Kupec benátský

• USA The Merchant of Venice (více)

Benátky, rok 1596. Melancholický Antonio má rád svého mladého přítele Bassania, který jej požádá o zapůjčení 3000 dukátů. Antonio souhlasí, aniž by tušil, že se Bassanio s danou částkou chce ucházet o ruku Porcie. Jelikož je ale Antoniův kapitál vázaný v obchodních lodích, které jsou právě na moři, musí jít Antonio za židovským lichvářem Shylockem. Nevraživý Shylock souhlasí, a dokonce mu nabídne tříměsíční půjčku bez úroku. Pokud ji však Antonio nesplatí včas, bude mu kupec dlužit libru masa. Shylockova dcera mezitím uteče s křesťanem, což podnítí Židovu nenávist. Bassanio odjel za Porcií, Antoniovy lodě ztroskotaly a Shylock se dožaduje své libry masa. Je sestaven soud a má být vykonán rozsudek, když se do záležitosti vloží Porcie snažící se zachránit život Bassaniova přítele. (Filmbox)

Daddko

Skvelá hra o dobre a zle, lichve, treste a spravodlivosti, právnickom umení. Exceluje Al Pacino, ten zahrá snáď všetko. Tak som sa zamyslel že keby to nenapísal W. Shakespeare koncom 15 storočia ale teraz, našíjú mu rasovovú neznášanlivosť a predbežné opatrenie k uvedeniu diela do distribúcie knižnej, divadelnej a filmovej. A mainstream médiá by mali žatvu ako teraz farmári na poliach, žiadna uhorková sezóna. ()

Arius

Pochopitelne že predloha Williama Shakespeara bude ťažká, mentalitou i úrovňou. Preto nebolo zrovna najlahšie dostať sa priamo do deja, a už od úvodu pochopiť čo nám chce film povedať, postupne však prišlo na objasňovanie týchto nezrovnalosti, a potreba čítať medzi riadkami taktiež ustupovala. Postupná gradácia bola tiež pre film veľkým prínosom. Al Pacino ma na hranie žida velké predpoklady a ak k tomu pridá svoje herecké umenie ktoré je na vysokej úrovni niet o com diskutovat, to je ďalšia pochvala pre Radforda. S Ironsom som tiež spokojný, kameň úrazu sa však nachádza vo Fiennesovi, namiesto ktorého mohlo nastúpiť mnoho iných mladých talentovaných hercov. No teraz by som rád zhodnotil film sam o sebe a Radfordovu prácu podrobnejšie. Príbeh bol pútavý, nemal prílíš vela dejových prestávok, no na druhej strane my Radford často pripadal zmatene, mohol radšej skúsiť kratšiu stopáž ako za každú cenu scény prepracovať a zaraďiť do dejovej línie. Radford navyše excelentne zvládol záver ktorý nestrácal na zaujímavosti, bol správne zdľhavý a postupne pripravoval diváka na happyend, navyše film stále sprevádzal príjemný hudobný podmaz ktorý bol najvýraznejší a najpríjemnejši na samom závere filmu. Dá sa teda povedať že réžia bola zvládnutá excelentne a moj celkový dojem je celkom príjemný, čo nedokáže zrovna každý režisér. ()

sedm.1

Přes všechny nepopiratelné klady Kupce benátského nemohu hodnotit nadprůměrně.Herci delikatesní.Režie precizní.Zpracování na výbornou.Výprava slušná.Přesto všechno je pro mě Kupec benátský studený,jak psí čumák.Studené po celou stopáž jak emocionálně,tak dramaticky.Uvedu i příklad,kdy mě velmi překvapila opravdu odbytá scéna u soudu,kdy Žid chtěl svou libru masa.Chladné,nedramatické,vyčpělé.Ke konci navíc už i zbytečně natahované a nudící.Jen díky výkonům Pacina a spol. je tento snímek zapamatováníhodný a zkouknutelný.Shakespeare nikdy nebyl zkrátka mým šálkem kávy. ()

Sdoom

V první polovině pouze vznešená nuda, v té druhé už to nabírá docela grády. Al Pacino je ve své roli velmi přesvědčivý (jak jinak), nicméně v roli Žida mi tak úplně neseděl. Josepha Fiennese si asi neoblíbím nikdy, naštěstí tady krom svého vzhledu moc neotravoval. Věrná filmová adaptace Shakespeara je určitě odvážná a chvályhodná, když člověk uváží, co se dneska točí za filmy, nicméně malinko modernější střih to asi chtělo. I tak docela spokojenost a solidní 3 hvězdičky. (HD, orig.) ()

jondoe

Poznam meno Williama Shakespeara, ale do teraz som nepoznal ani jedno jeho dielo. O Kupcovi Benatskom som nevedel absolutne nic a tym padom som sa bal, ze ma to nebude vobec bavit. Ono sa to zo zaciatku aj potvrdzovalo a trvalo to dovtedy kym neprisiel na rad dlzobny upis. Vtedy ma to zacalo skutocne zaujimat a bavilo ma to az do konca, ktory sa mi moc nepacil. Vyhru som prial Shylockovi. To vsak nic nemeni na tom, ze som si tuto z adaptovanu slavnu hru uzil viac ako som v skutocnosti ocakaval. Ta stvrta hviezdicka patri fenomenalnemu Al Pacinovi, ktory znova raz predviedol exceletny vykon hodny oscara a ostatnych hercov za sebou zanechal z kilometrovym odstupom. ()

