažnosti situácie. Romantická stránka je na tom dobre, ako je to už pri juhokórejských filmoch zvykom, funguje výborne aj vtedy, keď sa postavy ani nevidia, zbytočne netlačí na city, je taká prirodzená a príjemná. Herecké obsadenie je skvelé, všetko stojí na hlavnej dvojici a tá je skvelá, či už perfektná Jeon Ji-hyeon alebo výborný Lee Jeong-jae. Réžia a technická stránka sú na tom dobre, ako som spomínal, ocenil by som jedine väčšiu údernosť, ale aj toto sa mi páči. Podobný Ditto z toho istého roku mi sadol o niečo viac, ale Il Mare je rovnako veľmi príjemný film. 77%(14.6.2012)

Spravil som jednu velku chybu a to to, ze som si Il Mare pustil, ked som bol velmi utahany. A to pomalicke tempo a sladucka atmosfera sposobili to, ze som zaspal a film som musel dopozerat na druhy den :(. A rozdelenie pozerania neprospeje ziadnemu film, nieto este korejskym romancam, ktore su vystavane na stupnujucom sa romantickom tazeni. Holt, moja chyba. Je to vsak krasny film, ktory mimo toho, ze to je nadherna, minimalisticka romanca, vynika aj nevtieravym, prijemnym humorom (scena z dabovacieho studia, pes ktory spi ako clovek :D...), na to maju juhokorejci naozaj cit a talent. Kazdopadne, dalsiu korejsku romancu si necham na vikendovy vecer, ked budem oddychnuty a moja dusa kludna, pripravena na prilev emocii :). (8.5/10)(8.5.2008)

Spíše než o romantickou komedii se jedná o drama se zajímavou zápletkou pohrávající si s "cestováním v čase". Jednotlivé zvraty dokonce dávají smysl, což bych nečekal (po zkušenostech s Project Makeover / Go Go Sister (2006) a Cyborg Girl / Cyborg She (2008). Jak celý film dopadne jsem odhadl už na 35. minutě, ale naštěstí to nevadí, snímek je dost působivý i tak.(20.2.2010)

Téma lásky na veľkú vzdialenosť bolo sfilmované nespočetne krát, ale téma lásky v čase? Predstava že si dospisujete s niekým vdzialeným dva roky, predstava že ho milujete. Ta nádej, beznádej, hľadanie spôsobu ako... Prvých XX minút keď mi "doklaplo" boli jedny s najúžasnejších filmových zážitkov v mojom živote. Vtedy som si hovoril , že by to mohlo aj skončit, alebo dokonalosť sama, alebo len nech to nedomrvia. Tvorcovia sa vybrali na veľmi, veľmi tenučký ľad a naštastie nedomrvili a vznikol film ktorý je scénáristicky skoro bezchybný a audiovizuálne prakticky dokonalý. Farebne aj kompozične. Veľa záberov bolo ako fotka ! Sice už s nie takou intenzitou, ale ešte pár skvelých momentov prišlo. Každopádne musím nechať film ešte trochu uležať v hlave, ale momentálne je to pre mňa najlepší romantický film vôbec.(8.6.2005)

Jednomu nerozumím. Proč si vedle milostných slůvek a receptů na špagety neposlali také třeba čísla sportky. Možná bych nebyl takový, ale úplný závěr filmu vše odplaví s razancí přílivové vlny a nádherně střádané obrazy a emoce se promění v typickou korejskou velkovýrobní true love.(13.8.2009)

Nápad s pozvoľným rozlúsknutím časových posunov v úvode je skvelým, v pokojnom duchu šumenia mora vedeným tajomstvom s otáznikom. No od momentov, kedy sa trošku rozjasní, sa scenár príliš drží poštových regulí. Doručovanie správ sa potom prenesene stane pointou i spásou celého filmu, nielen jeho úvodu. Nejaká ta slzička sa v kútiku oka síce objaví, no vzhľadom na opakovane videné postupy romantických kórejských drám a priveľa zasnene prvoplánovo romantických scén prechádzok po pobreží, k domu či osvetlenému stromu, je výsledný dojem tentokrát o niečo chladnejší.(19.5.2014)

Příjemně nápaditý příběh, který z člověka neždímá city jako z mokrého ručníku a hodinu a půl si zkrátka jen tak tiše plyne. Najde se v něm několik menších "ale", mezi nimiž je třeba otravná kamarádka (jestli měla být vtipná, tak se omlouvám, ale asijskému humoru nerozumím)... Ovšem jinak bez výhrad. Pěkné. Děkuji Petfruf, která mě k tomuhle filmu nenásilně donutila.(3.7.2010)

