Klíč

• USA The Skeleton Key (více)

Caroline si užívala bouřlivé roky mládí a nebyla se svým otcem, když umíral. Stala se ošetřovatelkou, která pečuje o přestárlé a umírající. Je odlišná od svých cynických kolegyň z domova důchodců, protože každou smrt prožívá a bere ji jako prohru. Nakonec už to tam nevydrží a přijme práci jako ošetřovatelka ochrnutého starce Bena v osamělém domě uprostřed bažin, kde on žije se svou manželkou Violet. Dům je velký, ponurý a má spoustu místností. Caroline dostane od Violet univerzální klíč, ten odemyká všechny místnosti v domě. Jen do jediné Violet nesmí. Zvídavá mladá dívka použije univerzální klíč a vstoupí do dveří, které by raději nikdy otevírat neměla. (TV Nova)

Michelle75

Už příjezd k domu "hrůzy" ve mě vyvolal husí kůži. Nevím,jestli jsem ho nezahlídla v podobně laděném snímku. Zvláštní atmosféra nás provází po celou dobu, člověk si není jistý o co vlastně půjde, vždyť paní domu je docela sympatická dáma. Kate Hudson je typově zvláštní herečka, nevím kam ji zařadit, ale tady mi nevadila,působila uvolněně a rozhodně a to se asi pro tuhle roli hodí.... a jsem ráda, že už vím co je to hoodoo. Nebylo to špatné, ale myslela jsem, že se budu bát ještě více, konec byl sympatický.3,5*** ()

KoRner

Film, ktorý nemusí tlačiť na pílu a vypomáhať si rôznymi ľakačkami, či hrôzostrašnou hudbou má moje sympatie, pretože ja som si to sám zauzľoval podľa moderných pravidiel duchárskych hororov a nakoniec som ostal DOSŤ prekvapený. Mysteriózny film, ktorý obstojí aj druhé pozretie? Áno, je to možné. ()

darwin

Výborný horor s perfektně promyšlenou zápletkou, kvalitní atmosférou a nečekaným koncem. Povedený a přitom celkem neznámý filmek. ()

iXtr3m3

Technicky slušné dielo, ktorého vyššie ambície pochovali reklamy, ktoré z toho robili v danej dobe dobre že nie revolučný počin a pritom to bol ľahko nadpriemerný hororík. ()

Milano33

Strašidelná a na pocit nepríjemná hororová chuťovka. The Sceleton Key je velice atmosférická podívaná, ktorá prevažne vsádza na desivé prostredie a tamojšie náboženské zázemie. Príbeh je totiž zasadený vo vidieckom americkom juhu, kde sa stretávame s často veľmi poverčivými južanmi, ktorí veria na woodoo, hoodoo a podobné veci. Močaristé, vodou nasiaknuté mokrade, pomalými kalnými ramenami riek objímané bahnisté brehy a neprehľadne husto zalesnené končiny sú ideálnym prostredím pre vznik slušného (southern gothic) horrroru. Štát Luisiana je skutočne nebezpečným miestom samo o sebe a to aj bez čiernej mágie, okultizmu či šamanstva. Majoritným obyvateľstvom sú práve Afroameričania, ktorých korene siahajú až k woodoo či hoodoo a stále sa nájdu hŕstka ľudí, ktorí dodnes praktizujú toto čierne umenie. Táto skutočnosť je veľmi dôležitá pre neskorší vývoj filmu, pretože spirituálna tradícia pri južanskej gotike skrátka nesmie chýbať. S hlavnou hrdinkou príbehu Caroline, ktorú hraje nádhera Kate Hudson, sa vydávame na jedno z takýchto miest, kde sa tiež stretneme s podobnými poverami, zaklínadlami, hoodoo i dokonca duchmi. V jednom odľahlom, od civilizácie vzdialenom, schátralom dome sa ukáže, že niečo nehraje. Ide v podstate o klasickú horrorovú premisu, kedy sa v strašidelnom dome ozýva rytmické vŕzganie parkiet, pravidelne vypadáva elektrina aj svetlá, poprípade sa mimovoľne otvárajú a zatvárajú okná a dvere. Toto sa tu síce deje a tieto desivé zvuky vedia vzbudiť tú ozajstnú mrazivú atmosféru. Každopádne, vďaka skvelému Ehrenovi Krugerovi, ktorý je napríklad scenáristom legendárneho Kruhu (The Ring), sa nejedná o typický "jump scare" horrorový film. The Sceleton Key sa vydáva po stopách svojho predchodcu a rovnako ako pri Kruhu, tak aj v prípade tohoto filmu Kruger nadelil ten druh atmosférického zážitku, ktorý nevsádza na lakačky, ale na precízne vybrúsené napätie. Podľa mňa sa jedná o jeden z tých ťažších horrorov na strávenie, je to riadne napínavé, nepríjemné, ostro vypoinované a záver je schopný nekompromisne šokovať. ()

