Mláďata

Frank Carveth se obává o duševní zdraví své bývalé manželky a jeho dopad na jejich šestiletou dceru. Jednoho dne je učitelka jeho dcery Ruth napadena dvěma znetvořenými dětmi ve školce, což Carvetha vede k odhalení souvislostí mezi sérií vražd, bouřlivým vztahem s bývalou ženou, radikální psychoterapeutickou sektou a tajemným doktorem Raskinem. Hrozba děsivých a nebezpečných bytostí se stále více přibližuje a Carveth musí udělat vše pro to, aby ochránil sebe i svou milovanou dceru. (Cinemax)

matestlust

Do 3/4 filmu sem byl rozpačitý a jen čekal co se vyvrbí. To co se pak ukázalo, byl jeden z největších zážitků, co sem u hororu kdy zažil. Naprosto nekompromisní Cronenberg. Ponurná atmosfera celého filmu ke konci vyvrcholila k absolutnímu extremu, kdy mi nabíhala husina po zádech. Bravurní a mistrovské dílo. ()

JASON_X

Zpočátku na Cronenberga příliš krotké a normální, tedy "normální" třeba v porovnání s předešlým úletem Rabid. Také mi dlouho trvalo, než jsem se do příběhu "dostal", jeho stavba je myslím hodně chaotická, divácky nevstřícná. Dětská herečka v roli Candice je fakt hodně zoufalá a ani představitel jejího otce mi nesedl, nesympatický, necharismatický, nyvě čumící bradatý patkař. Ovšem Candicina matka a hlavně dominantní doktor jsou zahráni skvěle. Působiví jsou i malí odporní skřetovití 'homunkulové', kteří by u mě v dětství jistě vyvolali poměrně slušnou noční můru. Další malé plus je dobrá smyčcová psychohudba a la "Psycho". Na konci pak do sebe vše srozumitelně zapadne a dočkáme se i jedné opravdu vytříbené nechutnosti s nádorovitým porodem. Průměrný dojem z filmu ve mně sice přetrval i poté, ale posledních deset minut je určitě na čtyři hvězdy. ()

Iggy

Podle Cronenberga prý "prostě film o rozvodu." No... Umím si představit tradičnější zpracování... ()

Caelos

Jeden z prvních známějších kousků mistra atmosféry Davida Cronenberga (pominu-li starší Shivers, který jsem ale neviděl) je opravdu zlý. Z filmu opravdu čpí vrcholně zvládnutá atmosféra zla a teroru, o kterou se starají malé děti, kteréžto když jsou na scéně, člověk opravdu nemá dobrý pocit (o závěru ani nemluvě). Musím také upozornit na to, že The Brood se u mne vyšplhal k maximálnímu hodnocení, hlavně kvůli druhé polovině, respektive závěru, který je opravdu děsivý a v jeden moment i překvapující. A celé je to navíc okořeněno skvěle hrajícím ansáblem herců, byť to tak podle obsazení nevypadá. Co se musí Cronenbergovi nechat, je jeho mistrovská režie (kterou ostatně předvedl v dílech jako Moucha, Scanners, Příliš dokonalá podoba, nebo z poslední doby Východní přísliby) a to, že je ve filmu opravdu vše vysvětleno, takže divák ví, proč se to vše děje a jak je to možné, což je častá chyba dnešních hororů, které nám nechávají bubu tajemný a nevysvětlený konec. Old school psychologický horor, který i po více jak 30 letech dokáže pořádně vyděsit. 10/10 ()

ScarPoul

Spoilery: Aká matka taká Katka. Každopádne oceňujem nápad, ktorému Cronenberg aj napriek prvoplánovej nechutnosti neodoprel určitú myšlienku. Z psychologického hľadiska je idea deformovaných detí vytvorených zo zlosti výborný. A postupné odkrývanie toho, čo sa deje je pekne vypointované ( hoci stále trošku tažkopádne). To tempo v týchto ranných filmoch je také kostrbaté a neviem či je to absenciou väčšieho rozpočtu alebo skrátka postupným pílovaním formy, ktorá už v neskorších filmoch takéto tempo problémy nemá. Posledná polhodinka je skvelá. Hoci momentom ako som tam uvidel placentu s novým zárodkom som vedel, že sa bude musieť do nej zahryznúť. Inak veľmi nepríjemná vec, ktorá je minimálne do nápaditosti pôsobivá aj napriek svojmu veku. A tá Kanada v Cronenbergových filmoch teda vyzerá dosť strašne. ()

