Had a duha: Smrtící voodoo

• Česko Had v duze (neoficiální název) (více)

Strhující dílo Wese Cravena, režiséra kultovních hororů VŘÍSKOT a NOČNÍ MŮRA V ELM STREET. Útěk z amazonského pekla byl pro antropologa Dennise Alana pouhým začátkem hrůz, které na něj číhají při pátrání po tajemném léku. Vydává se pro něj na ostrov Haiti a brzy zjišťuje, že původ zázračného anestetika, které by mohlo pomoci miliónům nemocných, je spojen s rituály voodoo. Spolu se svou kolegyní Marielle se stále více propadají do spletitých nástrah tropického ostrova a zjišťují, že voodoo není jen snůškou povídaček k pobavení turistů, ale že jeho základ je v pravdě smrtící… (oficiální text distributora)

Pítrs85

Wes Craven nenatočil jen legendární Noční můru nebo Vřískot, ale i tenhle neprávem opomíjený a přehlížený kousek. Páč tam, kde je Freddy a Ghostface často i (černo)humorný, je Had a duha psycho od začátku do konce. A to si maestro Wes vystačil i bez litrů krve nebo nějakých extra brutálních scén. Ne ne, tady se jede hlavně na atmosféru a to hned od prvních minut, přičemž samotný závěr je pak inferno jak se sluší a patří. Na voodoo šamany, samozřejmě. A pokud jste chlap, bude vás tenhle horor bolet o to víc... :-) ()

d-corso

Dovolím si tvrdit, že Had a duha (v televizi bylo také uvedeno jako Smrtící woodoo), je zdaleka nejpovedenějším a zcela neprávem opomíjeným hororem Wese Cravena, byť je závěrečný souboj dobra se zlem poněkud zmršen nepovedenými efekty. Film byl natočen na motivy stejnojmenné knihy, která je prezentována nikoliv jako román, nýbrž literatura faktu. Její autor, antropolog Wade Davis, na Haiti skutečně pobýval a studoval tamější proces "zombifikace", který je pochopitelně i hlavním tématem filmu. ()

SOLOM.

Voodoo filmy já rád... Začátek filmu je geniální dost slušně mě navnadil. Jenže potom přišla dost nudná půlhodina, kde se pořád jen kecalo a kecalo, ale akce žádná. Kdyby tam nehrála ta solidní herečka, tak jsem to asi přepl na rychlé přetáčení. Jakmile se však začnou hlavnímu hrdinovi zdát sny, tak se vše vrátí do starých kolejí a Craven mě docela mile překvapil. Jeho filmy mám rád a tohle byla příjemná změna. Jenže konec naprosto zbabral. Ty vizuální efekty si mohl odpustit. Připadal jsem si jako při sledování Krotitelů duchů. ()

eraserhead666

No, snad než čistý horror spíše mysteriózní drama, zajímavé na něm však je, že má větší koule a atmosféru než kdejaký "čistokrevný" horror. Určitě jeden z nejlepších Wesových filmů, možná škoda, že je v jeho tvorbě neoprávněně upozaďován (třeba známější a zmiňovanější Vřískoty to strká do kapsy levou zadní). Ač je to trochu paradoxní, trochu netypický zombie film, opět, i v tomto žánru patří k tomu lepšímu. Krásná a líbezná, stejně tak nebezpečná poesie Haiti a voodoo... Asi takhle bych to shrnul do jedné věty. ()

ARI50

Námět je dost slušný ale nelíbilo se mi jeho zpracování prostě tomu podle mě k mému zájmu hodně chybělo, od všeho trocha škoda silná dvojka. ()

Morholt

Parádní béčko, které se snaží o seriozní pohled na tématiku zombie. Samozřejmě, že medicína musí ustoupit magii a voodoo čarodějům, ale Cravenovi se to všechno podařilo zkloubit všechno na výbornou a navíc přidal velmi slušnou atmosféru i nějákou tu lekačku. Bill Pullman podal výborný výkon a říkám si, jestli to nebyl vůbec jeho nejlepší a Cathy Tyson taky stála za to. 75% ()

mm13

Malo sa to skončiť zle alebo aspoň horšie, vtedy by to bolo voodoo... až dovtedy prekvapujúco kvalitná jazda haitskými mrazivými mystériami. ()

erl

Dovolená na Haiti? To určitě:-). Kvalitní mysteriosní kousek Wese Cravena. Voodoo tématiku mám rád stejně tak i exotické prostředí a tajemné, prastaré rituály. Pullman v pohodě. Jenom ten závěr byl příliš přitažený za vlasy. Jinak vřele doporučuji. ()

corpsy

´´Milý´´ a miestami aj kvalitne strašidelný, ale ono je tam toho kvalitného poskromne. Ono to viac nudí ako straší. ()

mysiak

Zaujímavý film...atmosféra neznáma, realistické a hlavne veľmi zaujímavé zobrazenie voodoo...skvelý Bill Pullman...celkovo dobrý horor od majstra hororu Wesa.... ()