Ach jaj, neviem čo k tomu napísať, pretože som sa nechal zlákať dobrým hodnotením, ale hlavne správou, že ide o lepšie spracovanie originálu podľa , ktorého vznikla dosť nezáživná romantika s K. Reevesom a S. Bullock - Dom pri jazere. Po zhliadnutí musím povedať, že kórejský originál je síce pozeratelnejší, ale vo výsledku rovnako nezáživný a rovnako na hlavu. Nemá cenu sa rýpať v deji, pretože by som mal viac otázok ako odpovedí, ale je to jedno. Film ma nezaujal a preto ma nezaujímajú ani odpovede na otázky prečo je toto tak a tak...Po dlhšej dobe slabší kórejský film. 60%.(21.12.2014)

Lituji u tohoto filmu jen jediné věci a to, že jsem viděl the Lake house dřív a tudíž jsem spoustu věcí věděl, ale i tak mě film velmi potěšil a opravdu není nad originál a korejská romantická dramata. 80%(25.2.2010)

Možno trochu moc gýč, ale čo už, keď je to celé také pekné. Pekný je príbeh, pekné sú myšlienky ("Dôvod prečo trpíme, nie je ten, že naša láska je v koncoch, ale že stále pokračuje. Aj keď už je po láske..."), pekná je hudba, pekná (krásna) je Ji-hyeon Jeon a najkrajší je záver. Toto je myslím ideálny film, pre romantický večer vo dvojici. A nezáleží na tom, či sa spolu zrovna nachádzate v rovnakom miléniu(18.6.2012)

Nevím jestli to bylo mým rozpoložením, nebo filmem, ale něco mi tam chybělo. Byly tam výborné lehce vtipné momenty, dost hřejivých míst a hodně očekávání, s časovými rovinami a jejich střídáním jsem neměl problém stejně jako s koncem a vyzněním příběhu. Jenže mě ta formální dokonalost nechala nějak chladným, ani moje oblíbenkyně Jeon Ji-hyeon tento film nevytáhne z lehkého nadprůměru, ale s delším časovým odstupem musím uznat, že tohle patří k tomu výrazně lepšímu, co můžete v ranku najít.(28.3.2009)

Škoda, že sa mi pred rokmi dostala do rúk aj americká prerábka s presladeným duom v hlavnej úlohe. Siworae je minimálne o triedu lepším filmom, fungujú emócie, výrazové prostriedky, symbolika, a tak jedinou nevýhodou ostáva snáď len spomínaný fakt, že som to už raz videl a v horšom prevedení. Preto možno nie na full, ale "len" na 4/5.(4.7.2008)

A je to tu zase! Ako je možné, že Kórejci dokážu romantické príbehy, z ktorých by Hollywood spravil prinajlepšom priemernú podívanú plnú patetických momentov a citového vydierania až na strop (pozor, chystá sa remake so Sandrou Bullock), natočiť s takou ľahkosťou, citom a úprimnosťou, že človek je vtiahnutý od začiatku do deja a bez všetkého sa filmu poddá, a v prípade Il Mare ani nemá srdce rozmýšľať nad možnými logickými lapsusmi v deji, to pochopiť neviem. Pravda je taká, že Il Mare ma emocionálne tak neprevalcoval ako MSG alebo všetky filmy so Son Ye-jin, ale je to proste "len" krásna surreálna love-story s krásnym koncom. 9/10, ale do Ji-hyun Jun som zaľúbený už od MSG, tak tých 5* proste musím dať :-)). P.S.: The Lake House (onen remake) nakoniec ani nedopadol tak zle, ako by jeden čakal, ale na Il Mare samozrejme nemá...(21.12.2005)

Asi jsem divná, ale víc se mi líbil remake Dům u jezera s Keanu Reevesem a Sandrou Bullock. Možná jsem zatížená tím, že jsem ho viděla dřív, ale korejský originál mi přišel až příliš pomalý a statický. Možná jsem díky vysokému hodnocení čekala nějakou "bombu", která se nekonala. Příště to raději vezmu v opačném pořadí. Jinak jako námět samozřejmě vynikající, proto zařazuji do svého soukromého žebříčku mystery filmů.(19.3.2011)

Pekný film, ale moje srdce už niekoľko rokov patrí americkej verzii ... Keanu je skrátka Keanu.(29.9.2018)

Milý príbeh natočený typicky kórejským spôsobom. S peknými hercami, nevtieravou hudbou a zaujímavým príbehom platonickej lásky odohrávajúcej sa pomocou korešpondencie cez časopriestorovú poštovú schránku. A samozrejme s množstvom logických prešlapov s tým súvisiacich, ktoré asi tolerantne prehliadnete, keďže ide v prvom rade o romantický príbeh (aj keď rybka bola už silné kafé ;)) Naštastie sa režisér popri pomalom tempe vyhýba prílišnému pátosu a melanchólii, ktoré sú s veľkou obľubou s danou tématikou v kórejskej (a nielen tej) produkcii používané... Škoda, že koniec mi do celkovej kompozície akosi nezapadal, a ukončenie príbehu scénou "pochopenia" Kim koho a čo vlastne videla pri rozlúčke, by bolo podla mňa vhodnejšie. 8/10(9.12.2006)

