Videodrom

• Kanada Videodrome (více)

Ústřední postavou příběhu je Max Renn, bezskrupulózní ředitel kontroverzního televizního kanálu 83, který nabízí vše od lehké erotiky po brutální násilí. Při hledání nového námětu do vysílání Max narazí na pirátskou nahrávku, jejíž název zní Videodrom. Přímočará syrová násilnost pořadu Maxe fascinuje do té míry, že navzdory varováním začne pátrat po jeho původu a tvůrcích. Vydává se tak na cestu, která jej zavede do nejtemnějších zákoutí lidské psychiky a postupně se propadá do světa, v němž realitu nahrazují čím dál tím děsivější a divočejší vize... Torontský rodák David Cronenberg, který dnes patří k žijícím klasikům nejen žánrového filmu, na sebe poprvé výrazněji upozornil ve druhé polovině 70. let, kdy v rychlém sledu natočil snímky Shivers (1975), Rabid (1977), Brood (1979) a především Scanners (1981) s proslulou scénou explodující lidské hlavy. V těchto filmech ustanovil svůj charakteristický autorský rukopis a etabloval se jako tvůrce silně tělesných hororů, které se nevyhýbají šokujícím násilným výjevům, jejichž prostřednictvím se vyjadřují k údělu moderního člověka, potýkajícího se s prudkým vývojem technologií a přírodních či lékařských věd. Pomyslným vrcholem rané fáze Cronenbergovy tvorby je právě Videodrom, v němž už v roce 1983 dokázal předznamenat, jak se může virtuální realita prolnout se skutečností až do té míry, že člověka doslova pozře. Film je zajímavý také tím, že v jedné z hlavních rolí se zde objevuje Deborah Harryová, známější jako Debbie Harry, frontmanka novovlné kapely Blondie. (Česká televize)

Martin741

Reziser malej televiznej stanice nevie, cim by prilakal divakov, tak si pustil doma akusi videokazetu Drome, a..... zacali sa diat veci. Napriklad prerasta svet reality so svetom sci-fi ..... James Woods este pred svojim najlepsim filmom Salvador sa nechal ukecat na tento Cronenbergov film. Film je to dost krvavy, nechutny, uchylny ..... a otvorene napisem, ze uchylakov a uchylne veci nenavidim. A samotny Cronenberg ma na konte daleko lepsie kusky /Moucha, Vychodni prisliby/. 61 % ()

honajz2

První polovina se mi líbila dost, mělo to atmosféru, zajímalo mě , jak se bude děj vyvíjet dál a co se o Videodromu ještě dozvíme, jenže tak lehce za polovinou je skoro vše odkryto a už je to hlavně o Maxových halucinacích, které sice občas zaujmou bizarní scénou (kazeta v břiše, kazeta jako orgán...), ale jinak to celé nějak ztrácelo dech a konec byl takový očekávatelný. A to to má dost zajímavý děj, bohužel tomu pak v té druhé polovině chybělo něco, díky čemu by mě to bavilo víc. Je to dobrře zahrané, bizarní scény jsou udělané dost dobře, ale na víc, jak silné 3* to bohužel nevidím, přestože ta první polovina by byla čistě za 4*. Takže nakonec, silnější 3*. ()

M.i.k.e

Videodrome je paranoidní haluz, která svého režiséra opravdu nezapře, nicméně jak je Cronenbergovým dobrým zvykem nabízí krom slušné porce nechutností i nastavení zrcadla společnosti, které je i po čtyřiceti letech slušně aktuální. Sice už nejsme závislí na videu, ale zase máme všechny ty streamovací platformy, kabelové televize, sociální sítě a libovolné porno na pár kliknutí. Nemluvě o uspokojování potřeb čím dál rozmanitějším a anonymnějším způsobem...70% ()

Bláža

Z dnešního pohledu to možná ani tak nepřijde, ale pod úhlem pohledu roku 1983 se tenhle Cronenbergův film ukazuje jako neobyčejně vizionářský. V podstatě tu předkládá myšlenky internetu - alternativní existenci prostřednictvím mediální sítě. Oblivionovo existování založené jen na kontaktu z obrazovky, vystupující pod pseudonymem (Oblivion – zapomněnío významech by se taky dalo diskutovat) není dnes ničím ojedinělým. Navíc se to krásně pojí s Cronenbergovým hlavním tématem prolínání organického a anorganického. Vaughn to v CRASH charakterizuje naprosto přesně: „Transformace lidského těla prostřednictvím moderních technologií.“. ()

ad

Celý film působí jako laciný "video"horor, ale to bude asi záměr :) JInak je celou dobu důsledně tajemný, temný a pesimistický, ale celé je to na takové jakoby komixové úrovni... Každopádně se ale jedná a slušnou Cronenbergovku, která sice neohromí, ale za shlédnutí stojí... spíše 3 a půl* ()

