Had a duha: Smrtící voodoo

• Česko Had v duze (neoficiální název) (více)

Strhující dílo Wese Cravena, režiséra kultovních hororů VŘÍSKOT a NOČNÍ MŮRA V ELM STREET. Útěk z amazonského pekla byl pro antropologa Dennise Alana pouhým začátkem hrůz, které na něj číhají při pátrání po tajemném léku. Vydává se pro něj na ostrov Haiti a brzy zjišťuje, že původ zázračného anestetika, které by mohlo pomoci miliónům nemocných, je spojen s rituály voodoo. Spolu se svou kolegyní Marielle se stále více propadají do spletitých nástrah tropického ostrova a zjišťují, že voodoo není jen snůškou povídaček k pobavení turistů, ale že jeho základ je v pravdě smrtící… (oficiální text distributora)

Jino

Filmy s hlavním tématem voodoo mě nikdy moc nebavily. Ale protentokrát jsem se nechal zlákat jménem režiséra. A Craven se s tím popasoval nadprůměrně dobře (zvolené téma je i dnes ještě tajuplné a neprobádané). Zpracování, kdy se snímek snaží mapovat jakoby skutečné události je chvílemi hodně zajimavé, bohužel se však tyto momenty několikrát vystřídají s na můj vkus až moc nudnými pasážemi. Jinak bych neváhal a dal plný počet. Takto to bude "jen" 70% za naprůměrné zpracování, přírodu, hudbu a sympaťáka Pullmana. ()

-Bomba-

Důkaz, že jde natočit zombie horror, ve kterém se zombie ukážou jen minimálně a výsledek je více než skvělý. Wes Craven se voodoo téma chopil tak dobře, že vznikla neuvěřitelně zábavná podívaná i přesto, že se ve filmu neobjeví žádné klasické zombie typu Romera a ani moc gore či jiných specialitek. Doporučuji. ()

destroy83

Craven prostě umí, z námětu vykřesal maximum a předhodil divákovi atmosférovou prošpikovanou voodoo perlu s geniálními snovými pasážemi, kterými bodovali již v A Nightmare on Elm Street. Hlavní postavou snímku je antropolog Dennis Alan, který na ostrově Haiti pátrá po tajemném voodoo prášku, za pomoci kterého tamní kněží mění lidi na zombie. V pátrání mu pomáhá místní doktorka Marielle, která ho pomalu zasvěcuje do místních zvyklostí. V cestě jim ovšem stojí diktátorský režim, ve kterém figuruje nelítosntý voodoo kněz, který si Dennise vezme do parády. Celé dílko stojí především na již zmíněné výborné atmosféře se snovými pasážemi, bezchybných hereckých výkonech a povedených maskách. Vlastní příběh má dobrý spád, takže nudy se opravdu divák nedočká. Přičtu-li k tomu ještě působivé prostředí, kde se příběh odehrává, tak je The Serpent and the Rainbow za jasný plný počet. ()

kosta73

Nebýt toho hurá konce, ani bych moc nevěřil, že tento tísnivě působivý film natočil Craven. Inspirace evropskými mistry "v oboru" je zřejmá. Výkon Pullmana si zaslouží absolutorium a některé scény vám nadobro utkví v paměti. Překvapení. ()

Nivenx

Tento film jsem shlédnul jen kvůli tomu, že ho natočil Wes Craven a protože má pěkné hodnocení. Ale z mého pohledu, je film celkem nadhodnocený. Průměrná pointa, která ničím extra nezaujme, průměrná kamera a ještě průměrnější herci. Tento snímek ode mě nedostane více, jak 55%. ()

filmmovier

Celkem slušnej horůrek, Wes Craven opět dokázal, že je mistrem žánru. Nedá se říct, že bych se přímo bál, zas tak strašidelné to není, přesto je to velmi slušný film s pěknými exteriéry, celkem slušnou hororovou atmosférou a dobrým Billem Pullmanem. No a woodoo zápletka byla více než výborná, to téma mě celkem zajímá a tak mě potěšil i tento film. Nejlepší byly ty noční můry : D. Čekal jsem to trošku povedenější, ale i tak obrovský nadprůměr. Byly tu totiž i celkem povedené lekačky a pár odporných scén. 80%. ()

