Okrsek 13

Okrsok 13

District 13

Sci-Fi / Akční / Thriller

Francie, 2004, 84 min

Na Okrsek 13 má smysl dívat se jen z jednoho jediného důvodu a tím je parkourový guru David Belle a jeho ryze civilizační městský sport či sportovně-gymnastické odvětví ,,Le Parkour", čili ,,umění pohybu překonávání překážek". Že Francouzi tyto filmy točit umí a točí je rádi, to je zřejmý fakt, viz třeba série Yamakasi, režisér Pierre Morel ovšem trochu rezignoval na vlastní podstatu parkouru a akcentoval většinou pouze jen jeho bulvarizovanou podobu plnou akčních salt a nesmyslných přestřelek, přesto se tenhle snímek od většiny běžné akční produkce liší, neboť podstata překonávání urbanistických překážek je vizuálně hodně vděčná, i když jde vlastně jen o jakési běhání a skákání po městě. O kvalitě scénáře či nějakém vyšším sdělení se asi nemá cenu bavit...(26.3.2011)

• Pluhy

Parkour je príma věc, když se povede zakomponovat do akčního trháku. Ovšem v tomto případě sem dostal vše, co jsem chtěl vidět, už v úvodním nášupu. Proskakování skrz nejmenší mezery, hopsání z jednoho domu na druhý a do toho všeho likvidování všudypřítomných nepřátel těmi nejefektnějšími kopanci. Bohužel postupem času akční scény ztrácejí na síle a tam, kde by to měl zachraňovat kvalitní příběh a zápletky, dostávám pouze tuctové mainstreamové klišé. Škoda, našlápnuto měl Okrsek 13 velmi dobře.(6.12.2010)

Co si budeme nalhávat...v tomhle filmu jde JEN o akci. Když se s tím dokážete smířit, budete se skvěle bavit. Nevšímejte si těch přihlouplých dialogů, toporných herců...... Le Parkour je ke koukání jako stvořený a David Belle je sympaťák nad sympaťáky - a to, kvůli čemu ho do filmu povolali, zvládá báječně. Cyril zase zachraňuje pasáže kde si lidi ubližují, i když ten pro mě není herecky kromě toho bezva převleku za mexikána tak zajímavý. Čistokrevná akce a zábava - nic víc, nic míň.(29.12.2006)

Pěkné akční francouzské sci-fi. Ačkoli sci-fi je to pouze v tom, že se to odehrává v roce 2010. V Paříži je problém s drogovými kartely a tak jim vyhradí část města, kterou izolují a uzavřou. Leitovi unesou jeho sestru a on se jí spolu s policistou Damienem vydává zachránit. Musí se vypořádat nejenom s padouchy, ale i s nukleární bombou.(21.2.2013)

Nařachaná akční jízda, která nemá prakticky konkurenci. Film totiž má jeden zásadní prvek - parkour. Režie je prvotřídní, skvělá návaznost střihů a ani kamera nic nemrví. To co tam předvádí David Belle je úplně nadlidské a nikdy tomu nepřijdu na kloub. Jeho skills si budu pamatovat do konce života. Má zde i parťáka, Cyril Raffaelli interpretuje špičkovou choreografii. Bitky jsou drsné, kontaktní, dynamické a dostane se nám mnoho nepříjemných eliminací. Přestřelky nabídnou pestrou škálu zbraní a monstrózní ozvučení. Hudba nakopává film do jiných rozměrů, spousta hlášek je povedenejch a postavy na můj vkus dostatečně zajímavé a pestré. Filmu hraje do karet i ta špína kolem, exteriéry zasviněné hmyzem, plísní a potagované interiéry, kde se válej bouchačky a stráží jej spoustu noname drsňáků s pořádnejma prackama. Stopáž ideální a nuda je knock-outována různorodou paletou zábavnosti. "Voda, plyn, elektřina..." - Konec mě i maličko dojal. MÁSTRPÍS!(28.9.2016)

• - Parkour (někdy také Le Parkour, zkratka PK) neboli l’art du déplacement (umění pohybu / umění přemístění) je disciplína francouzského původu, jejímž základem je schopnost dostat se z bodu A do bodu B (a také umět se dostat zpět) bezpečně, plynule a efektivně za použití vlastního těla. (Beastmaster4)

• - Spoiler: Během útěku z vězení ukáže Leito (David Belle) ve větrací šachtě Damienovi (Cyril Raffaelli) SD kartu a řekne, že všechny důkazy má na ní. Ve skutečnosti však ukáže pouze adaptér k micro SD kartě (bez vložené micro SD karty), který sám o sobě není nosičem dat. (vojacekr)

• - Herečka Dany Verissimo (Lola) je dříve známá taky jako Ally Mac Tyana, toto jméno používala především při tvorbě pro dospělé, kde ji stále můžete najít. Od tohoto snímku již používá pouze jméno Dany Verissimo a věnuje se jen herecké a modelingové kariéře. (7ynek)