Hanys_

Opravdu výborný horror, který ,zdá se mi, trochu nepovšimnut proletěl našimi kiny. Pořádná porce napětí a tentokrát i vydařená pointa, která mi v novějších duchařských horrorech už docela chybí...80% ()

cab

Prekvapeni sezony. Zacatek nasvecuje dalsimu prumernemu hororu, ale diky vsem zucastnenym a panu scenaristu se Klic formuje v napinavou podivanou s par lekackama a bravurnim zakoncenim. Vira je mocna carodejka. Verte nebo stujte v dostatecne vzdalenosti. Viva a jeste jednou Viva. Hoodoo..85% ()

AngiS

Páni... a já čekala nějaký typický americký hororový happyend :D Nicméně, já jsem překvapena velmi pozitivně :) ()

dopita

Prvních třicet minut ušlo, pak nastala dlouhá nuda a závěr, ač příjemně překvapivý, už dojem z filmu nezachránil. Kate Hudsonová zase dokázala, že hraje jen v kravinách. ()

F.W.Colqhoun

Jediný tři nepatrný prvky, který v tomhle dílku hrůzy stojí za pozornost, jsou side-boobies Kate Hudson, občasný náznak dobrého jižanského soundtracku a stopové hodnoty „húdú“ atmošky, která dá spíš asociativně vzpomenout na fláky typu „Angel Heart“. Kromě side-boobies ale Kate Hudson (nebo její dublérka, teď nevím) nic nedodá, stejně tak rejža ani v souvislosti s filmem často zmiňovaný scénárista. John Hurt, Gena Rowlands a Peter Sarsgaard jsou všichni sice koukatelnější než hlavní představitelka, ale příběh nejenže nespěje k nějakému překvapení, nýbrž se tak ani nepokouší tvářit a produkuje hlavně nudu, což je jedna z mála věcí, který na filmu ocenit nedokážu. Celkově jsem byl rád, že je konec. ()

beba789

Zajímavá zápletka,dobří herci ale mě tohle prostě nechytlo.Bavil mě začátek a pak konec,který byl velice zajímavý a šokující jinak mě většina spíše nudila.55%. ()