boogieman

Film ktorý naštartoval moju fascináciu obrazom a jeho významom v živote človeka. Keď pominiem tento fakt je to typický Cronenberg v dobrej forme ( Body horror :D ). A soundtrack je boží. ()

destroy83

Další Cronenbergova šílenost plná úchylek a bizarních představ tohohle osobitého tvůrce. Děj přivádí diváka do Toronta, kde se majitel trošku ostřejšího televizního kanálu (nasilí, softporno) Civic TV Max Renn pouští do pátrání po záhadném videodromu, jehož stopy vedou do Pitsburghu v Pensylvánii. Snuffový videodrom však nefascinuje pouze jej, ale do jeho spárů se dostává i krásná Nicki, se kterou se Max seznamuje během jedné talk show právě na téma násilí na televizních obrazovkách. Cronenberg zpočátku rozjíždí poutavé drama, které za pomoci vynikajících hereckých výkonů a dávky nezbytné ujetosti hlavně v sexuální oblasti nedovolí divákovi spustit z dílka oči. Pak se děj lehce komplikuje a nastupují děsivé halucinace nejen však se sexuálním podtextem, které diváka provázejí až do konce této excelentní bizarnosti. Cronenberg je v režisérském křesle velmi zdatný, takže se jedná o kvalitní film ve všech směrech včetně výše zmíněných hereckých výkonů či postav, ale i řemeslné stránky a celkového vystavění příběhu, kde na diváka čeká nejeden nečekaný zvrat. Ano, přirovnání s pozdějším tvůrcovým filmem EXISTENZ je vskutku na místě, ovšem pokud divák nepobere VIDEODROM, tak se do EXISTENZ nemá smysl vůbec pouštět. Děj je celkově komplikovanější a hranice mezi halucinací a realitou je téměř nepatrná. Ve výsledné dojmu VIDEODROM představuje typickou režisérovu tvorbu, kterou lze vystihnout opět slovy bizarní, leč kvalitní a kterou opět nemám problém ohodnotit plným počtem. ()

c.tucker

Tak tohle je chuťovka pro fajnšmekry. Snímek je založen na úžasné myšlence, která je dotažená do konce. Mísená fikce a reality senzačně sedne a všude brutalita hýbající se předměty. ()

WolfR

Cronenbergova odporná nekonzistentní a zmatená šílenost! Naprosto matoucí obraz úchylných lidských tužeb, všelijakých paranoidních brutálních hnusáren a videa! Absurdita, ale líbila se mi! 4 hvězdy. ()

majo25

Tento scifi-psychohoror ma čo ponúknut snád len v dobe vzniku. Dnes je už totálne out. Hlavne téma a zápletka. Na druhú stranu musím pochválit triky, hlavne masky a hi-tek vecičky - tým určite film zaujal. Hodnotenie: 45% ()

Baker

Nejsem si jistý, co jsem to vlastně viděl. Ale určitě vím, že hlavu do televizní obrazovky už nikdy dávat nebudu. ()

daEmoNickY

Nudne az tesne pred koncem se to rozjizdi. Tento film nemohl vzniknout jine nez v Americe [ vzpomen si pred cim se cela rodinka Simpsonovic schazi = pred televizi! ] . Tento film si zaslouzi pretocit! Je to Klasika http://1.bp.blogspot.com/_vwt55TQq-3k/SDLXOfEPUAI/AAAAAAAABRQ/sVGgX_5d_I8/s1600-h/jesus+harley.jpg . KAZICe / SPOILERy Vychytavky 1) Hrdinovi vlozi do bricha kazetu - "Prehraj si to znova, Same http://www.csfd.cz/film/17420-play-it-again-sam/ ". 2) Hrdina si vlozi pistoli do bricha [ http://www.dvdactive.com/images/reviews/screenshot/2005/11/videodrome_3.jpg ; kdyby nekoho zajimalo kde to vsechno http://www.mobygames.com/game/dos/doom/screenshots Marinak http://www.mobygames.com/game/dos/doom/cover-art/gameCoverId,12328/ nosi ]. 3) Hrdina je pokusny kralik, myslel si vsak ze je jen jeden z divaku. 4) Pistole, co drzi hrdina v ruce, mu ji proleze dratenymi cervy [ http://www.80sfear.com/blogimages/videodrome/videodrome05.jpg ; http://www.dvdactive.com/images/reviews/screenshot/2005/11/videodrome_1.jpg ]. 5) Hrdina ma peknou helmu http://www.dvdactive.com/images/reviews/screenshot/2005/11/videodrome_2.jpg . 6) Srandovni deda co mluvi v televizi pri pusteni Videodromu http://www.dvdactive.com/images/reviews/screenshot/2005/11/videodrome_4.jpg . 7) Ruzne kovove veci se stavaji zivimi 8) Konec je jasny. Hrdina se stal Videodromem, ci neco takoveho. Hrdinka chce Videodrom (?) znicit; proste chce aby se Hrdina stl jednim z masy bez mozku [ = televizni divak ]. .... Televize se stava hlavou [ ] , telem [ chyta kulky ]. 8) Hrdinovo bricho rodi vedi. A ja proc mi celou dobu pripominalo "pipinku". Tahounske myslenky Prohozeni televize [ ma telo, "premysli" ] a cloveka [ vysila zpravy, davaji se do nej kazety, ]. Zivy pocitac [ eXistenz?, Zeme ... ]. Tupa konzumujici masa [ Uvedeno pouze naznakem na konci? Nicmene konec je posledni vec co divak vidi - ovlivni hodnoceni filmu (?). ]. ..... Doporucena cetba Tady se mi libili obrazky http://ltnixonrants.blogspot.com/2008_05_01_archive.html . ()

