Blázinec

Farma snov

Komedie

USA, 1988, 98 min

• starr64

Jako vyznavatelka filmů s Chevy Chasem jsem se na tento film velmi těšila. Ale je pro mě film samotný zklamáním. Chybí víc humoru, více gagu. Film spíše zavání psychodramatem než-li komedií pro relax, tak jako to bývá s filmy Ch. Chasem zvykem. Je škoda, že tvůrci nevyužili více možností, které dává prostor vesnice jako taková i s typickými postavami, které se najdou na každé vsi jak v USA tak v Čechách. Nikdy na vsi nechybí místní blázen, opilec, šílenec na kole, vdaná žena, která je nevěrná. Utíkací psy, které sami o sobě svými útěky vytváří srandovní historky. A jiné - mohla bych pokračovat do nekonečna. Filmu chybí prostě pověstná jiskra a skvělé nápady.(5.2.2013)

George Roy Hill kdysi natočil Butche a Sundance, Správnou dívku, Podraz, Jatka č.5, Svět podle Garpa... Co film, to hravý ornament v mozaice zábavných žánrů. Může se zdát, že nějaká spotřební osmdesátková komedie s Chevym Chasem je hodně trudná tečka za skomírající kariérou, ale věřte, že je to optický klam. Blázinec nevyniká žádnou zjevnou originalitou - městský manželský pár se stěhuje na venkov a tváří v tvář tamějším nástrahám postupně slevuje z představ o tiché idyle. Nic nového pod sluncem. Ten pravý šmak filmu je ve způsobu podání. Rozmyslně vystavěné situace, pointy načasované do míst, kde už je nečekáte, úsporné dialogy bez zbytečného žvanění. Hodinářská práce. Divím se, že se všichni až na woodyho tak vzácně shodli na třech hvězdičkách. Pro mě je Blázinec, připomínající dějem něco mezi filmy Vysněný dům pana Blandingse (1948) a Burani ve městě (1969), snad nejlepší komedií s Chevym Chasem. O chlup jedné vycpané veverky lepší než skvělé Vánoční prázdniny. 100%(31.3.2010)

Docela pěkná komedie, která sice nedosahuje úrovně mých kultovních "Vánočních prázdnin", ale přesto jsem se většinou bavil. Škoda těch hluchých míst, protože několik fórů je velmi dobrých a prakticky jsem nezaznamenal žádný trapný vtip, což je s podivem u těchto bláznivých komedií. S tímto filmem na jedno použití jsem spokojen a bude spokojen i ten, kdo hledá nenáročnou a neurážející komedii na vyplnění odpoledne nebo večera. 60% P.S. Kdo to nazval "Blázinec"?(6.4.2012)

Dobrá komedie, jež nabídne několik humorných scén, z nichž některé sice působí trochu nuceně, přesto jsem se upřímně zasmál. Pobavili mě zejména stěhováci a potrhlý pošťák. Děj není moc výrazný a působil na mě neuceleným dějem. Ovšem díky těm humorně laděným výstupům a scénám určitě nelituju, že jsem se na film podíval.(18.7.2015)

Už dlouho mi TV n@va nezpůsobila tak krásné dopoledne, jako právě dnes a právě tímhle filmem. Snad ze sentimentality, z nostalgie po prastarých časech, kdy v dopoledním programu byly k nalezení klenoty světové kinematografie, dávám čtyřhvězdičkové hodnocení. K filmu samotnému nemohu napsat nic více ani lépe než to udělal Oskar - jeho recenzi podepisuji v plném rozsahu. Jen to 100% hodnocení si stále raději nechávám pro Vánoční prázdniny :-)(28.4.2011)

• - Při natáčení si Chevy Chase stěžoval na kameramana Miroslava Ondříčka, že na záběrech vypadá příliš tlustý, protože je zabírán pořád zezdola. Ondříček reagoval: "Charlie, aby si nikdo nevšiml podbradku, existuje jediný způsob, a to točit z nadhledu, ale jestli jsou v domě stropy vysoké dva metry, kam se mám s kamerou postavit?" (ClimbVibe)

• - Film bol natáčaný v priebehu mesiacov august, september, október a november roku 1987.
    (misterz)