Tady by tvůrci rychlo remaků z USA zasloužili jednu přes čumák. Nebejt jich, je tohle jasnej 5ti hvězdičkovej doják. Jenže faktor (ne)překvapení tu hraje až moc velkou roli a já, ač jsem se opravdu moc a moc snažil si nepřipouštět jak to všechno bude dál, jsem prostě nedokázal dělat překvapenýho. Takže z toho plyne poučení, nekoukat jako první na remake, i když je i třeba on sám schopný dobře pobavit.(12.3.2012)

Skvelý námet. Láska a harmonizujúce dejové línie. Precízna kamera, progresívna architektúra a obchod s komiksami. Nie je tam toho veľa, ale mne to stačí.(8.1.2015)

• honajz

Ne, korejské filmy prostě nejsou pro mne. Horory počínaje, přes akční až po milostné. Na ty podivné skoky ve výstavbě příběhu se dá tak nějak zvyknout, ale na některé zmatené scény, i když obrazově nádherné, nikoliv. Su docela rád, že Amíci natočili remake, kde hlavní nápad je podán tak nějak srozumitelněji publiku odkojenému západní civilizací. Tady jsem si kromě těch hezkých záběrů neodnesl už nic navíc.(6.4.2011)

Kdo by byl řekl, že cesta do pátého rozměru povede skrz poštovní schránku... Zdá se, že v Jižní Koreji něco takového funguje skvěle a je to dobře! Pomalá podívaná, velký zážitek.(27.7.2008)

Mám z toho rozporuplné pocity. Jako první jsem viděl americkou kopii a jelikož korejské filmy má rád, na originál jsem byl zvědav. Nemohu ale tvrdit, že by byl v něčem o mnoho lepší. Snad jen to, že je přece jen přehlednější. Dům u jezera mi ke konci zamotal hlavu natolik, že jsem nebyl schopen si některá fakta spojit dohromady.(20.11.2013)

Slovy Stephana Mallarméa: "Jest ku podivu, jak možno vložit tolik tajemna v tolik nádhery."(9.6.2016)

Konečně mohu říci, že jsem viděl i "ten původní Dům u jezera." Tento jihokorejský originál je však natočen jinak. Zcela jinak. Především to je film znatelně více artový a sluší mu to - o tom není sporu. Ano, byl jsem sice připraven o překvapení vyplývající z postupného odhalování podstaty zápletky, ale nějak mě to netrápí - působivé je to tak jako tak. Siworae je navíc ještě o mnoho... křehčí, nevím jak to lépe nazvat. Nicméně tolik kritizovaný americký remake mi přišel o stupínek lepší (a nemusíte mě hned kvůli tomu kamenovat). Patrně to bude tím, že američtí filmaři se tématu zhostili poctivě, veděli už, jak příběh na diváky působí, a přetvořili jej do podoby mně sympatičtější. Siwoare ale nadále zůstává prvním, nadčasovým originálem. Což mu nikdo neupře.(25.8.2011)

Jemnosť, krehkosť, romantika čo rozochveje naše srdce, bez zbytočného tlačenia na pílu nechajú diváka voľne unášať po dejovej línií - to je presne to, čo u kórejcov zbožňujem. Strhujúce melodrama s neobyčajným príbehom a v neposlednom rade s pôvabnou kórejkou Jun Ji-hyun v hlavnej role. Život ženy a muža, ktorích od seba delí čas, ale vzájomne spojuje poštová schránka, osamelosť, láska.(29.10.2008)

Dělí je od sebe dva roky reálného času (ona žije v roce 2000, on v roce 1998), oba bydleli ve stejném domě, chovají toho samého psa, oba jsou po rozchodu, s nímž se ještě nevyrovnali a dopisují si přes kouzelnou stránku narušující čas. No, romantická zápletka jak bič. Tvůrci však ví, jak si udržet pozornost po celou dobu. Nejenom dějovou zápletkou (ne, že by vás překvapila, prostě romanťárna, ale hodně koukatelná), ale i prostředím a speciálně tím domem. Ten chci. Celou dobu jsem čekal, jestli bude někdy nad vodou. Už mě skoro ani nezajímalo, jak to dopadne, ale jestli příliv vystoupá tak vysoko. A jsem moc, moc rád, že jsem před tím (a dosud) neviděl US remake.(24.9.2016)

Skutečně krásný a originální film, na němž je výborně vidět ta obrovská rozdílnost asijského přístupu k vytváření atmosféry a vyjadřování pocitů, kdy slova jsou v podstatě jen doplňujícím prostředkem. Celý ten příběh lásky napříč časem je velmi poetický, nápaditý a dojemný. Jeho ztvárnění vyniká asi hlavně přirozeností s jakou se děj odehrává, nádhernou kamerou, tradičně vynikající hudbou a samozřejmě okouzlující ústřední dvojicí. 95%(2.9.2010)