SoolenJV

Jak je u Cronberga zvykem, je to divný film. Drsný, ale vhodný k zamyšlení, co opravdu s námi televize dělá. Na svou dobu výborné efekty (zvlášť ty maskérské stojí za to) a působivá atmosféra podpořená temnou hudbou Howarda Shorea. Zajímavé je též obsazení sympaťáka Woodse do takovéto role. ()

SeanLSD

Najúžasnejšie na VIDEODRÓME je, že ponúka toľko interpretácií, a všetky nielenže dávajú zmysel, ale sú aj nanajvýš podnetné. Psychika a jej medze, médiá a ich dopad, pornografia a násilie v televízií, to je parádny tematický záber, a to všetko v dobe, kedy bolo video iba vo svojich počiatkoch. Je náhoda, že sa takýto reflexívny film zrodil v krajine Marshalla McLuhana, s ktorým má Cronenberg základnú tému v otázke transformácie človeka skrze médiá, psychickej i fyzickej extenzie organizmu ( a takisto spoločným postojom vyjadreným vetou: „Nehodnotím, len sa snažím pochopiť.“ )?Neuveriteľne nadčasové, fascinujúce a dráždivé dielo! ()

HorrFi

Druhej film z výzvy od pornogrinda a jsem rád, že mi dal do výzvy právě tenhle film, protože věděl co by mi mohlo sednout a už podruhý mu to vyšlo.. at se to někomu líbí nebo ne tak David Cronenberg je prvotřídní filmař a Videodrom by neměl nikoho zklamat a už vůbec milovníky old school hororů, byla to jedna velká halucinační jízda doprovázená syrovou nepříjemnou hudbou.. je to spíš slabších pět, ale jsem rád že jsem vyplnil další mezeru v rámci starších filmů.. ()

Radiq

Už dopředu píšu, že jsem to asi nepochopil. Nemám rád takové ty filmy, kde mi ta logika nedochází a tohle je přesně ten typ. Taková typická 80-ková záležitost. Tou atmosférou a kvalitou nápadu a zpracováním mi to tak nějak připomnělo Tron. Člověk v tom vidí to retro, nebo spíš bych to nazval zastaralost, která jde ruku v ruce se zvolenou technologií. Vybrat si zrovna video(kazety), roztřesené a nekvalitní obrazy a navíc to ještě propojit s nádory a halucinacemi, tenkrát bylo určitě in (i když mě by se to asi nelíbilo ani tehdy). Našly se scény, které byly povedené - napíchnutí pistole do ruky, svíjející a rozpadající se padouch Barry Convex (ten byl nej), břišní pochva - ale vlastně se mi líbil jen ten vizuální efekt a ne ta logika nápadu. A pak jsou tu scény úplně k smíchu, třeba když Woods bičuje televizi, ve které se v bolestech zmítá babizna, to je opravdu velmi velmi velmi pitomé. Herci se mi nezamlouvali vůbec - opravdu špatný výběr snad všech rolí - a hlavně James Woods mi svým strašným herectvím úplně šel na nervy. No, ono celé to šlo na nervy. Bylo to prostě dost nesmyslné a mělo to blbou pointu. ()

Ithildaria

Zajímavý film. Necítila jsem se úplně ve své kůži již při jeho sledování a v noci se mi zdál živý sen o tom, že jsem se zbláznila. Přesně takhle má vypadat dobrý filmový počin. ()

SniperG1

Tak mi zase PAN Cronenberg dokázal, jaké je to úchylné a zvrácené hovado!! Né, že by mi to vadilo ba naopak! Výborné herecké obsazení a kamera. Naprostá spokojenost...90% ()