Velká policejní pohádka (TV film)

Pohádka / Komedie

Československo, 1979, 36 min

Krásná staropražská pohádka s vyprávěčem Vlastimilem Brodským.Už vím, proč mě to vždycky tolik táhne právě na Kampu a do Nerudovy ulice. Jsou to úžasná pohádková místa, bohužel plná hlučných turistů. Četníci byli vždy poctiví a spravedliví chlapi. Jedním takovým byl i strážný Trutina v podání Zdeňka Řehoře. Dračice Amina byla kouzelná.(2.1.2015)

Mám rád Čapkovy povídky, mnohdy s několikanásobným vypointovaním děje, mám rád i krimi z dob první Čs. republiky. Mnohem méně už televizní mini pohádky, ale tahle díky výše zmíněným atributům, Rudolfu Hrušínskému coby policejnímu generálovi i Stanislavu Fišerovi v roli jednoho z četníků, rozhodně vyčnívala z průměru. Naivní boj-neboj pražské policejní stanici s dračí hávědí - milý to hybridní kousek. :-)(29.12.2018)

Tradiční televizní studiová pohádka s velmi slušným obsazením o tom, co se může stát, když se na policejní stanici z velkého vejce vylíhne malý sedmihlavý dráček a jeden ze starších policistů (Řehoř) se jej ujme a bude se o něj starat. Kdo má rád spíše starší tradiční pohádky na neděli, ten ať si připočte jednu hvězdu navíc.(15.1.2009)

Krásná pohádka mistra Karla Čapka podle mého názoru pěkně převedená na televizní obrazovku. Líbily se mi herecké výkony Rudolfa Hrušínského jako nadstrážného a Zdeňka Řehoře jako dobromyslného strážníka Trutiny i prostřihy na starou Prahu. Dnes už se pohádky natáčejí jinak, ale i toto zpracování má své kouzlo. Navíc si k tomu přidejme silné myšlenky o vztahu různých lidí k domácím mazlíčkům (svým či těch druhých) a o tom, jestli je člověk zakletý do zvířete člověkem či zvířetem. No a když princezna umí dobře vařit a je dobrou hospodyňkou, tak je tedy teprve výhra! Zajímavé komentáře: otik, LiVentura, wosho, dr.fish(23.10.2012)

Řehoř is good man! Policejní stanice zrovna není pohádkové místo a stěží se tady narazí na něco nadpřirozeného a přece existují vyjímky. Tentokrát se nebude řešit žádný zločin, ale patálie zdejšího strážníka s dračí slečnou, která se vylíhne z vejce, které hodný Trutina nalezl při jedné ze svých zdánlivě obyčejných pochůzek. A malá dračí slečna si vypěstuje ke svému nálezci neobyčejnou láskyplnou náklonnost a hodný Trutina ji neváhá opětovat. Televizní adaptace známé povídky Karla Čapka se ujala zkušená režisérka Svatava Simonová a do hlavní role byl obsazen Zdeněk Řehoř pro něhož nebyl problém dát své postavě to, co dokázal právě jenom on, a jeho mistrovské herectví balancující mezi ustrašeným, nerozhodným a někdy přísně se tvářícím mužem neurčitého věku. Zde je jeho herectví laskavé a jak já říkám ryze "řehořovské" a perfektně ladící k pěkně vyvedené loutce mladé saně. Pohádka je to až možná lehce nepohádková, ale velmi mile natočená a zahraná. Mé hodnocení: 100%(6.12.2013)

• - Podle stejného scénáře vznikla v roce 1983 v režii Karla Weinlicha i rozhlasová pohádka „O té sani z Vojtěšské ulice". (Miggi90)