Jsou tři hodiny ráno, já odolávám pokušení si to okamžitě pustit znova a jdu spát. Doplněno po měsíci: Další film, který si dokážu pouštět znova a znova a znova ... Aktualizace 7. 2. 2014: Dnes viděno asi podvacátésedmé :).(9.1.2010)

Miluju filmy, které začínají slovy : Veselé vánoce. Kdo viděl dřív Americké remake Dům u jezera, ví o čem tento příběh asi tak bude. CITÁT - Žiju v roce 1999 a určitě si nemyslíte, že vám uvěřím, že mi píšete z roku 1997. Scéna se špagetama alá láska prochází žaludkem, je působivá, krásná a nažere se i pes. Trochu mě zamrzela scéna v metru a tím magnetofonem. On to ví a přesto.....stop. Naštěstí si to tvůrci uvědomí, ale opět scénu nedotahnou do konce. CITÁT - Měl bys trochu času ?....... Romantické schůzky obou aktérů jsou nádherné a akorát se odehrávají tak trochu jinak. CITÁT - Nejspíš narazíš na hezkou kavárnu........ Pak to naše hrdiny konečně napadne a dají si schůzku, divák zaplesá, no konečně !! CITÁT - Co budeme dělat ty dva roky ?....... Nakonec jsem to dokoukal celkem v pohodě, byl jsem ale zklamán vyvrcholením a některými zdlouhavými pasážemi. Jako celek to však působí dojemně. Rozhodl jsem se že snímku "Dům u jezera" přidám jednu hvězdu.(23.4.2012)

..ja si nepomozem, ale ostala som v nemom uzase nad atmosferou obrazov, v obrazoch a cimsi, co obraz transcenduje..vdaka tomu v zasade zabudnem rozmyslat o tom, ze film je vlastne gyc a tak trochu nezmysel..jednoducho sa na to vykaslem, lebo som unesene jemnostou, lahkostou a prirodzenou emocionalitou..(10.9.2006)

• cunesk8

Těžce nadhodnocený film. Dobrý nápad, ale silně ubijející. Měl jsem asi smůlu ,že jsem jako první viděl Ditto. To bylo lépe zpracované, zahrané a zajímavé. Il mare je lehce podprůměrný film. Pomalý, nudný, se strašnou hudbou. Jediné klady jsou architektura a pár zajímavých záběrů. 45%(14.3.2010)

Velmi prijemna asian romantika s magickym nadechem nadprirozena a casoveho erroru. Sympaticka dvojice, originalni pribeh a umelecky i lokacne moc pekne. Minimalne o 2 levely lepsi, nez nasledny americky remake. 8/10(29.11.2010)

Jako první jsem viděl americký remake, který se mi líbil. Originál to tedy neměl uplně snadné, protože už jsem znal děj i konec, přesto musím říct, že jsem skoro nadšen. Siworae je ještě o něco lepší, především díky skvělé Jun (nic proti Sandře Bullock) a poetičtější atmosféře.(21.3.2011)

Film s krásnou hudbou, poetickými záběry, barvami a atmosférou. Zkrátka a dobře vším, co se mi tak líbí na asijských filmech. Nejdřív jsem viděl hodně průměrný remake Dům u jezera a (i když už jsem viděl i horší remaky) srovnat se to nedá. Všechno, co je na tomhle filmu krásné v americké verzi mizí a místo toho sází Amíci na hvězdné obsazení v podobě Keanu Reevese a Sandry Bullock, čímž ničí krásnou atmosféru originálu... joo tak už to dneska chodí...(22.10.2007)

Neuvěřitelně něžný a nevtíravý příběh... Jsem dojatá!! Teď bych fakticky ráda viděla tu americkou napodobeninu; kterak se s tím vypořádali a jak se Keanu a Sandra snaží zahrát hluboké city... Update: Ehm, už jsem remake viděla a nelíbilo se mi to :((23.2.2009)

I keď som najprv videl Dom u jazera, tak som vedel ako bude tento filmík vyzerať, aj tak som sa pekne bavil ...(4.8.2013)

„Chtěl bych ti teď říct jeden moc dlouhý příběh. Uvěříš mi?“ Eun-joo je milou, klidnou (opravdu klidnou xD) dívkou, která zanechá ve schránce domu u jezera dopis novému majiteli. Vyzvedne si ho však nový majitel? - Nějakým způsobem se ocitne o dva roky dříve u úplně prvního majitele domu a po tom jak oba uvěří této pravdě, začíná pomalé rozvíjení jejich vztahu. Během toho Eun-joo bojuje s nesvárem bývalé, zároveň však vnitřně stále trvající lásky. ■ Klidné a vyrovnané až do posledních vteřin. ■ Viděl jsem už hodně podobné, o osm let starší dílo s názvem Tokyo Girl, kde časový rozdíl doby a věkový rozdíl hlavních aktérů je dost odlišný. Oba filmy mají sice stejnou kostru, ale oděnou do jiných šatů. ■ Oba tyto snímky se mi líbily a všem kdo mejí rádi JK tvorbu, vřele doporučuji zhlédnout všechny snímky s Ji-hyeon Jeon , jelikož je opravdu úžasná herečka.(9.2.2015)

