Shaun príde o priateľa, ktorý surfuje po vlne tsunami. Začne o tom písať novelu, lebo je smutný z toho, čo sa stalo a taktiež sa zamýšľa nad tým, ako žije. Zistí, že chce byť spisovateľom. Miluje Orange County, surfovanie a rád číta Marcusa Skinnera. Napísanú novelu, svojmu obľúbenému spisovateľovi aj pošle. Chce sa dostať na Stendford práve preto, že Skinner tam vyučuje. Shaun je odvážny, pozitívny hrdina, ktorý má silnú motiváciu a preto sa nebojí každému povedať, čo si o nich myslí: Lebo ste krava! Nikdy si pre mňa nič neurobil! Myslíš len na seba! a podobne. Trochu nereálne, ale sme vo filme...pokračujeme...Zhodou náhod sa všetko zomelie tak, že si uvedomí, čo naozaj v živote chce a kde chce prežiť svoj život. Nájde si životnú inšpiráciu, o ktorej bude písať, presne ako ostatní veľkí spisovatelia napr. James Joyce, ktorý celý život písal o Írsku, lebo to bol jeho domov. Shaun má potrhlú rodinu, nevlastného otca, matku alkoholičku a brata feťáka. Ale má aj priateľov, ktorí ho vždy podržia. Najmä Jack Black skvelo zahral rolu sfetovaného brata, ktorý sa rád váľa doma a vymieňa krabičky s tabletkami.Možno je celý film len priemer, ale mňa zaujal námet a to ,ako to bolo natočené. Námet: Keď sa chceš dostať na univerzitu, sfetuj dekana a podpáľ školu. Ale samozrejme to je len vo filme, milé deti.(6.3.2011)

• Yardie

Přiznání - viděl jsem jen půl hodiny a poté vzal ovladač a vypnul televizi. Za tu půl hodinu jsem se ani jednou nezasmál, děj a scény mi připadali naprosto trapné a celkově to bylo naprosto o ničem. Pro mě celkemzklamání, protože podle hodnocení jsem čekal nějaký ten průměr. Nekonalo se, opravdu škoda času. Nicméně 1 * dám za to, že ve zbytku filmu mohl být jeden či dva vtípky. Howgh!(26.5.2009)

• heyda

Tenhle film mě teda vůbec nepotěšil. Jediný Jack Black zde stojí za zmínku a docela i zajímavý námět, ale já bych si tohle dokázal představit úplně jinak zpracovaný. Já se nemůžu prostě ztotožnit s tím, že ten film není ani komedie ani drama ani akční, prostě nic. A z toho vyplývá jediné - že jsem se nudil.(26.9.2009)

• Lukoboss

Jedna hvězda za Jacka Blacka, který jako jediný dokázal pobavit, bohužel hrál vedlejší roli, takže jsem se jinak moc nesmál. Dál bych chtěl zmínit, že komedie není o tom, že se postavy ve filmu chovají jako kreténi, což tady platí snad na 100%. Působilo to trapně a chvílema jsem koulel očima. No a ten moralizující závěr typu "rodina, láska a přátelství vítězí" byl už trochu moc. No tak snad někdy příště..(26.5.2009)

Kolísání mezi komedií a dramatem bylo přesně takové, jak to mám rád. K tomu skvěle zvolené herecké obsazení, které nenásilně předvádí svojí komorní "grotesku". Colin Hanks byl fakt dobrej, ale Jack Black byl vynikající. Hudba taky dobrá. Prostě příjemná oddychovka, která vás určitě donutí se zamyslet. 75%(22.7.2013)

• - Keď sa Shaun (Colin Hanks) háda so svojou matkou (Catherine O'Hara) v spálni, matka odhadzuje z postele vankúše. Veľký vankúš však odhodí kvôli zlému strihu až trikrát. (Lukoh)