Litsarch

Tohle je psychoplasmie. A je to nakažlivé. Od samého začátku je divák uvrhnut do nevědomí, co se s ním děje. Do mrazivé psychologické hry, kterou Cronenberg rozehrává. Čím více děj pokračuje, tím více atmosféra houstne, ale pořád divák přemítá a vstřebává tísnivou látku. Poznává Noly. "Někdy to dělají. Někdy. To jsou ale špatné maminky, pěkně zkurvené maminky. A neví zda jí litovat nebo nesnášet. Jedno ale ví. Frank mu více a více přirůstává k srdci a chce pro Candice to nejlepší stejně jako on. Jenže to nebude zadarmo. Mnozí to již schytali a ONI si s dalšími brát servítky nebudou. "Protože ona je včelí královna, jasný?" Nakonec David Cronenberg připraví takovou nechutně dramatickou, sci-fi hororou atmosféru, až člověk zapomene mrkat. Jak film skončí, tak do chvíle je na CSFD:cz a dává tomuto filmu *****. ()

adamo_znk

Mláďata jsou kvalitní a originální horor s velmi znepokojivým námětem, přesně ve stylu kanadského mistra ujeťáren. Asi mi tam trochu chybělo víc přímo těch Cronenbergových trademarků - jeho proslulých gore transformací i přesto že je tam jedna opravdu ultimátní. Na druhou stranu mě hodně bavil samotný příběh, dialogy a výkony herců, jelikož příběh je odhalován velice postupně a ani v jedné části filmu jsem nevěděl co přijde, respektive co za tím vším doopravdy je. Jasným příkladem je třeba vývoj a chování postavy Olivera Reeda - to považuju za velké plus. Opět se mi tedy potvrdilo že Cronenberg dokáže točit skutečně kvalitní horory, které nestavějí pouze na násilných scénách, ale u kterých existuje i určitý intelektuální přesah. ()

Seabeast

Mláďata nejsou pouhým laciným hororem zobrazující řádění dětských mutantů. Už od začátku se dostáváme k psychice jedince a terapeutickému sezení, takže v tom je i spousta symbolismu a abstrakce. Ta neskutečně drásavá atmosféra je přítomna od začátku a umocní se velmi silně gradujícím koncem. Nemám slov, zkrátka Cronenbergovy filmy mají v sobě něco zvláštního, co u jiných vůbec neregistruji a mají sílu s vámi nitěrně pohnout. P.S.: Já si celou dobu říkám odkud vlastně toho terapeuta Hala znám a on je to Oliver Reed, kterého asi většina mladších filmožroutů zná jako Proxima z Gladiátora od Ridleyho Scotta! ()

Padme_Anakin

Cronenbergova Mláďata se mnou nejen pohnula, ale celkem slušně mě i rozhodila.. Uvědomím-li si, že se jedná o snímek z roku 1979, zdá se to až neuvěřitelné, jaká obrovská síla v něm je.. Psychologická sonda lidské mysli za hranicí toho, co je schopna unést.. Matka izolovaná od své rodiny v léčebně - skvělá Samantha Eggarová, lékař se zvláštním přístupem, pokusničením a téměř démonickým vystupováním - výborný Oliver Reed, no a zoufalý otec malé holčičky, o jejíž život se tu svádí boj.. Napínavé, mrazivé, bizarní, strhující, znepokojující, prostě Cronenberg.. ()

corpsy

Manželská kríza z pohľadu Davida Cronenberga. Ale zrejme kríza prebiehala aj u neho, pretože pokiaľ sa vo filme neobjavujú tie ohyzdné detičky, tak sa pozeráme len na rádoby psychologickú, akože napínavú konverzačku. ()