Tak jsem se včera nalákala na Siworae (ono chce všechno svůj čas) a teď jsem dokoukala. Nádhera! Líbily se mi obě verze. Ale ta korejská víc. Jednak si pointu nechali až na závěr. Pokud se dobře pamatuju, tak Amíci ji naznačili hned na začátku. No a na konci kluci (a holky) šikmoocí dokázali, že mají úžasný cit na to jak vygradovat příběh. Ten jejich konec byl tisíckrát lepší.(1.12.2012)

Uveriteľne prekrásny príbeh dvoch ranených ľudí, obyvateľov toho istého domu len v inom čase. Krehký príbeh, ktorý dokazuje, že pri hre s cestovaním v čase nezáleží ani tak na dokonalom zapadaní jednotlivých kúskov príbehu do seba ako na smere kam je sila okamihov, kotré táto téma ponúka nasmerovaná. Veľmi krehký a aj napriek stopáži ukludňujúco unášajúci príbeh, ktorý ma zase raz dokázal úplne strhnúť svojou srdečnosťou a nevynútenou tragikou. Podľa mňa si každý môže vybrať koniec aký vyhovuje jemu srdcu a momentálnemu rozpoloženiu. Prostredie domku Il mare je naprosto úžasné a práve svojou drsnou neobrúsenou poetikou vytvára pozadie jednému z najkrajších romantických príbehov aké som kedy videl. Láske tu nezáleží na čase, ktorý pre seba uhryzne osud a stačí jej poznanie, že niekto na svete je tu aby sme mu mohli prinášať dary vlastnej obety a to bez otázok a výhovoriek vediac o tragických konsekvenciách. Soundtrack je naprosto prekrásny a namä klavírne sekvencie sú plne v harmónii s celkovým tokom tohto reálne fiktívneho príbehu o superhrdinoch, ktorý ovládajú schonosť nadprirodzenej ľudskosti a čistosti citov. Tento balzam na dušu by si nik nemal nechať ujsť!!!(30.9.2006)

Prolínání dvou časových linek podobně jako v Donggam/Ditto, jen tam je portálem do minulosti vysílačka a zde poštovní schránka, oba filmy jsou výborné..(1.3.2010)

po kratkej odmlke som opat navstivil juznu koreu....ll Mare, a opat musim povedat, ze nesklamala...je az neuveritelne...ako si tieto filmiky drzia kvalitu...ktorou si ma uz davno ziskali...Ji-hyun Jun sice nebola vykonikom až tak excelenta ako v My Sassy Girl (Yeopgijeogin geunyeo), ale krasna bola stale...a opat si ma ziskala...Co sa tyka filmiku...tak s tou schrankou uplne perfektny napad...aj ked miestami filmik vypadol...ale standard a kvalitu si to drzalo stale...nazdar(2.5.2008)

Musím říct, že americký remake se Sandrou a Keanu se mi líbil o dost víc.(18.12.2010)

Hezký nezvykle zpracovaný romantický příběh. Ji-hyeon Jeon je jako stvořená pro podobné role. Hudba velice hezká.(27.7.2009)

Hlodal ve mně červíček za to kdysi udělené hodnocení a s odstupem času jsem shlédnul znovu, tentokrát již jako fanda kouzelné Jeon Ji-hyeon i lépe připravený na takový poetický romantický korejský snímek, a pochopitelně jsem svůj předchozí názor radikálně přehodnotil. Krásný kousek jehož půbavy se skládají z mnoha střípků, ať už jde o hlavní herečku, hudbu, atypický dům, dárky skrze schránku, strom, jako člověka spícího pejska Colu či loď Vikingů, překrásné pohlazení na duši...(15.11.2015)

Opravdu moc pěkné a abych se přiznal, tak váhám mezi 4 a 5*... Když ale obvykle dávám 5, tak nepochybuju, takže jsou to jedny z nejlepších 4*, co jsem dal... :)(30.1.2007)

Po všech stránkách vynikající film, kterému se jeho americký remake nevyrovná.(9.10.2009)

Určite kvalitný film! (o tom niet pochýb). Či je nadhodnotený to posúďte sami, mňa to obišlo (nenadchlo).. ale viem si predstaviť že mnohí budú z Il Mare nadšení.(31.5.2010)