Zagros

Herecké výkony jsou velmi dobré a Al Pacino je přímo skvělý, ostatně jako vždy. Celá výprava je také velkolepá. Nicméně Shakespeara ve filmu obecně moc nemusím a polo veršované dialogy, mě spíše nudily. Celkově je film docela dobrý, ale když u něj dvakrát usnu, tak se to v hodnocení projevit musí :-) ()

Tery16

Film Kupec benátský je jednou z velmi vydařených adaptací Shakespeara. Přestože žádný z herců nepodává nijak špatný výkon, nad všemi září Al Pacino v roli Shylocka. Když se objeví na plátně, nedokážete z něj spustit oči, ostatní vám připadají jen jako nedůležitá kulisa. Tím je nechci nijak schazovat, ale Al Pacino je zkrátka všechny zastíní. Ale teď k filmu - myslím, že velké plus si zaslouží za to, že zůstal věrný předloze a nesnažil se příběh nějak zmodernizovat či přidat nějaké výrazné změny. Působivé jsou záběry Benátek a Porciina sídla. Celkový dojem z filmu můžu schovat pod jediné slůvko - krásný. Nicméně něco mi říká, že jsou to spíš 4* než plný počet. ()

Callas

7/10 Objektivní hodnocení Kupce benátského mi jeho veleznámá předloha mírně znesnadňuje, samozřejmě ji ale nelze od filmu separovat. Celkově nepřesvědčivý dojem kompenzovala slušná vizuální stránka a podle mě vrchol snímku v podobě soudního líčení. Právě tam si mě Pacino získal skvělým monologem Shylocka toužícího po pomstě... jen mi místy připadal trochu moc ďábelský na průměrného žida v letech ;) Každopádně si myslím, že vás tato adaptace nenechá klidnými. Otázkou je však do jaké míry za to Radford vděčí předloze. ()

cold

Plný počet by se měl dávat jen za sqvělý film ve všech složkách. V tomto filmu určitě nejsou všechny složky prim, a začátek je skutečně jaksi nudný, ale vše zachraňuje výkon Ironse a především Al Pacina. Proto mě jaksi mrzí, že režisér nepostavil děj na hlavu a nenechal vyhrát Žida - pak bych byl ochoten dát 100% takto jen 95%. - Vynikající zážitek především díkyAl Pacinovi, který dokáže navodit mrazení v zádech snad v každé své roli. ()

Revolver

Zajímavá adaptace Shakespeara, která je z mého pohledu značně nedotažená. Mluvím o režii, která je velice nudná, nezáživná a nenápaditá. Film tedy táhne zejména poutavý námět, výprava a herecký projev Ala Pacina, který si pro něj velice netipickou postavu žida Shylocka střihl s grácií a předvedl naprosto suveréní výkon(ostatně jako vždy). ()

cab

Neztotoznuji se s nadsenymi nazory, protoze toto povrchni drama bez filmarskeho srdce a invence jsem vydrzel sledovat hlavne kvuli dobrym hercum. Nebyt jich, byl bych se nedodival. 50% ()

wosho

Komorní verze málo známého díla Shakespeara se velice povedla. Kladem jsou herci a přesná výprava. Ale něco mě na tomto filmu vadilo. Asi za to nemůžou filmaři, ale sám autor (ale to jen odhaduji, jelikož o Kupci benátském vím jen to, že "Šaljok" chce po někom libru jeho masa a že to národní socialisté geniálně využili ve své antisemické propagandě). Prostě onen mix tragédie a romantické pohádky s dobrým koncem my nejde moc dohromady. ()

Paity

Al Pacino bohužel převedl podobný výkon, jako kdyby hrál nějaké v gangsterce. Tzn není to špatný herecký výkon, ale jako by se nedokázal přepnout na onu historickou dobu. ()

kolemjdouc

nesnáším sáhodlouhé nicneříkající komenty které jen popisují děj ale nesdělují zážitek z filmu.Ale každého jeho jest.... ---Al Pacino absolutně nezklamal.A na tom pomyslném hřišti mu scházel stejně dobrý mančaft.Je to opravdu herecký velikán.Pokud se rozhodnete a na film se podíváte všimněte si výrazu jeho obličeje a hlavně očí, když si u soudu, obklopen přihlížejícími ,brousí nůž aby odřízl libru masa z Ironse,na kterou si nárokoval podle úpisu.A potom když v závěru filmu stojí sám jak zmoklá slepice zdeptán příkazem soudu že musí změnit víru Žida na křesťanství.To by nikdo nezahrál tak přesvědčivě. Vynikající kostýmy propracované do každého detailu k tomu dobrá práce maskérů.Práce s kamerou vás zavede do prostředí Benátek které se ztrácejí v mlžném oparu všudepřítomné vody a vy máte pocit jakobyste se dívali na obrazy někde v galerii dóžecího paláce.Někde jsou herecké postavy vypíchnuté z potemnělého pozadí jako na starém obrazu.Fakt mě ten film dostal. Určitě se na něj podívám víckrát.U mě dobrý ()

Al Pacino a Jessica Chastain v adaptaci Shakespeara

Al Pacino a Jessica Chastain v adaptaci Shakespeara