Astaroth12

Tak tu sa Cronenberg neskutočne pohral zo psychikou postav, rozložil ju do najmenšých detailov. Film je mierne komplikovaný, ale zato dôkladne prepracovaný a zaujímavý. Herci hrali excelentne, ale asi najviac S. Eggar v jej poňatí tá rola bola parádne realistická. Scena, kde hybridné deti masakrujú učiteľku pred zrakom iných detí, tak tá scéna patrí medzi naj mrazivejšie scény, aké som kedy videl a tá scéna ma bude ešte dlho matať, lebo pohlaď na vystrašené deti, ktoré nevedeli čo sa deje, bolo to ako keby to bola skutočnosť, ako keby som pozeral dokument zo skutočnosti. Pán režisér sa zahral, ale riadne aj s mojou psychikou a vie ho tvorbe je u mňa najvyššie postavená mucha, no už to nieje pravda, lebo práve tento film ju predbehol, malo hororov ma môže prekvapiť v dobrom, ale tento to dokázal. Naposledy som bol takto nadšený z člna od Hitchcocka a teraz to dokázal aj Cronenberg. Aleluja, sú tu bizarnosti, má to citovú hlbku, pomenej vražd, ale sú silno efektné, príbeh dával zmysel a vyznať sa v ňom tak nebol problém. Film má aspoň dve pamätné scény, ktoré sú nadpriemerné u takýchto filmov. ()

ledzepfan

Jo tohle se mi hodně líbilo...horror to sice moc není ale jako bizzardně-intenzivní Cronenbergovsko-psychologické drama to funguje velmi dobře. ()

Rybizek

Cronenberg má velice zvláštní smysl pro ztvárnění obludných monster. A nejen jich. Zvráceností tu bylo opravdu v hojné míře. Velmi povedený psychologicky laděný horor, dost mě (na tehdejší dobu) překvapila jeho brutalita, ale to tak nějak vždy, kde vrazi jsou malé "děti", ačkoli obludné. Závěrečná scéna s lůnem matky byla opravdu nechutná, 70%. ()

fcreading

" Tá vec v tom dome." Bolo to tam po celú dobu. Prehladali sme dom... " Ale nikto nepočítal, že to bude niečo tak malé." Majster Cronenberg zaujal ďaľším kúskom z 80-tych rokou, tentokrát Brood, nám ukazuje vzťah medzi otcom a dcérou. Vydarená záležitosť, ktorá sa môže zaradiť medzi tie lepšie Cronenbergove kúsky. ()

Tayen

Co se týče hororů, je Cronenberg pěkné prase, a to je dobře. Vyloženě se vyžívá v deformacích lidského těla a převrácí naruby všechno svaté. Dítě, co se nikdy tak úplně nenarodilo, místo vraždy - školka plná dětí, psychiatr, který vypadá na psychopata, přitom je to vlastně dobrák, co obětuje vlastní život za cizí. Cením si hororů, u kterých do poslední chvíle nevím, oč jde, až mé ego dostane ránu, ale mé smysly příjemné překvapení. Místo potoků krve a nelogických vražd, tady Cronenberg pracuje s napětím a jako vražedné nástroje si vybírá doslova hračky. Nebo napadlo by vás někoho utlouct dětským kladívkem? A ještě jedno varování: hleďte, abyste před koncem filmu měli dojedeno. ()

MikO_NR_1909

Určite nepríjemný zážitok, možno (film) nie je nasnímaný v prevratnej kompozícii a pod rúškom mnohopočetnej výpravy dodávajúc scénam plnosť a priestorovú hĺbku, ale bez rozpočtu a s prenikavým, štylizovaným herectvom. Jednotlivé metafory a strach pochádzajúci z ich dôsledkov sú naviac stále aktuálne a majú svoje reálne opodstatnenie. Cronenberg využíva svoje dovednosti deštrukcie a rozkladu miesto nefungujúcich vzťahov a podvedomých nástrah zákutí ľudskej duše. Vie, že ak ide o produkt nevsugerujúci akúkoľvek pohnútku nádeje a prítomnosti východísk takéhoto riešenia zapeklitej situácie, musí sa zbaviť humoru. A to myslím, že zvládol naozaj bravúrne. ()

kaylin

Scéna, kdy žena rodí další dítě je něco natolik odporného, že to natrvalo utkví v lidské paměti. A stejně je tomu i ve chvíli, kdy mláďata napadnou malou Candice. Nechtěl bych být v kůži té mladé herečky. Z filmu se někomu může zvednout žaludek, ale jeho síla není v odpornosti vizuální, ale v odpornosti lidské psychiky a toho, co je člověk schopen udělat, aby dosáhl svých zájmů, ať už jsou jakékoli. ()

Jste Otrlý divák?

Jste Otrlý divák?