Jsem rád, že jsem minul americkou předělávku a tuto látku jsem poprvé a naposledy viděl v korejském provedení... Krásný příběh o samotě a naději, moc hezky zpracované prolínání obou realit a snad i šťastný konec, ve který už jsem ani nedoufal... Skvělá hudba pomáhá tvořit atmosféru filmu, který pozvolna, nijak dramaticky, ale o to víc jistě, putuje ke svému závěru, nádherné nájezdy kamery a až mystické podání záběrů také dotvářejí neopakovatelnou podobu tohoto filmu.... Prostě romance korejská a romance americká nedají se ani v nejmenším srovnat a já jsem rád, že jsem na té korejské straně...(19.6.2012)

Poeticky snový filmeček o dvojici, kterou spojuje kouzelná poštovní schránka. Každý detail filmu je nádherně zpracovaný, oku lahodící, s umocňujícím hudebním podkresem. Přitom je to velmi skromné a něžné. Doporučuju si poslechnout i soundtrack.(5.8.2006)

Klasické, zamilované, tajuplné, otevřené, komplikované. Zajímavá zápletka s časovou smyčkou, kterou upravuje jedna krásně vyřezávaná poštovní schránka u nově postaveného domu u moře. Stačí jeden vložený dopis, psí stopy a příběh se začíná rozvíjet. Americkou verzi jsem neviděla, a možná že si jí někdy pro srovnání pustím. Ji-hyeon Jeon bezkonkurenční, psík Cola roztomilý, samota u moře pro mě jak dělaná, a bez vypjatého konce by to nebylo ono. ..dalo by se říci "korejská klasika"..(27.10.2009)

• VittaBella

Il Mare je zatím nejhorším jihokorejským snímkem, jaký jsem kdy viděla. Skvělá hodnocení mě na tento snímek celkem snadno nalákala a dokonce mě donutila se na něj dívat od začátku do konce...jak jsem to jen mohla vydržet?(31.1.2010)

Aissssh, skončit to o 4 minutky dřív s nevyřčeným koncem budu z toho v sedmém nebi :-) takto jsem létal v oblacích celou dobu a až na konci mě to nepustilo skrze nebeskou bránu do filmového nebe. Ale nevadí, i tak to byl nádherný zážitek plný kouzelné, křehoučké melancholické nádhery, krásných filmových obrazů a jemné podmanivé hudby. Jako bonus z toho sálal i krásný vánoční feeling, takže jsem načasování zvládl ve všech časových rovinách dokonale :-) Teskná a smutná nálada tomu dodává na uhrančivé poetičnosti, co víc si od takového filmu přát.....a Ji-hyeon Jeon?.... jemně kouzelná....kdo by to byl do té ztřeštěné "Sassy" řekl :-)))(8.12.2014)

• fefee

Kopírák filmu Donggam, kto od koho odpisoval neviem, ale v zásade mi to je jedno.(3.6.2019)

Kdysi jsem viděl část remaku a je zajímavé, že originál jsem schopen bez problému dokoukat do konce. Kde jsem se se Sandrou Bullock nudil k uzoufání, tam se s Ji-hyeon v pohodě bavím. Tam kde mi přišla americká verze nenormální a nesmyslná, tam se u originálu v pohodě můžu radovat z kouzelné a lehce nadpřirozené atmosféry. Je to jen slaďák se sympatickými herci, ale se Sandrou a Keanu bych jejich remake rozhodně nikdy neměl potřebu dokoukat celý, zatímco toto je příjemně strávený čas.(28.12.2008)

Muž, žena, červená poštovní schránka přenášející dopisy v čase a romantika jako hrom. I přes pomalejší tempo hutný děj, který netlačí a neždímá emoce, ty vznikají samovolně. Příjemná hudba, zimní/jarní tóny a moře navozují potřebnou atmosféru bez hluchých míst. Není co dodat, není co vytknout.(2.12.2013)

Aj keď to spĺňa všetky atribúty ázijskej romantiky a ku všetkému je korunou psíček, je medzi tým aspoň výsostne dobre vymyslená logika a štáb stojaci za kamerou presne vedel čo , kedy , kde a ako . Pri niektorých ázijských filmoch mám problém s tým, že mi to pripadá ako keby jednotlivé scény sa odrážali od aktuálnej nálady režiséra. ( Čo budeme teraz robiť šéfko ? Teraz niečo uvidíte, vypil som dva energeťáky ! )(6.10.2014)

súhlas s kleopatrou... u mňa vyhraôa americká verzia :)... ale táto bola tiež príjemná(17.1.2015)

V tejto dobe mailov, je trochu okuzlenim vsedneho zivota spomenut si na stare dobre casy listovej posty, ked nebolo take jednoduche a rychle nieco napisat a poslat, ale prave o tu namahu krajsie a clovek sa i viac tesil... Mozno su kuzelne schranky na kazdom rohu, pri kazdej poste a clovek musi len skusit...(17.6.2006)

Tohle mi osobne sedlo na sto procent. Kdyz je nejhur (hlad po asijske produkci), saham vetsinou po tomto kousku.(4.2.2007)

