Bojovníci s peklem

Hellfighters

Akční / Dobrodružný

USA, 1968, 121 min

Film bez nejakej silnejšej zápletky, napriek tomu sa na neho dobre pozerá. Vytryskujúca ropa, chŕliaci oheň a jeho hasenie je atraktívna "podívaná". Ešte keď sa k tomu pridajú problémy a dramatické situácie, tak to má grády. Pripomenulo mi to jednu epizódu zo seriálu Macgyver. O dosť horšie sú na tom načrtnuté vzťahové problémy, ktoré ma vôbec nechytali. Wayne - typicky vo svojom živle, kedže hrá prestarnutého hláškujúceho a neotrlého fachmana - mi nevadil.(22.1.2018)

• WANDRWALL

Boj s peklem je často snadný. Široká cesta, po té jdou ti občané, co milují pekelný přístup k vlastnímu osudu, a sobě samému. Je jich dost, co jen napodobují druhé, a líbí se jim na Zemi. Jenomže každý je zde jen na návštěvě, a to je ten malér. Komu to nedochází, tak má život lehčí, než ten, kdo je si toho často vědom.(27.11.2010)

Začátek příšerně naivní, kdy hasič vysvětluje reportérovi, jak se hasí požáry - až příliš nápadná nápověda pro diváky. Stejně jednoduše se rozeberou vztahy v rodině, která se rozpadla kvůli manželčině neustálému strachu o muže - hasiče. Prostě se to odvypráví. Jakmile si ale John Wayne a spol navléknou červené mundúry a vyrazí hasit, začne být film o poznání zajímavější a napínavější. Ohnivá výheň hořících vrtů je natočena přesvědčivě. Drsní chlapi bojují se smrtícím živlem a přitom trousí hlášky jak na srazu O kandidáta macho roku. A ženy se buď přizpůsobí nebo můžou jít - hasič nemá nikdy nouzi o holky. /6. 10. 14./(6.10.2014)

Parta namistrovaných Soptíků s dlouhými hadicemi a v azbestových oblecích ne nadarmo podobných uniformě Eso Rimmera likviduje ty nejnebezpečnější požáry vrtů po celém světě (dobrodružná část) a zatímco oni nasazují životy a ventily, jejich ustarané manželky nasazují k pláči, antidepresiva a časem i parohy (to je ta část dramatická). Režiséru McLaglenovi patří kredit, že se mu tu machistickou atmosféru kolem neskromných krotitelů hořící ropy občas podařilo odlehčit nějakým tím vtípkem a mimochodem, kdyby legendární John Wayne použil v maskérně na svůj nos růž, byl by to celý Víťa Jandák..(23.11.2010)

Reziser Andrew V. McLaglen /Shenandoah, Rare Breed 1966/ natocil vyborny film o haseni ropnych vezi, co je tematika pre mna maximalne fascinujuca. Mylujem horiace ropne veze vo filme, John Wayne /El Dorado, Brannigan/ filmu suverenne vladne, do toho slusne idu aj dalsie herecky. Riesia sa aj medziludske vztahy, ale je to riesenie v ramci normy, lebo hned zase po rieseni medziludskych vztahov treba hasit ropnu vezu. Hoci Wayne je spojeny hlavne s westernami, aj tato rola bola uveritelna a tudiz dalsia vyborna podivana je hned na svete : 89 %(15.11.2016)