Bílý oleandr

• Německo

Weißer Oleander

Biely oleander

USA / Německo, 2002, 109 min

Ženské herecké obsazení bylo skvělé, příběh samotný ve mně zanechal velmi rozpačitý dojem. Určitě se na to dalo koukat, bylo to celkem zajímavé, ale dvě hlavní hrdinky mi časem začaly dost vadit. Matka, přesvědčená o své podivné pravdě a o své vyjímečnosti, manipulující se svou dcerou, která se nijak nebrání a sebere sílu až ke konci, kdy sama napáchala až dost zla. Možná se jí nemůžeme divit, s tou podivnou výchovou, které se jí dostalo. Přesto to působilo celé dost nevěrohodně a vyumělkovaně.(1.8.2006)

Aj keď je film postavený na sérii ozajstných dejových zvratov, silných momentov a skvelých výkonov, aj to niekedy nestačí. Vyplnenie ostatného deja malo totiž veľa hluchých miest a monológy Astrid mohli byť tiež trošku živšie. Ale inak skvelý portrét a osudy dievčaťa odsúdeného do rúk štátnej starostlivosti. A to ešte s kvázi tým lepším záverom. 80%.(24.2.2007)

Příběh a jeho zpracování není zas tak úžasné (řekla bych ***), ale na druhou stranu má něco do sebe, možná v diváka i donutí se trochu zamyslet nad životem a nad tím, jak se asi dívka v takové situaci a prožívající takové dětství může cítit a jak jí to poznamená. K hodnocení zpracování a scénáře ale přidávám hvězdičku za skvělé herecké výkony a pěknou uměleckou stránku filmu. Takže každopádně doporučuji k shlédnutí.(7.7.2005)

Dlouho jsem přemýšlela o tom, jak začít a nejlepší bude asi po pravdě. Mívám ve zvyku koukat na filmy, o kterých si myslím, že mě nijak zvlášť nezaujmou, jen tak zpola. Takové filmy mám puštěné většinou jako doprovod, jako atmosféru doma v obýváku. Většinou poslouchám, vnímám, čas od času zvednu oči a kouknu. Do této kategorie jsem zařadila i Bílý oleandr a bez toho, že bych měla v plánu psát jakýkoliv komentář kamkoliv, pustila jsem ho. Prvních deset minut uteklo jako voda a já se přistihla, že poslouchám pozorněji a oči zvedám častěji, než je obvyklé. Ve chvíli, kdy andělská Astrid přišla za svým prvním pěstounem na stavbu s otázkou "Už jsou všichni pryč?", jsem zvedla oči naposledy. Od té chvíle jsem nepřestala sledovat obrazovku. Musím uznat, že rozhovory, mezi Astrid a kýmkoliv mě při nejmenším ve většině případech téměř fascinovaly svou jasností, surovou konkrétností a pravdivostí. Peter Kosminsky zde odvedl vynikající práci a tato věčná hra se slovy bude v mé mysli ještě alespoň tak dlouho, dokud se na to nepodívám znovu. Stále dokola si pokládám otázku - Kolika různými lidmi se můžeme stát? A odpovídám si - Tolika, kolik lidí je naším vzorem. Ať už vědomým či nevědomým. Stále se chceme něčemu vyrovnat. Nezapomínejme však na to, být hlavně sami sebou, protože tak jsme krásní. Dávám krásné čtyři *(20.1.2011)

Drama o dívce, která je nucena žít v opatrovnické péči, protože její matka je odsouzena za vraždu. Místy velmi atmosférickou náladu filmu dokresluje snový, ambientní soundtrack. Pfeiffer role velmi silné ženy sedí na míru. A mimochodem, jak to ta ženská dělá, že je pořád tak krásná? Vynikající je také Alison Lohman v roli dcery. Jestli tahle holka bude mít štěstí na filmy, vsadím se, že se z ní v budoucnu stane velká herecká osobnost.(14.7.2003)

• - Ve svých 23 letech hrála Alison Lohman dvanáctiletou dívku. (Aknah)

• - Ve filmu je Astridina matka malířka, zatímco v knižní předloze je spisovatelka. Její profese byla změněna, protože ve filmu se lépe ukazuje v tvůrčím procesu malování než psaní. (HappySmile)

• - Barbře Streisand bylo nabídnuto režirování filmu a také role Ingrid. (HappySmile)