Velká policejní pohádka (TV film)

Pohádka / Komedie

Československo, 1979, 36 min

Řehoř is good man! Policejní stanice zrovna není pohádkové místo a stěží se tady narazí na něco nadpřirozeného a přece existují vyjímky. Tentokrát se nebude řešit žádný zločin, ale patálie zdejšího strážníka s dračí slečnou, která se vylíhne z vejce, které hodný Trutina nalezl při jedné ze svých zdánlivě obyčejných pochůzek. A malá dračí slečna si vypěstuje ke svému nálezci neobyčejnou láskyplnou náklonnost a hodný Trutina ji neváhá opětovat. Televizní adaptace známé povídky Karla Čapka se ujala zkušená režisérka Svatava Simonová a do hlavní role byl obsazen Zdeněk Řehoř pro něhož nebyl problém dát své postavě to, co dokázal právě jenom on, a jeho mistrovské herectví balancující mezi ustrašeným, nerozhodným a někdy přísně se tvářícím mužem neurčitého věku. Zde je jeho herectví laskavé a jak já říkám ryze "řehořovské" a perfektně ladící k pěkně vyvedené loutce mladé saně. Pohádka je to až možná lehce nepohádková, ale velmi mile natočená a zahraná. Mé hodnocení: 100%(6.12.2013)

„To, vy děti, ani nemůžete vědět, že pražské ulice bývaly místem pro pohádky …“ Svěží, moderní pohádka o hodném pražském strážníkovi, který si uvázal na krk saň, tedy vlastně princeznu, a svou láskou ji proměnil ve skvělou hospodyni, jejíž švestkové knedlíky se staly pověstnými. Celá plejáda našich předních herců a dobře napsané, chytré dialogy. Takové vyznání lásky, která by odolala: „Vzal bych si Vás, to ano. Protože jsem ještě nikdy neměl nikoho tak rád jako Vás … Aminu. Já jsem ji odnesl domů a staral jsem se o ni jak se patří. A když jste mi, teda Amina, položila svých sedm hlav takhle do klína a dívala jste se na mě těma krásnýma očima … Ach, to byla taková nádhera. Že jestli by nebylo lepší, kdybyste se zase vrátila do dračí podoby.“(14.3.2015)

Krásná staropražská pohádka s vyprávěčem Vlastimilem Brodským.Už vím, proč mě to vždycky tolik táhne právě na Kampu a do Nerudovy ulice. Jsou to úžasná pohádková místa, bohužel plná hlučných turistů. Četníci byli vždy poctiví a spravedliví chlapi. Jedním takovým byl i strážný Trutina v podání Zdeňka Řehoře. Dračice Amina byla kouzelná.(2.1.2015)

Krásná pohádka mistra Karla Čapka podle mého názoru pěkně převedená na televizní obrazovku. Líbily se mi herecké výkony Rudolfa Hrušínského jako nadstrážného a Zdeňka Řehoře jako dobromyslného strážníka Trutiny i prostřihy na starou Prahu. Dnes už se pohádky natáčejí jinak, ale i toto zpracování má své kouzlo. Navíc si k tomu přidejme silné myšlenky o vztahu různých lidí k domácím mazlíčkům (svým či těch druhých) a o tom, jestli je člověk zakletý do zvířete člověkem či zvířetem. No a když princezna umí dobře vařit a je dobrou hospodyňkou, tak je tedy teprve výhra! Zajímavé komentáře: otik, LiVentura, wosho, dr.fish(23.10.2012)

Československá televizní pohádka podle námětu K. Čapka. Dobrotivý strážník Trutina (Z. Řehoř) najde na své obvyklé obchůzce po Praze obrovské vejce, jež donese na policejní stanici, kde se z něho za krátký čas vylíhne sedmihlavá saň. Překvapení kolegové (J. Moučka, S. Fišer a P. Štěpánek) se i s Trutinou začnou o dráčka starat jako o malé dítě, dokud jim jejich otcovské pudy rázně nezatrhne hlavní strážmistr Pour v podání R. Hrušínského. Navzdory ztrátě pracovní pozice i hrozbě výpovědi z podnájmu se dobrák Trutina rozhodl pečovat o roztomilou saň, podobnou sedmihlavému psu a nazvanou Amina, sám v domácích podmínkách. Nikdo nedokázal projevit tak dojemnou starostlivost o blízkou osobu či o, jako v tomto případě, tvora, jako pan Řehoř. Když se díky obětavé péči dráček proměnil na zakletou princeznu, strážník se polekal a poté se dámy slušně a nesměl zeptal, jestli se nemůže proměnit zpět. V tomto krátkém příběhu se sice objevují nadpřirozené postavy, pohádkou bych ho však nenazval, neboť nekončí klasickým pohádkovým happyendem. Kromě čapkovského ukončení mě překvapily jména strážmistrů, jež sice v přímo nezazněla, ale objevily se v závěrečných titulcích, a byly též ražení ryze čapkovského. Bohužel příběh samotný mě příliš nezaujal, nebýt vynikajícího obsazení, nevím, kam bych s hodnocením klesl. I tak mám dojem, že se Velká policejní pohádka od paní S. Simonové dívá na průměr poněkud zespoda.(19.1.2018)

• - Podle stejného scénáře vznikla v roce 1983 v režii Karla Weinlicha i rozhlasová pohádka „O té sani z Vojtěšské ulice". (Miggi90)