Andy a Liza Farmerovi dospěli k životnímu rozhodnutí. Město už je omrzelo a oni se rozhodli, že zamávají Manhattanu na rozloučenou a přestěhují se někam na venkov. Naleznou nádhernou farmu uprostřed lesů, malebnou jako z pohádky. Spisovatel Andy věří, že zde se mu konečně podaří napsat velký román, Liza zase plánuje založení rodiny. Nic ale není tak krásné, jak se zprvu zdá. První trable začnou ve chvíli, kdy se jim ztratí stěhovácký vůz. A to je teprve začátek. Na farmě není telefon a ani drobek jídla. Zato je zde víc než dost komárů. Také je tu velký had, kterému se v domě zalíbilo a nechce ho opustit. A co teprve osobitý pošťák a sousedé...inu vydržet na venkově, to není zas taková legrace. (oficiální text distributora)

Matty

Wilderovsky uzavřený příběh, kdy nevíme a ani nepotřebujeme vědět, před čím manželé prchají na venkov. (Za čím přijíždějí, vidíme v závěru, v karikatuře idylického vidlákova.) Humor není, oproti obyčejným buranským komediím, založen výhradně na konfrontaci upejpavých měšťáků s křivozubou venkovskou verbeží. Jedni i druzí jsou stejně směšní a stejně málo lítosti jsem cítil, pokud šlo o násilí na nich činěné. Soucit by řadu drsnějších slapstickových gagů (rybaření) zazdil, což by byla vzhledem ke zručnosti, s jakou Hill pády, skoky a údery servíruje, veliká škoda. Plynulému komediálnímu toku nemálo pomáhá vyšší produkční hodnota, slyšitelná díky Bernsteinově hudbě a viditelná díky Ondříčkově kameře (ony těžko popsatelné scény vtipné zásluhou souhry nedění v popředí a dění v pozadí). Venkovská krajina je zde především místem setkání se smrtí, tedy určitým návratem k přirozenosti zakryté nánosy civilizační přetvářky, což ovšem nestaví do příznivějšího světla Andyho pitomé chování u krbu, ve skutečnosti pouze neobratnou scénáristickou kličku, způsob, kterak posunout příběh do vážnější roviny (ochlazení vztahů symbolicky přichází s podzimem). Na city působící poslední třetina z výše uvedených důvodů (proč se dojímat nad člověkem, kterému jsme se dosud smáli) selhává a s tím drhne i tempo. Finále, nesoucí cynické poselství, že peníze smrdí méně než zetlelý nebožtík, ovšem mnohé napravuje. Milovníci grotesek a dobře načasovaných vtipů obecně nechť se nenechají odradit zdejším průměrným hodnocením. 80% Zajímavý komentář: Oskar ()

JohnnyD

Nie práve najvydarenejšia komédia, ktorá strašne nevyužíva svoj potenciál. Buranstvo nie je takmer využité, rovnako ako pohodová vidlácka atmosféra. Teda až na záverečnú skvostnú polhodinku, ktorá ak by bola roztiahnutá na celý film, bolo by to skvelé. Ostatok hodnotenia zahŕňa charizma Chevyho Chasea ... a Sarah Michelle Gellar som si nevšimol a to som ju hľadal, kde sa dalo :( ()

Oskar

George Roy Hill kdysi natočil Butche a Sundance, Správnou dívku, Podraz, Jatka č.5, Svět podle Garpa... Co film, to hravý ornament v mozaice zábavných žánrů. Může se zdát, že nějaká spotřební osmdesátková komedie s Chevym Chasem je hodně trudná tečka za skomírající kariérou, ale věřte, že je to optický klam. Blázinec nevyniká žádnou zjevnou originalitou - městský manželský pár se stěhuje na venkov a tváří v tvář tamějším nástrahám postupně slevuje z představ o tiché idyle. Nic nového pod sluncem. Ten pravý šmak filmu je ve způsobu podání. Rozmyslně vystavěné situace, pointy načasované do míst, kde už je nečekáte, úsporné dialogy bez zbytečného žvanění. Hodinářská práce. Divím se, že se všichni až na woodyho tak vzácně shodli na třech hvězdičkách. Pro mě je Blázinec, připomínající dějem něco mezi filmy Vysněný dům pana Blandingse (1948) a Burani ve městě (1969), snad nejlepší komedií s Chevym Chasem. O chlup jedné vycpané veverky lepší než skvělé Vánoční prázdniny. 100% ()

Pepinec

Chevy Chase je jako Louis de Funés nebo Billy Crystal; už jen jeho pouhá přítomnost dává filmu přidanou hodnotu. Jinak, co si budeme povídat, to mohl být blázinec daleko větší. Jestli je něčím výjimečný, nedokážu to asi ocenit. Komedie totiž oceňuji smíchem, a tady ho tedy až tolik nebylo. Ovšem narážka Farmerová versus Farmer je vtipná i takhle suše napsaná v komentáři! :-D ()

Roman.Ticka

Chtěla jsem dát dvojku, moc vtipné mi to nepřišlo, Chavyho zmatkářství a neschopnost jsou už známé a tady zrovna nevynikají. Ale zdařilá scéna, na které by se dalo stavět, se přece jen našla a zvedla filmu kredit. Bylo to ve chvíli, kdy se žena na*rala, že jí manžílek vyfouk scénář, no přivlastnil si ho. A jak přilítla nahoru a už žádné cavyky se spícím miláčkem, ale naopak si začla pěkně rázně balit kufr a házet tam, co jí pod ruku přišlo. To jsou vždycky "patové" situace, kdy hněv a zlost pracují na plné obrátky a řeší všecko hned a tady. Když se čistí vzduch, tak se "dělí" narychlo věci a někdy tak rychle, že chudinka veverka letí vzduchem a málem se rozbila, přitom je v tom nevinně, i když za všecko může. :-)) ()

• Při natáčení si Chevy Chase stěžoval na kameramana Miroslava Ondříčka, že na záběrech vypadá příliš tlustý, protože je zabírán pořád zezdola. Ondříček reagoval: "Charlie, aby si nikdo nevšiml podbradku, existuje jediný způsob, a to točit z nadhledu, ale jestli jsou v domě stropy vysoké dva metry, kam se mám s kamerou postavit?" (ClimbVibe)
  • Film bol natáčaný v priebehu mesiacov august, september, október a november roku 1987.
    (misterz)