Vražda na večeři

• USA Murder by Death (více)
TV spot

Když vám někdo pošle pozvánku na „večeři a vraždu“, budete se patrně ošívat i coby známé a uznávané soukromé očko. Když ale na obálce této pozvánky stojí jméno excentrického milionáře Lionela Twaina, známého svou velkou zálibou v detektivních příbězích, je skoro povinností přijmout. Navíc, co si budeme namlouvat, taková známost se vždycky hodí. A proto začíná pětice nejznámějších detektivů současnosti, mezi nimiž i přes pozměněná jména nepochybně poznáte také Phila Marlowa, Herculea Poirota či slečnu Marplovou, balit kufry a míří směrem přímo na boháčovo honosné sídlo. Napínat vás nemusíme – k vraždě nakonec přeci jen dojde a právě pátrání po vrahovi je v této konverzační parodii ten největší odvaz. Ale také aby nebyl, když se zde na postech nájemných mužů a žen zákona předhánějí takové legendy jako Peter Sellers, Peter Falk či David Niven. V roli podivínského Twaina se pak můžete těšit na Trumana Capoteho, spisovatele a jednu z nejvýraznějších figur americké kultury po druhé světové válce, známého také díky biografickému dramatu Capote, za nějž jeho představitel Philip Seymour Hoffman obdržel v roce 2006 Oscara. (oficiální text distributora)

Vikinec

Poněkud zdlouhavé entrée, které seznamovalo diváky s jejich oblíbenými detektivy (které já jsem neznal) se zvrhlo v drama připomínající trochu Kostku a Saw (vím, že je to kravina) s neustálými odkazy a umělým napětím (na mě působilo) s dějem, který ač zcela jasný, na konci mnou nepochopený (nevím jestli pochopení vůbec nárokoval). Celý film je snůška situací, které mohly vzniknout jen s pomocí parodovaných postav a jejich hereckých představitelů. Je tedy nabíledni, že se bavili spíše odborníci než laici. Já jsem to druhé a proto jen 4. Z herců excelovai především Sellers a Falk. ()

SAINTS

Niekolko najlepšich detektivov sveta rieši zločin v dome zahadneho hostitela.Komedialne ladena detektivka dobre paroduje literalne postavy i znamych detektivov.Dobre napisany pribeh rozhodne divaka pobavi. ()

subic

Peter Falk jako ťaman. Viděl jsem to po letech a zase tak vtipné mi to už nepřišlo. Gegy tam jsou, ale když to prostředí připodobnim třeba ke třetímu Fantomasovi, tak tomu asi nechci dát 4 frčky. ()

MirkaP

Film s designem staré školy. Dominantou je Peter Falk, dává jak Phila Marlowa, tak ke konci svého baloňákového Colomba. Spousta vtipů plynoucích z kombinace slepého s hluchoněmou. Moje oblíbená Maggie Smith k nakousnutí. Musím pochválit dabing. /// To může znamenat jen jedno, ale nevím co. ()

PlayEasy

Tyhle retro kriminálky fakt milujeme a když se k tomu připočte skvělé obsazení a hlavně slepý sluha (Alec Guinness), tak vznikne výtečný film, ve kterém je skvěle namixováno napětí a černý humor. Všechno do sebe krásně zapadá, zasmáli jsme se, potili se nám ruce, prostě tak to má být! 90% ()

Gig

Výborná parodie na detektivky a detektivy, kde Peter Falk paroduje sebe, tedy Colomba, stejně tak Peter Sellers Clusoa. Navíc skvělý Alec Guinness jako slepý komorník. :) K tomu vražda a Poirot a jiní si můžou jít hrát nebo spíš pátrat nebo spíš se jít zahrabat, protože to snad nejde rozlousknout... ()

BJ4

Dnešní parodie jsou téměř bez humoru. On tam je ale musíte hledat lupou....často marně, tak jsem se rozhodl sáhnout po tomhle starším kousku.A celou dobu jsem se příjemně bavil. Překomplikovaný příběh, skvěle zparodované postavy známých detektivů a vyníkající Alec Guinness jako slepý sluha :-) Takové parodie se bohužel už dnes netočí....škoda ()

JannieMc

Hola Guys!=') Po shlédnutí mám tento pocit: není třeba tuhle jízdu zažít bez předešlé znalosti zúčastněných...dobrý, ale neznámý... ()

Gand_alf

Toľko legendárnych hercov a pritom taká sprostosť. Ako paródia nevtipná, ako kriminálka nelogická s niekoľkými do neba volajúcimi chybami. Podozrivý bol jasný hneď na začiatku, odhaľovačka neoriginálna. Už dlho som nezažil, aby mi herci svojím hraním šli na nervy. Jedna hviezda za zopár dobrých momentov, inak by som to s čistým svedomím hodnotil ako brak a nepodarok. ()

E.T.Martin

Tak to je síla. Nepříliš známá, avšak vynikající komedie ze sedmdesátých let. Skvělé obsazení, spousta gagů, které divák postupně vychytává i při dalších shlédnutích filmu. Naprosto dokonalí jsou hlavně Sydney Wang (Peter Sellers) a slepý komorník Bensonmadam (Alec Guinness). Konec je sice trošku překombinovaný, ale na celkovém zážitku to neubírá. ()

rixis

Nekorunovaná kráľovná komédií. Herecky výborne obsadená pätica svetových detektívov na večeri u skvostne excentrického milionára, ktorý si svojich hostí poctí vopred pripraveným a detailne premysleným programom – takou malou vraždičkou. Slepý sluha v obrovskom tajomnom sídle, príjemné privítanie každého hosťa. Vtipné dialógy, prešpekulovaný plán a kôpka zmätených detektívov. Každá minúta sa oplatí, každá scéna prinesie novú spŕšku absurdity a hlavne nový záchvat smiechu. ()

v.indruchova

Velmi pozoruhodné dílo. Je tam spoustu malých vtípků a narážek. Člověk má co dělat aby to vše pobral. Toto je dílko velmi chytré hlavy, která si pohrává s detaily a úžasně leč jemně přišléhává do moučníku specifickou ingredienci humoru. Parodie detektivek. Uhodnete, které postavy jsou z jaké detektivky? ()