Okrsek 13

Okrsok 13

District 13

Sci-Fi / Akční / Thriller

Francie, 2004, 84 min

Po pár dnech už si prakticky nepamatuji, o čem to bylo. Ale dívalo se na to takřka bez dechu, i když nic asi nepřekonalo honičku po chodbách paneláku v úvodu filmu. Mít to trochu lepšího sénáristu, tak dám pět a skloním se před Lucem Bessonem a jeho snahou vybudovat ve Francii nový Holywood. Tady se mu to skoro povedlo.(11.4.2011)

Zběsilá akce z Francie připomene takové pecky, jako třeba první Taxi anebo Vosí hnízdo. Navíc ale snímek ukazuje, že Morel je daleko zručnější než rejžové obou zmiňovaných fláků, a do perfekcionismu je tu vybroušeno téměř vše. A když to náhodou není perfektní, je to alespoň podáno tak moderním způsobem, že všechno opravdu vypadá jako v r. 2010, kdy se děj odehrává. Od líbivých zběsilých titulků, kdy divák sleduje šílený průlet kamery několika panelovými byty, se "příběh" nezastaví, a nadechnul jsem se pouze v okamžiku, kdy jsou oba hlavní hrdinové "nuceni" si 5 (slovy pět) minut promluvit, než vlítnou do poslední akce v továrně. Ať si říká, kdo chce co chce, Morel je evropský mág akčních filmů a já se na From Paris With Love těším i navzdory průměrné kritice. Tenhle filmeček mi rozpumpoval krev v žilách jako mávnutím kouzelného proutku.(5.4.2010)

Solidní svižný francouzský akčňák se sympatickou ústřední dvojicí Damienem a Leitem, kteří roztáčí parádní dynamickou jízdu plnou neuvěřitelných akrobatických "parkour" prvků (při kterých musí klouby dostávat pěkně zabrat) a neskutečně pohledných soubojů. Námětem mi přijde rozhodně povedenější než druhý díl. Poctivá akční záležitost, která stojí za vidění. Možné nedostatky: 1) Ve scéně, v níž chce K2 se svými kumpány zabít Tahu, tak můžeme vidět, že je hladce oholený, přičemž zanedlouho nato už má na bradě vousy. No, bylo-li by to v jiný den, tak budiž. 2) Pokud jsem si dobře všiml, tak na začátku filmu, když Leito utíká před K2, zavře dveře zevnitř, poté je vykopne na druhou stranu, což podle všech dostupných informací dovede pouze jeden člověk. Chuck Norris. :)(5.11.2010)

No, Morelův o 4 roky mladší snímek Taken mi sedl více. Okrsek má hodně nabušený úvod a i dál pokračuje v dobře rozjetém tempu, ale poslední cca půlhodinovka (řekněme od toho naivního převádění peněz na účet či i přes zdrogování velmi schopnou sestru) sklouzává hlavně díky spoustě žánrových klišé až k průměru a mně osobně už neměla co nabídnout nebo čím překvapit. Navíc "parťákům" sice nechyběla pružnost, ale charismatu moc nepobrali. Škoda, chvíli jsem si myslel, že budu moc přiklepnout 4*, nakonec jen průměr.(13.9.2012)

V posledných rokoch natočil Pierre Morel vynikajúce Taken a leda tak priemerné From Paris with Love. Jeho debut, Okrsok 13, je niečo medzi tým. Už z prvých scén je jasné, že mal film maličký rozpočet, to ale nie je taká chyba, ak dokáže režisér vytvoriť presvedčivú atmosféru. Mne totiž to drogové ghetto (i keď trochu nad rámec uveriteľnosti) pripadalo príjemne skazené a špinavé, navyše je to veľmi vďačné prostredie pre tento typ snímky. Akčné scény sú z režijného hľadiska slabšie, aj v rámci debutu, no vďaka parkouru Davida Bellea a Cyrila Raffaelliho sú svieže a nápadité, takže to až tak nevadí. Vo výsledku je B13 film nijak dokonalý, ba dokonca ani originálny (klišoidný scenár mi však prílišne neprerážal, hodil sa k tomu béčkovému šmrncu filmu), ale bavil ma. (70%)(17.9.2010)

• - Behom filmu sa Leitove (David Belle) tetovania menia a má ich stále na inom mieste. (marciano)

• - Parkour (někdy také Le Parkour, zkratka PK) neboli l’art du déplacement (umění pohybu / umění přemístění) je disciplína francouzského původu, jejímž základem je schopnost dostat se z bodu A do bodu B (a také umět se dostat zpět) bezpečně, plynule a efektivně za použití vlastního těla. (Beastmaster4)

• - V anglickém dabingu se vyskytuje chyba ve scéně, kdy je zadáván kód k bombě. Při posledních znacích je čteno D13, avšak napsáno B13. Chyba vznikla v označení okrsku, anglicky je to District a francouzsky Banlieue. (KucC)