V kómatu

Coma

Kóma

Thriller / Mysteriózní / Sci-Fi / Drama

USA, 1978, 104 min (Televizní verze: 110 min)

Tenhle námět mě velmi zaujal. Podezřívám po zkušenostech i české nemocnice z něčeho podobného. Sice ne nutně přesně toto, ale jsou i jiné motivace, proč se zbavovat pacientů, že. Navíc zpracováno je to skvěle. Nejdřív to vypadá, že hlavní hrdinka je kráva a nakonec jí člověk fandí. U žádné z postav nevíte, kde si stojí. Hudba se první hodinu vůbec neobjeví, ale pak je furt a Jerry nezklamal. Závěrečnou půlhodinu mi bušilo srdce tak, až jsem se bál, že mě odvezou na OR 8. Snímek by se vůbec neztratil jako jedna z lepších epizod Krajních mezí, ačkoliv toho sci-fi tam zas tolik nebylo, v Mezích by za to samozřejmě mohli mimozemšťané. Takhle to bylo lepší.(14.4.2018)

V hlavní roli Geneviève Bujold s přehledem, ostatní se k slovu takřka nedostanou. (otázkou je, jestli by se to nedalo jinak, když už tam ti herci jsou). Není to poprvé že obraz od Crichtona je takový jednodušší, ale umí pracovat s časem a příběhy mívá zajímavé. Tento je pomalu zrající drama, po čase málem až do hororu, ale konec by mohl být lepší. 3,5/5(1.12.2014)

Drama, založené na domyšleném tržním potenciálu sféry zdravotnictví a řízené péče, z onoho kouta světa, kde možné důsledky začali promýšlet o nemálo desetiletí před námi. FIlm, který zřejmě vzápětí našel evropskou obdobu v povedeném filmu Kandidáti života a smrti. ♫ Hudební dramatická Goldsmithova rozcvička.(29.1.2013)

I já jsem kdysi věřil doktorům, ale když jsem pochopil, že mě chtějí pouze léčit a nikoli vyléčit, tak jsem se začal léčit přírodně. Za vyléčeného pacienta totiž pojišťovna neplatí a tak je úspěšná léčba v přímém rozporu se zásadami farmaceutického byznysu. MUDrové z Bostonu jsou však ještě o level výš než ti domácí a tak dokáží tržně ohodnotit každý použitelný orgán v lidském těle, což činí z tohoto snímku velmi zajímavou podívanou. Trochu mne při ní rušil dobově "nervní" hudební doprovod, ale výměnou za funkční ledvinu prý jde vypnout.(12.1.2015)

Paranoia je jen alternativní stav mysli: tak tahle věta platí pro myšlení hlavní hrdinky beze zbytku. Poklidné fungování lékařky v uznávané nemocnici vymění za vymýšlení konspiračních teorií a fušování do řemesla soukromých detektivů. Jenže hrdinka se záhy přesvědčí o pravdivosti další poučky: to, že jste paranoidní, ještě neznamená, že po vás nejdou. Ke konspiračním konstrukcím bývám nedůvěřivý a k těm, co mi předkládají historky tohoto druhu, pak přímo odmítavý. Jedno ale musím uznat - snímek je natočený na vysoké řemeslné úrovni, s citem pro atmosféru a s pečlivým dávkováním napětí. Pravděpodobně jde o pomyslný vrchol tématicky spřízněné produkce. Celkový dojem: 75 %.(13.11.2013)

• - Pri lekárskej vizite v Jefferson Institute jasne vidno, že všetky pacientky majú odhalené prsia. Keď o pár minút neskôr prechádzajú cez miestnosť strážnici, pacientky majú prsia zahalené. V nasledujúcej scéne, keď strážnici hľadajú Susan Wheeler (Geneviève Bujold), ich majú opäť odhalené. (Jayem)

• - Ed Harris v tomto filmu debutoval. (Pumiiix)