Adramelech

Film má výborně napsaný scénář, který obsahuje několik zajímavých dějových zvratů, takže nechci nic moc prozrazovat. Samozřejmě je to trochu filmově opentlené, aby bylo na co koukat, ale budiž. Ocenil jsem, jak se zdravoní sestra rychle zaškolila do húdú (odnož vúdú praktikovaná hlavně v New Orleansu). Zdravotní sestry, stejně jako kadeřnice, pro to mají snad přirozený talent. Když nějakou takovou potkáte, všímejte si, jestli nemá neobvyklé tetování, zvláštní šperky, či zda nepoužívá parfém Florida Water (americký druh kolínské vody). Podle toho se dají nejlépe poznat. Na vúdúistky lze totiž natrefit i v Čechách. Přikládám záznam tematicky korespondujícího snu. - - - Sen o knižním loa (v noci z 15. na 16. října 2015) - - -     Vcházím do internetového knihkupectví, kde občas nakupuji. Je to tam ale celé předělané. Namísto rozlehlé haly s knihami se ocitám v malém kumbálu. Je tam koženková sedací souprava a všude se povalují nějaké papíry a prospekty. Tři mladičké prodavačky popíjejí kafe a zdraví mě přátelským „ahoj“. Zjevně však očekávají, že se obsloužím sám. Dívám se po knihách, ale nikde žádné nevidím. Chci vejít dveřmi do další místnosti, kde očekávám sklad se zbožím, ale ještě než stačím vzít za kliku, dveře se otevřou a vyjde z nich hubená, postarší, dost komisně vypadající žena.      „Tam nemůžete,“ prohlásí, „tam provozujeme agendu.“ Pak se obrátí k děvčatům a zeptá se jich: „Já pán naším klientem?“ Holky se hihňají a svorně přikyvují, že ano. „Tak mu vystavte klientskou kartu,“ řekne žena, tentokrát už celkem vlídně, a zapluje zpět do nitra prodejny. Jedna z dívek začne hledat příslušný tiskopis. Přitom si vzpomenu, že tu holku opravdu znám, Je to ta zrzavá studentka literatury, která byla onehdy na praxi v Maděrově antikvariátu. Civěl jsem jí tam tenkrát na zadek, když v předklonu doplňovala knihy do bedny, na kterýžto projev mého zájmu zareagovala tím, že se se mnou dala do řeči o literatuře.      Slečna konečně najde správný tiskopis, bez ptaní do něj vepíše moje jméno, vpravo dolů pleskne razítko a připojí svůj podpis. Já se podepíšu vlevo dole. Potom mi slečna certifikát slavnostním gestem s úklonou předá. Dívám se, co jsem to vlastně podepsal, a čtu tohle: Tato karta opravňuje klienta pana (zde je vepsané mé jméno) k využití služeb knižního loa (zde je uvedeno jméno loa plus jeho veve) a k odběru knih dle vlastního výběru klienta v celkové hodnotě (zde je uvedena poměrně imponující částka v eurech). Červené razítko firmy je rozmazané. A co slečnin podpis? Cože? V zastoupení: Oguna Ferraiyová.      Vyjdu z kanceláře nějakými jinými dveřmi a ocitnu se v průjezdu. Vlevo jsou těžké ocelové dveře, které vypadají jako vchod do sejfu nebo do krytu, naproti jiné dveře opatřené visacím zámkem, vpravo těžká železná vrata, pod nimiž prosvítá denní světlo. S jistou námahou otevřu vrata a vyjdu ven. Nějak se to tam za tu chvíli změnilo. Pražské Jižní město se teprve začíná stavět. ()

Radim

Dějová linka sice není zase tak originální, ale podařílo se vytvořit skvělou atmosféru. A v kombinaci se slušným obsazením a stylovou hudbou byl natočen hodně slušný horor. A to říkám přesto, že nemám horory rád, o špatných koncích nemluvě. ()

iampatrik

75% Nenechte se zviklat tím, že se jedná o duchařský, voodoo - hoodoo magie nasáklý horor, o tom by se polemizovat jestli to je či není horor. Ti, pro které je tohle jeden z prvních viděných hororů, to za horor možná považovat budou.. co to je určitě, je napínavý film, ve kterém je i toho případného duchařského, magického hoodoo přiměřeně, kde si budete říkat "tohle jsem si nějak tak myslel a tady to taky, to taky". Jenže! ono tomu tak není a film se zaskvěl hlavně nečekaným koncem. ()

TERRORDROME

Začína to ako priemerný bubácky horor, starý dom pný haraburdia, zamknutá povala, žiadne zrkadlá a černošské woodooo historky. Zápletka je slušne rozohratá a ja som len dúfal že odhalenie nebude k posraniu stupídne. V poslednej tretine sa to potom zmení na klasickú nahánačku zakončenú pointou ktorá ma fakt prekvapila, to som teda nečakal, naozaj podarený záver kde je všetko zrazu postavené na hlavu. Nič výnimočné, ale aspoň dosť inteligentné aby si človek pri sledovaní netrhal vlasy. A to sa počíta. ()

Erinye

Rozhodně ne zbytečný horor. Celý film doprovází skvělá černošská hudba, na lekačky je tu zaděláno na každém kroku. I když ve finále se jedná o slátaninu, řadím mezi "ty lepší" horory, kde není potřeba krev, zombíci a jiné podobné potvory. A zajímavý příběh nevyjímaje. ()

Teabag

Pomalu houstnoucí atmosféra a parádně vypointovaný příběh jsou nejsilnější zbraně The Skeleton Key. Takových hororů se točí bohužel čím dál méně... ()