GodComplex

Velmi dobry a znacne prehlizeny voodoo horror Wese Cravena. Exoticke prostredi Haiti, voodoo ritualy se specialnim zamerenim na necromanticky proces "zombifikace", presvedcivy Pullman, kteremu podobne hororove role skvele sednou, plejada hruzostrasne vzhlizejicich haitskych cernousku v cele s vrazednym voodoo dikatatorem. Jako velmi vitana tresnicka take pusobi vyborna synthesized music Brada "Terminator" Fiedela. Skoda, ze solidne budovana atmosfera v prvni puli zacne s blizicim se koncem slabnout a na zaver je komplet pohrbena nekontrolovanym chaosem propukle revoluce a znacne trapnym "finalnim soubojem". 7/10 ()

raimi

Překvapivě seriózní voodoo horror s civilním Billem Pullmanem a exotickou kráskou Marielle Duchamp. Jedna z těch lepších cravenovek. ()

Desperado

Jeden z najlepších filmov Wesa Cravena. Aj keď sa jedná o béčko, je to natočené zručne so slušnou atmosférou a dobrými hercami. Realistický zombie thriller, ku koncu namočený do klišoidného hororového žánru. Ale nakoľko sa jedná vraj o skutočný príbeh, považujem ho predsa len skôr za thriller. ()

Dexter1

Jeden z veľmi dôležitých zombie filmov, ktorý sa ako tak snaží objasniť, čo sú tí nemŕtvi vlastne zač. Čiže žiadny flesh-eaters ale poctivé voodoo rituály, ktoré v tomto divokom a krvavom filmovom období priveľmi nefrčali. Každopádne, Wes sa zhostil látky pomerne dobre a našiel si aj zadné dvierka ako popustiť uzdu aj svojím krvavým výjavom. Pre mňa jednoznačne skvelá záležitosť, ktorú by si mal pozrieť každý jeden fanúšik zombie hororu a to ja napriek tomu, že do žiadneho čreva sa tu nezahryzne. ()

gumli

Nie najhorší film o zombíkoch.V niektorých scénach bola vytvorená nepríjemná atmosféra,že niečo desivé číha za každým rohom,za každými dverami.A tiež pocit,že každú chvíľu sa stane niečo zlé.Craven naplno využil haitský náboženský kult voodoo,to sa musí nechať.Že vraj bol tento film robený podľa skutočnej udalosti,ale to treba brať s rezervou,aj keď samotný film môže vychádzať z reality,pretože kult voodoo je na Haiti nielen kultom ale aj náboženstvom.A tie cintoríny boli dosť strašidelné a tajomné.Takže celkom slušný film o voodoo a zombíkoch. ()

honajz2

No, podle skutečné události tenhle film rozhodně není, i když se nám to úvodní titulky snaží namluvit. Když ale tohle pominu, jedná se o celkem slušný horor, co má sice zdlouhavé části, jenže jinak je napínavý, prostředí Haiti zajímavé a neokoukané a hlavní hrdina sympatický. Dokonce i ty lekačky tady fungují celkem obstojně. Příběh je možná poněkud přehnaný, ale mě nepřišlo, přece jenom, už jsem viděl větší hororové šílenosti. Had a duha se mi ale překvapivě líbilo. Váhal jsem mezi silnými 3* a slabými 4*, ale nakonec dám slabé 4*. ()

Martin741

Wes Craven sa filmom Had a Duha opat predviedol ako skuseny filmar : scenar nam ponuka daleke exoticke Haiti premiesane s mysteriami zombie tematiky. Takto postavenemu dobremu scenaru treba pripocitat hustu atmosferu, solidne hercke vykony /Pullman, Cathy Tyson ..../ a plno zaujimavych lokalit. Zaverecna bitka dobra so zlom sice mala svoje muchy /trochu pobabrane efekty...../ ale aj tak je Had a Duha vyborny mystifikacny horor o Haiti a ich kulture voodoo, ktora nie je uplne znama ani dnes. 77 % ()

bourec

Wes Craven má hodně širokej kvalitativní záběr,a tahle průměrná taškařice mě tedy z křesla nezvedla.50%. ()