Reklama

Reklama

Před dvěma lety dobyl film Noční hlídka, první díl fantasy trilogie režiséra Timura Bekmambetova celý filmový svět. Tisíce fanoušků okouzlilo propojení moderní sci-fi, fantasy a východních mytologií. Denní hlídka pokračuje ve vyprávění příběhu o souboji Světlé a Temné strany, který se odehrává v současném Rusku, ale v podstatě i napříč celými dějinami civilizovaného světa.

Anton se dostane do komplikované situace. Ač je sám členem Noční hlídky, jeho syn Jegor je na straně Temna. Anton se snaží svého syna uchránit i přes jeho excesy a zametá po nich stopy i před vlastními lidmi. Naopak Temná strana trpělivě vyčkává, až v sobě Jegor po narozeninách probudí monstrózní sílu. Mír mezi oběma stranami je příliš křehký na to, aby ho nedokázalo narušit sebemenší nedopatření, kterého se hlavní hrdinové v nastalých zmatcích dopustí. Až když je Moskva téměř srovnána se zemí, přijde na řadu Křída osudu, posvátný předmět, který může Antonovi dovolit vrátit se v čase a zabít své vlastní dítě. Cesta zpět však nebude jednoduchá.

Film byl do ruských kin uveden v lednu roku 2006 a během několika málo dní se stal komerčně nejúspěšnějším domácím titulem všech dob. Oproti prvnímu dílu film vznikl s daleko větším rozpočtem, což je nejvíce patrné v akčních scénách, historických reminiscencích a v tricích. Diváci se tak dočkají nejen fascinující historické bitvy, ale i divoké automobilové honičky končící na stěně jedné z moskevských moderních budov. Film, jehož strhující tempo se okolnímu světu představilo až letos na několika klíčových filmových festivalech přichází do českých kin přesně dva roky po úspěchu Noční hlídky, kterou vidělo přes šedesát tisíc diváků. (oficiální text distributora)

(více)

Videa (1)

Trailer 2

Recenze (355)

klerik 

všechny recenze uživatele

90% Bekmambetovov polochaotický štýl sa mi skrátka páči... Pred Dennou hliadkou som si ešte raz pozrel Nočnú a musím povedať, že dvojka je takmer o triedu lepší flm. NW bola len akýmsi prológom do tajomného sveta a mala divákov pripraviť na bombastické pokračovanie. DW lepšie rozpracováva relikvie svojho univerza, pôsobí hutnejšie, obsahuje osobitý humor. Akcie sú krásne vyhrotené do absurdity a napriek tomu, že nemajú nablískanosť napr. MATRIX RELOADED, na mňa pôsobili oveľa účinejšie a skutočnejšie. Niektoré vedľajšie postavy sú len figúrky, ktoré divák akceptuje, len ak si dobre pamätá prvú časť, no DW má pomerne veľa nových zaujímavých postáv... Hudobný doprovod je o poznanie divokejší a pri záverečnej prelínačkovej chaos bitke som bol len krôčik od epileptického záchvatu. Na prvý pohľad známe ingrediencie namiešané do pôsobivého celku... ()

Isherwood 

všechny recenze uživatele

Dnevnoj dozor má na rozdíl od Noční hlídky výhodu v tom, že už od počátku divák přistupuje na tvůrci stanovená pravidla hry a nechává se strhnout ještě zamotanějším příběhem, jenž je zaobalen v ještě běsnějším vizuálním hávu. Střih, kamera, hudba, to vše režisér Bekmambetov ještě zrychlil, aby dosáhl maximálního účinku, kterým je v konečném efektu dokonale zmatený divák. Zvláště, pokud si z předchozího filmu pamatujete minimum. Naštěstí se během sledování dočkáme několika retrospektiv, které mnohé ujasňují. Taky nelogičnost některých nedořečených témat z prvního dílu se nakonec dala dohromady, ale přesto však Dnevnoj dozor zůstal na stejné kvalitativní úrovni jako jeho předchůdce. ()

Reklama

flanker.27 

všechny recenze uživatele

Tak takhle teda ne. Nechápu proč takhle, dynamickej, napínavej a přehlednej děj knihy je přetavenej v rozlítanou klipovou koláž nemající s předlohou mnoho společného. Jednička si šla sice po vlastní koleji, ale pořád v rámci světa knihy. Dvojka na knihu dělá dlouhý nos a svět Hlídek a Inkvizice zcela mění v jeden dlohý klip. Ano, Bekmambetov má nepochybně talent pro vizuální stránku, jenže tady působí jako by po deseti letech bez práce chtěl narvat do jednoho filmu všechny nápady, co se mu honily hlavou. Stejně tak trestuhodně ořezané jsou charaktery postav, Anton je v knize docela akční řízek, tady se prostě jen propotácí ke křídě, Alyssa, Jegor a další taky s předlohou moc společného nemají. Nebo Zavulon, který tu vypadá, jako by si odskočil z Modré ústřice. Dvě hvězdy za docela vtipnou výměnu těl. Verdikt: Co funguje v klipech, nemusí fungovat ve filmu. Proti jedničce prostě pád. ()

Flakotaso 

všechny recenze uživatele

Ano, je to bláznivé a děj je příliš složitý. Přesto se Timurově neuvěřitelné stylovosti nedá odolat. Logikou nebo scénářem nemá cenu se zabývat. Tento film byl natočen kvůli zábavě, už jenom ze skotačivých ruských písní je znát jistá nadsázka prostupující celý film. a to zvládá víc než dobře. A když se ktomu přidá perfektní hudba, u které jsem si chtě nechtě musel luskat prsty a rajcovní Ruska, vychází z toho těsných 5 hvězd. ()

HAL 

všechny recenze uživatele

Boužel o dost slabší než první díl. První polovina je ještě docela dobrá ale v té druhé se v ději začnete totálně ztrácet a pak najednou přijde překvapivý závěr (překvapivý v tom smyslu že by jste rozhodně nečekali že zajímavě rozjetý příběh z jedničky skončí takhle hloupě) Naštěstí jsou to pořád ty originální triky a pár zajímavých akčních scén. ()

Galerie (56)

Zajímavosti (7)

  • V závěru filmu je možné na posledním billboardu zahlédnout režiséra Timura Bekmambetova. (ČSFD)
  • Uvedení filmu předcházela masivní reklamní kampaň. Představitel hlavní role Konstantin Chabenskij pak dokonce 1. ledna zahajoval promítání v Moskvě a coby vosková figurína tentýž den pózoval na premiéře v Petrohradu. (suicide)
  • S promítáním začali v Rusku na první lednový týden, kdy mají Rusové volno, takže magickou hranici deseti miliónů dolarů překonal film za pouhých 5 dnů. (suicide)

Související novinky

Bekmambetov a nový Ben-Hur?

Bekmambetov a nový Ben-Hur?

21.08.2013

To je rozhodně odvážná představa. Studio MGM se už nějakou dobu ohání plány natočit novou verzi Ben-Hura. Nepůjde však o remake slavného filmu z roku 1959 (těžko můžete překonat totální klasiku,… (více)

Reklama

Reklama