eye candy

Být pohřbenej zaživa to je jistě nepříjemný, být zavřenej v rakvi s tarantulí a pohřbenej za živa, to už je ale velkej pech. Vyjma té tarantule ale nejde o nějaký extra děsivý horor. Spíš je to takový atmosférický detektivní thriller, s vůdů tematikou a hlavním hrdinou, který se díky své nešťastné nátuře šťourat se ve všem co smrdí, brzy zaboří až po uši do pěkných sraček. Myslím, že uplně poprvé jsem o Serpent and the Rainbow četl v souvislosti se vznikem pojmu Zombí. Prý jde (do určité míry) o skutečné události. Právě skvělý námět a chaotické a nestabilní prostředí Haiti přidává tomuhle filmu na zábavnosti a originalitě. ()

Doudis19

Oživování mrtvých, mladý Bill Pullman, pěkná domorodka (bohužel s prsní dabérkou) a Wes Craven ve formě, to všechno v exotickém prostředí Haiti. Devadesáti minutová voodoo zábava. ()

Sfinkter

Nebál jsem se, ale celý snímek mi přišel hodně zajímavý, je poznat, že Craven byl hodně kvalitní filmař. Záběry, kde se Pullman zmítá v halucinacích nebo se omámený motá po městě jsou naprosto skvělé. ()

demented

Tradičná priemerná Cravenovka, silne zapáchajúca nevyužitým potenciálom, čo je ale pre väčšinu Wesovej filmografie typické. Rozhodne to ale patrí k tomu lepšiemu ... ()

Kubaso

Wes Craven umí překvapit, to se mu musí nechat. "Had a duha" je bezpochyby jedním z jeho nejlepších filmů, ale klasický zombie horor určitě nečekejte. Většina snímku připomíná spíš mysteriózní thriller, občas nějaká ta lekačka. Výborně je vystižená atmosféra cizí země plné magie a zla, podpořená výtečnou kamerou i hezky padnoucím soundtrackem. Herci jsou kupodivu přesvědčiví a budiž režisérovi přičteno ke cti, že se nenechal zlákat a neudělal z toho politický thriller, protože pak by se jednalo o dokonale průměrnou kravinku, jakých na nás zdejší televize chrlí stovky. Craven nezapomněl ani na snové sekvence, které mu šly vždycky od ruky, ale jinak se jedná o veskrze seriózní horor, který se snaží vnést trochu světla do světa zombies. Což lze jedině pochválit, nikdo jiný si to dosud netroufnul. Ovšem to, co se odehrává v posledních cca 15-ti minutách, se skutečně vzpírá uvěření. Těžko říct, jestli šlo o důsledek tlaku ze strany producentů anebo o Cravenovo pomatení mysli, každopádně na konci zkurvil všechno, co šlo. Závěr jakoby Shockerovi z řitního otvoru vypadl. Jedno klišé za druhým a jinak krev, krev a trapnost. Škoda, ale za pozornost tenhle film určitě stojí a nepovedené finále je vlastně jediný důvod, proč strhávám jednu hvězdu. ()

Compadre

Nakonec dávám "jen" čtyři hvězdy, ale i tak přiznávám, že mě Had a duha potěšil opravdu hodně. Voodoo tematika není zas tak obvyklá, poslední dobou je to jen samej jupír nebo vlkodlak, popřípadě zombies, kterýma nás po mnoho let zásobuje starej Romero, ale voodoo, to už jsem dlouho neviděl. Parádní horor s výbornou tajemnou atmosférou a originálním prostředím z Haiti. Vřele doporučuju..jediné, co to nepatrně kazí je konec, ale to vem čert. Wes Craven zabodoval. ()

Josefin

Myslím, že hodně dobré , má to atmosféru je to napínavé až dokonce! Režisér Wes Craven prostě svůj talent na točení hororů nezapře a to je jedině dobře!! ()

jefff

Had a duha mě moc nebavil ani nazujal. Nebylo to strašidelné, nefungoval příběh a přišlo mi to hrozně nejednotné a rozkouskované. Zde jsme se s Cravenem nesešli. ()

Jello Biafra

Obstojný osemdesiatkový horor, v ktorom sa harvardský antropológ v podaní Billa Pullmana vydává na Haiti, aby našiel vzácny liek, ktorý dokáže odvrátiť smrť. Následne sa však v miestnej Voodoo komunite zapletie do smrtiacej hry plnej rituálov, mučenia a krvi. Na filme mňa bavila jednak skvelá atmosféra a hlavne mnoho strašidelných scén, ktoré mi zostali v pamäti ešte dlho po zhliadnutí filmu. Len škoda že v závere sa film zvrtne v štandardné krvavé béčko. Ale inak super horor. ()