Může to být fajnově natočené a strašně pěkné, a tak všechno... ale boha jeho... já se u toho tak nudil (no nechtěl bych vidět ten USA remake). Koneckonců si moji pozornost tento snímek udržel jen díky Ji-hyeon Jeon, kvůli které jsem se do toho taky pustil. Tohle není můj šálek kávy.(5.11.2011)

Hezká romantika s fakt zajímavým nápadem a skvělou kamerou. O žádný zlomový film se nejedná, ale určitě zahřeje na duši. Americký remake jsem ještě nezřel, tudíž nesrovnávám, ale už teď varuju, že korejská hrdinka je tak o tři třídy výše Sandry Bullock.(1.1.2009)

No řekněme, že mě tenhle snímek přiblížil ke korejským filmům. Teď už se jich stranit nehodlám. Tohle není přesně moje gusto, ale určitým způsobem mi to změnilo pohled právě na korejsou tvorbu.(22.11.2010)

Hodně nápaditý film, který toho skrývá v sobě strašně moc a svou netradičností a sehraností vytváří dokonalý celek. Já osobně jsem v půlce filmu přestal pátrat a zkoumat hrátky s časem, které díky zázračné schránce vznikaly a kochal se nádherným příběhem a nádhernou Ji-hyeon Jeon. Možná jsem to úplně nepochopil, ale ani to pochopit nechci. S menší neznámou je promě tento film ještě o vlásek zajímavější. Takhle pulzující snímek o lásce jsem dlouho neviděl, ale u korejské romance se to dá očekávat. Zase nemám slov, musíte shlédnout sami. Hodnocení: 8/10(12.7.2008)

Pěknej, ale divnej film. Dva mladí lidé se do sebe zamilují díky navzájem psaným dopisům. Téměř celý film si posílají dopisy a litují, že nemohou žít ve stejném čase. Stereotyp! Mimochodem...dvakrát jsem u toho usnul. 60%(6.1.2008)

"Romantika" odtržená od zbytku vesmíru. Hrubé kulisy a prázdné postavy, které si může každý naplnit podle chuti. Děkuji, ale nemám zájem. 5/10(18.1.2008)

Neviem prečo ale Il mare som dlho dlho odkladal. Zaujimavý príbeh ale od nadšenia som bol ďaleko. Asi som bol dosť unavený ale v niektorých častiach sa mi to zdalo ako uspávanka. Našťastie to nebolo vôbec presladené.(14.2.2007)

Archa úmluvy jako poštovní schránka!:)(1.5.2007)

kam na ty scenare korejci chodi..:)opet vynikajici a strhujici..jak uz je zvykem..:)bohuzel tomuto filmu u me podkopla nohy rozvlacnost - nunost...trochu jine zpracovani a sel bych vyrazne vys..ale asi to bylo jen tim rozpolozenim, je to naladovy film..:)(26.12.2010)

• Radek.SCH

Nudné. Pomalé. Bez humoru. Chladné. Proč sakra 80+ %??(2.6.2011)

Skvělá atmosféra, hezký hudební doprovod, snad jen ten happyend si mohli odpustit...(19.9.2012)

Nemůžu si pomoct, ale myšlenka "pokrouceného času" (jak ji nazval sám hlavní hrdina) mi prostě nějak nesedla tak, jako ostatním. Ale jinak, jako u většiny filmů korejských tvůrců, se i zde setkáme s příjemnou hudbou, herci i kamerou.(30.12.2007)

dům u moře skrýval mnoho tajemství... láska přes poštovní schránku.. povedený sníme.. jsem rád jak to dopadlo(21.4.2009)

Lidi zapomeňte na přeslazené romantické americké filmy. Když romantiku tak jedině z Asie. Tenhle film je jak lehounká blůzka na překrásném těle Ji-hyeon Jeon. Ps: Pro Nathalie nic proti tobě, ale nespletla sis film? Jak z nám z vlastní zkušenosti tenhle typ lidí se na asijské filmy rozhodně nedívá.(22.11.2009)

Dokonala kamera, zajimavy namet a hlavne Ji-hyeon Jeon. .) Vyborny film!(26.1.2011)

Netreba ani debatovať čo je jednoznačne lepšie a čo je zbytočne natočené. Siworae či remake Dom pri jazere?!!! V tomto prípade je aj tak najlepší scenár :-)(19.5.2009)

Přiznám se, že jsem Dům u jezera ještě neviděla. Po shlédnutí tohoto už ale ani nechci. Krásně "zamotaný" příběh, který se pomalu rozplétá. A i když si nejsem za boha schopna zapamatovat jména hlavních postav, název filmu už nikdy nezapomenu...(4.1.2012)

