Reklama

Reklama

Sex, vraždy a detektiv Marlowe. Tohle město nabízí všechno, co je třeba. Příběh se odehrává ve městě bohatých Palm Springs (zde označovaných oblíbenou přezdívkou), kam se Marlowe přestěhuje se svojí movitou novomanželkou a kde si otevře detektivní kancelář, aby se neukousal nudou. Hned první případ ho zavede do oblíbeného terénu vražd, vydírání a čachrování s pozemky.
Filmová verze vznikla v roce 1998 v produkci společnosti HBO. Režií byl pověřen někdejší exponent Nového Hollywoodu Bob Rafelson (Malé životní etudy, Král z Marvin Gardens), který se vcelku věrně držel předlohy (kromě nepodstatného posunu času děje z 50. let do roku 1963) a do úlohy stárnoucího detektiva obsadil Jamese Caana.
Stejně jako v jiných Chandlerových předlohách (a jejich filmových zpracováních) ani zde nehraje hlavní roli detektivní zápletka, která slouží jen k rozehrání náležité atmosféry a vykreslení mondénního prostředí nóbl zločinců i zašlých temných zákoutí, v nichž se pohybují grázlíci menšího kalibru, kteří chtějí na tomto světě taky něco urvat. Philip Marlowe, přinucený hrát zpočátku roli milujícího manžela, se do své obvyklé formy dostává poněkud pomaleji, ale pořád strčí do kapsy většinu čmuchalů, které nám obrazovka nabízí. (oficiální text distributora)

(více)

Recenze (21)

honajz 

všechny recenze uživatele

Žel, v první řadě je nutné se smířit s tím, že tohle nemá s Chandlerem, potažmo s tím jeho Marlowem nic společného. Ano, Chandlerova nedopsaná kniha skutečně začíná tím, že je Marlowe ženatý, ale jen on sám asi věděl, jak příběh povede dál. Knihu dopsal - omlouvám se jeho fanouškům - řemeslník Parker, který nepíše špatně, nemá úplně špatné nápady, ale prostě je to řemeslník a nic originálního včetně zápletky z něho nevypadne. Takže se musíme smířit s neustálým cukrblikáním mezi Marlowem a jeho o polovinu mladší manželkou, ale i s tím, že je to dcera milionáře, ne-li miliardáře, a všechno je po celou dobu v tomto smyslu až do konce ok a v ažuru, červená knihovna hadra. Samotný případ je slušně zamotaný a promyšlený, pobaví, že si ve filmu zahrál i autor scénáře, a dokonce jsou zde i vtípky v obraze - třeba kolem pošty projede autobus s reklamou na film s Jamesem Bondem Srdečné pozdravy z Ruska, nebo na konci zjistíme z malého sloupečku v novinách, že dnes jede jistý JFK do Dallasu (což dá předchozímu dění a případu o něco jinačí směr, směřování i důvody toho, co se stalo či stane). Takže promyšlené a natočené je to fajn, jen to prostě není Marlowe, víc hlášek má bodyguard jeho protivníka v podání Davida Byrdeho, James Caan tady vypadá o hodně starší, než v tu dobu byl, a ten vztah je prostě taky neuvěřitelný. ()

dopita 

všechny recenze uživatele

Příběhy Phila Marlowa jsou vždycky spletité, až nepřehledné. To je i případ tohohle filmu. Ovšem zároveň film obsahuje pasáže, které mě docela bavily. Ale jako celek jen průměr, ňák jsem se v tom ztratil a udržet nit se mi nepodařilo. James Caan jako Phil Marlow docela ušel. No a dál bych k tomu snad řek jen to, že Dina Meyerová má pěknej zadek, teda měla, už je to dost starej film. ()

Reklama

PavelZava 

všechny recenze uživatele

Dnes jsem šáhl pro detektivku drsné školy. Scénárista Tom Stoppard českého původu, rodák ze Zlína, vytvořil scénář pro zajímavou detektivku. Do strhující marlowské atmosféry a podmaňující hudby vstupuje nádherná žena do kanceláře detektiva Phila Marlowe. O této ženě po pár slovech zjistíme, že je jeho manželkou (wow). Po chvíli zvoní telefon a naléhavý hlas hledá detektiva, rozhovor je přerušen dvěma výstřely, hlas umlkne … Naučí tato nádherná žena starého psa novým kouskům, pochybuji, uvidíme … . Nezapomenutelná konverzace : Můžu Vám říkat Filipe ? Třeba Santa Clausi, když Vám to pomůže ! ()

Zupan_ 

všechny recenze uživatele

Takto nejak si predstavujem kvalitný TV film na odľahčený večer zo slušným obsadením. Strašne sa mi páčil dôklad na dobovú atmosféru či už hudbou alebo postavami, presne podľa šablóny. Aj keď musím priznať že som sa vtom stratill veľmi rýchlo keďže postavy moc nepredstavovali a tlačilo to veľmi na zvraty. ()

liquido26 

všechny recenze uživatele

Tento román, který Chandler začal psát, ale už nestihl dokončit jsem bohužel zatím nečetl. Film mě příliš nebavil. James Caan jako Marlowe sice špatný není, ale jeho chlupatej hrudník mě příliš nevzal :-) Skvělá dobová výprava, i když upřímně nechápu, proč to bylo z konce 50. let přesazený do roku 1963. ()

Galerie (4)

Reklama

Reklama