Arkanoid

Dej sa dá zhrnúť ako USA <-> Haiti tam a späť, okorený voodoo šamanstvom a objavením svojho totemu. Postavy spoznávame len z hľadiska ich schopností, vôle a voodoo schopností, no len na základe slabšieho náčrtu dobra a zla sa im fandiť až tak veľmi nedá. Herci sú však fajn, autentickí, aj keď z nich cítiť príchuť béčkovosti. Poznanie neznáma a hrozba voodoo šamanstva baví, ale film si dlho drží dojem nekomplexnosti a bez konceptu. Stále som čakal, že kedy príde tá pravá hrôza, aj keď som dostával menšie hrôzy. Výlet do inej kultúry sa oplatil, ale až ako horor by som ho neoznačil, divák už je zvyknutý aj na iné hrôzy, ale znepokojivý film je to veľmi slušný. Trochu zamrzí záver príbehu, ktorého vyriešeniu výrazne pomohli vonkajšie udalosti namiesto čistých schopnosti postáv. Napriek tomu, že by som hororovú stránku dotiahol ďalej (Wes nepísal scenár), je to druhý najlepší po A Nightmare on Elm Street zo piatich filmov Wesa Cravena, čo som videl. Jazykové okienko: off the wall. ()

darwin

Průměrný film Wese Cravena. Bylo už natočeno hodně dobrých filmů o voodoo, ale tento k nim nepatří. Atmosféra byla sice slušná, ale na to, že to byl horor jsem se vůbec nebál a to je špatné. ()

Dr. Wolfenstein

Dnes už hvězda Wese Cravena trochu upadá, ale tento film hrdě připomíná doby, kdy byl naprostou jedničkou. Film je zajímavý především kombinováním hororu a dokumentu, takže máme možnost pohlédnout na voodoo i ze stránky reálnější a ne jen jak bývá někdy vnímáno(jako temné čarodějnictví, někdy chybně spojováno i se satanismem). Had a duha má vynikající atmosféru a hlavně vynikajicího Billa Pullmana. Mimochdem každý kdo vidět Terminátora asi pozná hudebního skladatele Brada Fiedela. ()

BlackTom

Som ohromený. Filmami od ŘITKA Video sa prehŕňam občas s naozajstnou hrôzou (pri pohľade na to, aké pi*oviny je schopný človek natočiť) a inak tomu nebolo ani v prípade Serpent and the Rainbow. Zbytočné obavy, usmievam sa teraz. Craven ma presvedčil, že aj po kultovej Nočnej more v Elm Street natočil ešte niečo viac než dobre pozerateľné. Pretože na mladého Billa Pullmana sa sakramentsky dobre díva, voodoo rituály ma zaujímajú už od Angel Heart a snová atmosféra mi dáva možnosť príjemného pripomenutia Freddyho veselých dobrodružstiev. Apropo, týmito snovými pasážami (a ešte horiacim / spáleným bokorom) sa Craven tak sympaticky vykráda, že mu to ani nemôžem zazlievať. Naozaj slušne natočený film, pri ktorom nebudem v rozpakoch znova sa k nemu v budúcnosti vrátiť. ()

Han22

Když si spočítám všechny voodoo filmy, které znám, tenhle jasně vede. Craven zde natočil něco, co se na hony vymyká nejen jeho, ale i celkově osmdesátkové produkci. Mladý antropolog pátrá na Haiti po kořenech voodoo kultury, po tajemství oživování mrtvých a dostává se do cesty mocnému voodoo šamanovi, který je rovněž šéfem tajné policie. Craven perfektním způsobem spojuje exotickou kulturu Haiti, realitu diktátorského režimu (únosy, mučení, mizení nepohodlných lidí) a horor. Ten se zdá být na pozadí v podobě nočních můr (povedených), aby ve finále udeřil v plné parádě. Bill Pullman v titulní roli byl výborný, připomínal mi trochu George Stobarta z herní série Broken Sword, atmosféra dokonalá a celkově se mi líbilo to propojení politiky a voodoo. Výborná, skoro pětihvězdičková záležitost. ()