Myslím, že i Siworae i Dům U Jezera mají něco svého. Tento původní film (, který jsem viděl později) mi přijde méně napínavý (pokud se to tak dá říct) a nepochopil jsem, jaký význam tam mělo, jak Eun-joo zajelo auto a celé to bylo trochu míň pochopitelné. Ale klady převyšovaly, například se mi tu více líbily záběry krajiny než v Domu U Jezera a přišla mi propracovanější psychyka (např. ty maličkosti, kdy si Eun-joo stále všechno nahlas opakovala, jak byla zvyklá z učení se rolí pro dabing) a ta deprese, kterou prožívali mi tu přišla mnohem zřejmější a více pohlcující. Abych to shrnul, oba filmy mají něco jiného do sebe, je pěkné je vidět oba.(6.3.2012)

Není to úplně strhující a je to trochu stereotypní ale na druhou stranu tomu nechybí ona korejská lehkost a nenucenost.(1.5.2014)

Není to hluboká filozofie a není to film, který by nějak ohromil... Líbí se mi neokoukané korejské tváře a celé to prostředí. (Dům je nááádherný). Chybí mi ale - a to velmi - tempo. Šikovný film musí podat izolaci, žal (cokoliv) tak, aby nenudil ale naopak maximálně vtáhl, potom může být řeč o filmařském umění... Nepůsobilo to ale kýčovitě (tedy, na mě ne) a ani pateticky a to je u romantického filmu velké plus. Škoda zajímavého nápadu... kdyby ho někdo rozvinul (využil) tak věřím, že by mohlo vzniknout něco skutečně originálního...(8.8.2015)

Korejci mají asi největší cit pro romantiku. Siworae je toho dalším důkazem.(3.8.2008)

Chápu, že je to originál, ale mě to asijský podání nepřesvědčilo...(18.2.2013)

Přiznávám, že jsem možná až moc zamilovaná do Domu u jezera, který je pro mě absolutní špička mezi romantickými filmy...proto mě napoprvé tento film nijak zvlášť neoslovil...uvidíme časem, po dalším shlédnutí =)(19.6.2013)

Z filmu mi stačilo vidět pár minut a byl jsem si jist, že mě udrží až do finiše. Oproti filmům z evroamerické produkce minimum hudby, minimum slov, silný, dobře promyšlený příběh. * Konec to zkazil. Logika tam dostává na zadek.(2.10.2012)

Sympatický film. Mnoho "mĺkvych scén", ktoré mu však len pridali na atmosfére, moja obľúbená Ji-hyeon Jeon, dve rozdielne časové línie a príjemný nevtieravý humor. Chystám sa aj na 'murikánsky remake, no keď si spomeniem na porovnanie oboch verzií My Sassy Girl (originál nádhera, remake len ohlodaná kostra s Elishou v hlavnej úlohe), mám obavy. Inak je zaujímavé keď si uvedomím, že herečky, ktoré majú v takmer každom kórejskom filme, ktorý som doteraz videl cca 20-25, sú už teraz po tridsiatke a takmer vôbec ich to nezmenilo :) S čistým svedomím 4*(21.1.2015)

Gieniálny romantický film. Dom u jazera som videla z časti už dávnejšie. Ale nenapadlo ma, že to je vlastne remake. Il Mare je jednoduchý film bez zbytočných obkecov v scénarii. Musím priznať, že od začiatku som mala zimomriavky ako to skončí. Film využíva jednoduchú symboliku. Obsadenie, hudba a hlavne dom na jezere sú veľmy dobre zladené. Dlho som hľadala jednoduchý romatický film a konečne som našla.(7.8.2015)

ne, Lake House proste vede. Americke remaky bytostne nesnasim, ale v tomto pripade mi, bohuzel, dava vetsi smysl a oslovuje me vic nez original. Mozna po dalsim shlednuti prehodnotim, ale.. docela o tom pochybuji. 55 %.(20.10.2012)

Dalsia korejska romantika, ktora musi uspokojit kazdeho divaka.(12.2.2006)

Niekedy som mal problém vyznať sa v tých časových posunoch, ale film ako taký je na vysokej úrovni. Málo slov, tu hovoria aj filmové obrazy. Veľmi smutné, depresívne, ale nakoniec predsa len príde happyend. Niekto tu uvažoval aj nad gýčom - ale kde je hranica medzi gýčom a jedinečnosťou? Žiadny režisér nie je taký dokonalý, aby sa gýču nevyhol.(2.10.2010)

Jihokorejci rozhodně umí rozhodně dřeňovitější romantiku. Siworae bylo na můj vkus až moc neosobní a odtažité. Původ mých pocitů nacházím především v tom, že obě dvě hlavní postavy nebyly připuštěni k sobě ačkoliv těch možností bylo nepřeberné množství. Samozřejmě šlo o záměr. O záměr, který však v mých očích filmu uškodil.(30.3.2017)

Klidné, tiché, osamělé. Můžete to vidět například tady https://www.youtube.com/watch?v=vsVPnkgmNsc(10.11.2018)